Czy drożdże nie pracują?

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Slant »

Witam.
Mam do Was pytanie o to czy mój nastaw wystartuje i czy drożdże sobie poradzą.
Do rzeczy:
Do beczki z 37l wody dodałem 12 kg cukru (rozpuszczonego w 8l wody i zaprawionego 60 gr. kwasku cytrynowego -cukier inwertowany )
blg 21. Temperatura nastawu 22,70 C .
O 22:00 14.04.2020 dodałem węgiel aktywny w płynie. A następnie 1 paczkę drożdży : PROFESSIONAL VODKA PURE YEAST.
Dzisiaj (15.04. ) o godzinie 6:00 nic się nie zmieniło blg 21, temp nastawu 22,00 i zero reakcji na tafli nastawu.
1.Czy to jeszcze wystartuje?
2. Czy tylko 1 paczka tych drożdży to nie za mało jak na tak duży, objętościowo nastaw ?
3. Czy prawidłowe było dodanie węgla aktywnego?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: Erazer »

Daj mu jeszcze trochę czasu, a czy dobrze napowietrzyłeś nastaw przed zadaniem grzybków?
Jedna paczka powinna sobie poradzić, tylko będzie opóźniony start i w ogóle fermentacja się nieco przedłuży.
Jeszcze drobiazg - dlaczego dodałeś kwasek? Na opakowaniu w instrukcji nie napisano, że należy go dodawać
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: Slant »

@ Razer
Hej, napowietrzone było na pewno bardzo dobrze z racji tego że mieszałem nastaw (mieszadło do farb + wkrętarka) w celu wychłodzenia :)
Natomiast kwasek dodałem do cukru w trakcie jego rozpuszczania aby uzyskać cukier inwertowany. - ponoć polepsza jakość destylatu :)
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: drgranatt »

Slant pisze:Witam.
O 22:00 14.04.2020 dodałem węgiel aktywny w płynie. A następnie 1 paczkę drożdży : PROFESSIONAL VODKA PURE YEAST.
Ile waży 1 paczka drożdży i po co dodawałeś węgiel?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: Slant »

@drgranatt
Waga netto 75 gram
Węgiel aktywny w płynie dodałem w celu polepszenia nastawu. Ostatnio przeczytałem artykuł na portalu A.D. i chciałem przetestować :)
Ostatnio zmieniony środa, 15 kwie 2020, 12:18 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: drgranatt »

@Slant, z tym węglem to niepotrzebnie a drożdży na taką ilość to za mało. Musisz dać dwie paczuszki i Blg zwiększyć do +25.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: Slant »

@drgranatt
Dzięki za pomoc. Dzisiaj po pracy sprawdzę czy coś ruszyło a jak nie to zastosuje Twoje wskazówki.
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: masterpaw2 »

drgranatt pisze:@Slant,Musisz dać dwie paczuszki i Blg zwiększyć do +25.
Doktorze, jeśli autor tematu robi wszystko (tak zakładam) by uzyskać łagodny produkt końcowy, (inwertuje cukier, daje niskie blg startowe, dodaje płynny węgiel), Ty mu radzisz aby podnosił blg do 25 i za przeproszeniem spier.....ł dotychczasowe zabiegi???
@Slant, zadając mniejsza niż zalecana ilość drożdży (nie zalecane ;)), trzeba się nieco uzbroić w cierpliwość.... Wiadomo, że w pierwszej fazie swojej działalności grzybki się namnażają i skoro jest ich mniej na początku, to potrzebują więcej czasu by ich populacja była wystarczająco duża do opanowania nastawu. Ważne też, w takiej sytuacji jest dodanie w 3 / 4 dobie od startu jakiejś pożywki dla drożdży by zapewnić im odpowiednie warunki do ciężkiej bądź co bądź pracy :)
PS. Założę się, że drożdże już podjęły wyzwanie.
Ostatnio zmieniony środa, 15 kwie 2020, 15:57 przez masterpaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: Slant »

@masterpaw2
Dzięki za odzew :)
Przychodzę po pracy do domu i pierwsze co, to od razu biegnę do beczki, spoglądam do środka, no i ... It's alive ... Co prawda pojawił się kożuch na tafli ale szybko go "rozbiłem" cukromierzem (zamieszałem). Przyłożyłem ucho do środka beczki i słyszę jak coś zaczyna delikatnie "pyrkać" więc chyba chłopaki podjęli wyzwanie.
Masterpaw2 czy w obecnej sytuacji nadal muszę dodać pożywkę ? Jeżeli tak, to czy nadaje się taka pożywka https://destylacja.com/pl/p/NUTRITION-20g-/689 ? A jeżeli nie, to może Activit ? I czy mam dodać tyle ile zalecają na opakowaniu producenta ?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony środa, 15 kwie 2020, 18:17 przez Slant, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: drgranatt »

masterpaw2 pisze:
drgranatt pisze:@Slant,Musisz dać dwie paczuszki i Blg zwiększyć do +25.
Doktorze, jeśli autor tematu robi wszystko (tak zakładam) by uzyskać łagodny produkt końcowy, (inwertuje cukier, daje niskie blg startowe, dodaje płynny węgiel), Ty mu radzisz aby podnosił blg do 25 i za przeproszeniem spier.....ł dotychczasowe zabiegi???
Ja nie radzę tego jak mówisz s....ł tylko proponuję a co wyjdzie to kolega opisze, mam nadzieję.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: masterpaw2 »

Slant pisze:Masterpaw2 czy w obecnej sytuacji nadal muszę dodać pożywkę ? Jeżeli tak, to czy nadaje się taka pożywka https://destylacja.com/pl/p/NUTRITION-20g-/689 ? A jeżeli nie, to może Activit ? I czy mam dodać tyle ile zalecają na opakowaniu producenta ?
Kolego nic nie musisz - mozesz :D, drożdżaki się namnożą ale później bez odpowiednich składników będzie im ciężko dociągnać fermentację od oczekiwanego przez nas końca.
Nada się jedna i druga.
Z tego co pisałeś Twój nastaw ma około 52l (w tym 12kg słodyczy), a drożdży dałeś na połowę tej wielkości, więc rachunek jest prosty...., połowa zalecanej dawki odżywki (część już poszła razem z grzybkami) .

Doktorze
Sam napisałeś
@Slant,Musisz dać dwie paczuszki i Blg zwiększyć do +25.
Tak powinien dać dwie paczuszki (nie zrobił tego), więc napisałem jak powinien postępować dalej, ale absolutnie nie podnosić blg. Jego założeniem (powtarzam jak sądzę) było uzyskanie łagodnego "finału" to po drugie, po pierwsze chyba wszyscy wiemy, że chłopakom jest łatwiej wystartować z niższego blg początkowego, szczególnie w przypadku gdy mamy połowę zalecanej ich dawki.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: Slant »

@masterpaw2 dziękuję za sugestie, na pewno je zapamiętam i w razie potrzeby wdrążę w życie.
@drgranatt jeżeli kogoś to będzie interesować to z przyjemnością opiszę efekt końcowy

Może napiszę więcej o co mi chodzi: Nie chcę robić typowej, szybkiej „cukrówy”.
Moim celem, jest maksymalne zbliżenie się (jak na moje warunki) do jak najbardziej: idealnego, najczystrzego , najmniej "śmierdzącego" nastawu, który po metodzie 2,5 (4,5) da mi vódkę, którą będę się delektował. Z opinii innych Użytkowników forum, wiem że to prawie nie osiągalne ze względu na surowiec. Niestety na chwilę obecną, mogę „tworzyć” tylko z tego, ale już nie długo będę się udzielał w działach o owocówkach i zacierach :)

Drożdże wybrałem celowo NIE TURBO, ze względu na to, iż turbo (moim zdaniem) generują za dużo smrodku, który ma późniejszy wpływ, na jakość nastawu a zarazem produktu końcowego. Uważam że w naszym hobby powinno się nie spieszyć i być cierpliwym.

Inwertowany cukier oraz aktywny węgiel - miało ułatwić pracę drożdżom.
Temperatura dodania drożdży, także była nie przypadkowa. Chciałem aby „mali przyjaciele” pracowali w spokoju i aby się nie „stresowali”. – Ogólnie wszystko co najlepsze dla nich !!!

Pytanie zadałem na forum dlatego, że pierwszy raz miałem styczność z drożdżami „nie turbo” i nie wiedziałem czego się mogę po nich spodziewać. Czy poradzą sobie z tak dużo, objętościowym nastawem.

Dzięki masterpaw2 dowiedziałem się że można dodać pożywki w trakcie fermentacji aby polepszyć pracę „małych przyjaciół” . Także znowu czegoś nowego dowiedziałem się :)

Pozdrawiam
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: drgranatt »

masterpaw2 pisze: Doktorze
Sam napisałeś
@Slant,Musisz dać dwie paczuszki i Blg zwiększyć do +25.
Tak powinien dać dwie paczuszki (nie zrobił tego)...
Źle wyraziłem się, moja wina, bo chciałem napisać że następnym razem może tak zrobić a nie teraz. :oops:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: aakk »

@Slant napisze Ci z własnego doświadczenia, ja używałem drożdży Prestige Turbo Pure 48. Startowałem z blg ~20. Temperatura nastawu podczas pracy w granicach 14°C. Bardzo spokojna praca, blg na poziomie - 4 po równych 3 tygodniach (ilość do przerobienia 20kg cukru). Do odpędu podchodzę jak do normalnej rektyfilacji, później drugie gotowanie surówki.

W mojej ocenie wódeczka wychodzi bardzo łagodna. Za pierwszym razem jak zaczęło kapać musiałem podstawić alkoholomierz bo nie wierzyłem że to ma pełną moc.. Nic nie piecze, łagodne. Wcześniej robiłem nastawy 25blg i różnica ogromna.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: Slant »

@aakk
Dzięki za wskazówki. Czyli jednak niskie blg i niska temperatura startu ma sens :) Ogólnie to bałem się startu tych drożdży w takiej temperaturze w tak objętościowym nastawie. Póki co "chłopaki " się rozkręcili i dzisiaj rano ładnie pyrkali :). Także już jestem pełen optymizmu.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 kwie 2020, 12:48 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: rozrywek »

Jest tu parę nieścisłości. Dobra temperatura startu jest bardzo ważna.
Parę błędów jest.
Ale to wszystko można naprawić.
Powiem tak: sprint. Jest strzał i ostry start a potem biegniesz do mety. To sobie w pełnym słońcu dobiegaj. Już tę metę widzę jak zrywają tę taśmę.
Pisałem o blg innym. Efektywniejszej przenośni użyję:
Nawalę ci wielką michę kaszy. Z sosem. Kupa żarcia. I co? Głodny byłeś a już ci się jeść odechciało.
Chcę jeść ale nie żreć. ...one też
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy drożdże nie pracują?

Post autor: Slant »

@rozrywek
Czyli sugerujesz że lepiej jest stopniowe dodawanie cukru a nie wszystko od razu?
I czy naprawić swój błąd mogę poprzez dodanie w odpowiednim czasie pożywki?
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 kwie 2020, 21:40 przez Slant, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”