Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
ghostnet
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2020, 11:05
Podziękował: 1 raz

Post autor: ghostnet »

Moi Drodzy,
Od razu przepraszam jeśli pytanie jest głupie, ale przyznaję że wynika z mojej niewiedzy. A bezpośredniej odpowiedzi nie udało mi się zlokalizować.

W związku z obecna sytuacją chciałbym dorobić trochę płynu do dezynfekcji. Niestety mój prosty pot-still daje max 60% urobek.
Czy jeżeli do drugiej destylacji dałbym bezpośrednio (bez rozcieńczania) produkt pierwszej destylacji to jest szansa zwiększenia procentowości do min 70, zalecanych przez WHO? ;)
Teoria (jak to teoria) mówi, że jest to niby możliwe. Czy ktoś z Was wie jak jest w praktyce? I jak jest z bezpieczeństwem takiego procesu?

Pozdrawiam
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: Doody »

Możesz owinąć kolumnę pot stilla wężykiem/rurką miedzianą i puścić przez nią zimna wodę. Będzie ona spełniała funkcję deflegmatora. W ten sposób podniesiesz % urobku i lepiej oczyścisz destylat. Wodę zimną trzeba regulować.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: .Gacek »

@ghostnet może wrzuć kilka zdjęć Twojego potstilla. Wiesz jak to jest, jeden drugiemu nierówny. Na PS-ie z refluksem i sprężynkami możesz i 90% wycisnąć. Wprawdzie nie do tego on służy ale przy obecnej sytuacji...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
ghostnet
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2020, 11:05
Podziękował: 1 raz
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: ghostnet »

Panowie, aż wstyd wrzucać. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że byłem młody i z marginalną wiedzą.
Na tym raczej dużo wyciągnąć się nie da, ot taka zabaweczka. Ale tak jak już wspomniałem, da się zrobić bigos :hahaha:

Niestety na tą chwilę jest to jedyny sprzęt do którego mam dostęp...
https://allegro.pl/oferta/destylator-ko ... MTkxYTc%3D

Jedyną nadzieję upatruję w zastosowaniu tego sprzętu jak "destylacji półkowej". Raz przegonić do ~50%, drugi raz bez rozcieńczania do ~65%, trzeci raz ~75%? Czy to założenie ma w ogóle sens?

Powiedzcie jeśli błądzę :)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: .Gacek »

Refluks już masz w postaci zimnych palców.
Najlepiej to przetnij tą kolumnę w połowie wysokości i wstaw metrową miedzianą rurę, albo ją jakoś przedłuż i zasyp sprężynkami. 90% do dezynfekcji wyciągniesz...
Pozdrawiam Gacek.

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: Carl »

Tylko po co 90* do dezynfekcji

Wystukane z Tapatalka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: .Gacek »

Po to aby po dodaniu gliceryny, wody utlenionej, czy jakiegoś pachnidła było stężenie etanolu przynajmniej 70%. Zawsze może rozcieńczyć, w drugą stronę trochę trudniej...

Edit:
@ghostnet a czy teraz jest w ogóle wypełniona czymś ta rura? Kiedyś miałem podobny sprzęt i po wypełnieniu zmywakiem lub dwoma (nie pamiętam już) bez trudu otrzymywałem ~70% za pierwszym przebiegiem ze zwykłej cukrówki.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 mar 2020, 20:56 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
ghostnet
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2020, 11:05
Podziękował: 1 raz
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: ghostnet »

Dziękuję Panowie za cenne uwagi, z tym wydłużeniem kolumny miedzianą rurką to dobry pomysł. Myślę że go na pewno zrealizuję! Jak tylko poczta w końcu łaskawie dostarczy mi pompkę do obiegu zamkniętego zabiorę się za psocenie, jutro natomiast odwiedzę market budowlany i kupię trochę miedzi :)

Czyli podsumowując - lepiej wydłużać kolumnę niż zwielokrotniać proces destylacji, aby otrzymać więcej %

Pozdrawiam

Autor tematu
ghostnet
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2020, 11:05
Podziękował: 1 raz
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: ghostnet »

@.Gacek na chwilę obecną jest pusta, ale ma na tyle wąskie gardło u podstawy, że musiałbym się mocno natrudzić żeby cokolwiek tam wepchnąć. Jeśli uważasz, że to dobry pomysł, to mogę spróbować - będzie to mniej kłopotliwe niż wstawianie metra miedzi.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zwiększanie mocy destylatu (%) przy użyciu pot-stillu i wielokrotnej destylacji

Post autor: .Gacek »

sprzedam-sprezynki-miedziane-t21664.html

Tutaj masz link do sprężynek od naszego moderatora, kup sobie 0,5 litra choć i to pewnie będzie za dużo.
Daj nam znać jaki wyszedł urobek po zasypie :ok:
Ostatnio zmieniony środa, 25 mar 2020, 07:06 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”