Mój projekt destylatora

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
PapaWidelec
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 25 mar 2020, 14:10
Ulubiony Alkohol: Whisk(e)y
Podziękował: 4 razy

Post autor: PapaWidelec »

Witam wszystkich,

Chciałbym prosić o pomoc w ocenie tego ustrojstwa, które narysowałem.
destylator_szkic_.PNG
Kocioł to garnek ze stali nierdzewnej z zaciskami o pojemnością 30l, garnek posiada dwa otwory, jeden dedykowany pod termometr oraz drugi na środku pokrywy pod uchwyt, z którego wyprowadzona będzie kolumna. Centralny otwór ma średnicę 13.5 mm.
garnek_.png
Kolumna będzie połączona z pokrywą za pomocą złączki nyplowej gwintowanej oraz nakrętki.
Za nią mufa zwiększająca średnicę do 28 mm oraz już właściwa kolumna. Na długość 350 mm wypełniona będzie dwoma zmywakami ze stali nierdzewnej, a pomiędzy nimi wypełnienie z miedzianych sprężynek pryzmatycznych (średnica drutu 0.4 mm, długość jednej sprężynki 4mm).
Nad tym płaszcz wodny wykonany z rury PCV 50mm. Zamknięty obieg wodny, co wynika z dłuższych dyskusji z żoną na temat wykorzystania ilości wody potrzebnych podczas destylacji - wodę pompuje zwykła pompka 12V. Całość kończy trójnik z wystającym termometrem. Za trójnikiem jest rura odprowadzająca zawartość z powrotem do kolumny oraz bezpośrednio za nią zawór. Następnie mamy klasyczną chłodnicę - spirala z rury 10mm w płaszczu z rury PCV 50 mm, tu również funkcjonować będzie, zamknięty obieg wody z własną pompką i zbiornikiem. Całość chłodnicy przewiduję że będzie miała około 500 mm wysokości. Z chłodnicy rurka 10 mm wychodzi dalej, aż do zaplanowanej papugi.

Nie jestem pewien czy dobrze zaplanowałem rurę zwrotną oraz zawór. Z tego co wyczytałem to dzięki niemu, będę w stanie odbierać destylat w momencie, gdy temperatura się ustabilizuje na pożądanym przeze mnie poziomie.

Tak jak pisałem na początku, bardzo proszę o opinie bardziej doświadczonych kolegów, co zmienić co poprawić.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Mój projekt destylatora

Post autor: jatylkonachwile »

No właśnie nie rozumiem zamysłu tej rury powrotnej, przecież to nic nie da, i zawór na wyjściu to proszenie się o małe kabum.
Jeśli i tak masz zamiar zwijać rurkę na chłodnice to nie lepiej zrobić z tego bokakoba albo Thora?
Co do zbiornika to każdy ci powie że keg choćby 30 będzie lepszy od tego gara.
Pytaj, czytaj, a jak będziesz pewny projektu to dopiero buduj lub kupuj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”