Pierwszy destylator

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:

Post autor: arTii »

Zbyt dużo wymieniać co jest nie tak. Nie bądź żyd i wyłóż od razu właściwą ilość gotówki i kup coś co jest sprawdzone.
Masz kilku producentów polecanych na forum: @akas, @herbata666, @franzmaster, @kula
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
koncentraty wina

jabba1
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 31 paź 2014, 17:38
Re: Pierwszy destylator

Post autor: jabba1 »

Witam wszystkich, podepnę się pod wątek kolegi.
Mieszkam za granica i zaczynam się rozglądać za destylerem. Wpadłem na coś takiego:
https://www.ebay.ca/itm/Moonshine-Still ... Sw7~pdbgth

Patrząc na cenę domyślam się ze nie ma szału, ale czy jest to zestaw wystarczający na początek do produkcji spirytusu na nalewki/wódkę?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: .Gacek »

Odpuść sobie... Berbelucha z tego wyjdzie. W tym zestawie tylko garnek jest świetny.
Pozdrawiam Gacek.

jabba1
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 31 paź 2014, 17:38
Re: Pierwszy destylator

Post autor: jabba1 »


bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: bociann2 »

Kup w Polsce i wyslij gdzie tam potrzebujesz. Tez mamy tutaj Feddex, UPS, DPD i co tam jeszcze. Nawet chyba Poczta Polska dalaby radę...no w ograniczonych ramach. Bo jak mieszkasz np. na Nowych Hebrydach, albo w San Escobar , to przypuszczam, że wątpię

jabba1
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 31 paź 2014, 17:38
Re: Pierwszy destylator

Post autor: jabba1 »

Mieszkam w Kanadzie wiec przesyłka trochę będzie kosztować ;) Czy wielkość ma duże znaczenie? W sensie czy kilku litrowy zestaw wystarcza na własne niewielkie potrzeby?:) czy ma to wpływ na jakość wyrobu?
Awatar użytkownika

Tomasz79
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 28 gru 2019, 12:48
Podziękował: 2 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Tomasz79 »

Witam Brać!
Kiedyś zacząłem przygodę z psoceniem (chyba jednak destylacją?) na bardzo prostym sprzęcie. Efekty nie były (delikatnie mówiąc) zachwycające :womit: więc odpuściłem sobie.
Zbieg okoliczności sprawił, że postanowiłem powrócić do dawnego hobby :D. Tym razem postanowiłem trochę zainwestować w znacznie lepszy sprzęt.
Chciałbym głownie robić na cukrówce ale też czasami poeksperymentować ze smakówkami.
Poczytałem informacje na forum, przejrzałem oferty i wymyśliłem sobie coś takiego:
https://www.aabratek.pl/produkty/784/el ... r_MSR.html
Od razu modyfikując:
+ ZAMIANA KEGA NA 50L
+ ZŁĄCZE SMS 63,5 MM NA KEGU ZAMIAST FITTINGU
+ WZIERNIK RUROWY 360 STOPNI
+ SPUST DOLNY Z KEGA
+ DODATKOWY WLEW W KEGU 1"
+ PODZIAŁ KOLUMNY SMS
W przyszłości chciałbym dokupić BUFOR STABILIZUJĄCO-WZMACNIAJĄCY ale to jak nauczę się ogarniać sprzęt.

Ponieważ koszt takiej zabawki wychodzi ponad 3k PLN chciałbym się upewnić, że jest wart tych pieniędzy i że zmiany jakie chcę zastosować faktycznie mają sens.
Druga sprawa to jak podzielić kolumnę? Czytałem różne opinie na ten temat i już sam nie wiem :bezradny:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 sty 2020, 21:50 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: .Gacek »

Sprzęt, który wybrałeś wraz z tymi modyfikacjami to strzał w dziesiątkę. Jeżeli się na to zdecydujesz to będziesz bardzo zadowolony. W każdej chwili możesz do nich zadzwonić i podpytać dokładnie, napewno Cię nie zlekceważą.
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: prolog1975 »

Zamów sobie podział kolumny tak by OLM był osobnym segmentem z SMS. Będziesz miał katalizator SMS , OLM głowica i smakówki same się zrobią ;) . Dołóż do kega nóżki ułatwia poziomowanie sprzętu. Jak możesz bierz keg euro jest niższy chyba, że wysokość to nie problem.
Awatar użytkownika

Tomasz79
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 28 gru 2019, 12:48
Podziękował: 2 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Tomasz79 »

Dziękuję za pomoc. Uwzględniłem Wasze wskazówki i napisałem do producenta. Czekam na wycenę i termin realizacji :)
Awatar użytkownika

Tomasz79
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 28 gru 2019, 12:48
Podziękował: 2 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Tomasz79 »

Po rozmowie z producentem okazało się, że w zasadzie to wszystko co postanowiłem zmienić daje mi kolumnę o model wyższą, która dodatkowo ma 6 czujników temp. zamiast 4.
Ostatecznie wybór padł na: https://www.aabratek.pl/produkty/785/OL ... ernik.html do której zamówiłem jedynie podział kolumny SMS jak radziliście.
Czas oczekiwania w tej chwili to 5 tygodni więc w maju pochwalę się jak to śmiga :D

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: prolog1975 »

Długość zasypu sprężynek nad OLM jest trochę niska dobrze by ten zasyp wydłużyć o 10 cm. Pracujesz na małym jeziorku to gdzieś ten przedgon musi się zebrać i buforować. Dobrze mieć zasyp te 25 cm. Zorientuj się ile masz cm od termometru prowadzącego tzw 10 półka do OLM. Dobrze jak jest te 110 cm jeszcze lepiej 120 cm. Kolumna się wydłuży o te kilka cm ale zwiększysz komfort pracy.
Awatar użytkownika

Zwodzik
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 13 gru 2019, 08:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Zwodzik »

Witam was. Mam do was Panowie pytanie, co sądzicie o takim oto sprzęcie? Mam okazję zakupić go i chciałbym wiedzieć czy warto. Dodam , że chciałbym na nim robić czysty destylat jak i owocowy o ile się do tego nadaje. Jestem nowicjuszem w temacie więc proszę o pomoc i wyrozumiałość. Przepraszam za link ale nie mogłem dodać zdjęcia nie wiem dlaczego.
https://www.olx.pl/oferta/destylator-be ... 6;promoted

comanche
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2020, 09:48
Re: Pierwszy destylator

Post autor: comanche »

Nie ma sensu zakładać nowego tematu, więc spróbuję się dowiedzieć czegoś tu. Noszę się z zamiarem kupienia zestawu z tego linka: http://ap-system.net.pl/destylatory/des ... zowy-100-l Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i opinie.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy destylator

Post autor: arTii »

Za 2 tysiące to kup już coś sprawdzonego :) Zadzwoń do Akasa, to Ci powie co i za ile :)
Zbiornik (KEG) 100l do średnicy rury 60,3mm, to porażka - do takiego zbiornika to 76mm
Grzanie gazem, to tez proszenie się o kłopoty.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

eight-stars
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 18 lip 2023, 09:43
Re: Pierwszy destylator

Post autor: eight-stars »

Witam wszystkich! To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość jeżeli coś napiszę nie tak. Dla jednych niektóre sprawy wydają się oczywiste dla nowych użytkowników to magia, którą Wy moi drodzy uprawiacie ;)

Prośba o pomoc w wyborze destylatora. Mój budżet to na początek do 3500 zł.
Raczej będę robił whiskey, ale i spirytusik pewnie też od czasu do czasu się pojawi :)

Mam problem jeżeli chodzi o wysokość pomieszczenie w którym będzie sprzęt. Wysokość to 222cm i tu powstaje pytanie jaki sprzęt dobrać?

W tym budżecie znalazłem taki sprzęt. Co o tym myślicie:
1. Kolumna Thor Elite LM/OVM
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 67-wys-160
2. Kolumna AAbratek
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... ermo-2xlcd
3. Destylator Aabratek 60L OLM
https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l-olm/
4. Destylator Aabratek 60L BUFOR OLM - tu już trochę powyżej zakładanego budżetu
https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l/

1. Co jeszcze byłoby optymalne do dokupienia do zestawu? np. Czy zwiększyć średnice zaworów?
2. Czy te zestawy można dowolnie rozbudowywać w przyszłości?
3. No i miedź czy nie miedź - o to jest pytanie? :)

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: HeniekStarr »

Zwiększ średnicę dodatkowego wlewu do kega w zestawie nr 1, jeżeli myślisz o metodzie 2.5.
Spust też przyda się calowy. Jeżeli będziesz opróżniał dunder grawitacyjnie, a nie np. pompką, to nie będzie to trwało w nieskończoność .
Jeżeli celujesz w zbożówki, to po co Ci bufor? Pomyśl raczej o kotle z płaszczem, chyba że lubisz filtrację.
W rozbudowie zestawów ważny jest zastosowany system połączeń poszczególnych elementów. DM ma swoje kołnierze. Akspaw jest na łączach SMS.
Co do materiału, z którego wykonane jest urządzenie, to dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Są tematy na forum. Ilu rodaków - tyle zdań.
A kolejny post proponuję jednak umieścić w dziale Przywitaj się! Taki miły zwyczaj, przedstawienia się, wchodząc do kogoś do domu.
Ostatnio zmieniony środa, 19 lip 2023, 08:33 przez HeniekStarr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 162
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: aras.aras »

eight-stars pisze: wtorek, 18 lip 2023, 17:53 Prośba o pomoc w wyborze destylatora. Mój budżet to na początek do 3500 zł.
Raczej będę robił whiskey, ale i spirytusik pewnie też od czasu do czasu się pojawi :)
Jeżeli nie posiadasz kadzi zacierno-filtracyjnej to do łychy dedykowany jest zbiornik z płaszczem + mieszadło. Od tego bym zaczynał ;) Co do aparatury to najlepszym wyborem jest kolumna półkowa. Niestety to drogie zabawki więc warto też zastanowić się nad zwykłym miedzianym pot-still'em z shotgun'em lub alembikiem, pomijając produkcję sprite'a. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony środa, 19 lip 2023, 10:35 przez aras.aras, łącznie zmieniany 1 raz.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: boxer1981228 »

aras.aras pisze: środa, 19 lip 2023, 09:06 Jeżeli nie posiadasz kadzi zacierno-fermrntacyjnej to do łychy dedykowany jest zbiornik z płaszczem + mieszadło.
Co ma kadź zacierno fermentacyjna do destylacji whisky? To dwa różne sprzęty.

Niestety nie masz racji kolego. Whisky czy tam Whiskey jest robiona w technologii wysładzania i do tego typu trunku kocioł z płaszczem itd. nie jest absolutnie potrzenby. Bardziej potrzebna jest kadź filtracyjna ale tą można zrobić z wiadra i sracz rurki.

B
Ostatnio zmieniony środa, 19 lip 2023, 10:10 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 162
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: aras.aras »

Pewnie, że można się w taki sposób męczyć. Takie chałupnicze metody stosują raczej piwowarzy domowi ;) O jakich litrarzach mowa? Za dużo z tym zabawy. Jeżeli nie ma do dyspozycji kadzi to ULWD lub płaszcz + mieszadło i fermentacja z młótem. Każde rozwiązanie jest dobre pod warunkiem, że spełnia nasze wymagania.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: boxer1981228 »

aras.aras pisze: środa, 19 lip 2023, 10:32 Pewnie, że można się w taki sposób męczyć.
Jak męczyć, taka jest technologia wyrobu whisky a nie twoje jakieś tam widzimisię.
aras.aras pisze: środa, 19 lip 2023, 10:32 Takie chałupnicze metody stosują raczej piwowarzy domowi O jakich litrarzach mowa?
Tak bo ty od razu poleciałeś do producenta nakupowałeś tonowe alembiki, kolumny półkowe i stałeś się profesjonalistą. Sracz rurka to zajebista metoda filtracji, jak komuś nie pasuje to sobie może dokupić za parę groszy fałszywe dno. Nie trzeba od razu kupować kadzi żeby zrobić whisky tym bardziej że gośc pyta o pierwszy sprzęt i zapewne wiedzy jeszcze w temacie nie posiada. Do tego budżet 3,5 koła. Nie każdy robi alkohol w domu hektolitrami.
aras.aras pisze: środa, 19 lip 2023, 10:32 Jeżeli nie ma do dyspozycji kadzi to ULWD lub płaszcz + mieszadło i fermentacja z młótem.
Jeżeli nie masz to robisz zgodnie ze sztuką, tak jak już napisałem w technologii wysładzania i gotujesz na tradycyjnych grzałkach.

B
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 162
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: aras.aras »

Ochłoń kolego. Nie rozumiem, czym się irytujesz. Wyraziłem swoje zdanie i nie jest ono skierowane do Twojej osoby. Nie zamierzam Cię też przekonywać do swoich racji. Filtruj sobie, co tam chcesz i przez co chcesz. Każdy dysponuje tym na co mu pozwala budżet i w taki sposób, jaki uważa za odpowiedni.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: boxer1981228 »

Ja jestem całkowicie spokojny, ale ciebie ponoszą emocje, Gość pisze że ma 3,5 koła a Ty od razu wywalasz z zakupami kotłów w płaszczu i innych bajerów. To Ci napisałem że jesteś w błędzie bo whisky jest robione całkowicie inaczej. Trzeba było gościowi doradzić zamiast pisać że bez tego nie da rady zrobić,
Awatar użytkownika

Mrooq
250
Posty: 278
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Mrooq »

To już chyba tradycja na prawie każdym forum, że jak ktoś pisze ze ma budżet X to dostaje propozycje X+Y.
A whisky to przecież nic innego jak zwykły bimber ze zboża tylko odpowiednio leżakowany
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Kòpôcz »

boxer1981228 pisze:(...) Ty od razu wywalasz z zakupami kotłów w płaszczu i innych bajerów(...)
Uważam, że to dobra wskazówka, o czym za chwilę...
Mówienie, że whisk(e)y jest destylowane z wysłodzonego piwa gorzelnianego jest ograniczającym domowego gorzelnika uproszczeniem. Wiele destylarni gotuje z młótem - były tu o tym dyskusje, przykłady, filmy. Nasze domowe doświadczenia pokazują, że motywacje do gotowania wysłodzonego/niegęstego są inne, niż sensoryczne - gotowanie gęstego pozwala uzyskać bogatsze bukiety smakowo-zapachowe. Może to tradycja, może ekonomia, a może w skali makro mniej roboty jest przy filtracji i gotowaniu czystego, niż gęstego. W domowych warunkach wiemy, że mniej praco- i czasochłonne jest fermentowanie i gotowanie gęstego.
W swojej niebogatej "karierze" jak zachciałem mieć Thora to go zbudowałem i na tym dylematy nad kolumną się skończyły. Fantazja o półkowej to tylko rozbudowa, dodanie kolejnego elementu nie wymagające żadnej dodatkowej inwestycji związanej z przeróbka reszty sprzętu. Za to zbiorniki... Zmieniałem już 4-krotnie. To dlatego mam podstawy stwierdzić, że skupienie się na początku na porządnym zbiorniku (jako najkosztowniejszym elemencie zestawu) to nie jest wskazówka zasługująca na tak bezwzględne odrzucenie, jakie tu sugerujesz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: boxer1981228 »

@Kòpôcz

Jak by było pytanie czy warto brać kocioł z płaszczem to odpowiedź była by inna. Kolega zapytał co za 3,5 kafla. Kupi kolumnę ze zbiornikiem w płaszczu za 3,5 tysiąca? Bo chyb nie bardzo.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Kòpôcz »

Jeśli np. na bazarze to bardzo - z płaszczem, albo grzałkami ULWD... Wystawiają tu także producenci sprzętu testowe, albo niewiele używane, albo zapomniane półkowniki.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: jakis1234 »

Ok, odpowiedzieliście koledze i sam podejmie decyzje.
Dyskusja o wyższości kociołków pozwalających na gotowanie gęstego nie ma sensu, bo z góry wiadomo, że są lepsze.
Natomiast nie każdy ma możliwości zarówno finansowe jak i lokalowe na taki kociołek.
Myślę, że czas zakończyć tę dyskusję, tym bardzie, że kol. eight-stars w ogóle się nie odzywa i nawet nie wiadomo, czy te Wasze rozważania przeczytał.
Pozdrawiam z opolskiego.

Droid69
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 19 sie 2023, 17:37
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Droid69 »

Ja się dołącze jako swieżak, bo dziś się zalogowałem. Witam wszystkich, i nie owijając w bawłke :), czy poradze sobie z takim sprzętem, no i czy jest warty swojej ceny? https://destylacja.com/destylator-aroma-de-lux.html
Wspomnę że zazwyczaj przerabiam kolorowe zaciery, aronia, winogron, odstane wino..
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: jakis1234 »

No kolego, wysoka półka, nie znam tego sprzętu, więc się nie będę wymądrzał, ale Starowar to dobra firma, więc pewnie bubla nie sprzedaje.
Pozdrawiam z opolskiego.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: wawaldek11 »

O kolumnie się nie wypowiem, bo nie posiadam takiej. Ale ten kocioł użytkuję z osiem lat i ogólnie nie jestem zadowolony.
1. W moim jest duża pojemność płaszcza - ok. 30l wody, którą też trzeba rozgrzać - ponad 50% większe zużycie energii.
2. Bełkotka - teoretycznie może i dobra koncepcja, ale w praktyce niewiele pary przez nią wychodzi, bo zawór zwrotny w kierunku przepływu trochę "trzyma" ciśnienie. A przy stygnięciu kotła z wsadem zaciąga wywar przez szybko tracący szczelność zawór - wymieniałem na różne aż do pozbycia się bełkotki. I zrobił się syf w płaszczu.
3. Na kocioł była długa gwarancja, ale jak wysłałem cieknący zawór spustowy 1,5' to dowiedziałem się, że na wyposażenie jest o wiele krótsza - nie było wymiany i nawet nie zapytano czy odesłać stary. Założyłem z KO.
Czyli stara, niemodyfikowana konstrukcja. Lepiej popytaj u polecanych na forum producentów.
Ostatnio zmieniony sobota, 19 sie 2023, 22:24 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek

Droid69
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 19 sie 2023, 17:37
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Droid69 »

Widze że zdania są podzielone, gdzie można sie dowiedzieć jaki dobry sprzęt kupić?
Cena nie ma znaczenia. Ostatnio robiłem na starym sprzęcie i wyszydł mi totalny syf, nie dało się tego pić.
Dzięki

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy destylator

Post autor: arTii »

Rafał robi sprzęt naprawdę na dobrym poziomie: https://psocimy.pl/
A jeśli chcesz w klasykę to Akas & Herbata - to są ludzie którzy w małym palcu mają zarówno teorię jak i praktykę i oni wprowadzili dużo nowości na nasz rynek
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”