Rodzaje instalacji elektrycznych

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:

Post autor: arTii »

[mod: temat wydzielony z regulatory-drgranatta-t6000.html]

@drgranatt - do tej pory miałem o Tobie wysokie mniemanie, ale tym wpisem mnie rozwaliłeś na łopatki.
@johnex ma całkowitą rację.
Dodatkowo zwracałem Ci uwagę, że podłączenie czteroprzewodowe do aparatury jest po prostu BŁĘDEM. Nie wolna tego tak podłączać i już.
Uparłeś się na to żeby kogoś zabiło? To co Ty proponujesz, to można porównać do grzania gazem nieszczelnej aparatury.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 kwie 2020, 12:03 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
koncentraty wina
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: drgranatt »

arTii pisze:@drgranatt - do tej [pory miałem o Tobie wysokie mniemanie, ale tym wpisem mnie rozwaliłeś na łopatki.
I chciałbym żeby było tak dalej. Co mam więc zrobić aby zadowolić Twoje ego?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

Ja swoje w tym temacie już napisałem. Ewentualne ofiary bierz na swoja klatę.
W tym temacie już niczego więcej nie napiszę.
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 kwie 2020, 19:53 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: Góral bagienny »

Mam regulator z pomiarem temperatury od kolegi @drgranatt Jestem mega zadowolony :klaszcze: jeżeli coś robi to to profesjonalnie :poklon;
Podpięcia też są super pokazane czego chcieć więcej :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: drgranatt »

arTii pisze:Dodatkowo zwracałem Ci uwagę, że podłączenie czteroprzewodowe do aparatury jest po prostu BŁĘDEM.
To wytłumacz ludziom co mają zrobić jeśli w swoim domostwie mają starą instalację cztero przewodową. Mają nie grzać prądem i przejść na gaz albo zmienić swoją instalację na pięcio przewodową? Bo do tego sprowadzają się Twoje uwagi.
arTii pisze:Ja swoje w tym temacie już napisałem. Ewentualne ofiary bierz na swoja klatę.
Tak, namieszać i zero konkretów. Jak już komuś coś zarzucasz to pokaż konkretnie, w którym miejscu jest błąd i dlaczego tak nie wolno robić.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: Nowacky »

@drgranatt mi się wydaje, że im chodzi o to, że na każdy element grzałki powinna przyjść inna faza a ty na schemacie zrobiłeś tak, że do 2 elementów w każdej grzałce przychodzi ta sama faza:) z technicznego punktu widzenia jest to dobrze ale jakby ktoś faktycznie wyrwał przewody i na przewód który dochodzi na 3 elementy grzałki (zerowy) dał prąd i na ten przewód który dochodzi na 2 elemenenty też dał prąd wtedy zrobiłby napięcie miedzyfazowe:)

PS. pozdrowienia z zielonego:D
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 kwie 2020, 20:25 przez Nowacky, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Rozmawiałem niedawno z elektrykiem. Anglikiem. Oni kiedyś ujednocili te kolory. Sam stwierdził że brązowy jest popierdzielony to równo. Uziemienie się na szczęście nie zmieniło.
Tak stanęliśmy przy otwartej skrzynce i on zapytał..który do czego. No to tłumaczę..elektryk ze mnie żaden ale coś tam wiem ten do tego ten do tego....no to niespodzianka. Brązowy jest tutaj jako szary. Z miernikiem mi w ręku udowodnił.
Żółtozielony się tylko zgadzał.


Post mi się zdublował. Może ktoś usunąć?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 kwie 2020, 00:48 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

Wiem - miałem już zamilknąć, ale skoro wywołany do tablicy to proszę bardzo:
post223165.html#p220608
post223165.html#p220639
post223165.html#p220861

Muszę to wszystko opisywać jeszcze raz?
Jeśli kogoś nie stać na wyłącznik róznicowo-pradowy za 50-70zł, to skąd wziął kasę na resztę sprzętu?
Powtórzę po raz kolejny:
INSTALACJA CZTEROPRZEWODOWA Z PRZEWODEM PEN JEST ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNA szczególnie przy metalowych, nieuziemionych elementach kolumny. Poprzez dołożenie wyłącznika różnicowo-prądowego nawet przy gnieździe zasilania zmniejszamy niemal do zera ryzyko śmiertelnego porażenia prądem.
Każdy niech zrozumie, że PEN zadziała tylko wtedy jeśli będzie przebicie CAŁKOWITE. Przy upływności prądu o wartości mniejszej wartość bezpiecznika zabezpieczającego może zabić operatora, a bezpiecznika nie wybije.
Sam osobiście zostałem kilkakrotnie trafiony prądem w takiej instalacji - żyję ponieważ zawsze byłem izolowany od ziemi.
Ponadto w starych instalacjach bywał montowany bezpiecznik na linii N - rzadko już spotykane, ale bywało. Nie muszę chyba tłumaczyć co się dzieje, w przypadku przebicia i wyłączenia takiego bezpiecznika.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Rozmawiałem niedawno z elektrykiem. Anglikiem. Oni kiedyś ujednocili te kolory. Sam stwierdził że brązowy jest popierdzielony to równo. Uziemienie się na szczęście nie zmieniło.
Tak stanęliśmy przy otwartej skrzynce i on zapytał..który do czego. No to tłumaczę..elektryk ze mnie żaden ale coś tam wiem ten do tego ten do tego....no to niespodzianka. Brązowy jest tutaj jako szary. Z miernikiem mi w ręku udowodnił.
Żółtozielony się tylko zgadzał.

Tutaj nie zamierzam oceniać dokonań ani się w polemikę wdawać bom w temacie średni. Ale jedno powiem..miało być ujednolicone a wyszło spartolone.
Instalacje nie regulatory.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Przepraszam że teraz nie w temacie uważam że jest tu wielu którzy mi odpowiedzą.
Wyjaśniam: ja myję obecnie maszyny. Napierniczam wodą jak popadnie. Pod ciśnieniem również. Po wszystkim..silnikach taśmach. Dosłownie wszystkim.

Teraz tak: każda z maszyn ma taki safety switch.
Wyłącznik na kłódkę. Kłódka jest numerowana i musimy kwitować jej odbiór.
Przekrecamy wyłącznik i zakładamy kłódkę.

Ale...żródło prądu jest nie oddalone gdzieś na ścianie. Jest w środku. Gdzieś nisko.
A my tam wody pod ciśnieniem lejemy tyle że karcher nie wydala.
Tego samego mechanika elekryka zapytałem: czy jak to pierdyknie to mnie popieści?
Odpowiedź; prąd jest szybszy niż myślisz. Jak wystąpi spięcie to nic się nie stanie. Się wyłączy samo. Bezpieczniki są.
Nie wierzę w to. Prąd i woda..super zestawienie.
O to samo zapytałem przy tej skrzynce stojąc.
Co za jełop brązowy jako faza zaciskiem podłączyl potem inny. Kolorów jest tyle że szok.
Dobra wracajmy do pytania :
Czy miał rację elekryk czy mam pisać testament.
Tylko proszę mądre osoby które się wypowiedzą. Nie technicznym normalnym językiem. Jebnie mnie czy nie?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

rozrywek pisze:Czy miał rację elekryk czy mam pisać testament.
Tylko proszę mądre osoby które się wypowiedzą. Nie technicznym normalnym językiem. Jebnie mnie czy nie?
Jeśli instalacja jest zrobiona zgodnie z obowiązującymi normami, czyli jest w tablicy wyłącznik różnicowo-prądowy i instalacja jest typu TNS (rozdzielnie ochronny i neutralny), to elektryk ma rację.
Jeżeli zaś jest instalacja typu TNC (czyli popularne zerowanie) to pisz testament - to jest właśnie to o czym pisałem i dlaczego nie powinno się użytkować tak podłączonych urządzeń, chyba że są zamknięte w "bezpiecznej" obudowie, ale tez nie powinno się po nich lać wodą.

Podsumowując: zapytaj elektryka gdzie jest wyłącznik różnicowo-prądowy i kiedy było sprawdzane jego działanie.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: Szlumf »

Ja, na wszelki wypadek, bym mył te maszyny w kaloszach i poruszał się drobnymi kroczkami.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Ja jestem w kaloszach. Ale to wszystko jest ze stali. Typowa spożywka. A ja mokry i wody wszedzie w ciul. Nie o taki dyngus mi chodzi.
Wyłącznik powinien być poza maszyną. Gdzieś dalej. Nie wierzę w bezpieczne obudowy. Pokrywka i uszczelka. W każdym razie dziękuje dodanie otuchy i sorry za zaśmiecenie tematu
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: drgranatt »

arTii pisze:W tym temacie już niczego więcej nie napiszę.
A jednak piszesz.
Ale proszę merytorycznie i na temat. W dalszym ciągu uchylasz się od odpowiedzi.
drgranatt pisze:To wytłumacz ludziom co mają zrobić jeśli w swoim domostwie mają starą instalację cztero przewodową. Mają nie grzać prądem i przejść na gaz albo zmienić swoją instalację na pięcio przewodową? Bo do tego sprowadzają się Twoje uwagi.
Do początku lat 90-ych instalacje 3-f byly 4 przewodowe a 1-f dwuprzewodowe. Instalacje te działają do dnia dzisiejszego i jakoś nie słyszymy o masowych porażeniach prądem :scratch:
Proszę wytlumacz nam bo może czegoś nie wiemy :bezradny:
arTii pisze:Podsumowując: zapytaj elektryka gdzie jest wyłącznik różnicowo-prądowy i kiedy było sprawdzane jego działanie.
To jest jakaś Twoja obsesja? Wytłumacz nam, gdzie tę różnicówkę mają zamontować użytkownicy, którzy mają i cały czas korzystają z instalacji 3-f plus PEN?
Jeśli do ich domu z transformatora poprzez linię napowietrzną dochodzą 3 przewody to co mają zrobić? Na swój koszt zmienić całą linię zasilajacą?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

A zadałeś sobie odrobinę trudu żeby otworzyć moje wcześniejsze posty - te do których linki podałem Ci na tacy!!!!!!
Dla Ciebie jednak zacytuję, chociaż serdecznie wątpię czy tym razem zrozumiesz, skoro do tej pory Ci sie nie udało:
drgranatt pisze:To jest jakaś Twoja obsesja? Wytłumacz nam, gdzie tę różnicówkę mają zamontować użytkownicy, którzy mają i cały czas korzystają z instalacji 3-f plus PEN?
arTii pisze:Poprzez dołożenie wyłącznika różnicowo-prądowego nawet przy gnieździe zasilania zmniejszamy niemal do zera ryzyko śmiertelnego porażenia prądem.
arTii pisze:Są m.in. na allegro pręty uziemiające - taki pręt ma np. 6m długości (jest składany). Wbijasz go do ziemi, łączysz PEN z tym uziomem linką minimum 6mm2 (wskazane 10mm2) i do tego podłączasz wyłącznik różnicowo-prądowy.
Coś w tym stylu
TNC-S.jpg
Jeśli nie ma instalacji trójfazowej tyko jednofazowa, to nie ma po prostu L2 i L3
A teraz dużymi literami:
ZAKŁADASZ WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWO PRĄDOWY W TABLICY PRZED ZŁĄCZEM GNIAZDA SIŁOWEGO BĄDŹ ZASILAJĄCEGO. NAWET JEŚLI GO NIE UZIEMISZ TO I TAK BĘDZIE LEPIEJ NIŻ W SYTUACJI KIEDY GO WCALE NIE BĘDZIE. KAŻDA APARATURA JEST PODPIĘTA KABLEM I JEŻELI PRZED TYM KABLEM ZNAJDZIE SIĘ WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWO-PRĄDOWY, TO ZABEZPIECZY ON PRZED PORAŻENIEM W PRZYPADKU UPŁYWNOŚCI PRĄDU NA APARATURZE.

Czy teraz zrozumiałeś? Jeśli nie, to zapraszam na priv to dam Ci swój numer telefonu i może wtedy wytłumaczę, bo pisać jak widac nie dociera.

Jest instalacja 4 przewodowa, przechodzi w 5 przewodową czyli układ TNC-S.
Żadnej więcej odpowiedzi tutaj na Twój post więcej naprawdę nie napiszę aż to zrozumiesz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 kwie 2020, 16:05 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Dobra. Zagadka dla was obydwu.
Jak pisałem koledze po pożarze u mnie kładłem instalację w domu sam. 13 lat miałem wtedy.
Kable alu bo przecież miedź była nieosiągalna.
Do głównego przyłącza przyszedł elektryk aby spiąć do kupy tę moją robotę.
I zamontował jeszcze coś. Wtyczkę wkładało się w gniazdko i się cofał licznik.

Zagadka do czego był podpięty drugi koniec kabla?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: drgranatt »

arTii pisze:Czy teraz zrozumiałeś? Jeśli nie, to zapraszam na priv to dam Ci swój numer telefonu i może wtedy wytłumaczę, bo pisać jak widac nie dociera...
Ja to rozumiem dokładnie i tłumaczyć mi nie musisz tylko problem leży w innym miejscu. Rzucasz slogany, że broń Boże nie należy używać instalacji 3-f 4 przewodowych (bo wszystkich zabije) a nie popierasz tego żadnymi dowodami a z ostatniego posta wyraźnie wynika, że aby zastosować się do Twoich przemyśleń należy jednak przebudować swoją instalację łącznie z wymianą przewodów zasilających gniazdo lub gniazda. To już jakiś postęp. A co stanie się jak ktoś ma instalację TN-C, korzysta z niej przez 50 lat i nie zastosuje się do Twoich zaleceń? Następnego dnia zostanie śmiertelnie porażony? Moim zdaniem nic jeśli ma prawidłowo wykonany uziom a przewód PEN podłączony do obudowy urządzenia. Ta zasada tyczy się zresztą wszystkich trzech układów zasilania.
Zalecasz a wręcz nakazujesz aby użytkownicy instalacji TN-C wykonali we własnym zakresie przebudowę jej na TN-C-S i zastosowali różnicówkę. Tak zgadza się, a pokryjesz koszty z tym związane?
Skoro w obecnej chwili w Polce dopuszczalne jest stosowanie wszystkich trzech układów zasilania: TN-C, TN-S i TN-C-S to nie widzę potrzeby aby stosować takie zabiegi. No chyba, że ktoś nudzi się i ma za dużo kasy. Wtedy nawet może sobie pozwolić na miedź pozłacaną! Problem polega nie na tym czy ktoś ma TN-C czy TN-S lub TN-C-S i różnicówkę tylko czy połączenia są prawidłowo wykonane. Co mu po tym jeśli fachowiec elektryk zamieni miejscami N z PE albo fazę z N a zdarza się to bardzo często a różnicówka odmówi posłuszeństwa?
Poczuwam się do obowiązku przedstawienia wszystkich trzech układów ale nie koledze @arTii bo widzę że coś kuma tylko pozostałym kolegom, którzy nie mają pojęcia o czym piszę.
Obrazek
Powyżej układ TN-C (stary cztero przewodowy)
W układzie TN-C funkcję przewodu neutralnego (N) i ochronnego (PE) pełni jeden wspólny przewód ochronno-neutralny (PEN). Ochrona przed porażeniem elektrycznym jest realizowana przez połączenie wszystkich części przewodzących dostępnych z bezpośrednio uziemionym punktem układu sieci za pomocą przewodu ochronno-neutralnego (PEN). Nie widzę tu aby coś niebezpiecznego było dla użytkownika.
Dla pełnego obrazu zamieszczam też jak wygląda instalacja TN-S (ta nowa pięcio przewodowa)
Obrazek
W układzie TN-S funkcje przewodu neutralnego (N) i ochronnego (PE) pełnią na całej długości oddzielne przewody N i PE. Ochrona przed porażeniem elektrycznym jest realizowana przez połączenie wszystkich części przewodzących dostępnych instalacji z bezpośrednio uziemionym punktem układu sieci, przy użyciu przewodu ochronnego (PE).
oraz
Układ TN-C-S, do którego namawia nas kol. @arTii. Tak, namawia nas i ja uważam, że byłoby to nawet rozsądne tylko zapomniał poinformować ile to będzie kosztować. To nie tylko koszt różnicówki ale też wymiana przewodów z cztero na pięcio żyłowe. A co jeśli ktoś sam nie potrafi tylko musi fachowca zawołać?
Obrazek
Układ TN-C-S jest układem, którego pierwszą część stanowi układ TN-C, a funkcję przewodu neutralnego i ochronnego pełni jeden wspólny przewód ochronno-neutralny (PEN), a drugą – układ TN-S, w którym funkcję ochronną i neutralną pełnią dwa oddzielne przewody PE i N. Punktem rozdziału przewodu ochronno-neutralnego (PEN) na przewód ochronny (PE) i przewód neutralny (N) może być złącze lub rozdzielnica główna budynku oraz każde inne odpowiednie miejsce w instalacji elektrycznej.
Reasumując, nie ma najmniejszych obaw w stosowaniu instalacji TN-C (cztero przewodowej). Nikogo żaden prąd nie porazi jeśli ma prawidłowy uziom (dotyczy to każdego przypadku), przewód PEN podłączony do obudowy urządzenia i nie ma przerwy między uziomem a przewodem PEN.

A teraz ciekawostka dla kol. @arTii, w moim mieszkaniu jest instalacja 1-f TN-C, wszystkie gniazdka mam z bolcem uziemiającym, do którego podłączyłem przewód PEN i raz na rok ma kontrolę instalacji. Żadnych zastrzeżeń ze strony inspektora kontroli. :bezradny:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

A co mi tam.... i tak się nudzę:
drgranatt pisze:Rzucasz slogany, że broń Boże nie należy używać instalacji 3-f 4 przewodowych (bo wszystkich zabije) a nie popierasz tego żadnymi dowodami
https://www.se.pl/krakow/horror-w-malop ... -aewi.html
https://www.lublin112.pl/z-kraju-porazi ... -nie-zyja/
https://kolobrzeg.naszemiasto.pl/dramat ... c1-7527503

No i teraz wytłumacz mi czym się różni betoniarka od aparatury?
Jedno i drugie metalowe, jedno i drugie najprawdopodobniej zasilane w układzie TNC
drgranatt pisze:wyraźnie wynika, że aby zastosować się do Twoich przemyśleń należy jednak przebudować swoją instalację łącznie z wymianą przewodów zasilających gniazdo lub gniazda.
Grzałkę też trzeba kupić, KEG, rury, termometry itp... Taki sam wydatek który należy wliczyć w ogólne koszty.
drgranatt pisze: A co stanie się jak ktoś ma instalację TN-C, korzysta z niej przez 50 lat i nie zastosuje się do Twoich zaleceń?
Dla mnie nic. Ja będę miał czyste sumienie - to Ty cały czas twierdzisz że instalacja 4 przewodowa jest OK.
drgranatt pisze:alecasz a wręcz nakazujesz aby użytkownicy instalacji TN-C wykonali we własnym zakresie przebudowę jej na TN-C-S i zastosowali różnicówkę. Tak zgadza się, a pokryjesz koszty z tym związane?
Nie pokryję, tak samo jak nie pokryje kosztów związanych z zakupem regulatora u Ciebie. Proste. Nie pokryje również kosztów wymiany auta które ma kiepskie hamulce na nowsze/bezpieczniejsze
drgranatt pisze:Następnego dnia zostanie śmiertelnie porażony? Moim zdaniem nic jeśli ma prawidłowo wykonany uziom a przewód PEN podłączony do obudowy urządzenia.
Popatrz wyżej na linki.
drgranatt pisze:To nie tylko koszt różnicówki ale też wymiana przewodów z cztero na pięcio żyłowe. A co jeśli ktoś sam nie potrafi tylko musi fachowca zawołać?
Grabarz i cała ceremonia tez kosztuje. Życie/bezpieczeństwo nie ma ceny. Jeśli całkiem sie nie zna na tym, to do podłaczania grzałek też lepiej niech sie nie zabiera.
A teraz policzmy ile to może kosztować.
1) Mamy stary kabel, wtyczki, gniazda 4 przewodowe
Wyłącznik RP - 60zł, 10m kabla 5x2,5mm2 - 35zł, gniazdo - 20zł, wtyczka 20zł - razem = 155zł
2) Nie mamy jeszcze kabla bo nowy sprzęt kupujemy i jeszcze nic nie mamy - dokładamy RP i z 10zł do kabla czyli 70zł do instalacji 5 przewodowej.
No tak.... ale to 25kg cukru....

Może i jestem przewrażliwiony, ale miałem kolegów elektryków. Miałem w czasie przeszłym - też byli zbyt pewni siebie.

Co do odbiorów u Ciebie w domu - zgadza się - nikt Ci nie "nakaże" wymiany na TNS, ale też ZE ne odbierze nowej inwestycji w tym układzie. Stare funkcjonują do czasu aż samoistnie "wymrą"
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 kwie 2020, 19:14 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: drgranatt »

@arTii, brak mi słów i ja wymiękam. Niech inni męczą się z Tobą.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rastro »

arTii pisze: No i teraz wytłumacz mi czym się różni betoniarka od aparatury?
Jedno i drugie metalowe, jedno i drugie najprawdopodobniej zasilane w układzie TNC
Problem jest taki że z tych notatek nic nie wynika... bo może w każdym z tych przypadków instalacja była TN-C-S - ale różnicówka wybijała... więc to naprawiono, a już widywałem takie porady w internecie, odłączając przewód EN. Albo topiki w starej instalacji były naprawiane gwoździem, to też już widziałem.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Puzii
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 13 lut 2020, 17:50
Krótko o sobie: Lubie smaczne alkohole,sam robie piwo i ostatnio destyluję.
Ulubiony Alkohol: Spiced Rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Tuchola
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: Puzii »

arTii pisze:najprawdopodobniej
Słowo klucz...
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Dajcie spokoj. Na moją zagadkę odpowiedź czeka.

Drgantt z tym laictwem to chyba do mnie było?
Jeśli tak to masz rację. Nie zamierzam się obrażać za to. Nie wiem tak wiele jak wy i nie znam fachowej terminologii.
Ja wychowany w innych czasach musiałem się nauczyć sam. Wielu spraw. Synku zepsuł się telewizor. Buczał ten Neptun strasznie. Stabilizator napięcia był potrzebny a był tak głośny że stał w pokoiku. I przedłużaczy parę aby kino nocne obejżeć. Telewizor miał zdjętą obudowę cały czas i ja tam wiecznie musiałem coś śrubokręcikiem poprawiać
Nieważne.
Ja jedno pytanie zadałem. Teraz drugie mam. Bardziej proste.
W tym jednym domu mieszkaniu w bloku będę wymieniał instalację. Całą. Ile mnie to wyniesie. Materiał i robocizna.
Teraz inne pytanie. Zamierzam nie bawić się aż tak koszta i oszczędzać. Czy jest dobrym pomysłem użycia jednego rozmiaru kabla. Dla całej chałupy? Czy jednak dać mniejsze np: do światła.
Ile bezpieczników i jak to teraz zgodnie ze sztuką jest?. Mieszkanko typowe dwa pokoje kuchnia i kiblołazienka. Teraz jest taka tam mecyja że każdy elekryk sam by się kopnął.

Prosiłbym uprzejmie o parę porad. Zrozumiałych dla odbiorcy.

Ps: zapaćkaliśmy trochę temat. Może to wyciać i przenieść?. Wymiana instalacji elektrycznej. Podpowiedzi i porady.
Albo lepiej
Instalacja elektryczna w domu. Porady.

Kto temat weźmie?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: drgranatt »

rozrywek pisze:...Ps: zapaćkaliśmy trochę temat. Może to wyciać i przenieść?. Wymiana instalacji elektrycznej. Podpowiedzi i porady.
Albo lepiej
Instalacja elektryczna w domu. Porady. Kto temat weźmie?
Popieram :ok: Proszę moderatorów o wydzielenie z mojego tematu wszystkich postów począwszy od 12 kwietnia, 4:33 pm i przeniesienie do nowego tematu jak zaproponował kol rozrywek.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Jeszcze jedno pytanie zadam bom odpowiedzi nie uzyskał.
Układy sieciowe Tn-c s sres ss cs i samo Tn.
Który otóż z nich jest najmniej skomplikowany? Najprostrzy i najmniej bezawaryjny.
Kabel wtyczka lapek. Ładowarka telefon . Różnicówka parę bezpieczników, gniazdko. Bo już nie wiem sam które rolki kabli kupować.

Do mod. Drgganatowi nie możemy zaśmiecać tematu artti temat wydzielony od dziś czy kiedyśtam jest twój.
Wyrażasz opinię polemizujesz rozmawiasz.
Dasz radę. Instalacje elekryczne arttiego. I na moje pytania najpierw odpowiesz. ☺ bo gwoździa zamiast bezpiecznika wkładam. Albo zadrutuję jak świni nos.
No bezpiecznik nie ciebie☺
Wiele osób tutaj jest chłonnych wiedzy. Na przykład ja.
Dobrej rzeczowej i rzetelnej wiedzy.
A w ps: jak ja to do Szpulowego podłączałem że wychodził kolorofon? Mrygające w rytm.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

Ja nie dam rady przenieść tematu - mod przeniesie? Ale jak przeniesie od 12 kwietnia tak jak chce autor tematu, to moje posty proszę śmiało wykasować, ponieważ są one nierozłącznie związane z rysunkami które wstawił i z którymi wciąż się nie zgadzam. Ktoś kto trafi na temat zobaczy tylko bezkrytyczne rysunki i wtedy to co pisałem nie ma całkowicie sensu.
A co do odpowiedzi to od końca:
- podłączałeś diodę na wyjście głośnikowe i dioda świeciła jak było "głosniej" bo dostawała większe napięcie.
- Instalacja - jaka w domu/mieszkaniu? Oczywiście że TN-S - jeśli robisz ją od zera, to nie oszczędzaj kilku złotych.
- Wyłączniki różnicowo-prądowy oddzielny na kuchnię, łazienkę i trzeci - reszta
- Jeśli masz zasilanie 3 fazowe, to do kuchni pociągnij 3 fazy - np. do indukcji przydadzą się dwie, do piekarnika trzecia
- Wyłączniki nadprądowe (bezpieczniki) - gniazdka każde pomieszczenie oddzielnie (jak dużo gniazdek w pomieszczeniu to nawet 2) zabezpieczenie B16, kable zawsze sugeruję 3x2,5mm2
- Oświetlenie może być na jednym wyłączniku nadprądowym B10 - przewody wystarczą 3x1,5mm2
Koszt całości - nie jestem w stanie z czapki Ci powiedzieć - za dużo niewiadomych
Biały montaż - polecam Simon-Kontakt - przyzwoite i niedrogie.

A przy okazji robienia instalacji elektrycznej nie zapomnij o kablach antenowych i ewentualnie skrętka komputerowa...
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 kwie 2020, 08:03 przez arTii, łącznie zmieniany 2 razy.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: Szlumf »

Dwa lata temu, po dosyć ostrej dyskusji na innym forum, postanowiłem więcej nie polemizować z kol. drgranattem. Jednak ponieważ to forum ma największy zasięg więc i szkody mogą być duże.
drgranatt pisze:..................Proszę moderatorów o wydzielenie z mojego tematu wszystkich postów począwszy od 12 kwietnia, 4:33 pm i przeniesienie do nowego tematu jak zaproponował kol rozrywek.
A ja proszę moderatorów o umieszczenie pod każdą z "fachowych" porad kolegi drgranatta przypomnienia, że forum nie ponosi odpowiedzialności za umieszczane na nim treści a ewentualne roszczenie za poniesione szkody należy kierować do autora porady.
P.S.
Należy się jednak cieszyć, że jest pewien postęp bo w przedstawionych schematach przewody mają po 2,5mm2. Jeszcze 2 lata temu kol. drgranatt pisał (https://alkoholeforum.pl/viewtopic.php?p=801#p801):
"Otóż dla przewodu dwużyłowego o przekroju 1 mm² długotrwała obciążalność prądowa wynosi 10 A. Ja do obciążenia 2000 W stosuje właśnie ten przekrój od lat a do wyższych obciążeń czyli do 4000 W 1,5 mm² dla którego obciążalność wynosi 16 A, natomiast dla przewodu jednożyłowego obciążalność ta wynosi odpowiednio 19 A i 24 A."
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: drgranatt »

Panowie ArTii i Szlumf, skoro jesteście takimi fachowcami i macie tak szeroką wiedzę to dlaczego nie założycie swoich tematów i tam nie udzielacie porad? Forumowicze czekają na to. :ok:
rozrywek pisze:Jeszcze jedno pytanie zadam bom odpowiedzi nie uzyskał.
Układy sieciowe Tn-c s sres ss cs i samo Tn.
Który otóż z nich jest najmniej skomplikowany? Najprostrzy i najmniej bezawaryjny.
Pewnie nie spodoba to się kol. arTii ale wszystkie te układy są dopuszczone do eksploatacji ale jeśli budujesz instalację od nowa to tylko TN-S.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 kwie 2020, 10:22 przez drgranatt, łącznie zmieniany 1 raz.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

drgranatt pisze:Pewnie nie spodoba to się kol. arTii ale wszystkie te układy są dopuszczone do eksploatacji ale jeśli budujesz instalację od nowa to tylko TN-S.
Ale dlaczego ma mi się nie spodobać? TO jest to, co ja właśnie cały czas tłumaczę. Robisz coś to zrób na TN-S.
TN-C jest dopuszczone, ale nie w nowych instalacjach. Jeśli ktoś ma już przyłączone grzałki, to nie dotyka ich bez potrzeby.
arTii pisze:nikt Ci nie "nakaże" wymiany na TNS, ale też ZE ne odbierze nowej inwestycji w tym układzie. Stare funkcjonują do czasu aż samoistnie "wymrą"
. To że Ty masz w domu stara instalację TN-C, to raczej zgodzisz się ze mną, że gdybyś podjął się jej remontu/wymiany/modernizacji, to zastosował byś TN-S. Zgadza się?

Cały czas toczę z Tobą bój, żebyś po prostu zrozumiał, że nie należy NIKOGO W ŻADEN SPOSÓB zachęcić (nawet poprzez umieszczenie alternatywy - rysunków) do zastosowania instalacji TN-C.
Tylko i aż tyle.
Gdybyś w swoich postach umieścił informację, że czteroprzewodowa instalacja jest "przestarzała" i nie zaleca się jej stosowania, to nie było by problemu. A gdybyś jeszcze umieścił sposób rozwiązania (z wyłącznikiem różnicowo-prądowym), to sam osobiście bym Ci kliknął łapkę w górę - "pomógł".
Ty zaś zacietrzewiłeś się w swoim uporze i nie przyjmujesz do wiadomości oczywistych faktów.
Są ludzie którzy mają aparaturę z odstojnikami i zimnymi palcami i jakoś nikt tutaj nie umieszcza schematów takich rozwiązań. Dlaczego? Dlatego że jest to rozwiązanie przestarzałe. A wymiana tego na kolumnę z głowicą aabratka tez kosztuje.
drgranatt pisze:Panowie ArTii i Szlumf, skoro jesteście takimi fachowcami i macie tak szeroką wiedzę to dlaczego nie założycie swoich tematów i tam nie udzielacie porad?
Dlatego, że już Ty umieściłeś niedobre porady i należy zwrócić uwagę, żeby inni użytkownicy tego nie powielali.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Dziękuje za rzeczową odpowiedź.
Mieszkanie jedno mam w bloku i będzie wszystko wycięte. Tak właśnie zamierzałem zrobić. Światło na jednym wspólnym i reszta pomieszczeń rozdzielona.
Nie partolić się i jednym rodzajem kabla? Tym większym oczywiście.
Aa nie jestem normalny ale nie idiotą. Nie odpalę mikrofali pralki piekarnika i kuchenki na raz.
Tu była mowa w temacie o bezpieczeństwie. A ja na to wyczulony jestem bardzo.
Safety first.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: masterpaw2 »

rozrywek pisze:Nie partolić się i jednym rodzajem kabla? Tym większym oczywiście.
Rozrywku na gniazdka 2,5mm², na oświetlenie 1,5mm² x3 oczywiście :D
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

Jeśli masz 3 fazy, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby jednocześnie gotować na maksymalnej mocy na indukcji i piec ciasto w piekarniku. Dodatkowo może mi działać zmywarka i czajnik.
Tak jak napisałem 3 fazy z przeznaczeniem na bardzo "prądożerne" urządzenia. Na gniazdka oczywiście oddzielny obwód zabezpieczony oddzielnym bezpiecznikiem.
Co do 3x2,5 do oświetlenia - ciężko takie kable później upakować w puszkach czy podłączyć do lampy, więc 3x1,5 wystarczy.
Nawet do gniazdek w pokojach (poza kuchnią i pralnią) można się zastanowić nad 3x1,5mm2 jeśli nie przewidujesz podłączać tam grzejników, żelazek itp...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Tak mi i też doradzali. 2,5 i 1,5. .

Mam również w planie na ścianach coś dodać. Ale to led. To nie pociągnie wiele. Tylko kabla dokupić rolkę. Aby wieczorem było sympatycznie.
Podoba mi się angolskie rozwiązanie typu wyłącznik. Po co coś wyłączać jak można psztryczek elektryczek wcisnąć.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

@rozrywek - może jakiś temat swój załóż?
Trochę doświadczenia mam, kilka osób tutaj chyba również - w miarę potrzeb będziemy podpowiadać.
Jednym z takich fajnych rozwiązań jest przekaźnik bistabilny do oświetlenia - podłączasz do niego przyciski "dzwonkowe" w ilu tylko chcesz miejscach a i automatykę łatwiej później do tego dołożyć.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: .Gacek »

masterpaw2 pisze: Rozrywku na gniazdka 2,5mm², na oświetlenie 1,5mm² x3 oczywiście :D
Do oświetlenia nawet x4 :D
A obwody na gniazda polecam robić w pętli.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 kwie 2020, 16:21 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

Dziękuję zatem. Czym więcej bajerów tym więcej kabla. A chciałbym aby było miło i sympatycznie. I nastrojowo.
A monostabilny?
A ja chciałem tylko wyciać i wstawić. Nowe.
Rowy Mariańskie będę bruzdownicą robił chyba.

Sąsiedzi się ucieszą. Szczegolnie ten co nockę miał.
Co polecacie zatem z dobrych sprawdzonych rozwiązań
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: arTii »

Daleko masz do mnie? Mam bruzdownicę - mógłbym Ci pożyczyć. Taką co wycina dwa równoległe rowki, a później je tylko wyłamujesz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rastro »

rozrywek pisze: Rowy Mariańskie będę bruzdownicą robił chyba.
Sąsiedzi się ucieszą. Szczegolnie ten co nockę miał.
Jak nie masz dobrego odkurzacza to najbardziej ucieszy się żona, w miarę możliwości jak bruzdownica to z takim zespolonym frezem... lepiej niż taka na dwa rowki bo później kuć nie będzie trzeba.

a... ex to w takim razie sam z tym zostaniesz ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: Góral bagienny »

@rozrywek Jak bloki starsze z prefabrykatów to kable możesz puszczać otworami które są w nich ;)
Od groma mniej kucia ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: rozrywek »

To ja już wolę to posprzątać sam niżby moja ex z fachowcem się spotkała. Szkoda chłopa przecież. Nawdycham się kurzu i pyłu a ta skwituje...oo papieroski wychodzą. Więcej palcie!!!
A fachowiec dobry elektyk...a masz pani tę maszynę i rźnij te ścianę. Sama.
Za minutę już by do auta wsiadała i w galerii była. Zanim byśmy zaczęli. Rastro dałeś czadu.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Regulatory drgranatta

Post autor: johnex »

Za to co wziąłby od ciebie elektryk to kupisz bruzdownicę, odkurzacz, wszystkie inne brakujące narzędzia i jeszcze Ci sporo zostanie. Półtora roku temu wymieniałem instalację w całym domu (ok. 100 m2). Fachowiec zapytany o koszy takiej wymiany zawołał 8000 zł. Mnie materiały wyszły niecałe 1500 zł (kable, gniazdka, przełączniki, nieduża rozdzielnica) czyli w tydzień zarobiłem 6500.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”