Cukrówka nie klaruje sie

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
Jeziorak
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 12 lut 2020, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Jeziorak »

Witam wszystkich!
Mam taki problem.. Zrobiłem nastaw z 9kg cukru(9kg +woda =25l nastawu) i pracowało to sobie w piwnicy ok 17 stopni przez 15 dni do uzyskania - 3 blg(wiem powinno być mniej ale..)po 15 dniach ustala fermentacja poziom blg cały czas ten sam i stoi to sobie juz 10 i nie chce się klarowac. Drożdże PURIFERM MOSKWA.
Kolor mętno-mleczny robione z cukru biedra z promo :D

Byl to mój pierwszy nastaw z tak duża ilością cukru bo wszak człowiek ciekawy jest i kiedyś musiała być ta pierwsza próba 8-)

Wiem że można użyć klaru itp ale zawsze starałem się klarowac metoda grawitacyjną a jak już dawałem klar to z częściowo wyklarowanego produktu dla uzyskania idealnego efektu :)

Robiłem 2 takie nastawy z przesunięciem 1 tygodnia i ten wcześniejszy dostał klar i po 2 dniach przejrzal ale to też nie było to. Wydzielił się osad co prawda ale jakiś taki mętny też był. Smak po rurowaniu bez zmian.
promocja
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Cukrówka nie klaruje sie

Post autor: Kamal »

To wystaw na dwór, na chłód. :)
K.
Obrazek

Autor tematu
Jeziorak
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 12 lut 2020, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cukrówka nie klaruje sie

Post autor: Jeziorak »

Pomysł dobry bo temperatura sprzyja, ale mi nie chodziło o sam fakt wyklarowania tylko o przyczynę, żeby na przyszłość nie popełnić błędu ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 15 lut 2020, 12:15 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Cukrówka nie klaruje sie

Post autor: mtx »

Nie rób takich ulepów to i klarowanie będzie łatwiejsze. W nastawie jest jeszcze cukier, jest przez to gęstszy i ciężej się klaruje.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Cukrówka nie klaruje sie

Post autor: masterpaw2 »

@Jeziorak, pomijając fakt bardzo wysokiego blg początkowego (staraj się nie przekraczać 24blg), nie odnotowałem w Twoim poście kluczowego słowa, odpowiedzialnego za sprawne klarowanie - ODGAZOWANIE. Zerknij tu: klarowanie-nastawu-co-robie-nie-tak-t13856.html
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Cukrówka nie klaruje sie

Post autor: nemeto »

Blg 36 (prawie jak miód pitny ;)), jak dla mnie dużo za dużo. Tak jak poprzednicy - nie rób takich ulepów, i odgazowania znaczenie przyspiesza proces.

użytkownik usunięty
Re: Cukrówka nie klaruje sie

Post autor: użytkownik usunięty »

BLG startowe wynosiło 31,6 a nie 36, co nie zmienia faktu, że i tak dużo za dużo.

Autor tematu
Jeziorak
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 12 lut 2020, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cukrówka nie klaruje sie

Post autor: Jeziorak »

Blg na cukrobierzu wychyliło się nieco poza 30 także chyba japitole ma rację. Nastawy zrobiłem 2 ponieważ dostałem 2 paczki drozdzy (za flasice) i zaciekawiony nastawiłem takie cudo. Raczej robię nastawy słabsze z 7kg.
Tak jak pisałem ciekawość /eksperyment raczej już nigdy nie powtórzę numeru ;)

Muminek-M1
20
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 22 lis 2015, 16:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo Żywiec i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Cukrówka nie klaruje sie

Post autor: Muminek-M1 »

Ja początkowo też robiłem według instrukcji na opakowaniu. Mocny nastaw- 9 kg cukru na paczkę drożdży i 25l wody.
Wychodził słodkawy z amylami trunek i w przeliczeniu mniej niż 1l z kilograma cukru
Teraz robię 7 kl na paczkę drożdży i 25 litrów wody i jest dużo lepiej. Nie wiem i nie wnikam dlaczego ale podczas procesu wyciągam więcej spirytusu niż wcześniej zanim temperatury na 10 -tej i wyżej zaczynają rosnąć
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”