Ile ZP

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
cyniu22
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 14:52

Post autor: cyniu22 »

Moja kolumna będzie składać się z rury 60,3mm wypełnionej zmywakami na długości 1,7m, keg pojemności 30l (kiedyś50)grzany taboretem gazowym, planuje głowice refluxową wys. 30cm pytanie :
-ile zp o d=12mm powinienem założyć
-gdzie umieścić czujnik temperatury nad czy pod zp a może i tu i tu :help:
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Ile ZP

Post autor: marvet »

cyniu22 pisze:-ile zp o d=12mm powinienem założyć
Ja posiadam rurę 50 i mam 7ZP 10mm, wystarczają w zupełności, po rozmowie z Zygmuntem wiem, że posiada on takie samo zestawienie i korzysta tylko z 5ZP i też mu starcza. Myślę, że 5 przy rozmiarze 12mm w zupełności wystarczy, ale przecież jak już robisz zawsze możesz sobie zrobić zapas 1-2 szt. Podpowiem tylko, że dobrze je rozmieścić co najmniej co 45 stopni. Ja mam ustawione co 90 i jednak nie uzyskuje 100 refluxu, lecz zdrugiej strony wypełnieni między palcami podobno daje bardzo dobry EFEKT!
cyniu22 pisze:-gdzie umieścić czujnik temperatury nad czy pod zp a może i tu i tu
No tu pewnie zacznie się dyskusja, ale przerobiłem już to, więcej forumowiczów AD jest jednak za tym, aby czujnik temperatury umieszczać nad ZP, choć występują zwolennicy, że pod :)
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

Autor tematu
cyniu22
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 14:52
Re: Ile ZP

Post autor: cyniu22 »

Mam kolejne pytanie.
Kupiłem 2,5m rury 60,3mm i chcę to podzielić :
-1,70m na część wypełniona zmywakami
-30cm głowica ZP
-resztę zostawiam na drugą głowicę (np refux zewnętrzny)
Pytanie czy taka długość wypełnienia 1,7m w rurze o d 60,3mm jest wystarczająca czy może warto zrobić ją dłuższą bo mam zapas?
Zdecydowałem się na 10 ZP o średnicy 12mm.

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Ile ZP

Post autor: masol »

@cyniu22
Jeśli czytałeś forum, to nie zrobisz kolumny z ZP, ale Aabratek, VM albo coś takiego. Jeśli chcesz mieć problemy i być stałym bywalcem forum - zrób ZP ;) Pamiętaj o miedzi na dnie kolumny.
pozdrawiam
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Ile ZP

Post autor: marvet »

masol pisze:@cyniu22
Jeśli czytałeś forum, to nie zrobisz kolumny z ZP, ale Aabratek, VM albo coś takiego. Jeśli chcesz mieć problemy i być stałym bywalcem forum - zrób ZP ;) Pamiętaj o miedzi na dnie kolumny.
pozdrawiam
Właściwie masol ma rację, jak robisz kolumnę od początku, nie rób sobie dodatkowo kłopotów, uwierz - obsługa ZP nie jest taka prosta! Wiem coś o tym. Lepiej zrobić kolumnę bezobsługową. POZDRO.
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Ile ZP

Post autor: Zygmunt »

Przesadzacie. Trzeba dobrać odpowiednią ilość ZP i kolumna staje się bezobsługowa. Ja włączam grzanie, za 1,5h włączam reflux, po dalszych 30 minutach minimalizuje przepływ przez ZP i wychodzę. Mam ustawiony alarm w termometrze- jak temperatura się zmieni to mi wyje. Zwykle przez ~5h nic się z nim nie dzieje i mam czas na książkę, czy film. Zero kombinowania.

Wracając do tematu: długość wypełnienia jest ok, 1,7m to bardzo dobrze. 10 ZP natomiast to zdecydowanie za dużo. Ja bym strzelał w 5-6.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Ile ZP

Post autor: masol »

@marvet
Tak odchodząc nieco od tematu - dałeś radę okiełznać swoją kolumnę?
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Ile ZP

Post autor: marvet »

@masol
Jeszcze nie tak jakbym chciał, filmik z ostatniego psocenia dostępny w mojej galerii:
http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... 21-20.html
składa się z 3 etapów. Dodatkowo potłukłem szklaną chłodnicę i musiałem korzystać z tej od szybkowaru :(
Na dzień dzisiejszy wyciągnąłem szybkowar i spuszczam winko z winogron na koniaczek :)
Niestety przez kolumnę się bałem tego puścić, żeby nie popsuć, a tu mam pewność.
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

Autor tematu
cyniu22
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 14:52
Re: Ile ZP

Post autor: cyniu22 »

Z uwagi na podpowiedzi kolegów zastanawiam się nad tą głowicą ma może ktoś sprawdzony projekt głowicy abratka albo VM bo na forum jest mnóstwo projektów ale mnie interesowałyby tylko te sprawdzone i wydajne.
DZ
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Ile ZP

Post autor: Zygmunt »

www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Ile ZP

Post autor: marvet »

Jakbym miał dostęp wcześniej do tego dokumentu bez wahania wykonałbym ją!!!
A teraz dzięki Tobie Zygmunt (przez to, że uświadomiłeś mi jakie to proste) zastanawiam się nad zmianą swojej głowicy :) Muszę poczekać na jakiś przypływ gotówki, ponieważ wykosztowałem się troszkę przy budowie tej co posiadam.... Lecz mam nadzieję, że nie potrwa to długo :D

@masol - Wiem, że to Ty pierwszy namawiałeś mnie na to bym zbudował taką kolumnę, ale nie wiedziałem, że to takie proste, mimo to również dzięki i mogę tylko być :bardzo_zly: że nie wykonałem tej głowicy od razu :!:

P.S. Wiem, że może to nie odpowiednie miejsce na takie pytanie, ale przy okazji zapytam, czy ta rurka karbowana DN12 po ułożeniu w spiralę zmieści się w rurkę KO fi 50mm :?: Czy lepiej zastosować rurka karbowana DN8 - dodatkowo będzie łatwiej przyspawać do niej rurki fi 8mm do wlotu i wylotu wody?? - jak widać już mi to chodzi po głowie :odlot:
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Ile ZP

Post autor: Zygmunt »

Marvet, dn12 może mieć problem z wejściem w rurę 50mm- właśnie przerabiam ten problem. 8 prawdopodobnie wejdzie bez rzeźby...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Ile ZP

Post autor: marvet »

W takim razie poczekam, aż zrobisz HIEHEI
Podziel się tylko swoimi spostrzeżeniami.
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Ile ZP

Post autor: masol »

@marvet
Mój znajomek zwinął mi chłodnicę z DN10 do 2'' rurki. Czekam aż wspawa pułki, bo robi mi połączenie LM z VM - coś takiego jak ma severige2 (ukłon w jego stronę). Głowica prosta, nie pochylona. Chciałem VM, bo severige2 twierdzi, że jakość z VM jest o wiele lepsza niż z LM (Aabratek).
Jeszcze powiedz jak masz zakończoną kolumnę przy styku z kegiem. Ja tam miałem sitko o mały prześwicie i się okazało, że jak je wywaliłem (wyciąłem) to kolumna przestała mi się zalewać. Nie wspomnę, że 3x wypełnienie zmieniałem. Teraz wróciłem do miedzianej siatki + zmywaki. Przelej wodę z góry na dół (od głowicy do kega) i zobacz czy swobodnie przepływa. Jeśli spływa z oporami to zobacz czego to jest wina i trzeba to zmienić.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Ile ZP

Post autor: marvet »

@masol - jestem ciekawy co Ci wyjdzie, i kiedy spodziewasz się zakończenia swojej nowej głowicy???

Może nawet dobrze, że nie mam na razie kasy, zobaczę co Wam wyjdzie :)

Co do mojej kolumny, mam na dole siteczko, niebawem zrobię TEST kolumny, chwilowo robię odpoczynek, ale nie na długo.. :)
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Ile ZP

Post autor: masol »

Witam po krótkiej przerwie.
Troszkę forum kulało, trudno było coś napisać i dlatego nic nie stukałem.

@marvet
wywaliłem to sitko, o którym pisałem - mogę grzać prawie na maxa na moim taborecie i kapie (a raczej się leje) 96%; wydajność w porywach do 1,5l/h :)
przetestuj szybko swoją kolumnę, tak jak Ci pisałem nalej wodę od góry i powinno na dole tak samo szybko wylatywać - strumień powinien być dość ostry; jeśli po drodze masz jakiś zastój i nie wypływa tak szybko jak wpływa, to znaczy, że coś jest nie halo i trzeba zobaczyć co Ci tamuje przepływ - w moim przypadku było to sitko na dole ;)

@Zygmunt
dzięki za podpowiedź odnośnie zmywaków w paluchach - pomogło; skręcam grzanie na minimum i wodę ostro odkręcam - temperatura na szczycie w okolicy 60*C i praktycznie nic nie kapie :) 20 min. tak trzymam i potem odbiór

pozdrawiam kapaczy :)

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Ile ZP

Post autor: masol »

Długo nie pisałem, bo nie mogłem odpalić głowicy - brak czasu i surowca. W ten łikend udało mi się przepuścić 2 kegi (mam 30L keg). Spostrzeżenia:
1. Wydajność lepsza niż przy ZP, reguluje się mocą palnika, ale okazało się, że mam za małej wydajności chłodnicę w głowicy (3m rury karbowanej fi 10/12mm) i przy pełnej mocy para ucieka górą :( Udało mi się cały keg z rozpędzeniem i pogonami załatwić w 4h :)
2. Jakość lepsza niż przy CM (ZP). Odczuwalne w smaku i zapachu. Mogłem porównać, bo miałem jeszcze troszkę z ostatniego psocenia na ZP.
3. Stabilność procesu - bez porównania - jeśli ustawi się zawór odbioru to do końca już się nic nie dotyka.
4. Zużycie wody znacznie mniejsze - moje palce były mało wydajne 4xfi10mm - wody trzeba było odkręcić dość sporo.
Podsumowując - głowica z ZP odstawiona definitywnie :)
pozdrawiam zainteresowanych
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Ile ZP

Post autor: Lothar von Luene »

Nie ma nic łatwiejszego niż obsługa ZP, trzeba tylko wiedzieć jak.
Podstawową rzeczą, którą powinni wiedzieć poczatkujacy użytkownicy Zimnych Palcow z termometrem na szczycie, jest to, że proces ustabilizuje się najprawdopodobniej w temp.poniżej 78,3°C. Może to być 70, 73, 77, czy jak w moim aparacie 75°.
Drugą ważną sprawą jest możliwośc precyzyjnego ustawienia ogrzewania kotła, co ma mniejsze znaczenie przy głowicach np. AAbratka albo Bokakoba. Nie wiem jak dobrze działaja regulatory do grzałek elektrycznych, ale ja jestem za gazem z tego samego powodu co każdy dobry kucharz- szybkiej i precyzyjnej zmiany temperatury.
Bardzo przydatny jest termometr w kotle, żeby nie przegapić momentu kiedy pary pójdą w górę - i pod koniec psocenia, żeby się przygotować do odbioru pogonów.

W mojej maszynie, mam tylko jeden gruby Zimny Palec ( ZZ- Zimny Zwis ), ale zasada działania jest identyczna.
Cały proces wygląda tak:
Rozkręcam gaz pod kegiem na maxa, tak, że aż wanna i ściana sa gorące i w miedzyczasie myję podłogę, żeby Stara była zadowolona. Temperatura oparów w kotle przez długi czas rośnie w ślimaczym tempie, dopiero po przekroczeniu 60 stopni wzrasta dość szybko. Wtenczas rzucam ścierę, opuszczam klapę od mumina, siadam na niej i obserwuję dalszy rozwoj wydarzen.
Przy 80° pojawiają się na dnie kolumny pierwsze, śliczne kropelki, po przekroczeniu 85° (zaleznie od mocy nastawu) opary zaczynają w rownomiernym tempie przemiszczać się w górę.
Teraz jestem już w pełnej gotowości. Otwieram minimalnie ( ważne ! ) chłodzenie. Jak tylko temperatura na wieży zacznie gwałtownie rosnać, przykręcam gaz. Mam ta przewagę nad innymi, że mogę sobie obserwować wedrówkę alkoholu w szklanej rurze, ale przy wieży z nierdzewki łatwo jest przegapić ten moment i zalać w makabryczny sposób kolumnę aż po dziurki w nosie. Dlatego warto mieć termometr też na dole.
Po przykręceniu gazu, słupek rtęci w term. na kolumnie wędruje do 75° stopni i tak pozostaje aż do czasu kiedy zaczynają lecieć pogony.
System jest ustabilizowany !! Minimalne grzanie !! Minimalne chlodzenie !!Używam szklanej chłodniczki, połaczonej szeregowo z refluxem- wystarcza przy odbiorze 1 litra na godz. w zupełności.
Odlewam 100 gram ślepotki do mycia okien, potem przedgony i idę pomagać Starej. Kiedy kocioł nagrzeje się do 92°, wracam, siadam na kiblu i obserwuję termometr w głowicy. Minimalny wzrost temperatury jest znakiem do odbioru pogonów. To chyba wszystko.

Pozdrawiam.
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Ile ZP

Post autor: masol »

Mam ZP i VM+LM i moim zdaniem kolumny tupu CM są dużo trudniejsze w obsłudze od VM i bardzo podatne na minimalne zmiany warunków brzegowych. Co do wydajności, to moje 4 ZP przy ogromnym zużyciu wody i tak były o jakieś 30% mniej wydajne od VM, a jeżeli wymienię chłodnicę w głowicy (mam za słabą) to myślę, że odbiór około 2l/h jest realny.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Ile ZP

Post autor: Lothar von Luene »

Nie mam zamiaru debatować o wyższości Swiąt Wielkanocnych nad Swiętami Bożego Narodzenia. :)
Napisałem tylko jak ja to robię - może się komuś przyda.
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”