Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:

Post autor: robert.michal »

Czy jest sens wsadzania takich półek (myślę o kołpakowej) do kolumny z wypełnieniem sprężynkowym, przy założeniu, że każda taka półka zmniejsza o 10 cm wysokość zasypu sprężynkami.

przykładowe 3 lokalizacje :

A: nad kegiem, ponżej bufora st-wzm.
B: nad buforem stab-wzm.
(w punktach A lub B to byłaby półka z odbiorem)

C: bezpośrednio pod głowicą nad OLM.
Z tym, że musiałbym zmniejszyć wysokość zasypu nad OML z 25 do 15 cm.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: masterpaw2 »

Kolego, przeszło dwa lata temu poczyniłem coś o czym piszesz : https://alkohole-domowe.com/forum/polka ... 16843.html
https://alkohole-domowe.com/forum/post1 ... ml#p195729
Przeprowadziłem na tej konfiguracji zaledwie jeden proces, nie dlatego, że nie działało, bo działało i to moim zdaniem całkiem obiecująco. Powodem zaniechania dalszych testów była wysokość kolumny, która po prostu nie mieściła się w moim pomieszczeniu, a gościnne występy nie bardzo były mi na rękę. Trzy półki rzeczywiście zastąpiły cały zasyp nad OLMem (~25cm), jakość urobku była porównywalna do pracy przy zasypie, ale jest to moje subiektywne odczucie, gdyż porównania dokonywałem z "pamięci". Nie przeprowadziłem co najmniej dwóch procesów w różnych konfiguracjach na tym samym nastawie.
Myślę, że można iść w tym kierunku, dlaczego ano dlatego, że zyskujemy na uniwersalności. Mając taki moduł złożony z powiedzmy 4 półek rzeczywistych, z powodzeniem wykorzystamy go jako bufor nad obniżonym odbiorem, jak i kolumnę półkową, stawiając go bezpośrednio na kotle czy buforze.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: Szlumf »

Mam półkę na wyjściu z kotła do kolumny. Ponieważ mam bufor w kotle więc ta półka jest jednocześnie nad buforem. Uważam, że w Twoim przypadku półka zarówno pod jak i nad buforem ma sens. Taka półka - moim zdaniem - utrudnia pogonom pójście do góry a przedgonom spłynięcie na dół.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: lesgo58 »

@robert.michal
Temat jakiś czas temu był poruszany. i na tym stanęło. Jednak z porównań pracy kolumny wypełnionej i półkowej mogę z czystym sumieniem polecić przynajmniej 1 półkę pod kolumną i ze 3 nad OLM. Spełnią swoją rolę z nawiązką.
Jednak zamiast bawienia się z hybrydą popełnił bym na Twoim miejscu projekt kolumny półkowej o 10 półkach. Przyjmując 12 cm na półkę zajmie Ci to 120cm. Jeśli masz miejsce to możesz zrobić więcej półek. 3 najwyższe przeznaczysz na bufor nad OLM. I to będzie najbardziej optymalne i efektywne rozwiązanie.
I zrobisz na tym tak samo spirytus jak i destylat.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: Doody »

Miałem okazję spróbować wódki zbożowej ze spirytusu otrzymanego właśnie z 10-ciu półek. Czuć charakter zbożowy spirytusu i to dużo mocniej niż rektyfikowanego na kolumnie zasypowej.
Oczywiście w przypadku zbożówki to wielka zaleta ale cukrówki na tym nie wyczyścisz na spirytus neutralny.
Ostatnio zmieniony środa, 6 maja 2020, 17:46 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: kondon »

lesgo58 pisze:Jeśli masz miejsce to możesz zrobić więcej półek. 3 najwyższe przeznaczysz na bufor nad OLM. I to będzie najbardziej optymalne i efektywne rozwiązanie.
To dlaczego sporo kolumn ma sprężynki nad OLM, zamiast dodatkowych półek?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: masterpaw2 »

kondon pisze:To dlaczego sporo kolumn ma sprężynki nad OLM, zamiast dodatkowych półek?
Z dwóch a nawet trzech powodów :
1. Sprężynki to standard, dający bardzo dobre wyniki, i tylko niektórzy z nas kombinują co by tu jeszcze dołożyć ;)
2. Prostota wykonania - wystarczy zasypać kupionymi SP i gotowe.
3. Ekonomia - koszt SP KO na 25/30 zasypu w
standardowej 60-tce to około 70pln, za tą cenę nikt Ci nawet jednej półki nie zrobi. Poza tym tylko nieliczni producenci kolumn zasypowych wykonują również kolumny półkowe, czyli półki rzeczywiste o których mowa.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: lesgo58 »

Bo nasze hobby - w Polsce - to ciągła ewolucja. Od odstojników poprzez kolumny wypełnione aż do półkowych. Im stawaliśmy się bardziej doświadczeni, im bogatsi w wiedzę i środki do realizacji pomysłów tym rezultaty stają się bardziej spektakularne. A że niektórzy nie umieją usiedzieć w miejscu to powstają różne hybrydy. W zależności od tego kto jakimi środkami dysponuje.
Dlatego najpierw powstały kolumny wypełnione, później obniżony odbiór. W swojej pierwotnej wersji ( stosunkowo taniej ) wystarczyło zrobić otwór w kolumnie i przypiąć chłodnicę. Dlatego obecnie jest dużo więcej kolumn wypełnionych z OLM z buforem wypełnionym sprężynkami. Niż kolumn wypełnionych z OLM z półkami fizycznymi. Bo te są dopiero w fazie pomysłów i projektów.
Teraz opierając się na doświadczeniu osób będących w posiadaniu kolumn półkowych dochodzimy do wniosku, że półki fizyczne robią lepszą robotę niż kolumna wypełniona o takiej samej długości.
Z tego powodu polecam takie rozwiązanie osobom, które dopiero zaczynają budować swój sprzęt. Czas pokaże czy mam rację.
Doody pisze:ale cukrówki na tym nie wyczyścisz na spirytus neutralny.
Oczywiście. Ale mimo wszystko zrobisz bardzo dobry spirytus. Sprawdzone i ocenione.
Ostatnio zmieniony środa, 6 maja 2020, 18:55 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: robert.michal »

Panowie, sprawa wygląda tak, że kupiłem trzy chińskie procapsy , które właśnie zaczęły się toczyć w moją stronę.
Potrzebowałem jedną sztukę , ale były trójkami. Kwestia otwarta, czy sprawdzą się w kolumnie zasypowej średnica 60mm.

Tą jedną chcę dać do półki nad buforem, ma być ze spustem, abym nie musiał na koniec spuszczać resztek spirytusu do opróżnionego bufora -bo on strasznie capi. Jeżeli dodatkowo będzie tam więził jakieś niecne substancje to wspniale. W pewnym momencie będę mógł je spuścić.
Półka ma być modułowa, więc mogę ją dla eksperymentu dokręcić między kegiem,a buforem.
Z tym, że to podwyższy procent w buforze. A ja stabilizuję na częściowo napełnionym buforze, wtedy mam metodę 2,5 minus 1 za jednym razem .

Zostają mi 2 kołpaki

Dlatego pomyslałem, że mógłbym częściowo wysypać wypełnienie i w wizjerze i umieścić procapa. W najgorszym wypadku bedę musiał wysypać 12 cm wypełnienia , zostanie mi 15 cm.


Ale nurtują mnie wątpliwości, czy półka będzie dobrze działać i separować przedgony?
Będzie do niej spływał chłodny destylat z głowicy. Czy to nie będzie dodatkowo ochładzać spływającego destylatu, i przedgony dotrą do OLM ?.


Jeżeli to się nie sprawdzi zrobię mini kolumienkę 2 półkową. Ale robienie zacieru z żyta w mieszkaniu ? - to by się da mnie źle skończylo :(

Masterpaw2 jakej średnicy masz otwór przelewowy w kołpaku ?, Jaka jest odegłość tego daszka od półki ? Wygląda na to, że w wizjerze zmieszczą sie 2 półki :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 6 maja 2020, 20:12 przez robert.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: gary1966 »

@robert.michał robiłem tylko z półką rzeczywistą nad buforem, zaniechałem.
Jeżeli zastosowanie półek obniży twój teraźniejszy zasyp to to sensu nie ma.
Natomiast, jeżeli przez to Twoja kolumna wzbogaci się o dodatkową rozdzielczość to super.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: masterpaw2 »

Masterpaw2 jakej średnicy masz otwór przelewowy w kołpaku ?, Jaka jest odegłość tego daszka od półki ? Wygląda na to, że w wizjerze zmieszczą sie 2 półki :D
Przelew to rurka fi 15, przy kołpaku 42, wgm. minimalna wysokość takiej sekcji to 80mm, także nie upchniesz dwóch półek w odcinku 100mm :bezradny: podlinkuj to co zamówiłeś, bo nie wiadomo o czym mowa.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: robert.michal »

https://pl.aliexpress.com/item/40005701 ... 7045zovlt0

Wyglądają jak spiracone z StillDragon. czyli 36 kołpak rurka 12.
W razie czego będę pytał gdzie rozpiłować. Tu piszą 1800-7500 Wat - jak podzieliłem na 3 to mi pasuje taki kołpak
masterpaw2 pisze: Przelew to rurka fi 15, przy kołpaku 42,

chyba ci jeszcze trochę odchodzi z przelewu na śrubkę ?
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: .Gacek »

Wygląda jak kołpak od kolegi @sero :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: kondon »

@masterpaw2 Chodziło mi o kolumny półkowe, że mają dodatkowe sprężynki. Jeśli ktoś już taką robi, to te dwie dodatkowe półki nie są większym problemem, niż rura ze sprężynkami.
Szkło 70 / 80, uszczelki i wypalone sito to około 70 zł. Sprężynki też swoje kosztują, a najczęściej są w drogiej, szklanej rurze.

@lesgo58 Twoim zdaniem najlepiej same półki, bez żadnych sprężynek?

użytkownik usunięty
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: użytkownik usunięty »

Niedawno z ciekawości przerobiłem 2x glukozę na 9 półkach (na 10 braknie miejsca ;/ ) - 2 pełne rektyfikacje. Efekt jest, jakby to określić, bardziej "aromatyczny", aczkolwiek mniej gryzący w nos. W każdym razie zdecydowanie musi poleżeć. Konfiguracja bufor, 9 półek i 25cm OLM.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: lesgo58 »

kondon pisze:...
@lesgo58 Twoim zdaniem najlepiej same półki, bez żadnych sprężynek?
Nie rozumiem pytania. :scratch:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: lesgo58 »

Feti pisze:... Efekt jest, jakby to określić, bardziej "aromatyczny", aczkolwiek mniej gryzący w nos....
Dziwne... bo ja odczuwam to zupełnie inaczej. No chyba, że z wiekiem tracę wrażliwość moich zmysłów.
W każdym bądź razie powstał u mnie czysty zapachowo i smakowo spirytus. Dodatkowo wódka z takiego spirytusu jest łagodna. Jednak jak przystało na cukier/glukoza - "bezpłciowa".
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 maja 2020, 11:21 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: masterpaw2 »

robert.michal pisze:
masterpaw2 pisze: Przelew to rurka fi 15, przy kołpaku 42,

chyba ci jeszcze trochę odchodzi z przelewu na śrubkę ?
W najwyżej umieszczonym kołpaku faktycznie tak było, ale w niczym to nie przeszkadzało.
kondon pisze:@masterpaw2 Chodziło mi o kolumny półkowe, że mają dodatkowe sprężynki.
Nikt tu nie ma zdolności czytania w myślach ;) skoro rozmawiamy w temacie o wykorzystywaniu półek fizycznych przy kolumnie zasypowej. Co do kolumn półkowych z postawioną na nich głowicą z modułem olm i zasypem (bo zapewne o to Ci chodzi), to już zupełnie inna bajka. Wszystko zależy od tego co destylujemy, jak prowadzimy proces, i co chcemy uzyskać.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: kondon »

@lesgo58 @masterpaw2
Temat dotyczy kolumny z wypełnieniem, więc nie mieszajmy i trzymajmy się czystego spirytusu. % mniej istotny, chodzi o czystość.
Jakie waszym zdaniem jest optymalne rozwiązanie? Kolumna półkowa z maksymalną ilością półek, czy połączenie półek i zasypowej?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: lesgo58 »

Widzę, że coś w komunikacji miedzy nami nie gra.
Właczyłem się w temat bo rozumiałem, ze pracujesz dla czystego spirytusu. Że zamysliwasz stworzyć hybrydę. Coś Ci się kręci po głowie, ale nie będąc pewnym wychyliłes sie na forum ze swoimi wątpliwościami.
Moje odpowiedzi są jak najbardziej związane z otrzymywaniem czystej. Ja to praktykuje na codzień. Obecnie mój podstawowy zestaw do czystej to:
- zbiornik
- bufor zasypowy (Ty możesz użyć najprostszej półki/półek)
- kolumna 5 półkowa (Ty możesz użyć kolumny wypełnionej - kwestia wyboru)
- klasyczny zestaw OLM z buforem zasypowym (ja Tobie zasugerowałem zrobienie - jako (w moim odczuciu) lepiej robiącego swoja robotę od bufora zasypowego - bufora z 3 półek fizycznych)
- głowica (dowolna)
- proces rektyfikacyjny w pełnym reżimie (w/g najnowszych tendencji wypracowanych na forum)
Teraz piłka jest po Twojej stronie. Decyzje musisz podjąć sam. Nikt Ci nie powie (z całą pewnością) że dana konfiguracja jest najlepsza. Ile kolumn tyle problemów. Tyle sposobów na przeprowadzenie jak najbardziej optymalnego procesu. Musisz sam przerobić to we własnym zakresie.
Ja na zestawie wymienionym wyżej otrzymuję 95% spirytus o czystości jak najbardziej zadowalającej. Mając doświadczenie mogę już stwierdzić bez chromatografu, ze ten mój spirytus jest jak najbardziej akceptowalny. Jakiej jest klasy - nie wiem. Wielu degustatorów (z sąsiedztwa jak i z forum) potwierdza moje doznania.
Jakich wyjaśnień jeszcze potrzebujesz?
Ostatnio zmieniony sobota, 9 maja 2020, 05:59 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

użytkownik usunięty
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: użytkownik usunięty »

lesgo58 pisze:Dziwne... bo ja odczuwam to zupełnie inaczej.
Leszku, to są tylko moje subiektywne odczucia ;) Na obronę Twoich zmysłów powiem, że w 2 rektyfikacji nie użyłem Twej metody 2,5, rozcieńczyłem jedynie do ok. 30% co, jak doskonale wiemy, nie pozwoli na dość dokładne odebranie wszystkich niechcianych związków. Także z Twoimi zmysłami pewnie wszystko :ok:
Mam natomiast również wódeczkę wykonaną z tego samego nastawu, lecz w trochę inny sposób:
- 1 rektyfikacja: bufor, 4 półki, 50cm zasypu oraz OLM 25cm z dużym jeziorkiem,
- 2 rektyfikacja: bufor, 9 półek oraz OLM jak wyżej.
Szczerze mogę napisać, że tak delikatnej i łagodnej (I jednocześnie nijakiej) wódki jeszcze nie uzyskalem :o

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: kondon »

lesgo58 pisze:Widzę, że coś w komunikacji miedzy nami nie gra.
Zdecydowanie :( Teraz, to ja nie rozumiem... Piszesz do mnie, czy do autora tematu?
Ja nie chcę żadnej hybrydy. Moje pytanie było czysto teoretyczne.
"- klasyczny zestaw OLM z buforem zasypowym (ja Tobie zasugerowałem zrobienie - jako (w moim odczuciu) lepiej robiącego swoja robotę od bufora zasypowego - bufora z 3 półek fizycznych)"
Dokładnie o to mi chodziło. Sam masz półkową + sprężynki, a piszesz, że lepsze więcej półek. Chciałem, żebyś to doprecyzował.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: lesgo58 »

Faktycznie to moja wina - zgubiłem ciągłość dyskusji. Teraz widzę, że odpowiadałem dwóm różnym osobom.
kondon pisze: Jakie waszym zdaniem jest optymalne rozwiązanie? Kolumna półkowa z maksymalną ilością półek, czy połączenie półek i zasypowej?
Wersja z maksymalną ilością półek. Jeśli same półki fizyczne - to minimum 10. Odbiór na 7-mej.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: robert.michal »

Moje małe podsumowanie stosowania półek fizycznych zamiast części sprężynek.
Obecnie nad OLM mam ok 15 cm sprężynek a wyżej 2 półki fizyczne z pojedynczymi procapami.
Według mnie jest to skuteczniejsze rozwiązanie niż same sprężynki. Mam obecnie jeziorko 80ml i zanim zainstalowałem półki spuszczałem je ze 3 razy i jeszcze odbierałem kropelkowo z LM. Teraz spuszczam 2 razy a przedgony grzęzną na półkach nie bawię się w kropelkowanie z LM.
Tuż pod OLM mam jeszcze półkę włożoną w złącze sms. Mam termometry w głowicy, pod i nad OLM więc kontroluję co tam się dzieje.
Mam jeszcze półkę nad buforem - ta ma wizjer i zawór. Jeżeli długo stabilizuję ,"zalewa mi półkę" -znacznie wzrasta poziom płynu , robi się przedmuch. Spuszczenie nadmiaru płynu rozwiązuje sprawę. myślę, że gromadzą się tam jakieś niechciane frakcje - gdyby nie było półki te frakcje jako gaz zajęłyby objętościowo znacznie więcej miejsca w kolumnie.
Przykładowo woda parując zwiększa swoją objętość 1650 razy. !!!
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: .Gacek »

robert.michal pisze: ... Mam jeszcze półkę nad buforem - ta ma wizjer i zawór. Jeżeli długo stabilizuję ,"zalewa mi półkę" -znacznie wzrasta poziom płynu , robi się przedmuch. Spuszczenie nadmiaru płynu rozwiązuje sprawę. myślę, że gromadzą się tam jakieś niechciane frakcje - gdyby nie było półki te frakcje jako gaz zajęłyby objętościowo znacznie więcej miejsca w kolumnie.
Przykładowo woda parując zwiększa swoją objętość 1650 razy. !!!
Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc, że zalewa Ci półkę nad buforem. Wg mnie każda półka fizyczna to niejako mały bufor. Obojętnie czy jest to zwykły kołpak lub kołpaki z downcomerem czy jest to kołpak zintegrowany typu procup lub nawet półka sitowa... półka fizyczna powinna być zalana niemalże zawsze. To, że półka jest zalana świadczy o tym, że mamy powrót flegmy z wypełnienia w stosunku większym niż 1do1 tą właśnie flegmą czy jak to mówią orosieniem zapełniamy bufor, który przechwytuje nam w pewnym momencie funkcję kotła w którym to jest już tylko woda...
Przedmuch występuje wtedy gdy półka nie pracuje, np najniższa półka w kolumnie do której nie spływa już flegma bo odbieramy np jakąś owocówkę. Przedmuch może być np przez downcomer gdy syfon nie jest zalany...
Taka półka nie pracuje wtedy w ogóle, chyba że jej elementy są z miedzi i jest tylko katalizatorem.
Mam ogromną prośbę, opisz nam dokładnie jak prowadzisz proces i jak w danych momentach zachowują się półki w tej hybrydzie.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: .Gacek »

robert.michal pisze: Obecnie nad OLM mam ok 15 cm sprężynek a wyżej 2 półki fizyczne z pojedynczymi procapami.
To się wydaje być świetne posunięcie, długo się z tym zabierałem, w końcu udało mi się zbudować olm z trzech półek ale zbyt mało prób na tym zrobiłem. Mógłbyś opisać coś więcej jak się zachowuje taki olm.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: robert.michal »

Występuje to po dokładnej długiej stabilizacji , pewnie 2 godzinnego utrzymywania w buforze stężenia ok. 65 % przy zapewnionym odpływie do kega, a potem maksymalnego wzmocnienia bufora i "zamrożenia " temperatur w kegu, buforze, na 10 półce , nad i pod olm. Czasami nie stabilizuję aż tak dokładnie i wtedy tak się robi , już podczas początków odbioru,
Normalnie poziom płynu sięga górnej krawędzi kołpaka i przelewa się otworem w środku procapa. W sytuacji którą opisuję poziom płynu podnosi się stopniowo nawet o drugie tyle. Większość par idzie wtedy otworem przelewowym, tak jakby otworki u podstawy były zalane "olejem" i gaz nie mógł się tamtędy przecisnąć. Gdy grzałem 2200w pomyślałem, że dlatego zalewa. ale tak samo było na 1800W. Temperatura na 10 półce raczej pozostaje taka sama.
Po prostu spuszczam zaworkiem ten nadmiar płynu i problem mija, mimo, że jeszcze grzeję z taką mocą ze 3 godziny.

AHA
Do oryginalnych procapów można dokupić specjalne rurki, aby podnieść poziom płynu.

Gacek jeśli chodzi o olm to tak jak napisałem wcześniej to ekonomiczne, bardzo dobre uzupełnienie małego jeziorka, lepsza separacja i czyściejszy odbiór z OLM. mam MSR i ten dokładniejszy termometr w głowicy, już spuszczając pierwszy raz pogony widzę jaka powinna być w głowicy mniej więcej temperatura aby destylat leciał czysty. mam termometr tuż nad odbiorem z OLM i jest bardzo stabilny. Jeżeli występują na nim niewielkie wahnięcia są skorelowane z 10 półką.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rastro »

.Gacek pisze: Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc, że zalewa Ci półkę nad buforem.
To zapewne jest wada konstrukcyjna półek z down-comerami. Mam taką chińską z czterema półkami i też mi czasem zalewa. Wygląda to tak że przy pewnej mocy wydmuchuje ciecz i duża cześć pary idzie tą drogą, natomiast ciecz bardzo słabo spływa z półki, albo wcale, co skutkuje praktycznie napełnieniem półki pod sufit. Tak mi się kilka razy wydarzyło, dziwne to jest bo zwykle ta dolegliwość dotyka górną półkę, ale to nie jest jakaś reguła. Mam wrażenie że w moim przypadku dzieje się tak przy zbyt dużej mocy, pod półką jest na tyle dużo pary że niedaje rady przepchnąć się przez kołpaki wzrasta ciśnienie i wypycha ciecz z down comera. .
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rozrywek »

@Rastro.
Wspiminasz o mocy, zapewne grzania, logiczne.
Ale powiedz przy jakiej mocy wsadu w kotle tak najczęściej się dzieje?
W środku procesu, na początku, czy pod koniec znika problem?

Wiesz o co chcę zapytać.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rastro »

Nie pamiętam dokładnie, nie zapisywałem sobie, ale raczej na początku podczas stabilizacji, kiedy mam 100% reflux, aczkolwiek wydaje mi się że raz tak miałem gdzieś w środku procesu, ustawiłem moc na ~2800 jak słońce było za chmurką... a jak wyłoniło się na zewnątrz to zalało jedną z półek. ale wtedy to już było grubo pomad 3kW na watomierzu. b przecież napięcie z ok. 230V skoczyło na bliżej 250V
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rozrywek »

Może czas na to aby zweryfikować cały sprzęt?
Dlaczego wszystko jest równe, kiedy w w każdej z półek proces jest inny?

Ma się zwiększać procent nie ilość płynu. Tak?
Czym bardziej w górę tym bardziej 'alkohimslaista' ma trudniej.

@Rastro, no w twoim przypadku to ewidentnie skoki mocy to powodują, wnioskuję z tego co piszesz.

Pomimo tego, warto rozważyć opcję stopniowania średnic, zmniejszając je odpowiednio.

Pomyślcie o tym.

Nie mówię o kompletnej przeróbce, a o regulacji aby to szło równo, ale nierówno.
No tu poleciałem ze stylistyką, mam nadzieję że zrozumiany będę.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: robert.michal »

rozrywek pisze:Może czas na to aby zweryfikować cały sprzęt?
Dlaczego wszystko jest równe, kiedy w w każdej z półek proces jest inny?
.....
Pomimo tego, warto rozważyć opcję stopniowania średnic, zmniejszając je odpowiednio.
No właśnie odnośnie różnicowania chciałem się spytać , bo nie pamiętam: jak wysokość zalania półki kołpakowej wpływa na jakość destylatu.
Czy przez wyższy kołpak i wyższy poziom płynu bąbelki mają dłuższą drogę w górę i powoduje to lepsze oczyszczenie, separację ?
Czy wyższy kołpak w stosunku do innych powinien być na górze, czy na dole?
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: .Gacek »

robert.michal pisze: Czy przez wyższy kołpak i wyższy poziom płynu bąbelki mają dłuższą drogę w górę i powoduje to lepsze oczyszczenie, separację ?
Akurat tego jestem pewien na 100% :ok:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rozrywek »

@robert.michal.
I bardzo dobrze.
Myślisz, starasz się, kombinujesz.
Ja tylko wsadziłem kij i ruszyłem lekko patykiem, a mrowisko niech się uruchomi samo.


Odpowiadając na twoje ostatnie pytanie...to jak działa zestaw sit?
Powiedzmy do segregacji ziemniaków.

Grubsze oczka na końcu, najmniejsze na początku, prawda? A tu masz podobnie, tylko w odwrotnej kolejności prawda?

Opary, to nie orzeszki czy ziemniaki, czy nawet jajka, sortowane w/g rozmiaru.
Znajdą ujście, należy im tylko pomóc.
Pamiętając że jednak coś je do góry pcha, a jednocześnie coś je ciśnie w dół.
Walka kotła z głowicą, a po środku te biedne półki.

Potrzebują luzu do poprawnej pracy, a jak je się zaleje to nic z tego nie wyjdzie. Tak jakby jedna wielka półka działała, a nie o to przecież chodzi.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”