Prosty pot still - jakie dodatki warto?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
MieszkoI
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2020, 16:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Śliwowica z herbatą na nartach ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy

Post autor: MieszkoI »

Dzień Dobry, witam

Jest to mój pierwszy post na forum. Przeglądając różne tematy zdecydowałem się na początek przygody zakupić destylator prosty pot-still:

https://destylatorymiedziane.pl/pl/dest ... laczace_do

Głównie zależy mi na wytwarzaniu trunków smakowych (zbiornik 30 jest na moje potrzeby wystarczający). Moje pytanie dotyczy dodatkowej konfiguracji. Na pewno zdecyduje się na "połączenie kołnierzy do rozbudowy",co się przyda jeżeli w przyszłości będę chciał dokupić kolumnę do wytwarzania większej ilości %. Również dodatkiem będą dwie grzałki elektryczne (jest to bezpieczniejsze rozwiązanie).
cena z dodatkami 1050 zł

Moje pytanie skierowane do osób doświadczonych i dotyczy dodatkowych dodatków takich jak:
Dodatkowy Wlew - do czego?
Spust cieczy
Dodatkowy termometr w kotle - czy jest potrzebny?
Sprężynki pryzmatyczne zamiast zmywaków.

Czy warto doinwestowywać w któreś z powyższych?

PS. wcześniej moje zamiary zakupu były skierowane na szybkowar ale przeglądajac forum wybiłem sobie to z głowy ;)

lukic
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2020, 21:42
Re: Prosty pot still - jakie dodatki warto?

Post autor: lukic »

Sprężynki dają ci więcej półek teoretycznych, czyli jak najbardziej na plus, dodatkowy wlew dobra sprawa, spust cieczy wygoda, nie musisz np. rozkręcać kolumny, wystarczy otworzyć zawór i już, tak samo z dolewaniem jest.
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 kwie 2020, 17:38 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Prosty pot still - jakie dodatki warto?

Post autor: Góral bagienny »

Cześć Mam takiego Pot-Stilla. Jeżeli myślisz tylko o owocówkach to sprężynki sobie odpuść. Spust cieczy jak najbardziej przydatny.
Termometr jeżeli montowany od góry też sobie odpuść jest za wysoko i przekłamuje dość dużo ;).
Dodatkowy wlew ja nie mam ale jak spuścisz gorący dunder to bez problemu odkręcam Pot-Stilla w RĘKAWICACH
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Prosty pot still - jakie dodatki warto?

Post autor: rozrywek »

Dodatkowe dodatki. Nie no klasyk. Jakbym siebie czytał.

Dobra już poważnieje.
Dodatkowy wlew jest też wygodny. Nie wiem czy potrzebny. Zdecydujesz sam.
A keg większy się przyda.
W większym garnku też można zupę ugotować.
A jak będziesz chciał bigos...to miejsca zabraknie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

jarzab
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 25 mar 2020, 14:31
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prosty pot still - jakie dodatki warto?

Post autor: jarzab »

Ekspertem nie jestem ale jak chcesz robić różnego rodzaju napitki smakowe to spirytus też Ci będzie potrzebny do różnego rodzaju likierów czy nalewek. Więc na dzień dobry wjeżdża przystawka refluxowa:

https://destylatorymiedziane.pl/pl/dest ... 24388.html

Żebyś jakiś znośny bimbrytus mógł robić ;) Ale wtedy cena idzie do góry i w praktycznie tej samej kwocie masz:

https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24074.html

Funkcja pot-stilla i kolumny rektyfikacyjnej w jednym. Elegancki spirytus na tym wychodzi, z owocówkami też nie ma problemu i już nie musisz nic dokładać ani rozbudowywać w przyszłości :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
MieszkoI
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2020, 16:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Śliwowica z herbatą na nartach ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Re: Prosty pot still - jakie dodatki warto?

Post autor: MieszkoI »

Dziękuję za odpowiedzi, jestem mile zaskoczony jak szybko je dostałem - super forum ! ;P. Już mi się trochę rozjaśniło :),
Jarzab, też patrzyłem na ten model, który podesłałeś. W tym pierwszym pot spill jest taka opcja, że za pierwszym razem można wydać trochę mniej $ i po jakimś czasie zdecydować czy również przyjdzie ochota na robienie spirytusu i dokupić elementy.
Ten drugi z dodatkami to już koszta prawie 1600 zł. Na OLXie są dostępne dużo tańsze kolumny typu aabratek, np. https://www.olx.pl/oferta/destylator-aa ... f35573112c Niestety moja wiedza jest na tyle uboga, że ciężko mi wybierać oferty na OLX, na stronie destylatorymiedziane są sprzęty polecane przez użytkowników forum, a obawiam się, że na OLX bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia można kupić "kota w worku"

pozdrówka !
Ostatnio zmieniony piątek, 1 maja 2020, 10:39 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”