projekt kolumny wedlug t0mka

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
t0mek
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 19 kwie 2020, 09:52

Post autor: t0mek »

Witam kolegów na forum,

Od jakiegoś czasu czytam o destylacji i korci mnie, żeby zbudować sobie jakąś małą aparaturkę. Pewien kłopot polega na tym, że za mało piję, zwłaszcza mocnych alkoholi i budowa jakiegokolwiek sprzętu jest zupełnie nieuzasadniona ekonomiczne, ale z drugiej strony hobby nie musi się opłacać.

A teraz do sedna, kolumnę chce zbudować (zlecić zbudowanie) na rurze 52mm, myślałem nawet o mniejszej średnicy, ale boje się, że i tak mi się dostanie od najbardziej ortodoksyjnych użytkowników tego forum za te marne 52mm. Poniżej mój pierwszy szkic zestawu. Wysokość kolumny wraz z głowicą powinna być do 1.8m, głowica aabratek - nie ma co odkrywać na nowo Ameryki. Konstrukcje głowicy zostawię komuś kto ma w tym doświadczenie, ale zakładam, że nie będzie wyższa niż 20cm – długość skośnego odcinka na rysunku pokazałem 40cm bo nie wiem ile trzeba (będzie wedle uznania głównego konstruktora).
kolumna.jpg
Samą kolumnę chce podzielić na trzy sekcje łączone na złącza TC:

1. Górna sekcja – 30cm, chce żeby miała wziernik pod samym kołnierzem tak wysoko jak się da, rura wypełniona sprężynkami stalowymi prawie do końca, aby móc zobaczyć flegmę spływającą z głowicy, gniazdo termometru również pod samym kołnierzem.

2. Sekcja główna/środkowa – 80 cm długa wypelniona sprężynkami stalowymi; kilka centymetrów pod kołnierzem (z 10cm?) króciec ¼ ‘’ ze złączem TC lub jakimś innym szybkim złączem do zamontowania chłodnicy OVM lub precyzyjnego zaworu do OLM. Nie jestem pewien czy główny rysunek oddaje mój pomysł na OLM – wiec dodałem szkic 3D – ponad tą „rynną” na rysunku jest grzybek lub stożek z siatki stalowej (niestety trudno to narysować w sketchupie wiec będziecie musieli to sobie wyobrazić). Rynnę trzeba umieścić tak górna krawędź zewnętrznej tulei była poniżej odpływu do OLM i pozwalała na odbieranie płynu z jeziorka. Nie wiem jak trudno będzie dopasować tuleje do rury – musi to być w miarę szczelne, żeby miało sens.
olm.JPG
Zastanawiam się też czy nie przedłużyć górnej sekcji i nie przenieść tam odpływu olm/ovm !? Wtedy sekcja środkowa byłaby zwykłą rurą.

3. Sekcja dolna – 50cm wypełnione sprężynkami miedzianymi z gniazdem na termometr na górze w okolicy tzw. dziesiątej półki

Do tego będzie chłodnica liebiga do OVM, zawór precyzyjny do głowicy, zawór precyzyjny do OLM i zbiornik do grzania zacieru. Jeśli chodzi o zbiornik to tez mam pewne wątpliwości, ale o tym potem, na razie skupmy się na kolumnie.

Proszę o wszelkie sugestie i krytyczne uwagi na temat mojego projektu. Czy i gdzie warto dodać jakieś króćce, termometry/gniazda na termometr /barometr itp. – coś co może się przydać później (teraz łatwo to będzie dodać i zaślepić, przerabiać później będzie trudniej).

Jeśli chodzi o termometry, często na forum piszecie ze warto dodać parę złotych i kupić dobrej klasy termometry – czy może ktoś polecić jakiś konkretny sprawdzony model?

Dzięki i pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”