Zakwaszenie nastawu-ocet

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
orcio666
50
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 16:16

Post autor: orcio666 »

Witam Brać,
Mam pytanie odnośnie zbicia w dół pH w nastawie cukrowym, czy mogę to zrobić octem spirytusowym albo jakimś innym dostępnym octem na naszych sklepowych półkach?
Szukam tańszej alternatywy dla kwasku ew. Kwasu siarkowego którego użycie przeraża mnie

Pozdrawiam

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: moszeusz »

A po co chcesz zmniejszać pH? Jeżeli nie wrzucałeś do nastawu wcześniej jakiejś sody czy czegoś takiego (tylko po co?) to nie ma potrzeby.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 kwie 2020, 10:07 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: manowar »

Bo drożdże lepiej pracują w nastawach o PH w okolicach 5,5. Ja zawsze dawałem kwasek cytrynowy... tani, bezpieczny, łatwo dostępny - a jak się kupuje przez internet to już naprawdę tani. Teraz używam do zacierów kwasu mlekowego 80% - kupiony litr pewnie starczy do końca życia...
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: moszeusz »

Na czym polega lepszość ich pracy? Szybciej pracują, produkują mniej związków "złowonnych"?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: Zygmunt »

Zakwaszanie octem to błąd- ocet może zawierać żywe bakterie octujące, które cały alkohol zamienią w kwas octowy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 kwie 2020, 11:56 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
orcio666
50
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 16:16
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: orcio666 »

Dzięki Zygmunt, o to właśnie mi chodziło.
@manowar opiszesz coś bardziej? Ile tego dajesz itp?

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 kwie 2020, 20:50 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: Zygmunt »

Odnośnie kwasu siarkowego, taka ciekawostka z przed blisko wieku:

Obrazek
Hryniewicz "Gorzelnictwo Rolnicze", Warszawa 1930
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
orcio666
50
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 16:16
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: orcio666 »

@Zygmunt no i wszystko jasne,będzie ortodoks cukrowy z kwasem mlekowym

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: manowar »

@orcio - wybacz umknęło mi...
Tworząc drożdżom lepsze warunki bytowe osiągamy to, że drożdże pracują szybciej, efektywniej i produkują mniej niepożądanych substancji - to odnośnie lepszości. Przy czym radziłbym do tematu podchodzić kompleksowo czyli nie wybierać sobie tylko jednego aspektu. Skoro chcesz zakwaszać to aż prosi się, żeby bazą do nastawu nie była sacharoza tylko cukier inwertowany. Kolejne kroki to ustawienie niezbyt wysokiej gęstości (ok 22blg) oraz odpowiednie natlenienie nastawu, żeby proces namnażania się przebiegał sprawnie. Drożdże do cukrówki mają już w sobie porcję odżywki więc o to nie musimy się martwić - ale za to ja bym kierował swój wybór w stronę drożdży typu vodka/crysta/pure - one mają mniejsze opakowania - będą nieco wolniej pracować, ale powinny dać czystszy nastaw. Odpowiednie warunki to też temperatura pracy - wiadomo im cieplej tym szybciej - ale więcej syfu - nie może być też za zimno - bo drożdże będą się stresować (więcej syfu) albo przerwą pracę. Wydaje się, że okolice 20C nastawu to tak idealnie...

Co do drugiego pytania - to ja zakwaszam zacier - schodzi ok 10ml kwasu na ok 25l zacieru - ale tu znaczenie ma ph wody - mam elektroniczny miernik ph - w miarę wyskalowany na buforach - dolewam małe porcje i na bieżąco sprawdzam jak się ph zmienia.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 kwie 2020, 10:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: kondon »

manowar pisze: ja bym kierował swój wybór w stronę drożdży typu vodka/crysta/pure
Możesz napisać jakie konkretnie polecasz z tych wolniejszych.

użytkownik usunięty
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: użytkownik usunięty »

W warunkach amatorskich nic nie trzeba zakwaszać, wystarczy że, przestrzega się rygoru sanitarnego i temperaturowego.
Pewnie przy produkcji na dużą skale, a przy tym niechlujnego postępowania przy całym procesie, a przede wszystkim przy niedokładnym myciu i odkażaniu fermentatora, to można zakwaszać, a nawet trzeba.
Jednak robiąc dla siebie powinniśmy dążyć do jakości, a nie ilości.
Awatar użytkownika

Autor tematu
orcio666
50
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 16:16
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: orcio666 »

@japitole zawsze zakwaszam - uważam że lepszej jakości wychodzi produkt finalny,nigdy nie robię przemysłówki

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 kwie 2020, 13:02 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: Doody »

Ja również zakwaszam. Zdarzało mi sie nie zakwasić słodu bo ma on tendencję do samozakwaszania. Ale zboże nieslodowane, a zwłaszcza żyto to już obowiązkowo.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
orcio666
50
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 16:16
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: orcio666 »

@doody świete słowa,mój dziadek jak robił lata lata temu zawsze 2wiadra dundru trzymał na ziarno....

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: Dwaid »

Czy takie najprostsze zakwaszenie można zrobić kwaskiem cytrynowym? Czy wystarczyłoby po prostu dosypać takiego kwasku do wody z cukrem, przed dodaniem drożdży? Na przykład jedną paczkę kwasku na 25l nastawu?
Awatar użytkownika

Autor tematu
orcio666
50
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 16:16
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: orcio666 »

@dawid dokładnie tak jak piszesz,nie wolno przesadzić bo za kwaśne środowisko też nie jest dobre, osobiście bym dał na 25l łyżeczkę kwasku,w smaku woda z cukrem nie powinna być mdła ( po dodaniu kwasku )ale też nie powinieneś czuć w niej kwasku

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zakwaszenie nastawu-ocet

Post autor: Doody »

Dwaid pisze:Czy takie najprostsze zakwaszenie można zrobić kwaskiem cytrynowym? Czy wystarczyłoby po prostu dosypać takiego kwasku do wody z cukrem, przed dodaniem drożdży?
Zakwaszanie nastawu cukrowego nie bardzo ma sens. Zakwaszamy zaciery zbożowe. Do nastawu cukrowego najlepiej dodać drożdże turbo, które oprócz drożdży zawierają pożywkę, witaminy oraz niezbędne substancje dla prawidłowego funkcjonowania grzybków.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”