[ZP] Kolumna "pkac6-go"

Zaprezentujcie tu wasze pomysły na destylator i nie tylko. Może własne zbiory lub inne dzieła sztuki które warto pokazać światu...

Autor tematu
pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: pkac6 »

Witam brać goniącą.
Oto w mój aparat w komplecie. Kolumna KO fi 50 x 1.5mm, KEG 30L, 6 ZP fi 10 x 1,5mm, wypełnienie 115cm - zmywaki, grzanie - taboret gazowy produkcji garażowej, chłodzenie - obieg zamknięty, wymuszony pompką od pralki z rozdziałem na ZP i chłodnicę szklaną. Połączenia KEGa, kolumny i głowicy za pomocą kołnierzy skręconych czterema śrubami. Wszystko spawane elektrodą do kwasówki w garażu z braku dostępu do spawacza z TIG-iem, jak widać na zdjęciach spoiny są mało estetyczne :cry: jednak najważniejsze, że szczelne :) - sprawdzone w czasie pierwszego psocenia.
Aparat powstał dzięki wiedzy i galerii zdjęć zawartym na forum AD za co jestem wszystkim wysokoprocentowo wdzięczny :respect: .
Pozdrawiam. Piotrek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Speedaw
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 18 sty 2010, 19:00
Krótko o sobie: Ludzie mówią, że jestem pijakiem
Chodnikowym równym chłopakiem....
Ulubiony Alkohol: Whisky
Lokalizacja: Annopol
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: Speedaw »

Aby spawy nabrały estetyki możesz założyć do kątówki szczotkę drucianą i dość szybko i skutecznie je oczyścić. Ja tak zrobiłem u siebie i od razu inaczej to wygląda. Co do zamkniętego obiegu, to musisz mieć spory zapas wody aby chłodzenie było wystarczająco wydajne. Poza tym fajny sprzęcik, udanej zabawy :D
Zbudowali fabryki, opracowali maszyny
Produkują wódkę tak, dużo, dużo,dużo,dużo,dużo wódki.....

Autor tematu
pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: pkac6 »

Witam ponownie.
Kiedy znajdę trochę czasu to na pewno zajmę się estetyką, jednak trochę czasu czekałem na skompletowanie całego sprzętu i muszę się trochę nacieszyć destylacją, kiedy minie pierwszy zachwyt psocenia popracuję nad wyglądem zewnętrznym. Obieg zamknięty to ok. 200L wody - na zdjęciu widać czarna beczkę. Zalałem ją wodą o temp. 15*C, a po gotowaniu 15L wina temperatura wody w beczce wzrosła o 2*C, więc jest w sam raz.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Destylatt
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 5 mar 2010, 13:44
Krótko o sobie: Lubię odpoczywać.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: Destylatt »

Witam,
Kolego a skąd masz ten termometr elektroniczny?

Autor tematu
pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: pkac6 »

Hello.
Pracuję w dużym zakładzie przemysłowym, kolega elektronik poskładał mi ten termometr z kilku podzespołów: wyświetlacza, zasilacza, czujnika i jakiegoś elektronicznego modułu kalibrowanego komputerem. Ja niestety nie znam się na tym ale już wiedziałem jak to ustrojstwo wykorzystać i gdzie wpiąć, żeby było pomocne w moim hobby.
Pozdro.
Awatar użytkownika

tonic21
50
Posty: 69
Rejestracja: sobota, 13 lut 2010, 10:27
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gostynin
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: tonic21 »

Piękny sprzęt też chciałem taki zbudować,spawy można dopieścić ale ważniejsze żeby wysoki % był . Chciałoby się oko nacieszyć ale małe te fotki wkleiłeś .

Pozdrawiam Tonic
Pozdrawiam Tonic

Autor tematu
pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: pkac6 »

Zdjęcia robione są aparatem w telefonie, dlatego są słabej jakości i w małym formacie ale podczas następnej "roboty" pożyczę aparat fotograficzny i wkleję nowe lepsze fotki. Psota leci jak najbardziej wysokoprocentowa 93% - 94%, na co też będę miał dowód w postaci zdjęć. Pozdrawiam i zachęcam do budowy, a nie kupna gotowego sprzętu, niezapomniane przeżycia gwarantowane i radość przeogromna.

Autor tematu
pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: pkac6 »

Witam. Trochę głupio pisać post jeden pod drugim ale nie wiem jak edytować ten poprzedni i dopisać kilka zdań, a obiecałem wcześniej kilka nowych lepszych zdjęć "tonic21", nie chcę być gołosłowny. Kilka dni temu psociłem trochę, więc była okazja zrobić zdjęcia, mam nadzieję będą lepszej jakości niż te ostatnie. Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: bogdan »

Gotowanie wina i rektyfikacja to dwa rózne procesy. Woda o temperaturze 15st może Ci nie schłodzić wystarczająco ZP, poza tym na kolumnie wymagana jest stabilizacja, proces trwa znacznie dłużej niż zwykła destylacja a nawet niewielka zmiana temp. chłodziwa będzie destabilizowała kolumnę co z kolei spowoduje konieczność ciągłego doregulowywania. Proponuję Ci na ZP dać wodę z wodociągu, a szklaną chłodnicę możesz chłodzić z beczki.

pozdrawiam Bogdan

Autor tematu
pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: pkac6 »

Dzięki Bogdan. Nie mam możliwości podłączenia wody z wodociągu, już się przyzwyczaiłem, że co ok. 0,5h muszę doregulować przepływ wody przez ZP, jeszcze kilka tygodni i będę miał chłodnicę wody chłodzącej, kolega obiecał mi taką samochodową. Wróci z GB i problem zniknie. Tak na marginesie: nie sądziłem, że wzrost temperatury wody chłodzącej o ok. 2 - 3 st. C będzie miał taki wpływ na stabilizację całego procesu (wody w beczce jest prawie 200L) ale jak widać jest jeszcze wiele tajemnic do odkrycia podczas psocenia. Wszystko przede mną. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: rozrywek »

pkac6 pisze:Dzięki Bogdan. Nie mam możliwości podłączenia wody z wodociągu, już się przyzwyczaiłem, że co ok. 0,5h muszę doregulować przepływ wody przez ZP, jeszcze kilka tygodni i będę miał chłodnicę wody chłodzącej, kolega obiecał mi taką samochodową. Wróci z GB i problem zniknie. Tak na marginesie: nie sądziłem, że wzrost temperatury wody chłodzącej o ok. 2 - 3 st. C będzie miał taki wpływ na stabilizację całego procesu (wody w beczce jest prawie 200L) ale jak widać jest jeszcze wiele tajemnic do odkrycia podczas psocenia. Wszystko przede mną. Pozdrawiam.
Podobno nie ma głupich pytań: czy wodę do obiegu zaciągasz z samego dna a wpływa ciepła na górę? pewnie tak, a co do schładzania to możesz po prostu dokupić 10m -15m wężyka extra i przedłużyć obieg, rozciągając wężyk luzem jak leci, więcej wody schłodzi się sama zanim dostanie się do beczki, sam się przymierzam do obiegu zamkniętego i tak właśnie kombinuję na logikę.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: Zygmunt »

Mi wodę w obiegu chłodziła chłodnica od Opla- dawała radę z wiatrakiem, woda wpływała w zasadzie zimna. Oszczędność wody jednak była na tyle mała, a ilość "pie*rzenia się" na tyle duża, że zrezygnowałem, a chłodnicę i pompkę chce sprzedać :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

tonic21
50
Posty: 69
Rejestracja: sobota, 13 lut 2010, 10:27
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gostynin
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: [ZP] Kolumna "pkac6-go"

Post autor: tonic21 »

Dzięki za wklejone fotki super sprzęt! Ja już swój też skończyłem nawet w niedzielną noc psociłem i jeden plus na rzecz wydajnej chłodnicy refluks bardzo małe zużycie wody a psota wyszła 96% od początku do końca sprzęt prawie bez obsługowy .Musze zrobić fotki i wkleić do galerii .
Pozdrawiam Tonic
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie destylatorów”