Destylatory gotowe a atest sanitarny

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
jacek.kokot
100
Posty: 105
Rejestracja: poniedziałek, 17 sie 2020, 11:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: jacek.kokot »

Na allegro jest bardzo dużo ofert na gotowe destylatory.
Pytanie, czy ktoś może analizował kwestię atestu sanitarnego dla takich urządzeń? Czy da się taki atest zrobić we własnym zakresie, jak? A może istnieją urządzenia tego typu (ja nie znalazłem), które jawnie posiadają atest sanitarny?
Z moich poszukiwań wynika, że żaden z destylatorów na allegro (powiedzmy poniżej 5kPLN) jawnie nie chwali się, że posiada (jako całość) atest do produkcji żywności.
Ostatnio zmieniony środa, 19 sie 2020, 07:23 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

marsyl
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2020, 19:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Destylatory gotowe a atest sanitarny

Post autor: marsyl »

Nie chwalą się bo zapewne ich nie mają.
Zresztą nie wiem po co by mieli mieć, skoro te destylatory są do wody destylowanej i do olejków eterycznych :lol:
Nieważne jak wolno idziesz, ważne, że się nie zatrzymujesz.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Destylatory gotowe a atest sanitarny

Post autor: robert4you »

Możesz wyjaśnić po co ci potrzebny taki atest?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Destylatory gotowe a atest sanitarny

Post autor: Zygmunt »

Możesz go wykonać w PZH, w Zakładzie bezpieczeństwa żywności. Jednak taki atest w przypadku destylatorów nie jest do niczego potrzebny, nie jest nawet wymagany do rozpoczęcia działalności związanej z legalnym wywarzaniem alkoholu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
jacek.kokot
100
Posty: 105
Rejestracja: poniedziałek, 17 sie 2020, 11:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Destylatory gotowe a atest sanitarny

Post autor: jacek.kokot »

Zygmunt pisze:Możesz go wykonać w PZH, w Zakładzie bezpieczeństwa żywności. Jednak taki atest w przypadku destylatorów nie jest do niczego potrzebny, nie jest nawet wymagany do rozpoczęcia działalności związanej z legalnym wywarzaniem alkoholu.
Dziękuję bardzo za konkretne informacje. Czy mógłbyś rozwinąć myśl, że taki atest nie jest potrzebny do legalnego wytwarzania alkoholu? Wytwarzanie alkoholu jest wytwarzaniem żywności i podlega nadzorowi Sanepidu. Ja jakoś nie wyobrażam sobie, aby sanepid zatwierdził linię produkcji alkoholu za pomocą urządzenia, które nie ma atestu sanitarnego do kontaktu z żywnością.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Destylatory gotowe a atest sanitarny

Post autor: Zygmunt »

Sanepid tego nie wymaga, są oczywiście inne wymogi, ale atest na destylator sam w sobie potrzebny nie jest. Mam na to trzy segregatory pism, każda gorzelnia to ok. 700-800 kartek papierologii, nie licząc rozporządzeń, które czasami trzeba w formie drukowanej gdzieś dołączyć- wtedy ze trzy ryzy papieru idą :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

adasko300
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 27 mar 2016, 11:02
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylatory gotowe a atest sanitarny

Post autor: adasko300 »

Z tego co się orientuję wystarczy że masz oświadczenie dostawcy stali, z której będzie robiony aparat iż ta stal ma dopuszczenie do kontaktu z żywnością i nie są potrzebne żadne inne atesty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”