Calvados z soku pasteryzowanego

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
Virandell
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 30 sie 2017, 11:37

Post autor: Virandell »

Witam panowie. Planuje zrobić "calvadosa" z soku pasteryzowanego, poczytalem trochę forum i w planie byłoby 24L soku, 2~kg jabłek, drożdże do cydru lub ewentualnie bayanussy. I teraz uwaga, zamiast dawać coś cukru do nastawu myślałem nad odcedzeniem pulpy od owoców po jakiś 7 dniach i zalanie ich litrem spirytusu lub drugi sposób, w litrowym sloju zbierać skórki od jabłek i macerować w spirytusie przez 7-14dni. Teoretycznie nastaw powinien wyjść lepszy niż z cukrem zgadza sie ? Czy w spirytusie lepiej macerować same skórki od jablek czy może dać całe jabłka chociaż w skórkach siedzi cały aromat ?
Proszę moderatorów o nie usuwanie tematu. Telefon który posiadam nie ma polskich znaków.
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 sie 2020, 06:12 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Calvados z soku pasteryzowanego

Post autor: patrzal »

Byłbym wdzięczny za małe objaśnienie, bo nie całkiem rozumiem, tak jakby niepotrzebnie skleiły się tu dwa wątki:
1 - calvados z soku
2 - macerat ze skórek/pulpy.
Czy to się zgadza? Bo nie bardzo rozumiem jak we fragmencie
Virandell pisze:zamiast dawać coś cukru do nastawu myślałem nad odcedzeniem pulpy od owoców po jakiś 7 dniach i zalanie ich litrem spirytusu lub drugi sposób, w litrowym sloju zbierać skórki od jabłek i macerować w spirytusie
jedno wynika z drugiego. Co ma słodzenie nastawu do maceracji w spirytusie?
Nastaw - im więcej cukru dodasz, tym bardziej smak jabłka będzie potem "rozcieńczony", więc najwięcej smaku powinno być przy braku cukru. W praktyce sporo osób dodaje cukier w proporcji 1kg/10l soku, bo istotnie poprawia to wydajność alkoholu, a nie traci się zbyt wiele na smaku owocu.
Macerat na jabłkach/skórkach też możesz sobie zrobić, nie ma przeszkód. W jaki sposób będzie się to zapachowo różnić od destylatu z jabłek? Nie wiem, nie robiłem porównań jak dotąd. Własnego doświadczenia mam o tyle tylko, że przy "przecukrzonym" nastawie jabłkowym przed drugą destylacją macerowałem surówkę z ususzonymi plastrami (ze skórką) jabłek. Destylat wyszedł całkiem przyjemny, ale robiłem tak jabłka tylko raz, więc nie mam porównania.

Autor tematu
Virandell
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 30 sie 2017, 11:37
Re: Calvados z soku pasteryzowanego

Post autor: Virandell »

patrzal pisze:Byłbym wdzięczny za małe objaśnienie, bo nie całkiem rozumiem, tak jakby niepotrzebnie skleiły się tu dwa wątki:
1 - calvados z soku
2 - macerat ze skórek/pulpy.
Czy to się zgadza? Bo nie bardzo rozumiem jak we fragmencie
Virandell pisze:zamiast dawać coś cukru do nastawu myślałem nad odcedzeniem pulpy od owoców po jakiś 7 dniach i zalanie ich litrem spirytusu lub drugi sposób, w litrowym sloju zbierać skórki od jabłek i macerować w spirytusie
jedno wynika z drugiego. Co ma słodzenie nastawu do maceracji w spirytusie?
Nastaw - im więcej cukru dodasz, tym bardziej smak jabłka będzie potem "rozcieńczony", więc najwięcej smaku powinno być przy braku cukru. W praktyce sporo osób dodaje cukier w proporcji 1kg/10l soku, bo istotnie poprawia to wydajność alkoholu, a nie traci się zbyt wiele na smaku owocu.
Macerat na jabłkach/skórkach też możesz sobie zrobić, nie ma przeszkód. W jaki sposób będzie się to zapachowo różnić od destylatu z jabłek? Nie wiem, nie robiłem porównań jak dotąd. Własnego doświadczenia mam o tyle tylko, że przy "przecukrzonym" nastawie jabłkowym przed drugą destylacją macerowałem surówkę z ususzonymi plastrami (ze skórką) jabłek. Destylat wyszedł całkiem przyjemny, ale robiłem tak jabłka tylko raz, więc nie mam porównania.
Wyjaśnię jeszcze raz :D Nastaw z soku z jabłek zrobiłbym bez cukru. W celu podniesienia wydajności zamiast 2kg cukru na 25l soku dałbym 1l spirytusu, który tydzień wcześniej byłby macerowany z skórkami od jabłek (skórki byłyby z 15 jabłek ~ ). Po zakończonej fermentacji dałbym to wszystko do kega (skórki bym oczywiście wyrzucił) i przedestylował razem. Pytanie jest tylko czy jest sens macerować te skórki, i czy dadzą w ogóle jakiegoś smaku do destylatu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 sie 2020, 13:40 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Calvados z soku pasteryzowanego

Post autor: patrzal »

A chyba, że tak to ma wyglądać. Powinno rzeczywiście pomóc zapobiec rozcieńczaniu jabłkowego aromatu.
Czy ma sens? Dla mnie średnio; uważam, że za dużo zabawy. Osobiście dodałbym trochę tego cukru do nastawu, albo... zrobił więcej "ortodoksa".
Ale samo to, że uważam to za zbędny trud nie znaczy, że nie możesz tak zrobić ;) Krzywda nikomu się nie stanie, a takimi działaniami niczego nie zepsujesz. Czy warta skórka wyprawki, to musisz odpowiedzieć sobie sam.

użytkownik usunięty
Re: Calvados z soku pasteryzowanego

Post autor: użytkownik usunięty »

Maceracja takiej ilości jabłkowych skórek, moim zdaniem nie wiele wniesie, ponieważ jest ich zbyt mało a poza tym, maceruje się nie w spirytusie tylko w stężeniu ok.30% mniejszym. Wypłuczesz tylko konserwant z tych skórek. Pomyśl o drugim nastawie z soku, kup jabłka i fermentuj w pulpie lub rozważ zakup koncentratu owocowego. Oczywiście masz pełne prawo zrobić po swojemu. Ciekaw jestem co uzyskasz :ok:

Autor tematu
Virandell
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 30 sie 2017, 11:37
Re: Calvados z soku pasteryzowanego

Post autor: Virandell »

No to moze kompromis, 24L soku 2-3kg ~ jablek startych na tartce fermentacja razem z pulpa Bez cukru, 1l spirytusu Jakies 400-500ml wody zeby bylo 60-70% z maceracja skorek od jablek po prostu Bede dawal zawsze skorke jak Bede jadl jablko to sie ich troche nazbiera, calvadosa planuje tak zrobic za Jakies 4 tygodnie a maceracje moge zaczac nawet dzisiaj Bo akurat mam ponad litr spirytusu, jak wszystko bedzie gotowe nastaw z jablek I spirytus razem do gara I destylacja.
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 sie 2020, 21:37 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”