Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
Dominik86x
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 19 lut 2020, 19:26

Post autor: Dominik86x »

Witam. Jest dużo wątków ale pomyślałem że może jako pierwsze odpalenie zalać wodę z kwaskiem cytrynowym i perhydrolem celem dokładniejszego domycia wszystkiego. Sprężynki i zmywaki wymoczylwm w takim roztworze później zmywaki ugotowałem z płynem wszystko wyplukalem kolumnę i itd umyłem płynem. Czy puszczanie takiego czegoś w rurę ma sens? Chodzi mi aby uniknąć na ile się da nieprzyjemnych posmaków przy pierwszym nastawie
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: Pablito »

"Rektyfikacja" wody z kwaskiem i perhydrolem nie ma sensu. Lepiej przeznacz pierwszy nastaw cukrowy na spirytus techniczny. Dokładnie wymyjesz ewentualne śmieci i nauczysz się obsługi. Odżałuj te 6 kg cukru, a zdobytą wiedzę na próbnej rektyfikacji wykorzystasz przy kolejnym gotowaniu.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Autor tematu
Dominik86x
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 19 lut 2020, 19:26
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: Dominik86x »

6kg trochę mało na kega 50l. Bo do tego wyszło by dodać 19l wody. Wszystkiego bym miał pewnie z 23-24 litry. Mogę później rozcienczyc aby nastaw był niezbyt mocny tzn poniżej 10 procent?

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: johnex »

Wodą z kwaskiem i perhydrolem potraktuj wypełnienie miedziane katalizatora (o ile go posiadasz). Wypełnienie nierdzewne gotuj w wodzie z tabletką do zmywarki. Możesz je również potraktować roztworem sody kaustycznej (uwaga żrące - należy stosować rękawice i okulary ochronne). Dokładnie wypłakuj wypełnianie.
Wsyp wypełnienia, poskładaj kolumnę i przeprowadź destylację czystej wody. Gorąca para wyczyści kolumnę. Warto przez jakiś czas o ile jest to możliwe nie włączać chłodzenia - gorąca para wyczyści również cały skraplacz. Następnie wydestyluj z 5l wody - będziesz miał na przykład jako wodę do żelazka. Dodatkowo będziesz wiedział czy i o ile przekłamują twoje termometry. Najważniejsze będziesz wiedział ile pokazuje termometr w kegu przy wsadzie bez alkoholu.
No i czas na rektyfikację nastawu. No ale i tak pierwsze litry mogą mieć metaliczny posmak. U mnie było to na przykład ok. 3l.
Teraz przychodzi mi do głowy, że może jakby przedłużyć stabilizację, powiedzmy do 3 godzin to znaczna część tych metalicznych posmaków spłynęła by z flegmą do kotła.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: Erazer »

Alkohol mający metaliczne posmaki nie straci ich po kolejnej rektyfikacji?

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: przegab »

Posmaki możesz sprawdzić, po drugiej trzeciej i kolejnych. Pewnie będzie coraz lepiej. Trudniej zweryfikować skład. Skoro pierwsze przebiegi mają być dedykowane czyszczeniu, to po co ew. niepożądane substancje lać na powrót do kotła?

Autor tematu
Dominik86x
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 19 lut 2020, 19:26
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: Dominik86x »

Dziwne. Na kolumnie stabilnie 94.4 na kegu niecałe 100 a na głowicy skacze 71-75 stopni. Oczywiście nastawiona woda.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 lut 2020, 13:00 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: Pablito »

Zimny refluks może leci ci po sondzie i zaniża pomiar lub uwalony termometr
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Autor tematu
Dominik86x
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 19 lut 2020, 19:26
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: Dominik86x »

Finalnie wyglądało to tak. Na kolumnie 94.4 stabilna a regulacja refluksem to albo podnosi się albo opada o 0,1 a na głowicy na górze temp skacze 95-97 i te okolice cały czas. Termometr sprawdzony pokazuje dobrze. A może puszczanie na wodzie jest takie nie miarodajne?
Ostatnio zmieniony sobota, 29 lut 2020, 15:13 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: robert4you »

Spróbuj na wodzie wcześniej przygotowanej w czajniku. Może będzie stabilniej.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

Autor tematu
Dominik86x
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 19 lut 2020, 19:26
Re: Pierwsze odpalenie aabrateka pomysł

Post autor: Dominik86x »

Teraz chyba już puszczę normalnie zobaczymy co będzie. I tak będę musiał się liczyć z tym że pierwsze kilka razy pewnie nic dobrego z tego nie wyjdzie bo będzie zalatywalo metalem a chce pożądanie wypłukać maszynę. Tylko mnie dziwi brak stabilności na górze chociaż chyba i tak ważniejsza jest temp na kolumnie mam rację?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”