Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy

Post autor: Kòpôcz »

Wiem, że tematów o kegu z płaszczem jest wiele, ale akurat takiej koncepcji nie znalazłem – stąd pozwalam sobie na nowy temat.
Przymierzam się więc do kega z płaszczem. Zazwyczaj takie rzeczy trochę przemyśliwuję, czasem przekombinuję. Jednym z kluczowych dla mnie ograniczeń jest czas. Płaszcz więc czyni zamach na moje niewielkie zasoby tej waluty. Dodatkowo podgrzewa nie tak równomiernie, jak (być może) by można. No i dziś w trakcie nieco ospałego dyżuru przyszedł mi taki oto pomysł: wspawać przez średnicę kega dwucalową rurę. Zabierze ona niespełna litr z pojemności kega, a być może wspomoże cały proces grzania. Na pewno zwiększy powierzchnię wymiany ciepła. Podobne projekty/pomysły się pojawiały, ale były one hybrydami kilku źródeł grzania. A gdyby to zrobić za pomocą jednego?
Warianty mam dwa.
Pierwszy, bliski klasycznemu, to grzałka pod dnem kega podgrzewająca medium i w płaszczu i wewnątrz rury będącej wewnątrz kega. W tym wariancie prawdopodobnie rozkład temperatur będzie nierównomierny (w rurze będzie niższa temperatura).
Drugi to grzałka w rurze i stąd temperatura rozchodzi się na płaszcz – w tym będzie wyższa temperatura wewnątrz zacieru i prawdopodobne ryzyko przypalenia.
Wydaje mi się, że bezpieczniejszy jest wariant 1.
Co o tym myślicie?
Kto mógłby to wykonać (liczę, że np. Kula tu zajrzy i pomysł go zaciekawi ;))? Większość potrzebnych do tego elementów uzbierałem.

Obrazek
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: spawacz »

A ile ten kawałek rury wniesie powieszchni wymiany do płaszcza? Mieszadełko sobie doprojektuj. :ok:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sie 2020, 05:52 przez spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: Kòpôcz »

Ten kawałek wniesie ok. 650 cm². Powierzchnia wymiany plaszcza kega 30l to 3000-3500 cm². Rura wniesie więc dodatkowe ok. 20%, ale istotne tu będzie, że to nie dodatkowa powierzchnia płaszcza, a dodatkowe źródło wewnątrz zacieru.
Mieszadla nie chcę, przynajmniej na tą chwilę - przy tym rozwiązaniu niewiele na nie miejsca zostanie, poza tym taka rura może powodować, że pod nią zacier będzie się ruszał dość niemrawo.
Czy dobrze pamiętam, że widziałem tu jakieś Twoje zbiorniki?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: spawacz »

Wg moich obliczeń wyniesie ten kawalek 751cm2 . gdzie keg 380x350 wyniesie 4176.2 a dno fi 38 wyniesie 1134.1 co razem da 5310.3 cm2 zatem to około 12% + przy takim rozwiazaniu. Bezsens wg mnie rowniez ze wzgledu na problem przy ewentualnym czyszczeniu. Chcesz szybko rozgrzać? Zapnij 6kw i mieszaj. Nie ma moich potworków na forum.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: spawacz »

Kòpôcz pisze:ale istotne tu będzie, że to nie dodatkowa powierzchnia płaszcza, a dodatkowe źródło wewnątrz zacieru
To znaczy jak? ze to bedzie zewnetrznie zasilane? Bo jak jednym źródlem to tylko dodatkowa powieszchnia.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: Kòpôcz »

Coś nie pykło komuś z liczeniem. Na moje liczysz powierzchnię płaszcza (zewnętrzną), a nie powierzchnię wymiany ciepła (czyli opłaszczowaną powierzchnię kega). Przyjmując, że keg jest walcem zgadza się obliczona powierzchnia dna, ale już nie boczna - ta wynosi ok. 2300 przy płaszczu wysokim na 20cm (⌀Πh=38x3,14x20=2326,4)
Co do mycia się zgadzam - będzie nieco utrudnione. Jeśli widzisz jakieś inne powody bezsensowności jestem otwarty - sam pzrekonania 100-procentowego jeszcze nie mam.

EDYTA:
Dodatkowa powierzchnia, ale umiejscowiona wewnątrz. W tej sytuacji ciepłu będzie się rozprowadzało i z zewnątrz i z wewnątrz zacieru. Będzie zacierało się szybciej i równomierniej. Trochę jakbyś dołożył drugą grzałkę do środka, choć ze wspólnym zasilaniem.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sie 2020, 09:21 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 2 razy.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: spawacz »

Teraz doczytałem keg 30. Wyliczyłem wysokość 350mm dla kega 50l... mea culpa.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sie 2020, 09:58 przez spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: Kòpôcz »

Spoko. Przy 50l chyba bym szedł w rurę 4" - to już by zabrało ponad 3l pojemności, ale dodało ponad 1200cm². Mniejsza jednak o pojemność kega. Może ktoś jeszcze się wlączy...
P.S. Podjął byś się wykonania takiego kuriozum?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: .Gacek »

Mam kociołek z płaszczem, i wziernik na SMS-ie... Nawet bez mieszadła wsad cyrkujuje wewnątrz i widać to "gołym okiem". Napewno przy takim rozwiązaniu szybciej się nagrzeje ale czy to będzie aż taka duża oszczędność czasu :scratch:
Mam też założone dwie podwójne grzałki równolegle do siebie odsunięcie od dna o około 10cm. Przy rozgrzewaniu pieca dół płaszcza mogę spokojnie dotknąć, jednak góra jest niemal wrząca, dlatego przy Twoim projekcie wybrałbym wersję nr 1. Zwróć uwagę również na higienę sprzętu, bez dużego otworu na górze ciężko Ci będzie go umyć.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: Kòpôcz »

Otwór będzie, teraz mam kryzę bodaj 114, chcę w nowym iść w 4" triclampa.
Jakimi mocami grzejesz? Mnie ogranicza 16A, czyli max 3500W.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: spawacz »

To jaki wg ciebie był by optymalny czas rozgrzewania 30l zbiornika w plaszczu i co zamierzasz na nim postawić? Ja mam 73l w płaszczu z mieszadlem bez ocieplenia 4.5kw rozgrzewam nieco ponad godzinke.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sie 2020, 11:59 przez spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: Kòpôcz »

Tego nie wiem, wiem tylko tyle, co tu wyczytałem - płaszcz wydłuża czas rozgrzewania, co przy parcy na kilku etatach oznacza, że czasem tych 20-30 minut mi zabraknie, by się za to zabrać. Aktualnie wsad 25l na 3500w do kapania rozgrzewam ok. 30-40 minut. Pewnie bym mógł to skrócić ociepleniem. Między jedną, a drugą robotą w tygodniu miewam ok. 3-4h wolnego. Teraz jestem w stanie na szybko coś w tym czasie przepuścić. Czy zdążę z płaszczem - nie wiem, płaszcza nie mam, dlatego pytam i szukam rozwiązań.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: .Gacek »

Kòpôcz pisze:Otwór będzie, teraz mam kryzę bodaj 114, chcę w nowym iść w 4" triclampa.
Jakimi mocami grzejesz? Mnie ogranicza 16A, czyli max 3500W.
Ja mam u siebie 4-ro calowy triclamp centralny, niestety teraz już wiem, że to mało. Do łokcia i troszkę wsadzę rękę lecz później jest problem, kocioł myje mi córka lub lecę po karchera. Radzę triclamp 6 cali, wprawdzie cena jest wysoka ale jak budować na lata to raz a porządnie. Oglądałem takie rozwiązanie u kolegi @Feti w zbiorniku 100 litrowym i dla mnie to idealne rozwiązanie, przy następnym kotle na pewno je zastosuję.
Co do mocy to w jednej z lokalizacji również mam zabezpieczenie 16A i ciągnę na dwóch grzałkach 2kW, watomierz pokazuje około 3760W, ale to również jest zależne od dostępnego napięcia. Przewody 3x2,5mm2 nie grzeją się.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: Kòpôcz »

THX. Mam beczkę fermentacyjną z wlewem ok. 100mm, daje radę umyć, pewnie mam mniej męskie ręce ;). Do 30l 4" powinno mi wystarczyć.
Jednakowoż dziękuję za wypowiedzi - chyba taka dodatkową rura nie ma większego uzasadnienie.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

ludwinkb
100
Posty: 105
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 15:21
Krótko o sobie: Jestem :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's, własny.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: ludwinkb »

Moja propozycja zadzwoń do któregoś z konstruktorów; "kula" "Herbata" "Sero", porozmawiaj coś doradzą. Sam tak zrobiłem i teraz czekam na swojego potworka. Co do wlewu dobrze rozwiązane ma to "Herbata" w swoich zbiornikach, przekonał mnie do tego. Na tym instalujesz 4" tri-clampa i masz dwa otwory do czyszczenia.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sie 2020, 21:53 przez ludwinkb, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: magius »

Cześć,
Tak ostatnio się zastanawiałem - kotły z kuchni polowej są z płaszczem. Czy ktoś nie wpadł na to, aby taki kocioł przerobić?
Właśnie nie znam budowy takowego, czy jest możliwość, aby w medium grzewcze wstawić grzałkę.
Nigdy na żywo takiego kotła nie widziałem, a z budową ciężko znaleźć. Może ktoś widział taką realizację?

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: bociann2 »

Są dosc delikatne W kuchni polowej KP-120 są takie 4. Nie wolno w nich (tych kuchniac)bylo palic węglem, bo przepalal się plaszcz. Tylko drewnem.

Plut. Pchor. rez. bociann2, służba zywnosciowa.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: bociann2 »

Tak bajj de łej, grochówka z takiej KP-120 cuuudo. Niezapomniany smak.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: radius »

@bociann2, a o cebulówce nie wspomnisz ;)

St, szeregowy, kierowca zaopatrzeniówki :mrgreen:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 2 lis 2020, 20:25 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Keg z płaszczem i... grzałką z medium grzewczym

Post autor: magius »

Znalazłem nawet rysunek takiego kotła:
Obrazek
Nie wygląda na to, aby było tam miejsce na grzałkę. No chyba rozciąć dno płaszcza zrobić wstawkę powiększającą i to zaspawać :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”