Destylat smakowy

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Seba9401 »

Witam, jako ze mam bardzo duzy dostęp do owoców (eko) z własnej plantacji takich jak: rabarbar, truskawki, wisnie, porzeczka czarna i czerwona, malina jessienna i letnia, śliwki, jabłka.
Mam tez dostep do cytrusów jak pomarańcze, mandarynki itd tylko zepsute.
Wiec postanowiłem ze trzeba spróbować sił ze smakówka.

Panowie co bedzie lepsze? Bimberek o aromacie owoców czy owocowka?

Jezeli owocowke przepuszcze przez cała kolumne to otrzymam bimber o tym smaku?
A jesli skracam kolumne do samej głowicy to otrzymam owocówkę?
A jezli wrzucę do kolumny skórki pomaranczy podczas przepuszczania cukrówki to otrzymam bimber o nucie pomarańczy?

Dysponuje na ta chwila Aabratkiem i keg 50l bez płaszcza. Oraz zimne palce. Co bedzie lepsze do której metody? Przepuszczać na całej kolumnie, czy krótkiej? Nie zabrudze sobie kolumny zapachem?
Jakie owocówki moge zrobić bez płaszcza ?
Czy może lepiej wyslawać nowa kolumne do tego celu? Moze jakiegos PotStill?

Pozdrawiam
alembiki

djseba3
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 16:46
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Destylat smakowy

Post autor: djseba3 »

Najpierw spirytus na aabratku. Potem nalewka. Bimber będzie gorszym trunkiem a i będzie potrzebował dużo więcej owoców
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 cze 2020, 14:56 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Destylat smakowy

Post autor: kwik44 »

Owocówka. Lub geist. Nie dodawaj zepsutych owoców do dobrych. Poczytaj temat owocowe brandy dla początkujących. Tam jest wszystko o co pytasz. I temat Leszka o destylacji prostej na kolumnie.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Destylat smakowy

Post autor: manowar »

A więc po kolei. Tak jak @kwik44 pisze - zepsute owoce sobie odpuść. Powiedziałbym nawet szerzej - cytrusy sobie odpuść. Z cytrusów dobre są nalewki i tu bym polecił cytrynówkę wg. Bodzia.
Z krajowych do których masz dostęp i o których pisałeś - to można je podzielić na 4 kategorie:
- rabarbar - to do eksperymentów - odpuść sobie
- maliny - w trakcie fermentacji tracą znaczną część aromatu i wychodzi gorycz z pestek - tu bym robił geisty
- wiśnie i porzeczki czerwone - możesz spokojnie bez płaszcza zrobić - technologia produkcji jak przy czerwonym winie - najpierw fermentacja w miazdze - wyciskanie - potem już fermentacja moszczu i możesz destylować.
- porzeczki białe, jabłka - technologia jak dla białych win - rozdrobnić - wyciskać - fermentować moszcz.

Truskawki to zależy co masz - deserowe to do jedzenia, przemysłowe - nalewka jest ok.
Śliwki to trudny temat i tu raczej tylko z płaszczem - źle się tłoczą.

Na czym robić - ilu operatorów tyle technik... przeczytaj temat Leszka i gr000bego - on robił owocówki na ZP (bo ZP do smakówek są dość wdzięczne)

co do tego co napisał kolega @djseba3 - o gustach się nie dyskutuje więc co kto lubi - jeden woli nalewkę inny destylat owocowy. Destylaty smakują powiedziałbym charakterystycznie dla destylatu... oczywiście smak a raczej aromat owocu tam jest - ale poza tym mają charakterystyczny smaczek destylatu. Geisty zwłaszcza w aromacie są bardzo owocowe - w smaku to już sporo zależy od owocu. Pamiętaj jednak, że do nalewek i geistów używaj jak najbardziej neutralnego spirytusu.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Destylat smakowy

Post autor: kwik44 »

Pamiętaj jednak, że do nalewek i geistów używaj jak najbardziej neutralnego spirytusu.
I najlepszych owoców.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Destylat smakowy

Post autor: Góral bagienny »

Co do owocówek to jeden przepis na 10kg owoców 1kg cukru i DESTYLUJESZ ;)
Smakówki robisz w ten sposób że do 2 gotowania dodajesz owoce, przyprawy, zależy jaki smak chcesz uzyskać i wszystko :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Destylat smakowy

Post autor: rozrywek »

Jedziesz po dobrej jakości fermentatory, balony, gąsiorki itp.
Wszystko co jest minimalnie nadpsute wywalasz.

JEDNA KROPKA NA OWOCU KWALIFIKUJE SIĘ DO WYWALENIA.

Nie ma oszczędzania.

Jak masz tyle owoców to wiesz że jedno jabłko spartoli ci szkrzynkę, i to do dosyć szybko.

Baw się wino. tyle z porad.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Destylat smakowy

Post autor: Góral bagienny »

Jedna kropka to nic złego :) nie raz takie mam i ładuje jabca w dymion :D Tak samo śliwki te co leżą na trawie :D
Byle nie zgnite to do dymiona i tyle :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Destylat smakowy

Post autor: Seba9401 »

Dziekuje Panowie za Porady, duzo osob zachwala smakówki. I też chciałem spróbować :D . Aktualnie przepuszczam 2x cukrówke pierwszy raz na olm własnej produkcji. I powiem ze wychodzi sztos :o . Czyste, bez przedgonów ładnie pachnące. Zobaczymy jak bedzie dalej :D . Nie wiem czy wy tez tak macie, gdy jakis znajomy przyniesie bimber to każdy jest gorszy od waszego :punk: ? Jak narazie lepszego, tzn bardziej czystego nie piłem :fuckyou: .

Wracajac do owocówek, ostatnio był u mnie moj chrzesny i chwalił sie ile to bimbru nie napędził. Z 120 liter wyszło mu 50l bimbru :womit: , ale to nie na temat. Ogolnie jego znajomy bierze z firmy owoce ktpra trudni sie importem, expotem owocow. I wszystkie zepsute wyrzucają. Mozna je sobie zabrać. A jego znajomy tak robi i kisi trzy duze beczki a potem przepuszcza.
Tylko co z tego wychodzi jak oni wywalaja came zepsute owoce ? ;/

Kolega na weselu kupił od kogos owocówkę z rabarbaru. Nie była taka czysta jak moja, ale była dobra. Moze ma ktos pomysł jak to uzyskać? Miała różowy kolor, posmak rabarbaru i troszke smierdziała :) . Czy zalewajac rabarbar bimbrem 96% otrzymam cos takiego ? Czy tylko rozdrobnić zasypać cukrem i wrzucić drożdże?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Destylat smakowy

Post autor: Kamal »

To była nalewka na rabarbarze. Sam kolor o tym świadczy.
K.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”