Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Co można zrobić z gotowymi destylatami? Jak poprawić smak i zapach? Tutaj znajdziecie przepisy, poprawianie smaku, przechowywanie.

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: kuba16sutre »

Witam Przyjaciele.
Poczyniłem niedawno bimberek na aabratku pożyczonym od kolegi (klasyczna kolumna tylko LM, wypełniona sprezynkami 20cm miedz+ 120KO) i mam z nim teraz problem (z bimberkiem nie z kolegą)
Przepedzilem metodą 2.5 ale destylat po rozcienczeniu ma zapach przypominający rozgrzany plastik lub świeżo otwarty antybiotyk...
Wiem, że podczas procesu pojawiło się kilka nieprawidłowości, tylko pytanie czy ten zapach moze być nimi spowodowany.
Moje pierwsze podejrzenie:
Podczas pierwszej destylacji użyłem wężyka igielitowego a w kolumnie były gumowe uszczeli (przy drugim razie wymieniłem wszystko na silikon)
Drugie:
Za słabo rozcienczylem wsad do drugiego pędzenia. Mialem jeszcze kilka butelek z poprzedniej zabawy, które trzeba było przepuścić jeszcze raz i po dodaniu ich do kega weszło za mało wody (wsad miał ok 28%)
Trzecie:
Nastaw był zrobiony z różnych starych weków. Zlałem go znad osadu ale stał w piwnicy ze dwa lata. Może to przez źle przygotowany nastaw?
Chociaż wydaje mi się ze 2.5 procesu powinno wyeliminować zapach nastawu...
Podpowiedzcie Panowie gdzie zrobiłem największy błąd i jak to teraz najlepiej naprawić, na węgiel czy jeszcze raz do kotła a może jedno i drugie?
Ps
Jeśli źle wybrałem dział proszę o przeniesienie do właściwego :)
promocja

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: prolog1975 »

Elektrozawory masz jakie z czarnymi uszczelkami tłoka czy silikon. Jeśli czarne one smrodzą ciepły destylat, trzeba rozkręcić elektrozawór i wymienić uszczelnienie na silikon.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: rozrywek »

Więcej danych?
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 cze 2020, 19:12 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: użytkownik usunięty »

kuba16sutre pisze: Moje pierwsze podejrzenie:
Podczas pierwszej destylacji użyłem wężyka igielitowego a w kolumnie były gumowe uszczeli
;) Serwus
Dobrze kolega podejrzewa.
Tylko 100% silikon jest niewrażliwy na stężony alkohol. Choć uważać trzeba na nawet na węże z silikonu, gdyż od wewnętrznej strony, pokryte talkiem mogą być co spowodować może mętnienie i niepotrzebny nerw.
Moim zdaniem, słabo rozcieńczony wsad niema nic wspólnego z zapachem a jeśli nastaw zlany był znad osadu i długo stał w fermentorze z tworzywa dopuszczonego do spożywki, wydaje mi się, że nic nie powinno mu być.
Największy błąd?
Wszelkie węże i uszczelnienia na drodze odbioru destylatu, muszą wykonane być ze 100%silikonu.
Do metody 2.5, wsad do rektyfikacji musi mieć zdecydowanie więcej niż 28%.
Rozcieńcz to do 40%, porządnie schłodzić to musisz i daj to na węgiel. Jeśli nie pomoże, będziesz miał gotowy wsad na kolejne gotowanie. Tak bym to widział.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: rozrywek »

Defacto zwrócił uwagę na kwestię połączenia sprzętu i złych materiałów. Słusznie. Ale nieświadomie zasugerował coś innego.
Pyt: w czym był ten nastaw robiony? W jakim fermentatorze? Z czego to zrobione i czy faktycznie nadaje się do spożywki?

W co był odbierany destylat i w czym przechowywany? Tu może być czynnik pośredni również. Chociaż obstawiam te wężyki.

W każdym razie, wszystko jest do wywalenia, połączenia do zmiany, to na stówę.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: użytkownik usunięty »

rozrywek pisze:Defacto zwrócił uwagę na kwestię połączenia sprzętu i złych materiałów. Słusznie. Ale nieświadomie zasugerował coś innego.
:D
Zaprawdę powiadam Ci @rozrywek, że świadomie.
Pierwsza myśl silikony, druga fermentor.
Jeśli sfermentowany nastaw był zlany znad osadu, zamknięty w dobrym zbiorniku to co może mu się stać.
Teoretycznie może zapleśnieć lub inna patologia pojawić się może na powierzchni. Ale kolega autor nic nie wspomniał o tym, więc uważać trzeba że nastaw zdrowy był.
rozrywek pisze:Więcej danych?
Zgadzam się :ok:

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: kuba16sutre »

Wow, pojechałem do pracy a tu taki szum, dziękuję za tak duże zainteresowanie ;)
Od poczatku.
Nie mam elektrozaworów a zaworek prec. jest z białą uszczelką.
Uszczelki gumowe były tylko przy pierwszym pędzeniu, przy 2 i 2.5 zmieniłem wszystko na silikon.
Pisząc o drugim pedzeniu użyłem takiego skrótu myślowego. Oczywiście wsad początkowo miał 50% a później został rozcienczony do 28% bo tylko na tyle wystarczyło miejsca w kegu.
Fermentator jest ok, nadaje się do tego sportu ;)
Odbierałem do szklanych butelek.
Czyli najprawdopodobniej to przez te gumy?
Skoro kolejne procesy nie wyeliminowały tego zapachu to pędzenie kolejny raz raczej nie pomoże. Myślicie, że węgiel da radę, ewentualnie węgiel i kolejny proces? Jest tego z 7l spirytusu, trochę szkoda wylać...

użytkownik usunięty
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: użytkownik usunięty »

kuba16sutre pisze: Czyli najprawdopodobniej to przez te gumy?
Sądzę, że tak.
kuba16sutre pisze:Skoro kolejne procesy nie wyeliminowały tego zapachu to pędzenie kolejny raz raczej nie pomoże. Myślicie, że węgiel da radę, ewentualnie węgiel i kolejny proces? Jest tego z 7l spirytusu, trochę szkoda wylać...
Rozrobić do 40%,mocno schłodzić i na węgiel z tym. Potem rektyfikacja oczywiście z cięciem frakcji.
Myślę, że będzie :ok:
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: rozrywek »

Puść wolniutko przez niewielką ilość węgla. Dlaczego? Bo ten węgielek wywalisz do śmieci potem. Przerobisz to jeszcze raz i ci wyjdzie. Resztę tak jak i ja i koledzy doradzali zmień.
Nie ma co się w tańcu wiesz co..raz a dobrze.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Destylat ma chemiczny zapach, trąca plastikiem

Post autor: kuba16sutre »

Dzięki Panowie za rady, przy najbliższym wolnym biorę się za robotę ;)
Gumy już oczywiście wymienione na silikon :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gotowe Destylaty”