Zabrakło sprężynek-dać zmywaki?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
sierpien2010
50
Posty: 72
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 15:05

Post autor: sierpien2010 »

Witam,
Mam kolumnę fi63 i mam następujący problem. Zabrakło mi sprężynek do pełnego wypełnienia. Mam moduły : od dołu 20cm katalizator miedziany, moduł 55cm ze sprężynkami i z termometrem w połowie jego długości, później moduł 28cm(połowa sprężynki i połowa zmywaki), kolejny moduł 55cm ze sprężynkami i termometrem w połowie, później moduł OLM wypełniony 35cm sprężynkami i wyżej wziernik oraz głowica. Moje pytanie brzmi czy takie ułożenie zmywaków może być? Ostatnio rektyfikowałem nastaw 15% wzmocniony 2,5l spirytusem, który mi zmętniał w poprzedniej rektyfikacji. Udało mi się odebrać 3,5l serca ze stabilną temperatura w dole kolumny a później temperatura szybko wzrastała mimo zmniejszania odbioru. Pomyślałem, że to może przez te zmywaki, jakieś zalewanie czy coś? Jak sądzicie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zabrakło sprężynek-dać zmywaki?

Post autor: Lord Pagon »

Wywal te zmywaki dla świętego spokoju albo cały ten odcinek 28 cm . Z czego masz zrobione podparcia w poszczególnych odcinkach ? Zmywaki i sprężynki w jednej kolumnie to poroniony pomysł lepiej dokup brakującą ilość i dedykowane podparcia bo może zalewać.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Zabrakło sprężynek-dać zmywaki?

Post autor: Szlumf »

Dajemy w kolejności od dołu wypełnienie bardziej przewiewne. Czyli w Twoim przypadku miedź - zmywaki - sprężynki. Jeżeli miedź masz od Plipka lub z Henitomu to być może będziesz musiał zamienić ja miejscem ze zmywakami. Poszczególne warstwy najlepiej rozdzielić podparciami i dać z 1-2cm wolnej przestrzeni pod podparciem.

Autor tematu
sierpien2010
50
Posty: 72
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 15:05
Re: Zabrakło sprężynek-dać zmywaki?

Post autor: sierpien2010 »

To jest rozwiązanie chwilowe bo jutro będę gotował ale mam zamiar kupić sprężynki i miedziane i jeszcze trochę kwaśnych. Więc dam na dole narazie zmywaki. A tak przy okazji polecacie sprężynki miedziane ze strony henitoma?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zabrakło sprężynek-dać zmywaki?

Post autor: radius »

Henitom robi najlepsze sprężynki miedziane dostępne na rynku. Oprócz tego, że spełniają swoją rolę jako katalizator to dodatkowo, dzięki swojemu kształtowi, mają dużo niższy HETP od innych miedzianych. Jak znajdę je u siebie to jutro dorzucę zdjęcie :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
sierpien2010
50
Posty: 72
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 15:05
Re: Zabrakło sprężynek-dać zmywaki?

Post autor: sierpien2010 »

Dla pewności kupujecie sprężynki ze strony sprezynkipryzmatyczne.pl ?

Autor tematu
sierpien2010
50
Posty: 72
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 15:05
Re: Zabrakło sprężynek-dać zmywaki?

Post autor: sierpien2010 »

Jestem po gotowaniu. Wsad 7kg cukru, 25l wody. Na początku grzałem grzałkami 2kW+1,5kW. Po zagotowaniu mimo czekania nie udało mi się zalać kolumny. Mimo wszystko zmniejszyłem grzanie do ok. 2900W. Zmierzyłem wydajność- 130ml/min. Ustawiłem odbiór 1l/h. Po 2 godzinach temperatura na dole wzrosła wiec zmniejszyłem odbiór. Temperatura w kotle trochę ponad 96*C. Chwile później znowu wzrosła wiec znowu zmniejszyłem. I tak kilka razy. Ogólnie udało się wyciągnąć 2,5L + ok. 200ml przedgonu i ok.600-700ml pogonu. Czy to trochę nie za mało? Na wcześniejszej kolumnie fi50 udawało mi się wyciągnąć ponad 3L serca. Co sądzicie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”