Klarowanie w niskiej temperaturze - warunki

Co można przed procesem destylacji aby uzyskać czysty destylat już po.
Awatar użytkownika

Autor tematu
emil.ka
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2020, 09:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brandy, Calvados
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: tam gdzie rzeka Świder

Post autor: emil.ka »

Cześć,
Nastawiłem zacier na Alcotec Vodka Star, blg startowe 22.2, końcowe -4 po 7 dniach. Przelałem z nad osadu , zamieszałem wiertarką (mocna piana) i przelałem do wąskiego KEG-a PET 20L po piwie. I mam takie pytanie. Czy przy klarowaniu lepsze jest wąskie (KEG PET), czy szerokie naczynie (fermentator). Czy ważny jest dostęp powietrza?
Emil
koncentraty wina

użytkownik usunięty
Re: Klarowanie w niskiej temperaturze - warunki

Post autor: użytkownik usunięty »

Mówią, że jeżeli robisz jeden większy nastaw, warto go zlać do dwóch, trzech mniejszych zbiorników. Ponoć szybciej się klaruje. Natomiast jeśli zlałeś znad osadu do innego, podobnie wyglądającego zbiornika, moim zdaniem nie ma to większego znaczenia. Odgazowany, wypracowany nastaw, temperatura otoczenia - im niższa tym lepsza, pierwszoplanową rolę tu odgrywają. Swoje musisz odczekać. Zlany nastaw, przeznaczony do klarowania, nie musi być szczelnie zamknięty. Okryj go czym kolwiek czystym, zabezpiecz przed kurzem i muchami. :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
emil.ka
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2020, 09:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brandy, Calvados
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: tam gdzie rzeka Świder
Re: Klarowanie w niskiej temperaturze - warunki

Post autor: emil.ka »

Potwierdzam, w moim przypadku część miałem w KEG plastikowy 20L, a resztę w Damie 5L. Nawet biorąc pod uwagę wysokość - ten w damie szybciej się wyklarował.

użytkownik usunięty
Re: Klarowanie w niskiej temperaturze - warunki

Post autor: użytkownik usunięty »

Warto zainwestować w kilka fermentorów, to nie są drogie rzeczy. W jednym, większym fermentować, a po nim zlewać do mniejszych i klarować dokładnie a przy dobrym traktowaniu, posłużą na długie lata. Sprawdzone, polecam :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie nastawu przed destylacją”