Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Złomowisko, w którym będą skasowane posty.
Regulamin forum
Pełna zawartość tego działu widoczna tylko dla moderatorów i administratorów.

zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: zor-ro1970 »

Witam, kupiłem Keg 50 literków u znajomego za 70 zeta.Sam zrobię reszte wg projektu Aabratka.Wszystkie częsci z kwasówki kupuje z firmy Anox z Koszalina, potną rure polerowaną na wymiary podane, złaczki DN 50 tez posiadaja.Zastosuje rure 52mm ale tylko wysokośc całej kolumny ok.135 cm bowiem wysokośc pomieszenia nie pozwala na wyższą, czy to prawidłowe, czy nie za niska ta kolumna?Nie dam rady wybic sufitu a stosuje taboret gazowy zamiast grzałki.
koncentraty wina

jurand2001
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2009, 17:54
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: jurand2001 »

Co sądzicie o tej kolumnie?
Jest warta zachodu?
http://www.allegro.pl/item889051711_des ... a_keg.html
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Kucyk »

Tu masz krótkie omówienie tej konstrukcji http://alkohole-domowe.com/forum/post10626.html#p10626

zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: zor-ro1970 »

Właśnie taka kolumnę konstruuje, cena 2 złączek DN 50 plus rura polerowana 52 plus blacha na tamkę i dekiel chłodnicy plus chłodnica z rurki fi 8 plus rurka do wspawania koszt z przesyłka 250 zł. Koszt spawania ok 100zł łącznie z wspawaniem złaczki DN do kegla.Moje pytanie tylko brzmi czy kolumna o wysokości ok 135 cm wystarczy, bo nie mam miejsca,sufit za nisko,hehe

______________________
Edit:


Kolumna zbudowana.koszt 510 zł plus 60 zł termometr razem 570 zł.Próbowałem przegonic cukrówkę,hm 95% temperatura stabilna 78.2-78.4 st C.Czas 1 litr na godzine. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa, 27 sty 2010, 12:53 przez Calyx, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie piszemy postów jeden pod drugim. Można używać opcji "Edycja"

Maniutek
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 11:45
Destylator na allegro

Post autor: Maniutek »

Witam czy ta chłodnica i banka jest dobra na destylator i czy cena się zgadza ??
Ostatnio zmieniony piątek, 12 lut 2010, 11:48 przez Maniutek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Zygmunt »

To komplecik forumowego Kolegi "DobryBimberNieJestZły", zajrzyj w dział ogłoszeniowy. Ja bym tyle za to nie dał, zwłaszcza, że nie ma pełnych fotek sprzętu, a zamiast węża silikonowego jest... ogrodowy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

DobrBimberNieJestZły
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 31 gru 2009, 00:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimberek :)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: DobrBimberNieJestZły »

No jest ogrodowy tylko dla tego bo nie miałem innego a pic się chciało , trochę nie fachowe podejście ale cóż. ten węzysk tylko łączył rurkę od filtra i po destylacji zacieru nic nie było czuć z 20 litrów cukrówki uzyskałem 1,5 l 75 % bim berku .
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Zygmunt »

Coś cienka ta cukróweczka, 5,5%...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

tonic21
50
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 13 lut 2010, 10:27
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gostynin
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: tonic21 »

Witam kolegów psotników! Jestem nowy na forum i jeszcze nie psociłem a chciałbym zbudować swoją pierwsza kolumnę ,mam więc kilka pytań . A więc czy lepiej zbudować kolumnę na bazie schematu Aabratka czy może według schematu podanego przez kolegę
rektiv czyli według tego projektu http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view . Mam do dyspozycji pomieszczenie w którym będzie stało moje dzieło ,pomieszczenie ma 285 cm wysokości a więc jak wysoką mogę zrobić kolumnę żeby było jak najlepiej i z jakiej rury ją zbudować 60,3x2 czy może grubszej?
Pozdrawiam Tonic

smoq73
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 19 lut 2010, 23:21
Re: Kolumna z odstojnikiem!? - rzeczowa kłótnia czy to ma sens.

Post autor: smoq73 »

Panowie nie moge znaleźć fotki źródła całego zamieszania, nie wiem którą kolumnę kol. Weber zakupił, i mimo wszystko chciałbym kupić coś innego (bez odstojnika). Czy możecie ocenić dostępne na allegro takie urządzenie:

Obrazek

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Edit: Wiem że brakuje tam termometra na szczycie kolumny, również w opisach znalazłem, że warto jeszcze termometr w środku kolumny... widziałem również tu na forum że jeszcze jest miejsce na włożenie owoców i innych rzeczy do robienia owocówek... wszystko przede mną jak widać

Edit2: Widze ze jeszcze duzo czytania przed pierwszą moją psotą, znalazlem juz opinie o tym ustrojstwie, nic to czytam cierpliwie i chyba sprobuje zrobic swoją pierwszą kolumnę sam - w miedzi.
pzdr

walkman86
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: walkman86 »

Witaj,
odnośnie tego aparatu - nie ma w nim nic specjalnego i do tego ten śmieszny zawór reflux:)
Lepiej pomyśl o kolumnie opartej na projekcie Nixona Stonea - odmiana projektu Alex’a Bokakob ja taką właśnie posiadam. Miałem już kilka kolumn możesz zerknąć w moją galerie.
Wykonanie jest proste jeśli tylko umiesz spawać ( spawanie spawaniu nierówne). Jeśli nie to pozostaje Ci albo znajomy kumpel albo allegro.
Co do miedzi nie mam na ten temat zielonego pojęcia.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 kwie 2010, 10:12 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ortografia, interpunkcja

nateq
30
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 13 maja 2010, 15:21
Zakup aparatury

Post autor: nateq »

Witam wszystkich psotników. Na wstępie powiem, że jestem kompletnie zielony w dziedzinie nowego hobby, chociaż trochę się już naczytałem na forum.

Zastanawiam się nad zakupem aparatury i wpadło mi w oko takie coś:
http://allegro.pl/item1027505995_destyl ... ermom.html

Obrazek

Warto to kupić do psocenia w domowym zaciszu? Planuję zrobić wstępnie standardową cukrówkę (może z jakimś dodatkiem, jeszcze nie wiem) w okolicy 10 - 20L.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Kucyk »

Aparat profesjonalny i w cenie zacnej. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w klasycznym pot still'u, jakim ów aparat jest, ten termometr nie do końca jest potrzebny. Poza tym termometr ze szlifem kosztuje z 50 zł, a bez niego aparatura jest bezużyteczna, bo konkretne pary będą, w razie jego braku, uciekać otworem w którym miał być. Osobiście polecił bym zestaw np. taki: http://allegro.pl/item1027506008_destyl ... ojnik.html

Obrazek

Aby nie być gołosłownym kliknij tu: BF-10

Jeszcze jedno: na tym aparacie nie otrzymasz zacnego trunku z cukrówek. Cukrówki przerabia się kolumnami. Za to polecam produkcję owocówek, które na owym szkiełku wychodzą prima sort!

nateq
30
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 13 maja 2010, 15:21
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: nateq »

W miejsce szlifu pod termometr planowałem wsadzić korek z sondą termometru cyfrowego, stąd taki wybór. Jak na kolumnę to mam trochę mało miejsca, a przyznam szczerze, że i 80 voltowa psota mnie ucieszy ze zwykłego cukru :)

Prawdopodobnie wybiorę do tego drożdże winiarskie wytrzymujące do 17% produktu najcenniejszego w całym nastawie.

duszek666
20
Posty: 23
Rejestracja: wtorek, 2 lut 2010, 02:18
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: duszek666 »

Zestaw zacny polecam też od niego zaczynałem i nie ma problemu z modyfikacją zdejmujesz górę i dodajesz kolumnę i już masz sprzęt do cukrówek ja na wypełnieniu szklanym 80 cm spokojnie wyciągam 94/95%.
Powodzenia

nateq
30
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 13 maja 2010, 15:21
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: nateq »

Tak czytam i oczom nie wierzę... Kolumna? Pot still? Kompletnie nie wiem o co chodzi :D Jeszcze dla mnie to czarna magia... W sumie może to i lepiej, bo z czarowaniem ma coś wspólnego :D

Pytanie tylko czy nie opłaca się bardziej kupić wężyka silikonowego, chłodnicy szklanej, deflegmatora i kolby, a potem w całość samemu zmontować.

Może wyjdzie taniej, ale kusi mnie, że taki zestaw jest gotowy do psocenia :D
Awatar użytkownika

Aspas
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 27 maja 2010, 12:16
Krótko o sobie: W życiu piękne są tylko chwile.
Ulubiony Alkohol: Absinthe
Status Alkoholowy: Piwosz
Destylator

Post autor: Aspas »

Witam wszystkich i jako amator :) zwracam się z prośbą o ocenę destylatora z Allegro:
http://www.allegro.pl/item1045755619_de ... n_keg.html
Czy dla kogoś kto dopiero zaczyna tę przygodę wystarczy?

Chcę zaznaczyć że nie mam możliwości składania takiego aparatu samodzielnie.

hetmanpoz
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 9 lip 2010, 19:02
pomoc w wyborze gotowych destylatorów

Post autor: hetmanpoz »

witam chciał bym kupić destylator co myślicie o tej pozycji z allegro a jeśli nie to od kogo ewentualnie byście polecali http://www.allegro.pl/item1109534213_de ... g_30l.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Zygmunt »

Znowu facet nie wie, co spawa...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Maciej_K »

Zdecydowanie ładna róża pośród allegrowych kwiatków :D.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

pele2808
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 20 lut 2010, 20:31
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: pele2808 »

Witam panowie, a co powiecie na ten model:
alkohole 024.jpg
?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 lip 2010, 22:47 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka

nateq
30
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 13 maja 2010, 15:21
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: nateq »

W efekcie końcowym zbudowałem swoją maszynkę samodzielnie. Wrzucę się niebawem do galerii ze sprzętem, ale już mogę powiedzieć, że jestem psotnik i umiem :)

belzebub2
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 18 sie 2010, 20:51
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: belzebub2 »

Witam Panowie.
Postanowiłem trochę odświeżyć temat. Wiem, że większość przedstawionej aparatury mogła być już omawiana na tym forum. Stare linki do Allegro już nie działają,( nie wiem jak dostać się do archiwum), często brakuje zdjęć więc zostały tylko domysły i rozpoznawanie sprzętu lub producentów po zdaniach typu „ znajome sęki na podłodze”.
Proszę więc o pomoc i opinie co wybrać. Interesują mnie bardziej „smakówki” , ale jeśli zajdzie taka potrzeba chciałbym mieć możliwość uzyskania czegoś mocniejszego.
Postaram się zamieścić oferty z ceną i zdjęciami. Myślę, że takim jak ja nowym forumowiczom bardzo Wasze opinie pomogą a umieszczone zdjęcia pozwolą już nie wracac do raz ocenionego sprzętu.
1 Aabratek
http://allegro.onet.pl/destylator-bimbe ... 88271.html
Cena: 1 000,00 zł
o1a1ab.jpg

Czytałem, że ten sprzęt godny jest uwagi ale…… ten Pan nic do tej pory nie sprzedał i jeszcze to:
http://allegro.onet.pl/destylator-bimbe ... 26579.html
Nie wiem co o tym sadzić.
2.
cena: 850,00 zł
http://allegro.onet.pl/destylator-bimbe ... 30687.html
o2.jpg
3.
1 250,00 zł za sztukę
http://allegro.onet.pl/destylator-stero ... 97640.html
o3.jpg
Nie ukrywam, że ten sprzęt zwrócił moją uwagę, nie mam pojęcia co to za technologia. Trochę drogo ale może ktoś z Was ma taką kolumnę i powie czy warta jest tej ceny.
4.
Cena: 799,00 zł
http://allegro.onet.pl/kolumna-destylat ... 35012.html
o4.jpg
Samodzielne wykonanie raczej odpada. Chwila moment skończą się owoce i dlatego jeszcze raz proszę o opinie na temat tego sprzętu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: marvet »

Jak dla mnie jako gotowy sprzęt z tych co podałeś wygląda to tak:
Sprzęt nr 1 - wchodziłby w grę, lecz nie wiem tylko czy aby nie za długo jest tam spirala chłodząca.....
Sprzęt nr 2 - pomyłka.
Sprzęt nr 3 - sprzęt niezły, lecz nie wiadomo jak wykonany w środku, no i ta cena, złożyłbyś coś takiego za połowę tej ceny!!!
Sprzęt nr 4 - 2 refluxy, już udowodnione na forum AD, że to pomyłka, ilość palców wystarczająca, zawór na wylocie- pomyłka, wręcz niedopuszczalne, wypełnienie raczej nie wymienne (ZP połączone z kolumną) mam podobny sprzęt, lecz poprawny - patrz galeria, ciężki do ustabilizowania, cena jak na gotowy sprzęt do przyjęcia.


Zastanów się nad złożeniem własnego sprzętu, piszesz, że owoce się kończą, przy dobrej motywacji, jesteś w stanie złożyć taki sprzęt w tydzień góra dwa, zaoszczędzisz kasy, no i będziesz miał tą satysfakcję, że złożyłeś swój sprzęt SAM. Zaczynałem z podejściem jak Ty, lecz forum AD mnie zmieniło :))
Pozdro i powodzenia
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Zygmunt »

Z tych powyżej tylko AAbratek. Złożysz go sam dużo taniej.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Maciej_K »

A tak przede wszystkim - robiąc nastawy owocowe trzeba się mocno zastanowić, czy warto robić kolumnę. Kolumna nadaje się do robienia spirytusu z byle czego - czy z cukru, czy z buraków, czy kartofli lub z jakichś zawierających cukier lub skrobię odpadów - spirytus wyjdzie taki sam (jeśli kolumna i jej obsługa są wzorowe). Refluksu przy robieniu owocówek się i tak nie używa - rura zamienia się w zwykły "pasywny" deflegmator, a charakterystyka pracy takiego sprzętu staje się podobna do tej, jaką ma prosty układ kocioł-chłodnica.

Jeśli zależy Ci na dobrych winiakach, to w zupełności wystarczy pot still i dwu-trzykrotna destylacja. Moc całości urobku po pierwszej destylacji będzie mieć ok 40-50%. 70% za drugim razem nie jest problemem. Ale mało kto pije alkohole ponad 50%, więc po co ta moc? Tym bardziej, że owocówki z mocą jakby tracą smak - spirytus skutecznie znieczula ozór...

Jeśli natomiast czasem robisz nastaw z byle czego i nie chcesz smaku innego niż smak etanolu - zainwestuj w kolumnę. Zrobisz na niej i spiryt 95%, i owocówkę.

Zrobienie porządnego pot stilla pochłonie od 200 zł (keg 18l, 2x1500W, chłodnica), do ok. 300 zł (keg 30-50l). Budowa samej kolumny to dodatkowo (przynajmniej) 200zł.

Ja wiem, że ogrom informacji na forum winduje ambicję i że panuje "moda" tudzież "presja" na posiadanie kolumny. Polecam jednak przemyśleć sprawę na chłodno. Sam przez to przechodziłem - ciągle nie mam kolumny. W zasadzie coraz mniej jej potrzebuję, bo robię właśnie owocówki. Szkoda byłoby bezpardonowo zawracać aromaty do kotła...
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: masol »

@belzebub2
Witaj, ja mam troszkę inne zdanie na temat kolumn niż kolega Maciek_K. Od jakiegoś czasu na swojej kolumnie z powodzeniem robię wódki smakowe. Wcześniej byłem użytkownikiem "kociołka". Za kolumną przemawia to, że możesz płynnie regulować sobie moc otrzymywanego trunku - chcesz mieć wódkę 80%, to masz, chcesz mieć 70%, to masz :) Poza tym na kolumnie przepędzasz tylko raz i to wystarczy. Ostatnio śliwowicę z 25 litrów przepędziłem w 5h razem z rozgrzewaniem i odbiorem pogonów.
Co do kolumn, o które pytasz to 1. Aabratek jest godny polecenia - możesz robić na nim smakówki albo spirytusik o mocy 96%. Jeśli chodzi o spiralę, to marvet nie ma racji - im spirala dłuższa, a właściwie wydajniejsza tym lepiej - ona musi skroplić wszystko, co odparuje z kega i im jest wydajniejsza, tym zużyjesz miej wody. Odkręcając zawór odbioru na max. otrzymujesz praktycznie "garnek", a przykręcając i tym samym zwiększając reflux zwiększasz procenty. 2 i 4 nie polecam. 3 to chyba LM czyli to samo co 1, ale nie jestem pewien, bo zdjęcie jest za małe. Jeśli tak to też spokojnie kolumna jest godna polecenia - o ile pamiętam, to jest to pomysł Bokakoba.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: marvet »

masol pisze:marvet nie ma racji - im spirala dłuższa, a właściwie wydajniejsza tym lepiej - ona musi skroplić wszystko, co odparuje z kega i im jest wydajniejsza, tym zużyjesz miej wody.
Za to ja muszę się nie zgodzić z Tobą i od razu dam swoje argumenty.
Wald pisze:....Jesteśmy tu by sobie pomagać.
@Maciej K odpowiedział Ci dokładnie i rzeczowo.
Zrób dokładnie jak radzi.
Jeśli nie zrozumiałeś tłumaczę:
Spirala (gotowa) o długości 20 cm będzie za duża!
20 cm rurki do zwinięcia spirali to za mało.

Przy użyciu rurki 10 mm średnicy zrób spiralę z 350 do 400 mm długiej.
Przy użyciu rurki 6 mm średnicy zrób spiralę z 500 do 650 mm długiej.
Na jeden zwój spirali do Twojej kolumny potrzebujesz ok. 150 mm rurki.
Dolicz też końcówki do wyprowadzenia. To co wewnątrz kolumny licz razem.
To co na zewnątrz (do nakładania wężyków) nie doliczaj.
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: masol »

@marvet, to co cytujesz dotyczy odbioru par powyżej skraplacza - w Aabratku odbiera się skropliny poniżej kondensera. Jak się przyjrzysz, to zobaczysz trzecią rurkę na końcu głowicy - ona jest otwarta ;) Jeśli skraplacz wszystkiego nie skropli to pary zaczną uciekać właśnie tą dziurą :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Zygmunt »

Potwierdzam. Mało tego, góra skraplacza w Aabratku może (a nawet powinna) być otwarta. Odpowiednio duży skraplacz MUSI skroplić tam wszystko.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: masol »

Dodam jeszcze, że widziałem kolumną "Aabratka", która nie miała diekielka na końcu tylko luźno włożoną w otwartą rurę spiralę skraplacza ;) jest gdzieś w galerii zaprzyjaźnionego forum.

belzebub2
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 18 sie 2010, 20:51
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: belzebub2 »

Witam Panowie ponownie.
Bardzo dziękuję za tak błyskawiczną odpowiedź.
Słuchając się rad mądrzejszych postanowiłem nie zajmować się destylatorami 2 i 4.
Zadzwoniłem, popytałem, wrażenia po rozmowie z panami produkującymi aparaturę 1 i 3 są bardzo pozytywne. Zasugerowali, abym wybrał większego (50L) kega.(czy słusznie?)
Wrażenia wrażeniami a wątpliwości nadal pozostały. Prezentuję otrzymane zdjęcia zestawu 3.
a1a.jpg
a2a.jpg
a3a.jpg


Nie ukrywam, że mi laikowi bardziej podoba się ten zestaw .
Jego zalety to :
dwie grzałki, sterowanie elektroniczne grzałki regulatorem temperatury, złączka SMS, kranik spustowy w kegu.
Wady to wyższa cena z dostawą 1400 zł.( Aabratek 1140zł przesyłka pobraniowa)
No i te wątpliwości:
1. czy to kolumna Bokakoba jak podejrzewał kolega Masol? Jeśli tak to wszystko OK., ale jeśli nie to co to za wynalazek? Czy nadal godny uwagi?
2. Czy łatwa jest w obsłudze, tj czy łatwo ją ustabilizować. Ma regulator temperatury więc może bardziej stabilna od Aabratka.
3. Co z bezpieczeństwem, w obu nie widzę zaworu bezpieczeństwa, w aabratku mam przynajmniej otwór przy chłodnicy, a co w tej kolumnie 3? Czy nie rozwalę domu jeżeli przez przypadek zamknę zawór spustowy? Tym zaworem pewnie reguluje się moc produktu.
4. Czy wypełnienie kolumny ” turbina z pierścieniami destylacyjnymi nierdzewna [trzy poziomowa]” jest równie dobre jak zmywaki. I tu nie chodzi mi o ponowne wywoływanie tematu wypełnienia, ale bardziej o taką rzecz: wysokość całkowita kolumny z chłodnicą to 150 cm, czy część która pozostanie na wypełnienie jest wystarczająca do uzyskania aż 95% jak podaje producent.
5. Jak pisałem wcześniej bardziej zależy mi na smakówkach a mniej na procentach więc jeszcze jedno pytanie: co z czyszczeniem tej kolumny. Aabratka rozkręcę przy głowicy i pewnie spokojnie wymyję. Ta jest całościowa, czy te pierścienie można jakoś myć? Czy smakówkami nie zababram całej kolumny?
Proszę o Wasze opinie.
Profilaktycznie jeszcze raz zdjęcie Aabratka dla przyszłych nowych forumowiczów aby nie było wątpliwości o czym dyskutujemy.
o1a1ab.jpg
A tak na marginesie to pewnie Macie racje, że lepiej budować samemu i będzie to kosztowało dużo taniej. Dodatkowo ma człowiek satysfakcję.
Sam myślałem o budowie(np. Aabratka bo taki zachwalany i pięknie opisany), spawacza pewnie bym znalazł, rury i kega można spokojnie kupić. Problem pojawi się pewnie przy tych drobiazgach np. uszczelki silikonowe . Potrzebne są dwie, a żeby je wyciąć ponoć należy kupić cały arkusz silikonu, to samo z rurką na chłodnicę itp. Obawiam się że zostanie mi wiele niepotrzebnych rzeczy i tak naprawdę niewiele zaoszczędzę.
Stąd pomysł aby kupić gotowca i choć do końca nie jest mi potrzebna kolumna, to tak jak twierdzi kolega Masol będę miał sprzęt uniwersalny. Odpadną podwójne wydatki.
Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

dekel
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 27 lis 2009, 20:38
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: dekel »

Witam,
co do twojego marginesu :D miałem identyczne dylematy co ty, ale rozwiązałem je. Rada jest prosta. napisz do gości handlujących stalą kwasoodporną (np tych co produkują destylatory) i zamów u nich same materiały na własny projekt. Ja za swoje zapłaciłem 160zł z wysyłką a mając znajomego spawacza i płacąc 80zł robocizny dostałem piękną kolumnę h=1,8m fi=60mm + 6 zimnych palców. Nie wiem ile zaoszczędziłem, ale właśnie siedzę na lewo od mojej maszynki destylując wodę i do świtu przepędzę pierwszą partię zacieru. I powiem jedno: satysfakcja jest ogromna.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Zygmunt »

A na uszczelki nie trzeba kupować metra kwadratowego silikonu- ja bez problemu kupiłem kawałek ok. 25x 10cm za parę złotych w polecanym na forum MCZ.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

belzebub2
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 18 sie 2010, 20:51
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: belzebub2 »

Panowie, a gdybym musiał kupić gotowca to proszę o podpowiedź, który z tych dwóch.
Może potraficie na podstawie tego co umieściłem wcześniej i opisu na allegro odpowiedzieć na moje pytania (wątpliwości).
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. :D

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: masol »

@belzebub2
Mogę tylko tyle powiedzieć, że na Twoim miejscu wziąłbym Aabratka. Ta druga kolumna działa w ten sam sposób (jeśli jest dobrze zrobiona). I tu jest sedno sprawy - nie wiadomo czy jest dobrze zrobiona. Aabratek będzie śmigał na 100%. Można przy tym do niego w łatwy sposób dorobić VM ;) Pamiętaj, że to tylko moje zdania - decyzję podejmujesz TY.
Pozdrawiam

szoki99
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 23:35
Aparatura z allegro.

Post autor: szoki99 »

Witam,
Jestem nowicjuszem w pędzeniu naturalnego alkoholu. Dostałem zacier i przymierzam się do jego destylacji. I mam problem, sam nie mam czasu zrobić aparatury i znalazłem kilka na allegro. Koledzy podpowiedzcie czy któryś daje się do destylacji lub jak go zmienić aby się nadawał.

http://allegro.pl/destylator-promocja-s ... 88132.html
http://allegro.pl/zestaw-do-destylacji- ... 32433.html
http://allegro.pl/destylarka-bimbrownic ... 83683.html


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 lis 2010, 13:20 przez szoki99, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Kucyk »

Pierwszy bigos-destylator to shit potworny.
Drugi - laboratoryjny jest zacny, ale mały nawet dla abstynenta.

Za to trzeci... :shock:
Zobaczcie sami, według mnie tak powinna wyglądać profesjonalna bimbrownica!

Obrazek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Zygmunt »

Weź Kucyku, bo jeszcze ktoś kupi ten wynalazek kominiarza. Pot-still "kolumna wannabe"... Z tych trzech ewentualnie tylko szklany, ale widać po zdjęciu że sprzedawca nie ma o tym pojęcia (deflegmator podłączony odwrotnie).
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Sklep/allegro? A może budować samemu? Opinie i testy.

Post autor: Kucyk »

Myślisz, że ten kominiarz jest kiepski (nie wnikam w cenę)?
Zablokowany

Wróć do „Śmietnik”