zmiana temperatury otoczenia a proces?

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
tomek1192
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 10 mar 2020, 20:39

Post autor: tomek1192 »

Hej,

Od momentu stabilizacji do końca destylacji temperatura pomieszczenia, w której znajduje się sprzęt zmienia się o ok 5stC.
Czy powinienem w jakiś sposób odnieść to temperatury, którą osiągnąłem podczas stabilizacji?
Podczas ostatniej destylacji zauważyłem, że po skoku o 0,2stC na 10* półce (~93stC w kegu), nie byłem w stanie ustabilizować kolumny do temperatury danego dnia. Zastanawiam się czy jest to kwestia nagłej zmiany ciśnienia, która miała miejsce, czy bardziej temperatury w pomieszczeniu?
Generalnie podczas ostatnich upałów skoki na 10* osiągam szybciej niż przy niższych temperaturach otoczenia.

z góry dzięki za pomoc :)
alembiki

użytkownik usunięty
Re: zmiana temperatury otoczenia a proces?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Czy kolumienka jest ocieplona?
Na swoim przykładzie podam, że niedocieplony miałem port na 10 półce i wystarczył bardzo nieznaczny podmuch świeżego powietrza (przeciąg) i temperatura potrafiła po kilku sekundach, podskoczyć o 0.1*C. Zamknięcie dopływu powietrza, powodowało ponowne ustabilzowanie się do t. dnia w kilkadziesiąt sekund. Ciśnienie atmosferyczne ma kluczowe znaczenie ale sądzę, że musiałyby to być nagłe i duże wahania ciśnienia.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: zmiana temperatury otoczenia a proces?

Post autor: jatylkonachwile »

Zmiana ciśnienia wpływa znacząco na temperaturę dnia, rano przy starcie może być X a po 7h procesu może być X+0,5 albo X-0,5K.

Autor tematu
tomek1192
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 10 mar 2020, 20:39
Re: zmiana temperatury otoczenia a proces?

Post autor: tomek1192 »

Kolumna jest ocieplona, port jest na wcisk + otoczony gąbką. W tamtym dniu miała miejsce burza, więc ciśnienie sporo spadło.
Zastanawiam się nad tą temperaturą otoczenia, bo pomieszczenie dość mocno się nagrzeje, więc teoretycznie przykładamy do kolumny większą moc.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: zmiana temperatury otoczenia a proces?

Post autor: pepe59 »

Najprościej rzecz ujmując, wzrost temperatury otoczenia skutkuje zmniejszeniem strat cieplnych kolumny. Aby to zrównoważyć, należałoby zwiększyć chłodzenie deflegmatora.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”