Whisky pierwsze kroki

Dział o wrażeniach smakowo-zapachowych. Dyskusje i opinie na tematy trunków.
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:

Post autor: manowar »

Cześć. Nie ma co ukrywać do drzwi świata whisky pukam bardzo nieśmiało. Moim problemem nie są kłopoty z dostępem czy z założonym budżetem, ale przede wszystkim kwestia możliwości wypicia. Oczywiście mógłbym szukać miniaturek, ale to dla mojej skąpej natury jest nie do zaakceptowania.
Więc szukam osób, które podchodzą do tematu podobnie jak ja. Chciałyby dużo próbować ale standardowa butelka 0,7l to dla nich za dużo.
Nie chcę też pierwszych kroków robić zupełnie po omacku dlatego chciałbym się wspierać wiedzą i doświadczeniem Tomka Millera.
Na swoim blogu ma 3 fajne wpisy dotyczące polecanych butelek na początek. Dwa dotyczą single maltów i jest jeszcze jeden pod traktujący przekrojowo przez whisky i właśnie od tej listy chciałbym zacząć. Zestaw to 10 butelek standardowo 0,7l. Mi by wypicie tego zajęło bardzo dużo czasu dlatego szukam jeszcze 6 osób by kupić i rozlać w buteleczki 100ml. Wiem, że ten początkowy wybór jest może niezbyt atrakcyjny ale tak jak mówię to dla mnie początek świadomego poznawania whisky. Co więc mamy:

1. Johnnie Walker Red Label (50)
2. Ballantine's (50)
3. Grant's (50)
4. Johnnie Walker Black Label (100)
5. Jim Beam Kentucky Straight Burbon (65)
6. Gentleman Jack (130)
7. Jameson Irish Whiskey (60)
8. Bushmills SM 10yo (120)
9. Monkey Shoulder Blended Malt Whisky (100)
10. Glenfiddich 12yo (130)

Całość powinna wyjść za jakieś 850zł (ceny sprawdzałem na szybko) czyli jakieś 120zl + przesyłka za 1l próbek alkoholu. Chyba nie jest źle. Oczywiście jak już dojdzie do zakupów to poszukam żeby coś urwać z ceny. Zainteresowani proszeni są o wpisywanie się na listę. Jak będzie więcej osób to oczywiście nie problem mogę ogarnąć ale zakupy idą jak zbierze się kolejny komplet 7 osób. Jak się powiedzie to kolejne zestawy będą już obejmowały single malty.

1.manowar
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 maja 2020, 16:37 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
alembiki
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: rozrywek »

Chivas Regal.
Blend ale dobry.
Możesz spokojnie dodać do listy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: Erazer »

Mnie bardzo smakował Bushmills black Bush, bardziej nic wersja 10yo, słodkawy posmak
Dobry jest także granstone z biedry
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: manowar »

Panowie, lista butelek jaka jest każdy widzi. Set jest zamknięty. Jeśli nie jesteście zainteresowani nie ma problemu, ale temat nie jest do komentowania co dołożyć czy co zmienić. Szukam osób które chcą się na niego złożyć. Tyle.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: kamilpl82 »

1. Manowar
2. Kamilpl82
3.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 maja 2020, 19:18 przez kamilpl82, łącznie zmieniany 1 raz.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: kwik44 »

manowar, nie chcę cię zniechęcać, ale będziesz zawiedziony. Tzn., żeby nie było, da się to pić, ale bez szału. Natomiast z tej listy skreśl na pewno #1. #5 też jest dla mnie wyjątkowo okropny i ja wolę być o suchym niż się na to skusić. Od strony formalnej pomieszane masz burbony z blendami.

Jeśli chcecie w miarę tanio spróbować SM to są 2 fora TTOW i BoW. Szczególnie na tym pierwszym nawet podstawowe wersje SM są na bieżąco w samplach w zakresie 30-50zł/50ml. Zależy jaka whisky. Można nawet brać 25ml. Zależy. Na BoW macie listę polecanych i nie SM.

Wracając do listy to Black Label jest bardzo OK. Także JD. Grant, Ballantine's, Jameson też dobre dla klasy pracującej. Chivas też jest w miarę dobrym blendem. Ogólnie to polecałbym zacząć od Glenfiddich 15YO Solera... I szukać swoich smaków w SM.

Pełne flaszki whisky warto kupić jeśli faktycznie próbowaliście sampla i wam bardzo podeszła. Ja tak na gwiazdkę kupiłem sobie butelkę Lagavulin, ale wcześniej rozpijaliśmy sample na białym. Niestety tylko łyk mi się dostał, reszta "wyparowała" ;)
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: Kamal »

Też polecam TTOW, można naprawdę spróbować dobrych sampli, bez potrzeby kupowania całej butelki w ciemno.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: Doody »

Oglądam w necie Millera (nawet kupiłem jego kieliszek do whisky), i wiem, że to jego lista whiskaczy dla zupełnie początkujących. Oczywiście można podejść do tematu metodycznie i realizować plan Millera, ale kwik44 ma rację i na prawdę nie ma sensu iść w czerwonego Jasia albo Jima. Ja bardzo chętnie przyłączę się do tej akcji, ale od 3 odcinka ;) .Po prostu znam produkty z pierwszych dwóch propozycji. Jak ruszymy na Islay będę gotowy :ok:
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: Góral bagienny »

Mod Kamal https://alkohole-domowe.com/forum/zacie ... 0ekstraktu :scratch: przypominam się ;) TAKI TEMAT JAK TEN JUŻ ISTNIEJE ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: manowar »

Ja was doskonale rozumiem. Serio i od strony formalnej i praktycznej. Jasne że można złożyć ciekawszą i lepszą listę trunków, jasne, że są pomieszane - szkocka, irlandzka amerykańska - ale jak napisałem na początku... Ja do świata smaków whisky pukam... Liczę się z tym, że mogą być rozczarowania... tak jak w przypadku starki (która dopiero jak po otworzeniu odstała prawie rok i się natleniła to okazała się dobra) - ale ja tego krytykowanego wszędzie Red Labela nawet nie znam, bo nigdy nawet z colą go nie piłem... Z tej listy dawno temu kupiłem Ballantine's bo był mi do nalewek potrzebny... Jamesona piłem po kilku piwach... więc wiecie, rozumiecie... jak uda się zestawić ten set to Miller ma zestawienia na single malty, można spokojnie w necie poszukać różnych zestawień budżetowych i nie budżetowych, ale to jest po prostu przegląd whisky, podstawa podstaw.
Jasne mógłbym te butelki kupować i próbować, ale może ktoś ma taki sam poziom zaawansowania jak ja i takie sam problem 0,7 to dla niego za dużo a 100ml to na 3 próby będzie - więc po co ma kupować flaszkę RL jak może 100ml i już będzie wiedział czy to jest to czy nie to... A wiecie doskonale, że smak jest subiektywny... np. moja matka generalnie do ust nie brała alkoholu - właśnie poza RL - który czasem od święta wypiła kieliszek i jej bardzo podchodził.
Jak na razie jedyna łycha co mi smakowała w mojej nikłej historii sampli to Bunnahabhain i tak mam całą nieotwartą flaszkę bo taki gift sobie wybrałem.
Więc raz jeszcze - dziękuję za rady, ale podejmujemy próbę z zaproponowanym setem... jak się uda będą kolejne... jak nie... na cóż - namiary na sample już mam ;)

EDYTKA
Doody - ty znasz, ja nie... ale znam np Laiphroga i to zupełnie nie mój klimat - zapach tak piękny ale smak nie moja bajka...
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 maja 2020, 23:13 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: Doody »

Rozumiem i szanuję Twoją decyzję.
Nie wykluczam udziału w kolejnych edycjach.
Powodzenia w poznawaniu świata whisky :ok:
Pozdrawiam
Darek

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: kwik44 »

manowar, żeby być precyzyjnym: tak naprawdę to chodzi właściwie o to, żebyś się do whisky nie zniechęcił. A te blendy mogą być niestety takim czynnikiem. Sam zaczynałem z kierunku, który masz na liście, ale wtedy byłem na etapie "byle trzepało". Wyspa Islay, o której pisał Doody to już specyficzne upodobania. Ja je akurat mam, ale nie każdemu podejdzie dym. Jak do tej pory "najgorszy" SM jaki piłem miał smak mokrych i jadących zjełczałym rybim tłuszczem słonych lin okrętowych. Na to też są amatorzy ;) Dorzućcie do/zamieńcie na tej listy tego Solera. Żeby mieć porównanie. Z tego co widzę to 219 zeta/0.7l.

I powodzenia ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: manowar »

Pospałem, pomyślałem i ponieważ tylko krowa nie zmienia zdania, po konsultacji modyfikacja - także dlatego, że 2 butelek nie muszę kupować...

1. Queen Margot 8 yo - tak to ten osławiony blend z Lidla. Zwycięzca kategorii whisky mieszanych do 8 lat Whisky Award 2019. Dlaczego - bo jednak jakiś tani blend powinien się znaleźć, bo jednak wygrał i podobno zlał JW BL, bo kupić tylko dla siebie trochę strach ;) - i tyle tanich blendów, które były na miejscach 1-3 :P

2. Chivas Regal 12 - premium blend - a że w szafce u teścia znalazła się nieotwarta butelka to w wskakuje zamiast JW BL

3. Buffalo Trace Kentucky Straight Burbon - jest już zamówiony - burbon długo leżakowany 8 lat - więc ciekawiej niż JB White no i ładnie mi się wpisał w zamówienie w Winnicy Lidla

4. Gentelman Jack - zostaje z takich samych względów, dla których pojawiła się Chivas

5. jeszcze nie wybrany - ale na pewno jakiś irlandzki blend - może jakoś ciekawiej finiszowany... czyli pewnie Tullamore Dew Cider / Rum Cask, Jameson IPA / Black Barrel lub coś podobnego

6. Bushmils 10yo - irlandzki sm - zamówiony - będzie robił jako przykład podstawowego wypustu

7. Monkey Shoulder - pewnie zostanie - alternatywą może być Naked Grouse lub Cooper Dog - w każdym razie jakiś blend malt

8. Arran Lochranza Reserve - zamówiona - dlaczego - po pierwsze to coraz popularniejsza kategoria single maltów czyli nas (no age statment), które ostro naciskają na podstawowe wersje destylarni, po drugie nie barwiona karmelem, po trzecie nie filtrowana na zimno,

9. Ten polecany przez kwika Glenfiddich 15 - tu mam zgryz - mogę za 190 mieć starszy wypust (czerwona tuba) albo za 180 kupić nową wersję (fioltetowa) w Lidlu - niby obie z informacją, że SOLERA... dlaczego - no żeby można było zobaczyć też bardziej wyrafinowane wypusty.

10. tu mam mały dylemat... wejdzie albo japoński blend - jak się uda coś tanio dostać, albo ISLAY MIST Delux - czyli blend bazujący na maltach od Laiphroga - tak, żeby dać przedsmak dymnej whisky...

Podsumowując wydaje mi się, że obecne zestawienie jest dużo ciekawsze, bardziej przekrojowe i dające więcej doznań. Będzie trochę droższe, ale też bez przesady.
Będzie można je rozlać dla 7 osób więc zainteresowani proszeni są o dopisanie się do listy. Jak nikt się nie dopiszę - to wrzucę krótki opis każdej pozycji, żebyście wiedzieli co tracicie :P

1. manowar
2. kamilpl82
3. fullbasse
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 maja 2020, 22:50 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: patrzal »

A niech tam. Z kasą na razie tak sobie, najwyżej w zapłatę/wysyłkę pobawimy się po 10 czerwca. Może promile nie wyparują do tego czasu ;) A tak jest przynajmniej okazja ekonomicznie się wkręcić w rude wódy na myszach.

1. manowar
2. kamilpl82
3. fullbasse
4. patrzal
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: manowar »

1. Queen Margot 8yo - 50 (za tyle widziałem ale nie wiem czy to promocja była czy cena regularna)
2. Chivas 12yo - mam - chodzą w okolicach 100 więc tak liczę
3. Buffalo Trace - 76
4. Gentleman Jack - 110 - taka cena średnia
5. Jameson IPA Cask - 76
6. Bushmils 10yo - 90
7. Monkey Shoulder - 99
8. Arran Lochranza Reserve - 102
9. Glenfiddich 15yo - 180
10. Islay Misty - 55

Razem jeśli nic się nie zmieni - 938 / 7 -> 134 PLN
- do tego buteleczka i nakrętka x 10 ~ 15 PLN
- przesyłka ~15 PLN

czyli całość ok 165 zł.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: Doody »

Nie chciałbym ingerować w wybór bo temat już był poruszany, ale uważam, że Glenfiddich 12 bardziej pasuje do tego grona. Jest tańszy a i tak moim zdaniem najlepszy z tego zestawu. Życzę smacznego.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: manowar »

1. manowar
2. kamilpl82
3. fullbasse
4. patrzal
5. twaróg
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: kondon »

Jeśli da radę paczkomat, to piszę się na pewno i rezerwuję, jeśli nie to jakie opcje są dostępne?
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: manowar »

Tak - paczkomat jest opcją preferowaną. Jeśli nie paczkomat to oczywiście kurier przez furgonetkę - nawet chyba będzie taniej - ale to już indywidualnie dogadamy.

1. manowar x 2
2. kamilpl82
3. fullbasse
4. patrzal
5. twaróg
6. kondon

I lista się zamknęła. Pro forma spytam czy ktoś chce jakąś butelkę do paczki? A może komplet butelek - zawsze to jeden komplet małpek mniej.
Alkohol już w całości jest kupiony - zostaje kupić małpki. Booteling pewnie w weekend. Jakieś fotki wrzucę pewnie i będę kontaktował się w sprawie ustalenia wysyłki.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: manowar »

No więc mili moi - tak to wygląda
IMG_20200523_144241.jpg
Niestety w weekend bez bootlingu - ale powinienem być gotowy do wysyłki w trakcie tygodnia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: Doody »

Z tego zestawu nie miałem okazji spróbować trunku z wyspy Arran. Prosiłbym o relację z degustacji.
Pozdrawiam
Darek

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: kwik44 »

Nie zapomnijcie napisać jak wam smakowały ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: manowar »

No więc jestem po pierwszej - zastrzegam szybkiej degustacji... teraz zrobię sobie troszkę przerwy potrenuję nos, ale na szybko wrzucę kilka spostrzeżeń.
Po pierwsze - starałem się rozlewać najrzetelniej jak potrafiłem. Kupiłem sobie cylinderek miarowy 100ml... i albo cylinderek jest trafiony o 4-6ml albo 0,7 nie jest 0,7... i z każdej butelki po rozlaniu 7x100ml jeszcze ciutka została - którą w miarę sprawiedliwie rozlałem...
Po drugie - ciemny kolor to żart... serio... w butelce wszystko jest znacznie ciemniejsze - faktycznie różnice są znacznie mniejsze i wszystko jest dużo jaśniejsze... a nie barwiony karmelem Arran to już w kieliszku prawie przezroczysty jest...
No to teraz krótkie notki - podkreślam na szybko i wszystkie z dzisiaj... będzie czas zrobić poważniejszą degustację...

1. Queen Margot
NOS - słodki, dużo wanilii i dębu, potem skóra i mokre drewno - na końcu wychodzi alkohol
SMAK - jest mało albo nic - smak ostry i palący
FINISZ - gorzka czekolada i tytoń

2. Chivas Regal
NOS - najpierw roślinny, potem dąb i na końcu cień cytrusów
SMAK / FINISZ - miałem problem bo nie czułem nic... paliła i nic więcej - może gdzieś tam pałętały się migdały, ale przede wszystkim alkohol

3. Buffalo Trace
NOS - bardzo słodki, trawa, kukurydza, potem kiszone siano/zbutwiałe drewno i alkohol
SMAK - pestki i mocno palony dąb, alkohol
FINISZ - pieprz i alkohol

4. Jack Gentleman
NOS - słodki, karmel, landrynki, wanilia, lekki przedgon - rozpuszczalnik / zielone jabłko
SMAK - gruszka
FINISZ - lakier, gorzka czekolada, syrop klonowy, kawa z mlekiem

5. Jameson
NOS - cytrusy i owoce - głównie zielone jabłka
SMAK - delikatny, drewno, albedo
FINISZ - lekko alkoholowy

6. Bushmills
NOS - trawa, gruszka, melon
SMAK - delikatny, kremowy, drewno
FINISZ - długi pieprzowy

7. Monkey Shoulder
NOS - słodki, kremowy, toffi
SMAK - drewno, tytoń, lekko dymny
FINISZ - tytoń, dym

8. Arran
NOS - bardzo słaby, surowy, kwiaty / przedgon, winogrona
SMAK - surowy, ale dość delikatny mimo wszystko
FINISZ - drewno, tytoń, spalony karmel

9. Isly Misty
NOS - wędzony torf, dym, lekko morski i słony
SMAK - bardzo pijalny, delikatny, dym i tytoń
FINISZ - długi, tytoń i skóra

10. Gelnfiddich
NOS - orzechy włoskie, roślinny, kremowy, wanilia, zielone jabłka
SMAK - lekko cierpki, beczka po czerwonym winie, pieprzny
FINISZ - długi słodkawy - może rodzynki, odrobina dymu i tytoniu

Z tego wszystkiego najbardziej mi smakował o dziwo Isly Mist i był najbardziej pijalny. Najmniej chyba Buffla Trace - chociaż fajnie pachniał. Chivas zdecydowanie gorszy od Queen Margot. Glenfiddich - jednak raczej rozczarowanie, zwłaszcza po opisach jaki on nie jest słodki... W sumie nieźle wypadł Arran - całkiem pijalny mimo surowości.
Dziwi mnie, że wyczuwałem przedgony (nuty lakierowo -acetonowe). Wszystkie znacznie lepiej pachniały z butelek niż z kieliszka - mimo że kieliszek degustacyjny.
Jutro wysyłam ostatnią paczkę i trochę potrenuję sensorykę - do flaszek wrócę za jakiś miesiąc i już na spokojnie próbka po próbce także z rozcieńczaniem zdegustuję i podzielę się z wami jeśli coś nowego się ujawni.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Whisky pierwsze kroki

Post autor: Doody »

Widzisz, już Ci torfiaczki zaczynają smakować ;)
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Degustatornia”