Kolumna półkowa - początki

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy

Post autor: Kamyk12 »

Witam Szanowne Grono
Po kilku latach pracy na aabratku postanowiłem spróbować czegoś innego. Smak czystej, bezdusznej troszkę mi się "przejadł". Typ padł - kolumna półkowa kołpakowa. Posiada 4 półki KO, szkło 110, deflegmator shotgun + chłodnica końcowa, oraz możliwość założenia głowicy aabratek, zbiornik 100l z kompletem grzałek do płynnej regulacji.
Po pierwszych próbach zauważyłem trudność w regulacji refluksem, nie jest ona szybka i precyzyjna. I stąd pytanie czy są jakieś sposoby by ułatwić taką regulację na shotgun?
Druga rzecz, która nie daje mi spokoju to moc grzania - dla tej średnicy szacowałem na podstawie forum, że będzie w granicy 3kW. Niestety 3kW powoduje zalewanie górnej półki przy pełnym refluksie. Dopiero 2kW jest ok, równy poziom na półkach. Porównywałem schematy na forum powrotów z półek z moimi zainstalowanymi. Wychodzi na to, że mają troszkę większą przepustowość. Czy ewentualnie podtoczenie powrotów na większą przepustowość pomoże w uzyskaniu większej mocy roboczej, a co za tym idzie wydajności?
Jak się mają różne moce grzania do jakości destylatu - powiedzmy, że kolumna dobrze pracuje na 3kW, to czy będzie różnica na 2kW i na 3,5kW?
Wiem, że wszystko zależy od tego co chce się uzyskać, ale wstępnie chcę poznać zmienne, które mogą wpływać na + lub - destylatu.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: herbata666 »

Siemanko, jakieś dziwne rzeczy piszesz, nasza kolumna 3" fi 80 pracuje do 4kW, kolumna półkowa 4" 110mm pracuje na 6kW (spokojnie) ostatnio podczas testów dawała sobie też radę na 8kW, a u Ciebie zalewa na 3 kW musi być coś skopane w projekcie półek, może producent bez doświadczenia , wrzuć foty sprzętu, coś na pewno się da poprawić.
Z tym shotgunem też coś mi nie pasuje, nim akurat steruje się dość łatwo tylko podstawa to stabilne ciśnienie wody.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: sero »

Może shotgun jest przewymiarowany i ma dużą bezwładność.

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: Kamyk12 »

Przesyłam parę zdjęć podglądowych
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: użytkownik usunięty »

Może to głupie pytanie, ale kolumma na zdjęciu jest postawiona do góry nogami, tak?

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: Kamyk12 »

Jeszcze szybki rysunek z wymiarami
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: Kamyk12 »

tak do góry nogami
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: herbata666 »

A co powiedział producent ?
Nie żebym się czepiał twórcy, ale przecież musiał testować i określić minimalną moc oraz maksymalna moc pracy.
Nie chcę trochę wróżyć z fusów, ale widzę co może być źle zrobione, też nie chcę Cię wprowadzać w błąd bo robić poprawki to trzeba je później dobrze przetestować, więc najlepiej pogadaj z konstruktorem może coś doradzi.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: użytkownik usunięty »

Szkoda, że w tym filmie nie ma info na jakiej mocy pracuje, bo wygląda nieźle:

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: Kamyk12 »

To jest dokładnie ta kolumna, z pracą 2kW. U mnie dokładnie tak samo wygląda. Kolumnę mam od tego producenta. Po jeszcze jednej próbie będę z nim w kontakcie.
Herbata666 jaki ewentualnie błędy dostrzegasz?
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: herbata666 »

Raczej na pewno przeloty dla par za małej średnicy, ale to producent powinien wiedzieć, moja kolumna 80mm pracuje z dwa razy większą mocą. Niech producent poda Ci dokładne dane przelotów par oraz powrotu flegmy i niech określi maksymalną moc. To tak jak byś kupił nowy samochód, a w salonie powiedzieli by że nie wiedzą jakie ma spalanie oraz jaka jest prędkość maksymalna, trochę kupowanie kota w worku (bo sprzedawca nie wie co tak na prawdę robi i jak ma to działać).

PS.
Po co naciągać kupującego na średnicę 110mm jak kolumna na szkle 60mm będzie pracować z taką samą mocą ja kolumna z filmu powyżej, według mnie błąd konstruktora i podejście wszyscy robią półkowe to i ja zrobię (ale wiedzy brak).
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 maja 2020, 22:27 przez herbata666, łącznie zmieniany 2 razy.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: .Gacek »

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem...
Głowa do góry i postaraj się poczynić testy i próby.
Mówisz, że zalewa Ci się pierwszą półkę pod SG, więc spróbuj na tej półce odwrócić jeden z kołpaków na przelew... Jeżeli to pomoże to sprawdź jak zachowują się kolejne półki. Może się okazać że odwrócenie po jednym kołpaku na każdej z półek pomoże Ci pracować na większej mocy. Staraj się utrzymywać w miarę możliwości równy barbotaż na każdej z półek, jeżeli to nie pomoże to postaraj się szybciej odbierać urobek. Musisz poznać swoją kolumnę w kilku konfiguracjach, czasem wymaga to kilkunastu procesów...
Bez tego się nie obejdzie, jednak jeżeli już się jej nauczysz to kolumna odwdzięczy Ci się :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: prolog1975 »

No Gacek garść zajebiaszczych rad podałeś. Gość wydał wór srebrników na kolumnę i dostał może nie bubel ale kolumnę made by kołpak aliexpress. Jeśli kolumna na szkłach 110 nie jedzie na 4kW to jest źle zaprojektowana. Mówiąc krótko spier.......a Jeśli ,,miszcz" co ją robił miał jaja to by ją przyjął naprawił lub wyjaśnił jak na niej pracować by osiągnąć jej moc nominalną minimum te 4 kW. Ja pracuje na sitowej przewiew troszkę ponad 8% i 4kW śmiga aż miło. Masz foto
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa - początki

Post autor: Imbir »

Mam podobne chińskie kołpaki z aliexpress, https://alkohole-domowe.com/forum/still ... 15840.html , spokojnie można lecieć ponad 3kWh. Co do sterowania shotgunem trzeba się nauczyć i przyzwyczaić. Na początku też wydawał mi się kompletnie nie do opanowania ;-)

PS. za tydzień postaram się wrzucić filmik z pracy mojego polsko-chinskiego-usa dragona :P
Ostatnio zmieniony piątek, 29 maja 2020, 13:12 przez Imbir, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”