20 kg winogron

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
flsbox
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:04

Post autor: flsbox »

Witam!
To będzie mój pierwszy raz z destylowaniem czegoś. Zamiast trochę więcej poczytać na początku, robię to w trakcie. I tu nasuwają mi się pytania:)...
Otóż w niedzielę zerwałem 20 kg winogron i wrzuciłem do beczki 50-60l (nie wiem dokładnie, gdyż nie jest napisane). Drugiego dnia dodałem rozpuszczone 4 kg cukru w ok. 4 litrach wody. Dzisiaj do mnie doszedł pocztą cukromierz i drożdże (kupiłem parę paczek turbo3 i winiarskie), których jeszcze nie dodałem. Beczka prawie pełna (zostawilem 10cm wys. coby nastaw nie "wykipiałl" ;) ). Cukromierz wskazuje 15 blg. Trudno mi stwierdzić, ile jest tego cukru, bo nie wiem, ile wszystkiego jest litrów? Jak do tego dojść? I jak uważacie, które drożdże wybrać to tego "winiaku" (chyba to powinno mi wyjść, nieprawdaż? ;) )? Osobiście sam myślałem o winiarskich, a te turbo zostawić na coś, co będę robił z mniejszą zawartością owoców... Czy powinienem coś jeszcze dodać? Prosiłbym o jakieś porady.

Pozdrawiam wszystkich kustoszy domowych produkcji! :)
[mod] Proszę zadbać o ortografię, styl i interpunkcję.
alembiki
Awatar użytkownika

kamil_ek_skc
150
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystkie domowe
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Woj.Łódzkie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: 20 kg winogron

Post autor: kamil_ek_skc »

Użyj drożdży winiarskich , dadzą one lepszy efekt końcowy.

O tym mowa , o tamtym mowa , a o kielichu ani słowa!
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: 20 kg winogron

Post autor: Maciej_K »

Drożdże zdecydowanie winiarskie.

20kg winogron w 60-litrowej beczce i jest prawie pełna? Coś tu chyba nie gra.

Ile jest cukru w nastawie? Bez znajomości objętości nastawu nie da się tego określić. 10 Blg to 100g cukru na litr. W 50 litrach nastawu 10 Blg znajdzie się więc 5kg cukru. 15 Blg to 7,5 kg cukru/50l.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: 20 kg winogron

Post autor: rozrywek »

Przy dodaniu turbo drożdzy miałbyś o poranku wszystkie owocki na podłodze, tylko winiarskie, co do cukru to blg to jedno a cukier(cukry) zawarte w owocach to drugie, operując najszlachetniejszym z owoców masz do czynienia z dużą zawartością cukru. drożdze, pożywka i odrobina cierpliwości. Powodzenia w pierwszym nastawie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
flsbox
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:04
Re: 20 kg winogron

Post autor: flsbox »

Dziękuje, bardzo za wszystkie odpowiedzi.


Następny nastaw będę bardziej skrupulatnie obliczał od początku.. widziałem nie raz keg 50l i moja beczka jest podobna wymiarowo.
Faktycznie (tych winogron maksymalnie możne być 22kg) po dodaniu tych paru litrów wody z cukrem, cała zawartość lekko się uniosła i beczka jest "bezpiecznie" pełna (tak, żeby nic się z niej nie ulało przy silnej pracy).
Mam rozumieć, że większość uważa, iż cukru basta i zostaje tylko mi dodać dzisiaj drożdży winiarskich i pożywki?


Przepraszam za moja pisownie, od teraz będę starał się bardziej przykładać w pisaniu postów.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: 20 kg winogron

Post autor: Zygmunt »

Bez cukromierza nikt nie stwierdzi jak słodkie były te winogrona. Zainwestuj 5zł w cukromierz i będziesz miał jasność.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
flsbox
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:04
Re: Próba zmiany tytułu tematu...

Post autor: flsbox »

Jak już napisałem wcześniej cukromierz mam!
Pytanie teraz mam takie, jak to sprawdzić, kiedy wszystko już jest w beczce i zaczyna powoli fermentować?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: 20 kg winogron

Post autor: Zygmunt »

Ok, przepraszam- nie doczytałem. To gdzie masz problem? Po co chcesz wiedzieć ile dokładnie jest tego cukru? Do obliczeń? 15blg to ok ta na start, trzymaj sobie cukromierz w beczce i jak spadnie do 10 znowu dodaj cukru. Ile? Zacznij od rozpuszczenia 1kg i sprawdzaj reakcje cukromierza.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
flsbox
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:04
Re: 20 kg winogron

Post autor: flsbox »

Sam już nie wiem, pogubiłem się, przez instrukcję, która tak naprawdę tłumaczyła jak zmierzyć zawartość alkoholu w winie. Wychodzą braki wiedzy :)...
Powinienem klarować mój nastaw, czy wszystko wrzucać do szybkowara?
Ynalazłem, też 30 litrów winka, z zeszłego roku.. Gdybym chciał to przepędzić wypadałoby coś majstrować przy tym winie, czy od razu nadaje się do przedestylowania ?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: 20 kg winogron

Post autor: Zygmunt »

Przed gotowaniem zawsze warto ciecz wyklarować.
Wino ubiegłoroczne powinno być już nieźle sklarowane, wystarczy zagotować.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: 20 kg winogron

Post autor: marvet »

Zygmunt pisze:Przed gotowaniem zawsze warto ciecz wyklarować.
Podłącze się pod temat, mam pytanko co do tego klarowania:
- mianowicie po co klarować wino do destylacji, korzystając z szybkowara??
Przerobiłem w tym tygodniu ok 12-15L winka i wyszło naprawdę OK, destylowałem 2 razy!
Nie widziałem sensu przeprowadzania klarowania. Wino było ok 2,5 m-czne.
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

Autor tematu
flsbox
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:04
Re: 20 kg winogron

Post autor: flsbox »

Ja planowałem cała tą pluchę, ze skórkami, pestkami wlać do szybkowara i wydawało mi się, że będzie ok, ale wiedzy nie mam :)....

Marvet - Ile ci wyszło gotowego trunku? Po pierwszy destylowaniu, robiłeś jakaś przerwę, między następnym ?

pozdrawiam!
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: 20 kg winogron

Post autor: marvet »

Przede wszystkim, nie sugeruj się mną, robiłem ten zabieg pierwszy raz (dotychczas same cukróweczki, no ale trzeba się rozwijać :))

Do rzeczy:
- nastawu nie klarowałem;
- Destylowałem 2 razy:
(pierwsza destylacja rozłożona na 2 dni (2 destylacje), ze względu na brak czasu i ilość zacieru, druga destylacja przeprowadzona dnia 3- wszystko z pierwszej destylacji + woda- nastaw wyszedł ok 40%).
Destylował bym od razu wszystko od razu jakbym miał tylko czas!

Podsumowanie:
Po drugiej destylacji wyszło mi:
1L- 78%
1,3L - 65%
0,5L - 43%
0,7 - jakieś resztki nawet nie sprawdzałem spuszczałem do ok 20%-15% do kolejnego nastawu :)

Pierwsze 2,3L rozrobiłem z wodą mineralną i wyszło równiutkie 4L koniaczku 45%. zaprawiłem dębem i odstawiam na rok :) może wytrzyma.
Kolejne 0,5L zaprawiłem mocniej dębem i odstawiłem gdzieś na 1 m-c i przeprowadzę degustację. Ale już wiem, że spirytus wyszedł LUX w smaku i zapachu!!!! Po prostu bajka w porównaniu z cukróweczką :)
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

Autor tematu
flsbox
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:04
Re: 20 kg winogron

Post autor: flsbox »

Dzięki za odpowiedz. Na razie wykonałem jedną destylacje z braku czasu. Niebawem podchodzę do drugiej. Miałem problem z odstojnikiem i deflagmentatorem, gdyż podczas całej destylacji odłożyło się w nich prawie 0,7 l mętnego alkoholu ( można dodać go jeszcze raz do drugiej destylacji? ). Czy to normalne, że tyle ostało się tego? Zastanawiam się czy to nie wina zbyt krótkiego wężyka pomiędzy szybkowarem, a deflagmentatorem... Żeby spuszczać to w trakcie musiałem wyciągać gumowe korki ze szklanych naczynek, przez co później zdarzało się, że same wyskakiwały i coś muszę zrobić z tym problemem...

Załączam bardzo słabej jakości zdjęcie mojego sprzętu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”