Dodanie kwasku cytrynowego do wina

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Szczypiornista07
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 31 paź 2018, 12:27
Podziękował: 1 raz

Post autor: Szczypiornista07 »

Witajcie, nastawiłem ostatnio(w piątek) eksperymentalne wino z zielonej herbaty(z rodzynkami i suszonymi morelami).
Jako że jestem początkujący oczywiście o czymś zapomniałem - chodzi mi o dodanie kwasku cytrynowego, który to powinienem dodać na początku. Na 20l gotowego wina wg. przepisu powinienem dodać 50g kwasku cytrynowego. Moje pytanie jednak jest następujące - skoro zapomniałem dodać kwasek na poczatku, to dodać go teraz w całości do nastawu i zamieszać?
Awatar użytkownika

fo11rest
200
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2018, 10:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własne alko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Dodanie kwasku cytrynowego do wina

Post autor: fo11rest »

Jak wiadomo wino nie lubi tlenu i otwieranie pojemnika fermentacyjnego w czasie burzliwej fermentacji może mieć niepożądane skutki. Jak wino dobrze pracuje to bym zostawił tak jak jest. W najgorszym razie wyjdzie trochę słabsze bo drożdże nie będą miały idealnego środowiska do życia i wcześniej umrą śmiercią naturalną.
Awatar użytkownika

fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dodanie kwasku cytrynowego do wina

Post autor: fantik1 »

Jeżeli grzybki ruszyły pęłną parą to dodanie kwasku po kilku dniach mija sie z celem ( jezeli fermentacja ruszyła), otwarcie fermentatora w trakcie burzliwej fermentacji raczej mu nie zaszkodzi, poduszka z CO2 nie dopuści zbyt wiele powietrza do nastawu. 8-)
Slainte!
Awatar użytkownika

donald1209
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 13 gru 2019, 18:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Dodanie kwasku cytrynowego do wina

Post autor: donald1209 »

Racja jeżeli chodzi o otwarcie pojemnika. Przy burzliwej fermentacji jest tyle CO2 , że nie ma obawy o zakażenie.
Ale w winach kwasku nie daje się po to żeby drożdże miały lepsze warunki jak przy nastawach do destylacji, ale ze względów smakowych przede wszystkim. Więc śmiało można dodać kwasku.
Tylko, że autor tematu pytał o to 2 lata temu więc nasze aktualne porady tylko dla następców.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 maja 2020, 10:42 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof

Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia nie obleka tego faktu w słowa ( J.Tuwim )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”