Spawarka TiG dla początkującego

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

tonku
50
Posty: 99
Rejestracja: wtorek, 14 paź 2014, 19:50
Ulubiony Alkohol: Szampan cukrowy na BL
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: tonku »

Tylko 8l :problem:
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: jatylkonachwile »

Ja też mam 8 czy tam 7l, ale koszty wymiany są takie że się nie opłaca i kupiłem dużą 50l. Jest taniej i wygodniej bo nie martwisz się że zaraz gaz ci się skończy.
Awatar użytkownika

tonku
50
Posty: 99
Rejestracja: wtorek, 14 paź 2014, 19:50
Ulubiony Alkohol: Szampan cukrowy na BL
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: tonku »

jatylkonachwile pisze:kupiłem dużą 50l. Jest taniej
Ile kosztuje taki przeskok?Wymiana 50l?Jeżeli mogę wiedzieć?Ile waży taka butla?
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Optoelektron »

Na Allegro koszt pustej ok 900 zł. Waga takiej butli w zależności od materiału i grubości ścianki 80 -120 kg.
Ostatnio zmieniony środa, 12 lut 2020, 21:09 przez Optoelektron, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.
Maciej

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

Jeśli dobrze pamiętam to niedaleko mnie gdzie zaopatruje się w gaz duże bule są po ~450zł
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: arTii »

Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Grzesius88 »

Ja płaciłem 350 za pustą butlę plus 90 za argon.
Ostatnio zmieniony środa, 12 lut 2020, 23:18 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: jatylkonachwile »

Ja też zapłaciłem coś ok 400zł, wymiana to 140zł, butla waży sporo, ale nie sądzę żeby więcej jak 80kg. Da się bez problemu wrzucić ją samemu do auta.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: chprzemo »

To chyba najlepszy temat na moje pytanie:

Planuje przesiadkę z palnika SR-26 na SR-9, czy ktoś ma doświadczenie z tymi uchwytami? Czy są kompatybilne od strony przewodu/węża pradowego- średnice gwintu? Korpus (obudowa z przyciskiem nie rurka z tworzywa) będzie pasował? Te uchwyty mają takie same czy różne średnice do montażu korpusu?

Pytam bo zastanawiam się czy z wymianą palnika/uchwytu wiąże się wymiana węża prądowego/gazowego i korpusu z przełącznikiem.... To, ze akcesoria są inne to jasna sprawa, bardziej chodzi o osprzęt od uchwytu do spawarki:)

Używam wersji chłodzonej gazem.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: chprzemo »

Czyli sr-9 nie podmienię 1:1 za SR26... a odkupię odpowiednie redukcje czy szukać czegoś z przewodem?

@japitole- czytam wszystko ale dzięki Bogu nie zapamiętuje wszystkiego tylko to co uznam za istotne:) kilka tygodni temu nawet nie myślałem o takiej zmianie, teraz wpadłem na taki szatański pomysł.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 lut 2020, 11:02 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

Z odpowiedzi @prolog1975 wychodzi, że on musiał przerabiać wąż, ale nie jest to regułą.
Natomiast cały osprzęt do uchwytu jest mniejszy i w tym wypadku przejście z 26 na 9 wiąże się z całkowitą wymianą jego podzespołów.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

@japitole- czepiając się niestety teraz Ty nie przeczytałeś wątku/pytania w którym aktywnie uczestniczysz... Napisałem jasno, ze wymiana akcesoriów jest nieunikniona i dla mnie jasna, pytałem o waż i wszystko co jest od uchwytu do spawarki.

Odpowiedziałem sobie sam i powiem wszystkim następnym:
Uchwyty nie są kompatybilne, SR9 ma GW 3/8’’ 24 UNF, SR26 ma 5/8’’ 18 UNF.

Wymieniając palnik trzeba się liczyć z wymianą wszystkiego- od węża aż po ceramikę :(
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: prolog1975 »

Tak podpowiem, że teraz kupił bym taki wąż bez osprzętu https://m.pl.aliexpress.com/wholesale/w ... mainSearch Sterowanie zrobił nożne z najprostszego włącznika też aliexpress.
To pewnie wygodniejsze niż włączanie ręczne. Dlaczego? Ano w chińskim wężu jest minus włącznik jest przyczepiony do rączki palnika na trytytki. Podczas manewrowania palnikiem przesuwa się co jest niewygodne i irytujące.
Nie ma co rozpaczać, naszą zabawę będziesz dziergał 9. A jak kiedyś będziesz potrzebował pospawać coś grubiej to już masz 26 pod ręką. Od przybytku głowa nie boli.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 lut 2020, 13:08 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

@prolog1975 namierzyłem w PL cały komplet SR9 (składany ale wszystkie graty z jednego sklepu) za 196 pln, z calutkim osprzętem Kompletnym na prace z elektrodami 1,1.6, 2, 2.4- soczewki, tulejki, korki, ceramiki pod soczewki, korpus palika z włącznikiem wkomponowanym w plastik i nawet w tej cenie po dwie Złote elektrody każdego rozmiaru.

Kupuje bo mnie meczy już rozmiar sr26- tak jak piszesz, zostanie uwieszony przy spawarce ale będę podłączał tylko jeśli będzie coś grubszego do spawania...

Chyba w naszej zabawie nie ma co kupować zwykłych łączników prądowych bez soczewek? Podejrzewam, ze gabaryt 9 z soczewką będzie mniejszy niż 26 na zwykłym łączniku...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

Możesz podać link do tej oferty. Rozumiem, że przez kompletna oferta, masz na myśli również wąż.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

https://matiw.pl/

Komplet poza przewodem dwużyłowym do włącznika. Kupiłem najtańsza osłonę na wąż bo założę swój obecny, a na wąż SR26 naciągnę tą bidę. Na stronie maja zajeb**sty konfigurator z interaktywnym schematem (po kliknięciu na schemacie w element odnośnik prowadzi do oferty sklepu) w życiu nie widziałem tak genialnego rozwiązania w sklepie internetowym. Nie kupowałem łączników prądowych i ceramik do nich bo będę robił tylko na soczewkach.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 lut 2020, 17:23 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

Kupiłem! Przyszło i mam problem.

Faktycznie palnik SR9 jest super mały. Jest fajny i poręczny jednak tak jak wcześniej było powiedziane wąż i przyłącza nie jest kompatybilny z SR26.

W wężu SR9 od strony spawarki jest zakute przyłącze M12x1, w spawarce z moich pomiarów wychodzi, ze jest M16, tak tez wynika z informacji w sieci... podpowiecie gdzie znaleźć redukcje/przejściówkę itp? Żeby to nie było gazowe dziwaczne przyłącze tylko jakiś zwykły gwint to coś bym uspawał:D a tak potrzebuje redukcji.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

Cykniesz fotkę obu uchwytów obok siebie? Chciałbym zobaczyć różnicę bo w sumie nigdy się tym nie interesowałem a może warto by było :)
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

Wrócę do domu to cyknę i wstawię. Raczej będzie wieczorem.

Jeśli mój gwint w spawarce to M16x1,5 to chyba znalazłem rozwiązanie problemu. Patent nazywa się zakuwka M16x1,5 na OLX, można zakuć sobie wąż i cieszyć się jednym standardem. Dziś sprawdzę dokładnie co to za gwint i będę działał- najważniejsze, że jest nadzieja:)



Edit:
Na obydwóch palnikach są soczewki i ceramiki do soczewek, na dużym nr 6 na małym nr7. Obydwa mają średnie korki.



Foto:
5CA08F7D-7A70-4D7B-BE06-320CF50D2818.jpeg
57297A86-0EEB-45F3-9B6C-868303CAF752.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 mar 2020, 21:49 przez chprzemo, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

Jestem Wam winien kilka informacji..
Dziś pospawałem trochę nowym palnikiem i z przykrością stwierdzam, że nie był to najlepszy pomysł. Faktycznie jest mniejszy i lżejszy ale patrząc na użytkowanie w amatorskich warunkach bez dziwnych spoin w pachwinach czy za przeszkodami nie widzę różnicy poza kilkoma gramami mniej w reku.


Jeśli ktoś myśli o zakupie całkowicie nowego węża z palnikiem to jest fajne rozwiązanie, jeśli jednak ktoś tak jak ja wieczorem wpadnie na pomysł modernizacji spawarki to niech lepiej zastanowi się zanim wyda 200 złotych bo może być rozczarowany jak ja;)

I jeszcze jedno, często korzystam z kręcenia palnikiem, ustawiam sobie kąt palnika i spawam, niestety po kilkunastu minutach pękła guma na elastycznej części palnika- do wymiany. Może faktycznie za długo ciągiem spawałem i przejrzałem palnik i guma trzasnęła ale w większym SR26 wielokrotnie dłużej spawałem przy wygiętym paliku i od 2 lat palnik jak nowy...

9A294572-C5CA-4264-B830-738A8CAA0AF5.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzięki, takie posty chronią innych przed popełnieniem błędu i zbędnymi wydatkami.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

Niestety ja to traktuje jak zbędny wydatek. Chyba, ze ktoś kompletuje pierwszy podstawowy zestaw to nie jest zła opcja jednak jako dodatkowy komplet to trochę szkoda kasy... Cały czas mam na myśli amatorskie spawanie:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: prolog1975 »

A ja się z tym nie zgodzę. Kupiłeś kiepski palnik pękł wkurzyleś się rozumiem. Ja nie zamienię mniejszego palnika na 26. Spawam kwasówkę 9 ką wyginam nic nie pęka. Jest lekki, samo prowadzenie palnika to bajka. Jak pisanie długopisem. Dla nas amatorów do cienkiej kwasówki kupujesz spawarkę kupuj od razu palnik 9.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia jesteś tak samo rozczarowany palnikiem nr 9 jak ja kolumną pułkową ;).
Poniżej zdjęcie moich palników 26 i 9 obracanie się palnika nr 9 zniwelowalem taśmą izolacyją
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

To, że był kiepski i dlatego pękł to wiem, nie wkurzam się za bardzo na to bo tak się stało i już. Chodzi mi tylko o to, ze jak ktoś wpadnie na pomysł zmiany palnika jak ja gdzie decyzja jest spontaniczna może być rozczarowany bo to nie jest żaden przeskok w inny świat spawania i wcale nie jest taki znów super jak go opisują. Faktycznie 9 jest mniejszy, odrobinę poręczniejszy i lżejszy ale według mnie zamiana nie jest warta 200 zł jeśli ma się sprawny palnik 26. Jeśli ktoś by napisał mi takiego posta przed zakupem to pewnie bym kupił garść elektrod i kilka soczewek z ceramikami do 26 i lepiej bym na tym wyszedł. Oczywiście palnik wymienię i będę spawał 9, mam do tego cały osprzęt wiec bez sensu byłoby go rzucić w kąt.


Jeszcze raz powtórzę dla podsumowania- palnik jest fajny, mniejszy, wygodniejszy i kupując pierwszy/podstawowy osprzęt do Tig ten rozmiar powinien być dla nas amatorów oczywistym wyborem, ale jeśli ktoś ma 26 i spontanicznie chce wymienić palnik jak ja na 9 bez większego uzasadnienia niech to dobrze przemyśli bo wiąże się to z wymiana wszystkiego łącznie z wężem (lub okuciem po stronie palnika). Najlepiej w takim przypadku pospawać u kogoś 9 i zastanowić się czy się chce wydać na to Ok. 200 zł.


A tak na marginesie- gdzie kupić dobrej jakości palnik? Możecie coś polecić? Teraz już kupie dwa, jeden sztywny, drugi elastyczny:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: sero »

Cały czas mam 26 i jest dobrze. Pewnie się przyzwyczaiłem. Czasem jak chcę mnieszy palnik to spawam na krótkiej elektrodzie z małym korkiem.

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

Podłączam się do tematu. Na pierwszego tiga chciałbym wyrobić się jak najtaniej. Myślałem o opcji AC/DC. Podobno DC samo co i przez to tig tańszy o ok 1tys wystarczy. Czy lepiej mieć to AC/DC czy przy nierdzewce tego wogóle nie użyję? Najlepiej jakbym trafił w okolicy używkę. Najlepiej jakbym się z butlą do 1500wyrobił wtedy bym nie płakał. W miarę potrzeby przerzuciłbym się na coś lepszego ale wiadomo "byle czym" to i ciężko się nauczyć. TIGa akurat w ręku jeszcze nie miałem. Wiem że zajarzenie łuku HF podstawa i wygoda. Polecicie coś? Warto rzucać się na Shermana? Magnum? A może Adler? Znajomy takiego zakupił niby nie narzeka ale taki z niego amator o Tigach jak i ze mnie
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Optoelektron »

Zadaj sobie pytania:
1. Jaki materiał chcę spawać - stal zwykłą, nierdzewną, metale nieżelazne (miedź, aluminium)?
2. Jakiej grubości będzie spawany materiał?
3. Jak często będę spawał (ile cm spawu będę jednorazowo kładł)?
4 . Jakie funkcje dodatkowe w spawarce chcę posiadać?

A otrzymasz jakie minimalne parametry musi posiadać Twoja spawarka - co wiąże się z kwotą ile będzie kosztowała.

Ad1. stal spawamy prądem DC metale nieżelazne najczęściej prądem AC
Ad2. przy stali przyjmuje się 25A (wolne spawanie) - 45A (szybkie spawanie) ma 1mm grubości materiału dla nierdzewki-kwasówki mniejszy prąd, aluminium - miedź dużo większymi prądami w zależności od grubości i powierzchni spawanych elementów (bardzo dobre przewodnictwo cieplne)
Ad3. sprawność spawarki wyrażana w procentach, np sprawność 30% przy prądzie 150A oznacza że możesz tą spawarką przez 3 min. spawać a następnie 7 min. dać jej odpocząć (nagrzewanie spawarki) sporadyczne spawanie jak najbardziej, przy częstym i długotrwałym spawaniu musisz wybrać spawarkę sprawności 100% przy prądzie 150A co oznacza że nie musisz robić przerw przy spawaniu (8 godz. ciągłego spawania), spawacz spawa z prędkością (w zależności od szerokości spoiny i wielkości prądu jakim spawa) od 5 do 15 sekund na 1 cm spawu
Ad4. funkcje te są dodatkowo płatne ale ułatwiające pracę zwłaszcza początkującemu, można do nich zaliczyć bezstykowe zajażanie łuku tzw jonizacja, dwutakt - czterotakt tzw 2T/4T czterotakt pomocny przy kładzeniu długiej spoiny powyżej 1 cm, puls poprawia wygląd spoiny oraz umożliwia spawanie elementów o różnej grubości i elementów z różnych materiałów

Z mojego krótkiego doświadczenia kup spawarkę w zależności jak gruby materiał chcesz spawać - spawarką 200A pospawasz spokojnie elementy ze stali zwykłej (czarnej) do 5mm grubości, stal nierdzewna (kwasówka) do 6-7mm, metale nieżelazne (aluminium, miedź) w zależności od powierzchni elementu do 3-4mm
Pozdrawiam.
Maciej

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

powiedzielibyście która lepsza i czym to się różni? :)
https://allweld.pl/magnum-208-THF
lub
https://allweld.pl/magnum-thf-209

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

Pisze jak BYK, że w pamięć ustawień, więc pewnie wygląda to tak, że np. spawasz jakiejś grubości materiał , zapisujesz wszystkie parametry spawania i następnym razem pewnie wybierasz je jednym przyciskiem, bez bawienie się w ponowne ustawienia.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: .Gacek »

Nie pisze, a jest napisane :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

Właśnie ta z pamięcią programów jest tańsza dlatego zapytałem. Po konsultacji ze sprzedawcą powiedział, że właśnie niższy model jest na grubszym przewodzie i ma mocniejszy "blok mocy" coś takiego. Do tego funkcja bilevel - zmiana prądu podczas spawania.
Ale najlepiej nie doczytać a już rzucać się na użytkownika że "pisze jak Byk" dlatego droższa. Radzę czytać ze zrozumieniem zanim kogoś zlinczować. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 kwie 2020, 20:28 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

matborek pisze: Ale najlepiej nie doczytać a już rzucać się na użytkownika że "pisze jak Byk" dlatego droższa. Radzę czytać ze zrozumieniem zanim kogoś zlinczować. Pozdrawiam
Kuźwa jaki ty drażliwy jesteś :scratch: Sam nie doczytałeś prosisz o pomoc.
Z ponownego postu wynika że nadal nie za bardzo wiesz o co kaman, a bynajmniej nie wiesz w którym kościele dzwoni, a zarzucasz to osobie, która w dobrej wierze chciała ci pomóc, jprdl 8-)

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

japitole pisze: Kuźwa jaki ty drażliwy jesteś :scratch: Sam nie doczytałeś prosisz o pomoc.
Z ponownego postu wynika że nadal nie za bardzo wiesz o co kaman, a bynajmniej nie wiesz w którym kościele dzwoni, a zarzucasz to osobie, która w dobrej wierze chciała ci pomóc, jprdl 8-)
Po prostu po pomocy kolegów z forum ta 208 ma jednak lepsze funkcje i więcej, od tej z pamięcią ustawień. Po prostu tego "BYKa" odebrałem w formie prześmiewczej. Wybacz :poklon;

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

OK :piwo:

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

Czy coś się zmieniło w temacie czy nadal spawarka
TRAFILUX TIG 200PD DC PULS do domowego majsterkowania? A może faktycznie coś używanego kupić? Mam jakiegoś starego grata mma/tig i pora w końcu kupić jakiegoś normalnego tiga. Spawam tylko stal czarną i nierdzewną i nie zapowiada się abym ruszał aluminium. Budżet do 1500zł
Właściwie jeśli miałbym możliwość kupić coś używanego z pewnego źródła, nie wykluczam takiej opcji zakupu.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

To zależy co posiadasz i czego oczekujesz :)

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

@matborek właściwie to już jestem po testach tego trafiluxa. Ja do domowego grzebania rewelacja. Chyba najbardziej to mi brakowało drabinki parametrów i 2t/4t. Można też dostosować puls do potrzeb więc super jeszcze muszę kupić butlę ale chyba kupię dużą bo 8L po prostu się nie opłaca.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Grzesius88 »

Małą butlą się nie opłaca, nawet nie ma się co zastanawiać, wyższy wydatek na początku szybko się zwraca z każdą wymianą
Ostatnio zmieniony piątek, 17 kwie 2020, 20:55 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

Witam. A więc tak. Jestem po pierwszych zabawach moim TIGiem. W miarę może być, nie kupowałem jakiś zestawów tylko wszystko osobno (spawarka, butla, rotametr) nie kupowałem przyłbicy gdyż miałem w domu do migomatu jakąś tam tańszą. Za mało ona ściemnia nie widzę co się dzieje przy łuku gdyż oślepia. Zakup przyłbicy konieczny. Chciałbym coś dobrego i aby milionów nie kosztowało :) Polecicie coś aby świeżak nie kupił tandety lub nie przepłacił? ;)
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 kwie 2020, 22:23 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: .Gacek »

@chprzemo wspominał o przyłbicy z dobrymi parametrami, na co zwrócić uwagę przy kupnie, gdzieś tu w temacie lub na forum.
A ja ostatnio oglądałem taką przyłbicę w Lidlu.
99 zł ale ogólnie parametry miała bardzo dobre.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”