Alembik z płaszczem - prośba o porady

Destylatory miedziane zwane alembikami.

Autor tematu
pp28856
30
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2019, 21:19
Krótko o sobie: Zwykły człek, który odkrył że jak się człowiek postara to czasem może coś dobrego nakapać. Mocno zafascynowany nowym hobby.
Ulubiony Alkohol: Śliwowica i zbożówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: pp28856 »

Cześć. Posiadam od niedawna Alembik Bain Marie 30 litrów z płaszczem. Właśnie idą pierwsze krople z nsstawu z soku jabłkowego :)
Szukałem na forum i nie znajduję konkretnego info więc poniżej moje pytania:
1. Czy do plaszcza mogę wlać jakiś olej przeznaczony do celów grzejnych? Irytuje mnie ubywająca woda podczas procesu. Olej temat by rozwiązał.
2. Przeczytałem ma forum, że do poprawnego prowadzenia procesu muszę mieć termometr w kotle lub na oparach u góry i do tego pomiar %. W tym alembiku nie mam termometrów (mógłbym zrobić u góry ale trochę szkoda wiercić), kieruję się tylko wskazaniami alkoholomierza. Czy w takim razie z góry jestem skazany na mieszanie przedgonu z gonem?
3. Plan taki: pierwsze 100ml kanał i od 30% to pogon. Całość dwa razy destylować. Czy tak powinno być ok?

Z góry dzięki za wskazówki.
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 kwie 2020, 17:21 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
pp28856
alembiki

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Alembik z płaszczem - prośba o porady

Post autor: kwik44 »

1) możesz. Ale nie powiem ci jaki, może ktoś inny się zna.
2) Nie musisz. Da się bez termometru, aczkolwiek jest dodatkowym wskaźnikiem. Alkoholomierz wystarczy.
3) Nie. Odpęd aż leci woda, bez cięcia frakcji. Destylacja właściwa - odbieraj w buteleczki 100ml. Jak stwierdzisz nosem i językiem, że leci już dobre odbierasz serce do większego naczynia. W okolicy 60-50% znowu odbierasz w buteleczki. Wszystko co poniżej odbierasz jako pogon. Granice są płynne...
4) Czekasz z buteleczkami 1-2 dni. Otwarte niech będą. Próbujesz i te co są OK dolewasz do serca. Pozostały przedgon i pogon trzymasz do następnej destylacji właściwej i cały dolewasz do odpędu. Poczytaj w dziale o destylatach.
5) Wsadzasz destylat w kamionkę lub beczkę i czekasz cierpliwie aż dojrzeje.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Alembik z płaszczem - prośba o porady

Post autor: Góral bagienny »

Wlej glicerynę, nie ma zapachu, tylko UWAGA zwiększa swoją objętość po podgrzaniu.
Pierwsza destylacja do 0 alkoholu, druga od 50% zacznij odbierać w małpki.
Pracuje na alembku.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Alembik z płaszczem - prośba o porady

Post autor: rozrywek »

Z płaszczem nie podpowiem. Ale kierujesz się wskazaniami alkolomierza.
I tu masz odpowiedź.
Jak minimalnie zacznie spadać alko to od razu inna buteleczka. I obok. Nie do serca.
Tyle razy pisałem o stabilności procesu że szok.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
pp28856
30
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2019, 21:19
Krótko o sobie: Zwykły człek, który odkrył że jak się człowiek postara to czasem może coś dobrego nakapać. Mocno zafascynowany nowym hobby.
Ulubiony Alkohol: Śliwowica i zbożówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alembik z płaszczem - prośba o porady

Post autor: pp28856 »

Dziękuję za wskazówki, zastosuję się. Zamówiłem ostatecznie Shell Heat Transfer Oil S2 - naleję do płaszcza i dam znać jak to zadziałało. Podobno to właśnie jest dobry olej do płaszczy, grzejników itp.
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 kwie 2020, 15:04 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
pp28856

Autor tematu
pp28856
30
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2019, 21:19
Krótko o sobie: Zwykły człek, który odkrył że jak się człowiek postara to czasem może coś dobrego nakapać. Mocno zafascynowany nowym hobby.
Ulubiony Alkohol: Śliwowica i zbożówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alembik z płaszczem - prośba o porady

Post autor: pp28856 »

Podsumowując po 2 procesach z olejem w płaszczu alembika: moim zdaniem olej w płaszczu alembika tego typu to bardzo dobry pomysł, rozwiązał wszelkie problemy które dotyczyły wody w płaszczu. Proces odbywał się zdecydowanie płynniej, bez perturbacji. Natomiast na co trzeba uważać: olej jest palny, rozszerza się pod wpływem ciepła, więc trzeba wlać odpowiednio mniej by wykapujący olej nie spływał w stronę palnika gazowego pod alembikiem., bo to jest niebezpieczne. Kolejny problem: przy przechylaniu alembika w celu wylania odwaru wylewa się jednocześnie olej z płaszcza - trzeba zamykać kominki płaszcza by opróżnić alembik.
pp28856
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alembiki”