Brak jednej fazy.

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy

Post autor: Drupi »

Witam. Nie mam jednej fazy, nie pracuje pompa hydrofora. Stara instalacja z lat 70 -tych. Bezpieczniki topikowe. U sąsiadów też brak a do energetyki wczoraj nie szło się dodzwonić. Wiecie może czy da się zmostkować z 2 faz zrobić 3 ? I jak to zrobić choćby pompa 3 fazowa napompowała wody?
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sie 2020, 19:18 przez Drupi, łącznie zmieniany 1 raz.
I like noble drinks.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: bociann2 »

Hydrofor wyłącz, bo na dwóch fazach spali sie silnik pompy na bank. Ja tak kiedyś miałem. Poki nie przywrócą zasilania leć do sklepu po wodę a 5 L.
Kup parę baniek. Energetyka sama wie, gdzie nie ma prądu. Na pewno siedzą już gdzieś na linii.
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sie 2020, 06:40 przez bociann2, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: johnex »

Mostkowanie nic nie da bo i tak na uzwojeniach silnika będzie brakować jednej fazy i nie będzie wymaganego przesunięcia faz.
Taki zabieg sprawdza się w przypadku oświetlenia i urządzeń jednofazowych ale trzeba uważać bo w w przypadku powrotu zasilania i nieodłączeniu mostkowanej fazy od sieci elektrycznej na obwodzie pojawi się napięcie międzyfazowe i nastąpi konkretne zwarcie.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: Drupi »

Ok. Poczekam. Zabezpieczenie silnika pompy mam bardzo dobre, bo jest też czujnik zaniku fazy, natychmiast sam wyłącza przy jakiejkolwiek różnicy czy nawet jak kiedyś było 150 V na jednej fazie to nie dopuszcza do włączenia. Chyba jest też coś od pioruna bo jak uderzył w transformator, to u sąsiada droga pompa 3 fazowa się spaliła, telewizory, a u mnie nic się nie stało. Na telewizorze mam zwykłą listwę, może to ona uchroniła.
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sie 2020, 19:25 przez Drupi, łącznie zmieniany 1 raz.
I like noble drinks.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: rastro »

Raczej... uchroniło cię szczęście że poszło po najmniejszej linii oporu do sąsiada ;) taka listwa z warystorem bez kompletu zabezpieczeń do niczego się nie nadaje. W nowych instalacjach montują pierwsze zabezpieczenie jeszcze przed złączem u klienta, następne powinno być na wejściu do rozdzielni w budynku. Ale w starej instalacji próżno się tego spodziewać.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: jatylkonachwile »

Drupi pisze:chydrofora
Drupi pisze:150 Wolt
To się odmienia, 150 woltów, omów, amperów, watów.
rastro pisze:poszło po najmniejszej linii oporu
Dokąd ten świat zmierza? Po linii najmniejszego oporu.

Silnik 3f musi mieć 3 fazy, lub jakiś inny system zasilania aby na każdym uzwojeniu było przesunięcie fazowe, można np zrobić to stosując kondensator lub falownik.
System zabezpieczeń przepięciowych w domu też jest ważny, a jeśli nie zadziałał przy uderzeniu pioruna tzn że napięcie nie wzrosło na tyle by zadziałać (zazwyczaj 275VAC).

Przemyslaw85
10
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 lip 2018, 08:53
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: Przemyslaw85 »

Telefon do zgłaszania problemów to 991. Jeszcze mi się nie zdarzyło by kiedykolwiek nie odebrano telefonu.
Nie wiem czy to numer ogólnokrajowy czy tylko dla pge.

Co do mostkowania faz. Lepiej tego nie rób. Faza wroci i wywali ci główne bezpieczniki.
Są w sprzedaży urządzenia które w razie zaniku fazy priorytetowej przerzuca na druga/trzecia. Szukaj pod nazwą "Automatyczny przełącznik faz"

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: TUTEK »

Co ja czytam?
Niech się nikt nie obraża, ale jak nie masz pojęcia o elektryce, to weź wezwij elektryka, popytaj o takiego u znajomych...
Na 991 nie zawsze odbierają, bo jak brakuje fazy to czasem dzwoni z jednym problemem 10 osób, a takich awarii przy wichurach jest więcej. Resztę ogarnięcie sami.
Wiem o czym pisze.
Jestem monterem brygady utrzymania sieci.
Pozdrawiam.

Autor tematu
Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: Drupi »

Dzwoniłem na 991. Wczoraj w słuchawce automat mi mówił że jestem 345 w kolejce na połączenie, a dziś bardzo rano byłem 165. :( Jako jedyny czekałem bo nikt nie ma cierpliwości albo bateria siadała jak nie naładowana. Ten numer obsługuje pół Polski. Kiedyś to wystarczyło kilka minut rozmowy dzwoniąc do rejonu. Taki postęp o dupe potłuc. Bogata firma a źle zarządzana. Kliienta mają gdzieś.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Brak jednej fazy.

Post autor: drgranatt »

Drupi pisze:Witam. Nie mam jednej fazy, nie pracuje pompa hydrofora...
Zawsze można podłączyć silnik trófazowy do jednej fazy ale do tego potrzebny jest odpowiedni kondensator ale przez taki zabieg tracimy około 40 % mocy i około 50 % momentu rozruchowego.
https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p225423
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”