Nastaw Z 12kg Jabłek

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Batu
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 25 mar 2020, 03:22
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 5 razy
Kontakt:

Post autor: Batu »

Serwus ;P

Od niedawna jestem nowym na forum, 2 dni się zastanawiałem czy napisać ten post, bo nie chce wam zbytnio zawracać dupy moimi nowatorskimi pytaniami. Ale spędziłem już kilka dni na szukaniu, czytaniu i dalej mam pytania i chciał bym uzyskać prosta odpowiedz.

W ta zabawę zabrałem się dosyć niedawno pamiętam że mój świętej pamięci dziadek zawsze miał czym poczęstować jak się przyjeżdżało do niego w odwiedziny, i tez pamiętam jakie to było dobre, dużo wspomnień i stwierdziłem z tez chciał bym się tego nauczyć.

Mianowicie, chciał bym sobie zrobić nastaw z jabłek, ale nie potrafię określać proporcji, a wiadomo na pałe jak się wszystko w wiadrze wybełta to wyjdzie z tego zajzajer a nie nastaw.

Dysponuje prosta 18L aparatura:
Obrazek

I oczywiście wszystkim, co jest potrzebne do zrobienia prostego nastawu (O cukromierzach, alkoholomierzach i reszcie nie będę wspominal, bo wiadomo ze to podstawa).

Z tego, co mam przygotowane na nastaw, sytuacja wygląda tak:
- 12kg jabłek.
- Browin TURBO GROM 72h 120g drożdże gorzelnicze.
- 4kg cukru białego (oczywiście jak trzeba więcej to dokupie ;P ).
- Zakładam ze będę potrzebował pektoenzym z racji tego że jest to nastaw owocowy?
- Wiadro na max 35L.


I tutaj bym potrzebował pomocy w ustaleniu receptury na nastaw, abym mógł sobie go spokojnie przyrządzić. Moje obecne warunki pozwalają mi na maksymalna ilość to 35 litrów, a ile jabłek, cukru i drożdży na te 35 litrów to chętnie usłyszę drogich kolegów, co mi doradza :D

Chciał bym podkreślić ze te 35L to jest górny stan, a z tego, co wiem to te drożdże turbo lubią się pienić, wiec te 5L chyba dobrze by było zostawić w zapasie.

Moja wiedza jest dosyć podstawowa, wiec liczę na drobna pomoc z waszej strony jeśli to nie problem.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nastaw Z 12kg Jabłek

Post autor: dziad borowy »

Owoce nie są surowcem powtarzalnym, więc każdą partię po przygotowaniu trzeba zmierzyć cukromierzem i wtedy odpowiednio dosłodzić lub rozcieńczyć wodą do 20-22Blg
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie
Awatar użytkownika

artur.sukiennik
300
Posty: 334
Rejestracja: piątek, 5 paź 2018, 18:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Cytrynówka bodzia
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Nastaw Z 12kg Jabłek

Post autor: artur.sukiennik »

Oj jeszcze dużo czytania przed Tobą;-) do owocówek nigdy nie używaj drożdzy turbo. Postaw na jakieś które są dedykowane do win. Na forum najpopularniejszymi są bayanusy lub estelle. Przy nastawach owocowych nie przesadzaj z cukrem jeśli chcesz otrzymać dobry produkt. Na 12kg jabłek absolutnym maksimum to 1kg cukru ale najlepiej nie dodawć go wcale i zrobić tzw ortodoks czyli nastaw z samych owoców.;-) ;-)

Przeczytaj ten temat to powinien Ci trochę rozjaśnic sytuacje;-) ;-)

https://alkohole-domowe.com/forum/owoco ... -t112.html
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 maja 2020, 10:05 przez artur.sukiennik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Nastaw Z 12kg Jabłek

Post autor: .Gacek »

Nic się nie martw. Zrób pierwszy nastaw, dosyp trochę więcej tego cukru bo z 12 kg jabłek to za dużo urobku nie będzie...
Najwyżej zrobisz bimberek z aromatem jabłkowym a jak trochę poczytasz i podumasz to wtedy weź się za próbę zrobienia prawdziwej brandy.
I tak jak Ci poprzednicy radzili staraj się trzymać tych widełek z proporcjami owoce/cukier.
Poczytaj też trochę o sprzęcie, co to jest prawdziwy miedziany potstill oraz dlaczego nie używa się już odstojników. :ok:

I jeszcze jedna sprawa. Opróżnianie odstojników na włączonym gazie grozi pożarem. Kiedyś poparzyłem ręce i przypaliłem brwi... :hahaha: musisz być bardzo ostrożny.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 maja 2020, 15:30 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Nastaw Z 12kg Jabłek

Post autor: rozrywek »

Gacek masz fotkę bez brwi? Wklejaj.

Turbo. To turbina w samochodzie. Odpalasz paska i jedziesz nie po cukier tylko następne 12 kilo jabłek.
Cukru ile masz to wystarczy.
Sprzęt który masz widziałem na własne oczy tyle razy. .brak słów.

Wyciskasz sok fermentujesz i destylujesz.

Ja do tego ustrojstwa koledze do tych odstojników podpiąłem bańki 5L z wyciętą dziurą na odpowietrzenie.

Aby opary zachować w środku. W butli 1/3 wody .

Opróżnić odpiąć wylać i podpiąć.

W korku jes wywiercona dziura na krociec. Ani luźna ani ciasna. Podpinane na zwykłych haczykach.
A i ważne.
W suficie jest hak i do niego podpinany łańcuszek który trzyma całość. Bo by przewawiło.
Pomiędzy drugim odstojnikiem a chłodnicą jest mocowanie.

Kolega się uparł i nie chce tego odcinać.

Spuszcza się do środka odpina i wylewa.

Tobię radzę to odciąć.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”