Jak zrobić spirytus z mąki ?

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.

Autor tematu
scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy

Post autor: scalak »

Witam Wszystkich.
Mam surówkę z mąki pszennej odebraną na trzech półkach do zera, bez żadnych cięć frakcji. Dalej mam w planie zrobić z tego spirytus, na wódkę. Zależy mi na miękkiej wódce. Teraz mam dylemat: Odebrać teraz przedgony przy 55%, następnie rozcieńczyć i znowu przedgon i rektyfikacja, czy od razu rektyfikować rozcieńczone? Drugi dylemat, to jaka konfiguracja kolumny będzie lepsza? Bufor, 80 cm sprężynek i OLM, czy : bufor, 110 cm sprężynek i odbiór z LM-a? Lubię wódkę czystą, łagodną, bezsmakową.
Bracia Oliwianie doradźcie.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: psotamt »

Wszystko jest kwestią gustu, smaku. Ja przerabiałem mąkę wstępnie jak Ty, na półkowej. A potem na AAbratku na pełnej wysokości dbając o prawidłowe cięcie przed i po gonów. Z mąki wychodzi na prawdę bardzo delikatna i smaczna wódka. Oczywiście rektyfikacja jedna, bo robiąc raz z 55% i potem finalnie za bardzo pozbyłbyś się smaku. Będzie dobrze :ok: Nawet żytnia z takiej konfiguracji jest delikatna.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: prolog1975 »

Ja bym wybrał samą kolumnę i LM bez bufora. Jak dasz bufor, OLM to wykastrujesz kompletnie smak. Ja jeszcze zmieniam sprężyny na zmywak

Autor tematu
scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: scalak »

Na smaku mi nie zależy, bo chcę dostać czystą, bezwonną. Tylko jedna wódka smakowa mi smakowała i już nigdy tak dobrej nie piłem. Była to żytniówka, która pachniała i smakowała jak razowy chleb. W 1966 roku służyłem w Przasnyszu. Dwa razy w tygodniu graliśmy w kasynie GKO. Gdy dancing trwał dłużej niż 6 godzin, każdy z nas dostawał talon do bufetu na 40 złotych. Za dwie stówy mieliśmy litr wódki i po ozorku. Zielona kartka z napisem żytniówka i zalakowany papierowy korek. Tej wódki nigdy nie spotkałem w sklepach. Była w drugim obiegu, dla swoich. Dwa razy próbowałem w domu z maki żytniej, ale to nie to. Może za rok, dwa, jak dojrzeje to zyska na smaku. A tą pszenną przelecę z buforem i OLM-em, niech będzie najczystsza. Tamta była przezroczysta, nie była z beczki.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: bociann2 »

Taaak. Jak bylem na szkółce w Grudziądzu, to w kasynie był tatar w cenie piwa. Pyszny. Od tej pory( a minęło prawie 30 lat) jadłem dwa razy, ale to już nie bylo to. Podejrzewam, że to przez kiepską wódkę do tego.

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: kwik44 »

Scalak, to czeka cię (cytuję)
przepis jest taki (za inżynierem):
1.rektyfikacja zacieru
2. destylat rozcieńczyć wodą do 25-30%
3. rektyfikacja
4. destylat rozcieńczyc wodą do 50-55%
5. filtracja
6. filtrat rozcieńczyć wodą do 25-30%
7. destylacja
8. destylat rozcieńczyc wodą "demi" do żądanej mocy

Autor tematu
scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: scalak »

Aktualnie jestem w punkcie 3. Mam filtr i węgiel w razie czego, ale po filtrowaniu i trzeciej destylacji, to już chyba będzie cz.d.a. ? Jak wódka mnie nie zadowoli, to zrobię pełny program inżyniera. Już butelkę dorobiłem i za dwa dni się okaże co zacz. Dzięki
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: kwik44 »

Pamiętaj jeszcze o wodzie do rozcieńczania. W końcu 60% wódki to woda. Leszek pisał o tym więcej.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: lesgo58 »

scalak pisze:Na smaku mi nie zależy, bo chcę dostać czystą, bezwonną.
Ja bym zrobił tak:
- konfiguracja: bufor, kolumna 80cm, OLM.
1. rektyfikacja zacieru
2. filtracja
3. rektyfikacja metodą 2,5. mając bufor można poszerzyć metodę o dodatkowe dwa odbiory przedgonu. Ale to już musisz sam sprawdzić - co Ci będzie lepiej podchodzić.
4. rozcieńczenie sprawdzoną wodą.
Odstawić na "dojrzewanie". Przynajmniej próbkę. Zdziwisz się jak ta już czysta i "bezwonna" wódka potrafi się zmienić z dobrego na lepsze.
Mam taką 4-letnią ( zresztą znalezioną przez przypadek w zakamarkach mojego laboratorium). Dlatego wiem co piszę.
Tak między nami - nie przepadam za czystymi. Dlatego w tym segmencie trudno mnie zadowolić. :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: scalak »

Tak właśnie przegoniłem metodą 2,5. Bufor, 80 cm, OLM. Na stężonym otwarty bufor pracował jako deflegmator. Bałem się, że napełniając bufor, mogę odsłonić grzałki. Kilka lat to nie dożyje, robiłem z myślą o Wielkanocy. Powinno starczyć. Za trzy dni skontroluję i zdecyduję co dalej.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: eldier »

Już po ptokach, ale powiem Ci jak ja robiłem czystą na specjalne okazje - może komuś innemu się przyda
Pszenżyto na enzymach, zarówno zacier jak i surówkę rektyfikowałem wg wszystkich wytycznych z buforem i OLM - pod OLM zdaje się że było 80cm - już nie pamiętam.
Stało sobie nierozcieńczone kilka miesięcy aż przyszedł wiosenny czas i pewnego pięknego słonecznego marcowego poranka biegusiem poleciałem z wkrętarką, wężykiem silikonowym, 5l bańką do pobliskiego lasu - w wiadomym celu ;)
Rozcieńczyłem na 42% i odstawiłem do klarowania. Niestety mimo, że był kryształ przy zlewaniu, to po ponad roku w butelce i tak pojawiła się mgiełka. Moim zdaniem najlepsza czysta jaką zrobiłem - niezwykle delikatna i gładka, ale z wyraźnym aromatem.

Prolog nie wiem jak Ty robiłeś, ale w tej powyższej wyraźnie czuć z czego jest zrobiona, tzn trzeba mieć trochę doświadczenia z wódkami zbożowymi, bo ktoś z łapanki to raczej nie będzie wiedział - pamiętaj że mówimy o wódce czystej, a nie o destylacie.

Robiłem też z mieszanki zbożowej - szybki odpęd i regularna rektyfikacja - ta też jest bardzo dobra, ale już ostrzejsza, bardziej wyrazista, słodsza, powiedziałbym że jakiś miód/karmel w zapachu, ale to mogą być jedynie moje urojenia ;) Generalnie nie każdemu pasuje na czystą. Niestety chyba już mi "wyszła" - ciekaw jestem jak kilka lat by na nią wpłynęło.
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 mar 2020, 22:47 przez eldier, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jak zrobić spirytus z mąki ?

Post autor: scalak »

Nadszedł czas na podsumowanie. 5 litrów spirytusu + 6,5 wody z filtra O O stało w słoju 5 dni. Codziennie przynajmniej raz, kołysałem słojem w celu wymieszania zawartości. Pierwszego dnia po wymieszaniu wódka traciła przezroczystość, ale na drugi dzień już była przegryziona. Towar został zlany do dwóch dam, a reszta czekała na degustację. No i jakie wnioski? Ano takie, że zapachu nie ma żadnego, w ustach czuć alkohol, w gardle nic. Nie było najmniejszej potrzeby popijania. a dopiero ma 5 dni. W smaku porządna czysta wódka. Nie mam odwagi, ani potrzeby dalszego czyszczenia destylatu. Podsumowując: Destylacja szybka wszystkiego w kotle z płaszczem, na trzech półkach, aż zaczęła lecieć ,,nafta", rektyfikacja z buforem, 80 cm sprężynek, OLM i 22 cm bufor ze sprężynek plus głowica. To wszystko wystarcza, żeby zrobić z mąki bardzo dobrą wódkę. Stawiam ją wyżej niż wódkę z glukozy. Martwię się tylko o jej zdrowie, żeby bez uszczerbku doczekała świąt.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”