Zmieszanie dwóch nastawów w czasie fermentacji

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
szalajko
10
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 26 cze 2018, 12:03
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: szalajko »

Cześć wszystkim,

Mam pytanie, mam Gąsior 34l, jednak za mało nastawiłem i jest około pół pełny. Wino robię z wiśni. Mam około 14kg miazgi bez pestek, nastawilem wino 6 dni temu, ładnie pracuje, ale po wyciągnięciu owoców będzie go mało. Czy powinienem dodać więcej wiśni? Czy, zrobić nowy nastaw w fermentatoże a po 3 tygodniach poprostu wyciągnąć owoce i resztę zmieszać z drugim winem aby uzupełnić balon? Który wybór jest lepszy?
koncentraty wina

użytkownik usunięty
Re: Zmieszanie dwóch nastawów w czasie fermentacji

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Uważam, że jeśli nie dosladzałeś, pulpy wiśniowej dodać możesz, gdy tylko ferment zwolni. Dodasz w ten sposób drożdżom naturalnego cukru, którego wiśnie mają nie mało a przy okazji zwiększysz ilość soku i tym samym uzyskasz więcej winka. Wstawienie drugiego nastawu i późniejszy kupaż nie jest głupim pomysłem. Wybrałbym opcje nr1
Jakie drożdże pracują w tym nastawie?
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Zmieszanie dwóch nastawów w czasie fermentacji

Post autor: rozrywek »

Jak 6 dni to jeszcze masz czas.
Zrób coś ala drugi nastaw jak na winko, owoce woda cukier, tylko bez drożdży i dodaj do tamtego.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
szalajko
10
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 26 cze 2018, 12:03
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmieszanie dwóch nastawów w czasie fermentacji

Post autor: szalajko »

Dzięki wam, poprostu nazbieram z 5-10 kg więcej, wydrukuje i wrzucę do już robiącego się winka.

W tym nastawie pracują alcotec aromatic complex a w drogim, gdzie też trzeba dodać owoców pracują spirtferm aromatic wine complex. Chyba ten sam rodzaj drożdży. Dlatego myślałem żeby trzeci nastaw zacząć z drożdżami spirtferm i po burzliwej fermentacji uzupełnić dwa pierwsze nastawy do korka. Czyli po 3-4 tygodniach, kiedy będę odcedzał owoce. Chyba tak będzie najlepiej, tylko mam fermentator na 30l a zrobię nastaw na 15. Co myślicie?
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 lip 2020, 15:38 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Zmieszanie dwóch nastawów w czasie fermentacji

Post autor: użytkownik usunięty »

Zrób z nich pulpę, pektoenzymu możesz dodać w celu lepszego wyciągnięcia z nich soku.
Śmiało możesz mieszać te nastawy. To ten sam szczep drożdży jest.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Zmieszanie dwóch nastawów w czasie fermentacji

Post autor: rozrywek »

Coś za dużo mieszasz. Może to wyjść nie najlepiej. I różne szczepy drożdży zmiksujesz.
Nawet jeśli teoretycznie to są te ssme niby.
Trzeci nastaw zrób taki aby tam niczego już nie dodawać. Nawet jak nie będzie na full to nic nie szkodzi.
Za bardzo w gorącej wodzie kąpany jesteś.
I nałapiesz niechcący pleśni przy okazji jak będziesz w to za bardzo ingerował.
Najlepiej to w twoim przypadku zaopatrzyć się w mniejsze fermentatory.
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 lip 2020, 16:30 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
szalajko
10
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 26 cze 2018, 12:03
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmieszanie dwóch nastawów w czasie fermentacji

Post autor: szalajko »

Rozrywek, masz rację. Ja lubię w miazdze robić winko. Więc jeszcze jeden fermentator kupię, i następne winko bedzie w sam raz aby uzupełnić balon 34l i drugi 25l. Mniej kombinowania :).
Ostatnio zmieniony piątek, 10 lip 2020, 06:13 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”