Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki
Przepis na płyn dezynfekujący do rąk

Postautor: Zygmunt » piątek, 13 mar 2020, 07:00

Jedną z rzeczy, którą możesz pomóc sobie i bliskim w walce z epidemią koronovirusa CoVid-19 jest płyn dezynfekujący do rąk. Płyn dezynfekujący pozwala zatrzymać zakażenie najczęstszą metodą, czyli przez kontakt bezpośredni.

Mając w domu kolumnę rektyfikacyjną i kilka produktów z drogerii jesteś w stanie w domowych warunkach sporządzić roztwór, który jest skuteczny, tani i działa nie gorzej od gotowych preparatów, których na rynku zaczyna brakować. Jeżeli nie masz gdzie kupić gotowego płynu (przypominam, że rząd zakazał handlu tymi preparatami w Internecie), oto przepis przygotowany wg. wytycznych WHO. Link do opracowania WHO w języku angielskim:

https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf

Co będzie potrzebne?

Ze „sprzętu”:

- dzbanek z podziałką

- łyżka

- kanister 10l (plastikowy, HDPE)

- buteleczki na gotowy roztwór

Ze składników:

- alkohol (etanol 96% lub izopropanol 98%)

- gliceryna 98% (np. roślinna)

- woda utleniona 3%

- woda destylowana lub przegotowana

Opcjonalnym dodatkiem jest barwnik (żeby przez przypadek tego nie wypić) i dodatki zapachowe (olejki)- ale z dodatkami uważamy, bo mogą powodować reakcje alergiczne w kontakcie ze skórą. Jeśli nie musimy- nie dodawajmy.

Co dają poszczególne składniki? Woda utleniona 3% zabija przetrwalniki bakterii w płynie. Gliceryna powoduje, że skóra nie jest wysuszana przez alkohol. Alkohol- to raczej oczywiste :) Możesz użyć spirytusu z własnej kolumny rektyfikacyjnej. Stężenie alkoholu w płynie nie może być mniejsze niż 60%. Staraj się nie używać przedgonu lub pogonu- jego składniki nie zawsze są zabójcze dla bakterii i wirusów.

Proporcje na 10l roztworu wg. WHO:

Etanol 96%: 8,3L- jeżeli używasz izopropanolu, użyj 7,5L

Woda utleniona 3%: 420mL

Gliceryna 98%: 145mL

Składniki mieszamy w plastikowym pojemniku, dopełniamy do 10l wodą destylowaną lub przegotowaną. Glicerynę dość trudno rozmieszać, ale z czasem połączy się z alkoholem- zakręć pojemnik i mocno nim potrząśnij, nawet przez kilka minut.

Po wymieszaniu rozlewamy w małe butelki (do 500ml) i zostawiamy na 72h. Czas ten pozwala na zabicie jakichkolwiek przetrwalników bakterii, w przypadku, w którym używamy niesterylizowanego sprzętu (np. używanych buteleczek) do przygotowania roztworu.

Koniecznie opisz etykietą butelki z roztworem! Płynu używaj do odkażania rąk, wcieraj tak, jakbyś mył/myła ręce- trzyj aż wyschnie. Używaj go po każdym kontakcie z inną osobą, klamką, poręczą, rączką w autobusie, gotówką. Bądźmy rozważni, ostrożni i powinniśmy dać radę ograniczyć epidemię!

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Feti
300
Krótko o sobie: Tradycjonalista operujący na nowoczesnym sprzęcie
Załączniki
Re: Przepis na płyn dezynfekujący do rąk

Postautor: Feti » piątek, 13 mar 2020, 07:17

Dzięki, przyda się napewno :ok: :ok: :ok:

Nawiasem mówiąc to co się dzieje w sklepach to jakaś masakra, puste półki :(
"Ciężkie czasy tworzą silnych ludzi,
silni ludzie tworzą dobre czasy,
dobre czasy tworzą słabych ludzi,
słabi ludzie tworzą ciężkie czasy"

Awatar użytkownika

Qba
600
Krótko o sobie: Szefu
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Qba » piątek, 13 mar 2020, 08:12

Czy możesz wyjaśnić dlaczego nie wystarczy sam roztwór 70% etanolu i wody?
Woda utleniona może być trudno dostępna w obecnej sytuacji.
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » piątek, 13 mar 2020, 08:21

Wystracza, ale wysusza skórę. Przy dużym użyciu i niskich temperaturach na zewnątrz może nawet popękać. Jeśli nie ma pod ręką gliceryny, można ją zastąpić nawet aloesem z domowej doniczki. Woda utleniona przy założeniu większej sterylnosci przygotowania ( blaty przetarte alkoholem, szklane butelki wyprażone w piekarniku) nie jest obowiązkowa. Po prostu WHO zakłada (wg. mnie słusznie) produkcję płynu w warunkach wręcz polowych.
Ostatnio zmieniony piątek, 13 mar 2020, 08:21 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

OE1988
1
Krótko o sobie: "To fakt. A fakty to najbardziej uparta rzecz pod słońcem." Michaił Bułhakow
Kontakt:
Załączniki

Postautor: OE1988 » piątek, 13 mar 2020, 09:20

Dzięki za przepis i dokładny opis. Postaram się jeszcze dziś zrobić. Mam nadzieję, że szybko nadejdą lepsze czasy... dla nas wszystkich.

Awatar użytkownika

psotamt
800
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Teraz już własny
Status Alkoholowy: Destylator
Załączniki

Postautor: psotamt » piątek, 13 mar 2020, 09:59

Zygmunt pisze:Jedną z rzeczy, którą możesz pomóc sobie i bliskim w walce z epidemią koronovirusa CoVid-19 jest płyn dezynfekujący do rąk.
I nie tylko :D
Od paru lat sam robię sobie płyn po goleniu, proporcje bardzo podobne.
Podaję przykładowe składniki:
Woda perfumowana lub kolońska 20 ml, np taka:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/prestige-sauvage-20ml-nr-202
Ja mam z innego źródła i są to niezłe zapachy.
Gliceryna roślinna 30 ml (to też alkohol), kupuję stąd:
https://e-aromashop.com/gliceryna-farmaceutyczna-c-67_94.html
Te dwa składniki do butelki 200 ml i dopełniam czystym spirytem. Miesza się doskonale i prawie błyskawicznie. Spirytus odkaża, gliceryna nawilża, a zapach no cóż, każdy lubi gdy mu pysk po oskrobaniu ładnie śmierdzi. Dla kobiet może być wersja z pani ulubionym zapachem :D
Wcześniej kupowałem różne wynalazki po goleniu za kwotę na ogół > 100 zł i te własne tamte biją na łeb.
Uważam też, że dobrym zwyczajem byłoby wozić to w samochodzie w schowku lub kieszeni drzwi wlane do jakiegoś rozpylacza. Wsiadasz, psikasz na łapy, rozcierasz po twarzy i w drogę. Tylko nie ma co żałować, z rąk ma prawie kapać.
Ludzie głosujący na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami
George Orwell

Awatar użytkownika

george1255
200
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: george1255 » piątek, 13 mar 2020, 10:23

@psotamt bardzo fajny przepis, przetestuje :)

burbon64
10
Załączniki

Postautor: burbon64 » piątek, 13 mar 2020, 10:39

A tutaj https://techlandlab.pl/sklep/gliceryna-roslinna-995/?attribute_waga=1kg gliceryna roślinna w dobrej cenie. Przy okazji znalazłem kwas cytrynowy i sodę oczyszczona i też już jedzie.

Awatar użytkownika

Kamal
2000
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Załączniki

Postautor: Kamal » piątek, 13 mar 2020, 12:48

Gliceryny brak.
K.
Obrazek

Awatar użytkownika

psotamt
800
Załączniki

Postautor: psotamt » piątek, 13 mar 2020, 14:36

Ostatnio zmieniony piątek, 13 mar 2020, 15:14 przez psotamt, łącznie zmieniany 1 raz.
Ludzie głosujący na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami
George Orwell

Awatar użytkownika

Gutex78
30
Posiadam kolumne 60,3/aabratek /olm/keg 30l
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Załączniki

Postautor: Gutex78 » piątek, 13 mar 2020, 16:36

G. :pije:

Wojtek5
250
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » piątek, 13 mar 2020, 16:58

Zygmunt pisze:Wystracza, ale wysusza skórę. Przy dużym użyciu i niskich temperaturach na zewnątrz może nawet popękać...

Aloesu 99% też już w zasadzie brak w sklepach, ale tak się zastanawiałem czy składnikiem rozcieńczającym spirytus do tych 70% nie mógłby być dowolny balsam kosmetyczny, mydło - coś co nawilża skórę i rozpuszcza się w alkoholu?

Awatar użytkownika

psotamt
800
Załączniki

Postautor: psotamt » sobota, 14 mar 2020, 10:56

No i dziś zużyłem w innych celach niż spożywcze cały litr spirytusu z glukozy :cry2: 20 ml perfum damskich i 10 ml perfum męskich. Reszta to gliceryna 99,5 %, a jako że zużyłem cały jej posiadany zapas, to dodałem jeszcze odrobinę glikolu propylenowego. Wtajemniczenie wiedzą, że to składniki do e-liquidu ;) Celowałem w 60 % rozcieńczenie spirytusu, bo przecież gliceryna i glikol to też alkohole. Ponadto w perfumach też jest jakiś % alkoholu. Nie dodawałem wody ani czegokolwiek innego.
Odlałem ile trzeba w pojemniczki z atomizerami i do samochodów. Osobiście uważam, że to najskuteczniejsza zapora przed przenoszeniem czegokolwiek z zewnątrz do domu niż inne działania. Mycie rąk odbywa się zwykle już po wejściu do domu, co nie znaczy, że po spryskaniu rąk myć w domu ich nie trzeba. Mikstura doskonale się rozpyla, dość długo zostaje na dłoniach, także da się ją spokojnie rozprowadzić pocierając ręce.
Koledzy, mamy surowiec który ginie ze sklepów, dbajmy o bliskich i siebie. To prawie nic nie kosztuje.
George Orwell

Awatar użytkownika

radius
6000
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 14 mar 2020, 11:26

Ja także "poświęciłem" litr najlepszego wyrobu do zrobienia płynu dezynfekującego i podobnie jak psotamt, wożę w samochodzie mały pojemniczek z atomizerem. W domu także stoi taki na poczesnym miejscu. Jedyna różnica to taka, że nie dodawałem perfum a jedynie kilkanaście kropel olejku z drzewa herbacianego do 1 litra płynu i kilkanaście ml wody utlenionej :ok:
Ostatnio zmieniony sobota, 14 mar 2020, 11:28 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Lord Pagon
100
Załączniki

Postautor: Lord Pagon » sobota, 14 mar 2020, 11:56

Czekam aktualnie za perhydrolem i gliceryna jak dojdzie to też umieszam coś :mrgreen:

Awatar użytkownika

Góral bagienny
1100
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Załączniki

Postautor: Góral bagienny » sobota, 14 mar 2020, 12:09

No i 2litry płynu zrobione :D Podziękował za przepis :poklon;
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

jacek8l
50
Załączniki

Postautor: jacek8l » sobota, 14 mar 2020, 22:11

Ja z kolei dezynfekuje atomizerem cały dom czystym 96%. Klamki, komputer telefon, blaty, no wszystko. Jak musze skoczyć na zewnątrz o po przyjściu cały jestem spryskany, niech ginie wszystko. Nawet miałem pomysł z wożeniem atomizera w aucie ale byłbym z tym ostrożny... w aucie lepiej nie rozpylać przed jazdą (co innego po) lepiej wozić żel bakteriobójczy (ja tak robię od dawna bo nie ma przyjemniejszej rzeczy jak świeżość rąk na kierownicy w upały). Trzymajcie się bracia i siostry mamy najsilniejszą broń! :)

Wojtek5
250
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » niedziela, 15 mar 2020, 01:11

jacek8l pisze:Ja z kolei dezynfekuje atomizerem cały dom czystym 96%.
niech ginie wszystko.

obawiam się, że dużo nie zdziałasz
mamy najsilniejszą broń! :)

nie mamy, a masz i nie broń tylko chyba głupotę. Równie dobrze możesz sobie stringi na głowę założyć, robić z siebie nija z szalikiem babci, a nawet nosić maseczkę szmacianą z apteki a i tak będzie to tak samo skuteczne jak modlitwa

jacek8l
50
Załączniki

Postautor: jacek8l » niedziela, 15 mar 2020, 05:42

Wojtek5 pisze:obawiam się, że dużo nie zdziałasz...
nie mamy, a masz i nie broń tylko chyba głupotę. Równie dobrze możesz sobie stringi na głowę założyć, robić z siebie nija z szalikiem babci, a nawet nosić maseczkę szmacianą z apteki a i tak będzie to tak samo skuteczne jak modlitwa

Powiedz to Japończykom którzy wykupili cały polski spirytus cwaniaczku buraczku. Chciałbym podyskutować ale poziom wypowiedzi mocno odstaje od moich standardów no i nie ma o czym bo wylewasz tylko swoją frustracje. Niech Ci w tych stringach będzie cieplutko! I nie obawiaj się o mnie wszystko działa.

Awatar użytkownika

radius
6000
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » niedziela, 15 mar 2020, 07:39

jacek8l pisze:nie obawiaj się o mnie wszystko działa.

Tylko w twojej wyobraźni ;) Niestety, czysty etanol (96%) nie działa tak, jak to sobie wyimaginowałeś :(
Aby alkohol zadziałał skutecznie jako płyn dezynfekujący, musi mieć stężenie pomiędzy 60 a 70%. Dlatego czysty rozcieńcza się wodą destylowaną z niewielkim dodatkiem gliceryny (żeby nie wysuszał skóry) i opcjonalnie wody destylowanej oraz olejku herbacianego.
O tych dwóch składnikach to już musisz sam sobie poczytać :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Wróć do „Po Godzinach”