Taka wizja Aabratka

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
TomDwo
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2020, 20:13
Podziękował: 1 raz

Post autor: TomDwo »

Witam
Taki projekt urodził się w mej głowie.
"Jeden obraz wart tysiąca słów", więc spróbuję wstawić skan upustu swojej artystycznej duszy.
Bufor przy zasypie 250mm wyjdzie około 11l. Rura zewnętrzna 219x6
Taka jest dostępna w kawałku za niewielkie pieniądze, inna już 3 metry.
W buforze rurka z zasypem miedzianym fi około 80mm i taką mam wizję aby zrobić ją wkręcaną w mufę wspawaną w dno bufora, to pozwoli na szybką podmianę na rurkę z innym zasypem.
Ma to sens?
Czy może obniżyć zasyp do 200mm i wyjdzie około 8-9l.
Kolumna Fi 70 takową rurę posiadam.
Kocioł przewiduje beczka po piwie 100l Obecnie jestem w posiadaniu 30l i z przyjemnością wymienię na 100l. Oczywiście po dogadaniu warunków odpowiadających obu stronom, więc może ktoś z kolegów jest w posiadaniu takowej.
Proszę o wszelkie uwagi co do wysokości bo może da się sensownie coś obniżyć, bo na moje wyjdzie pewnie ze 3 metry.
Wypełnienie przewiduje sprężynki.
Tyle na szybko, resztę postaram się opisać jak mi się wyklaruje w głowie, bo materiału na forum do przerobienia ogrom.
Co do stron zadowolonych, mój kolega powiada że wina zawsze leży po obu stronach. Żony i Teściowej.
Jeśli niepotrzebnie zakładam nowy temat to proszę o podpięcie go pod inny, uznałem że lepiej nie mieszać kolegom w ich projektach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 maja 2020, 19:10 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: Doody »

Od razu zamień OVM na OLM. Daje lepszy rektyfikat i jest łatwiejszy w obsłudze.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: spawaczTIG »

219x6 co ty budujesz :D ja na bufor mam rure 129x2 60,3 i do środka wchodzi 60.3 x1,2 lub 63,5 z jak najcienistsza ścianka tu zależny jakie clampy kupie. Ale nawet bym zrobił z 102 jak bym nie celował w kolumnę 60,3 czyli próg zalania coś w okolicy 3600W na większe średnice sie nie porywam. Rozważam tez głowice ufo ze zmiennym jeziorkiem ale nie wiem czy mi to sie przyda i bedzie potrzebne.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: .Gacek »

Tak się zastanawiam nad pojemnością bufora. 11 litrów to dość sporo... Według mnie wystarczyłby 5-6 litrów. Wprawdzie herbata666, mówił kiedyś, że nie ma czegoś takiego jak za duży bufor.
Jeżeli będziesz miał powiedzmy połowę wsadu w kotle to ledwo napełnisz bufor :scratch:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: spawaczTIG »

Jak zerkniesz sobie to są stosowne obliczenia na forum. Ja korzystając z tego mam coś takiego do zrobienia wrzucałem rysunek w innym wątku jak to widzę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
TomDwo
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2020, 20:13
Podziękował: 1 raz
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: TomDwo »

Witam. Jeszcze nie buduje. Takie materiały mogę po prostu zdobyć, w interesujących mnie odcinkach. Jak znajdę rurę z trochę mniejszą średnicą, i ścianką, to na pewno bufor będzie o mniejszej pojemności. Rurę na kolumnę już mam, jest to 70x1,5 , czeka już dwa lata. Wydaje mi się że, do takiej średnicy kolumny, beczka 30 litrów będzie za mała.
Więc może od razu lepiej 100 litrów. Jeśli chodzi o zmianę OVM na OLM, jak najbardziej temat jest otwarty, do uczę się i zobaczymy. Z resztą, cały projekt jest otwarty. Zamysł jest taki, żebym w przyszłości mógł, rozbudować aparaturę o sterowanie, i prowadzić proces automatycznie. Ale to jeszcze daleka droga.
Dziękuję za podpowiedzi, każda uwaga jest dla mnie bardzo cenna. Proszę o jeszcze.
Pozdrawiam Wszystkich.
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: spawaczTIG »

Obrazek
To moja koncepcja na bufor wymiary bufora wychodzą z obliczeń w załączniku, do kega montowany na clampie 129x2 u góry bufor kończy sie clampem 60,3 bo w taka rure celuje. i ta w buforze dobrze bedzie jak bedzie najcieńsza jaka dorwać sie uda 1,2mm była by miodna.
Czemu nie inna, a z prostego powodu zabezpieczanie prądowe mam 16A czyli mogę z z jednej fazy pobrać tylko 3680W grzałki 2x2kW juz mogą wyłączać prąd. O ile jedna grzałka pójdzie przez regulator to i tak próg zalania dla mojej rury bedzie coś koło 3200 wat (gdzies wydziałem zapotrzebowanie w moc na rurę rożnych rozmiarów). Lecz możesz sobie ja obliczyć w arkuszu od aroni.
Dla ciebie to ponad 4kw z jednej fazy to prawie 18A być moze zabezpieczanie w domu nie zadziała. Jak ktoś w tym monecie włączy czajnik w domu to możesz być juz bez prądu. Poza tym sporo również bedziesz musiał wydać na sprężynki. To tez sobie możesz policzyć w tym arkuszu.
Jedyny plus to większa wydajność kolumny. Ja u siebie stawiam również na OLM i tez sugeruje sie zapoznać z nim. Pisałeś ze pracowałeś na farmacji-spożywce ale przypomnę ci najważniejsze zagadnienie od strony produktu spoina być musi, dlatego mój bufor ma właściwie cały czas wywijki robione aby móc zrobic spoinę higieniczna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: rozrywek »

Buduj z czego masz.
Zbiornik 30L trochę mały do tego projektu.

W 100 litrowym wlejesz 30. Na odwrót się nie da.
Sam zbiornik w pewnym sensie też dużo daje.

Pod warunkiem że nie jest zalany pod korek.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: spawaczTIG »

rozrywek pisze:Buduj z czego masz..
nie jest to najlepszy pomysł a tym bardziej na rure 219x6mm tego grubasa bedzie trzeba zagrzać to sporo materiału i sporo Energi.

TomDwo jeśli weźmiemy pod uwage energie to to determinuje średnice kolumny dla 70x1,5 bedziesz potrzebował do zalania kolumny ponad 4kW to juz bedzie wymagało bezpieczników 20A jeśli pracujesz na 230V, dla twojej rury trzeba bedzie dać grzałkę coś ponad 5kw ale problemem bedzie tego zasilenie z jednej fazy bo jak masz "siłe" to nie ma tego problemu.

ściągnij sobie "rożne obliczania by aronia z forum pomoże ci to zaprojektować bufor i kolumnę. miedzy innymi łatwo obliczysz ile ci sprężynek trzeba ile to bedzie kosztować.
JA dla siebie bufor robię tak clamp - rura - dennica i clamp z tym ze do kega idzie 129x2 a na góre docelowo taki jak rura kolumny albo 60.3x1.2 lub 63,5x1,5. schemat an rysunku masz.
Obrazek
Obliczenia do niego w załączniku. W pierwszej opcji tez miałem robić aabratka bo prosty w wykonaniu, ale skłaniam sie również do głowicy ufo z regulowanym jeziorkiem ale muszę sie przekonać czy warto. Co zaś tyczy OLM to również popieram kolegów i sugeruje wykonać takowe.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: aakk »

@spawaczTIG na zrzucie ekranu z obliczeń w exelu masz odwrotnie wpisane średnice rury. Zamieniona wewnętrzna/zewnętrzna.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: spawaczTIG »

Dzięki! faktycznie nie zauważyłem ze tu jakoś tak odwrotnie z wymiarami, pojemność zeszła do 1,789L trochę przejmie dodatkowo wziernik. A i zależy jaka bedzie dennica to i tu trochę uzyskać sie uda wiec spokojnie do tych 2L dociągnę. Od biedy mam rury 129x2mm z 270 mm wiec mam zapas. Te 2litry to napewno dam.

Autor tematu
TomDwo
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2020, 20:13
Podziękował: 1 raz
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: TomDwo »

Tak myślałem że ta rura sporo energii pochłonie, lecz czy dobrze ocieplona nie będzie tej energii fajne oddawać?
Z zasilaniem nie powinno być problemów, wszędzie mam trzy fazy.
Spoiny na przetop z gazem podtrzymującym nadal nie powinny być kłopotem dla mnie.
OLM zgłębiam temat, jeśli faktyczni będzie różnica w jakości, to na pewno warto będzie włożyć w to więcej pracy na korzyść jakości.
Zastanawia mnie jeszcze Ufo z regulowaną pojemnością, lecz jeszcze nie do kopałem się do informacji, jak wygląda konstrukcja, jeśli chodzi o tą regulacje pojemności jeziorka.
Może któryś z kolegów ma pod ręką temat, w którym jest to przedstawione.
Mogę jeszcze zwinąć rurę z blachy na bufor, jak nie dostanę odcinka gotowej rury w rozsądnej cenie.
Dziękuję za wasze podpowiedzi, na razie szukam, czytam, i planuje.
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: spawaczTIG »

https://metal-e.pl/ tu kupisz odcinki nawet 20 cm. regulacja jest wysokością tamki. Tez nadtym dumam i sie waham co mi owy system przyniesie. waże za i przeciw bo konstrukcja jest trudniejsza w wykonaniu. W przypadku stałego jeziorka jest banał to bardziej płaska odmiana głowicy puszkowej.

Autor tematu
TomDwo
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2020, 20:13
Podziękował: 1 raz
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: TomDwo »

Witam
Okazało się że, rura którą posiadam, to 76,1 a nie 70 jak myślałem.
Więc nasuwa mi się pytanie, czy 400 mm nad OLM wystarczy, i dwa razy 750 po niżej OLM będzie wystarczająco. :scratch:

akczak
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 15 gru 2017, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: akczak »

Cześć moja kolumna ma fi76, mam 20cm przewiewnego wypełnienia(SP KO) w buforze nad nim katalizator 20cm (SP KO lub CU) później dwie sekcje po 50cm wypełnione (SP KO) i 45cm nad OLM wypełnione (SP KO) i powiem Ci że jak już poznałem swoją kolumnę to po pierwszej rektyfikacji rezultaty są dość dobre. Dodam tylko że na początku miałem tylko 25cm wypełnienia nad OLM i po wydłużeniu różnica jest duża.
Pozdrawiam

Autor tematu
TomDwo
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2020, 20:13
Podziękował: 1 raz
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: TomDwo »

Witam
Takie początki bufora, rura zewnętrzna 219x2, środek 88, rurka przelewowa 9x1, od dna do rurki przelewowej 240 mm.
I tak się zastanawiam, czy rurka przelewowa przy samej krawędzi to dobry pomysł, oraz czy 9x1 to nie za mało.
Według moich obliczeń, pojemność wyjdzie 7,21 l.
Planuję całe dno podgrzewane, przez otwór w kegu 219 mm.
Kolejne pytanie, czy lepiej zastosować jeszcze podgrzewacze, kosztem pojemności.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich.
I z góry dziękuję za podpowiedzi, porady, i sugestie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: masterpaw2 »

Rurka przelewowa może być ale musi mieć po środku wywiercony otwór od strony zbiornika oczywiście. Trzy podgrzewacze z rury fi 42 o wysokości 20cm zabiorą około 0,8l pojemności, osobiście bym je zastosował.
Myk z podparciem daj też od góry rury przelewowej, będziesz miał pewność, że sprężynki z niej nie wypadną.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: aakk »

Wytnij z 1cm tej rurki przelewowej na środku i puknij delikatnie w dół aby opadały. Generalnie nie trzeba bo słup cieczy i tak będzie niżej niż wysokość środkowej rury ale spadek zawsze na +. Jeśli wywiercisz dziurę w tej rurze od strony zbiornika to wydajność przelewu będzie taka jak średnica tej dziury.

Ja stosuję 3x fi8x1 wspawane co 120° skierowane na środek. Przy buforze 5L daje radę bez problemu
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
TomDwo
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2020, 20:13
Podziękował: 1 raz
Re: Taka wizja Aabratka

Post autor: TomDwo »

Rurka od dołu ma wycięty klin, i jest przegięta do dołu, nie widać tego na zdjęciach zbyt wyraźnie.
Wycięcie od dołu ma szerokość około 1 cm.
Jeśli to że zostawiłem górną ściankę, może przeszkadzać w powrocie cieczy, to mogę wyciąć kawałek tej rurki. Tak myślę że, unoszące się pary, trafiając na tą nie wyciętą ściankę, mogą stworzyć nie wielkie ciśnienie, które może utrudnić spływ cieczy przez rurkę.
Jeśli chodzi o podgrzewacze, cały czas się nad nimi zastanawiam, dałem dno z 1.5 mm blachy.
Może mi bardzo po prężyć blachę, przy wspawywaniu. Jeszcze poczytam zanim je wykonam.
Dziękuję za zainteresowanie tematem, oraz podpowiedzi.
W miarę postępów, będę dodawał kolejne relacje.
Zważywszy na to, ile mogę wygospodarować wolnego czasu, może to trochę zająć.
Ale uparty jestem, w dążeniu do celu.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”