Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

tonku
50
Ulubiony Alkohol: Szampan cukrowy na BL
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Postautor: tonku » środa, 12 lut 2020, 06:58

Tylko 8l :problem:

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
250
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Kontakt:
Załączniki

Postautor: jatylkonachwile » środa, 12 lut 2020, 07:27

Ja też mam 8 czy tam 7l, ale koszty wymiany są takie że się nie opłaca i kupiłem dużą 50l. Jest taniej i wygodniej bo nie martwisz się że zaraz gaz ci się skończy.

Awatar użytkownika

tonku
50
Ulubiony Alkohol: Szampan cukrowy na BL
Załączniki

Postautor: tonku » środa, 12 lut 2020, 17:35

jatylkonachwile pisze:kupiłem dużą 50l. Jest taniej

Ile kosztuje taki przeskok?Wymiana 50l?Jeżeli mogę wiedzieć?Ile waży taka butla?

Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Załączniki

Postautor: Optoelektron » środa, 12 lut 2020, 21:08

Na Allegro koszt pustej ok 900 zł. Waga takiej butli w zależności od materiału i grubości ścianki 80 -120 kg.
Ostatnio zmieniony środa, 12 lut 2020, 21:09 przez Optoelektron, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.
Maciej

aakk
400
Załączniki

Postautor: aakk » środa, 12 lut 2020, 21:27

Jeśli dobrze pamiętam to niedaleko mnie gdzie zaopatruje się w gaz duże bule są po ~450zł

arTii
850
Krótko o sobie: ponad 40 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od niedawna - mój własny :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: arTii » środa, 12 lut 2020, 22:09

Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.
http://forum.nettemp.pl, http://wiki.nettemp.pl

Grzesius88
20
Ulubiony Alkohol: Brandy owocowe
Załączniki

Postautor: Grzesius88 » środa, 12 lut 2020, 22:16

Ja płaciłem 350 za pustą butlę plus 90 za argon.
Ostatnio zmieniony środa, 12 lut 2020, 23:18 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

Awatar użytkownika

jatylkonachwile
250
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Kontakt:
Załączniki

Postautor: jatylkonachwile » środa, 12 lut 2020, 22:20

Ja też zapłaciłem coś ok 400zł, wymiana to 140zł, butla waży sporo, ale nie sądzę żeby więcej jak 80kg. Da się bez problemu wrzucić ją samemu do auta.

chprzemo
650
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki
Re: Lutowanie - spawanie #4

Postautor: chprzemo » piątek, 28 lut 2020, 00:43

To chyba najlepszy temat na moje pytanie:

Planuje przesiadkę z palnika SR-26 na SR-9, czy ktoś ma doświadczenie z tymi uchwytami? Czy są kompatybilne od strony przewodu/węża pradowego- średnice gwintu? Korpus (obudowa z przyciskiem nie rurka z tworzywa) będzie pasował? Te uchwyty mają takie same czy różne średnice do montażu korpusu?

Pytam bo zastanawiam się czy z wymianą palnika/uchwytu wiąże się wymiana węża prądowego/gazowego i korpusu z przełącznikiem.... To, ze akcesoria są inne to jasna sprawa, bardziej chodzi o osprzęt od uchwytu do spawarki:)

Używam wersji chłodzonej gazem.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

chprzemo
650
Załączniki
Re: Lutowanie - spawanie #4

Postautor: chprzemo » piątek, 28 lut 2020, 08:20

Czyli sr-9 nie podmienię 1:1 za SR26... a odkupię odpowiednie redukcje czy szukać czegoś z przewodem?

@japitole- czytam wszystko ale dzięki Bogu nie zapamiętuje wszystkiego tylko to co uznam za istotne:) kilka tygodni temu nawet nie myślałem o takiej zmianie, teraz wpadłem na taki szatański pomysł.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 lut 2020, 11:02 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
japitole
250
Załączniki

Postautor: japitole » piątek, 28 lut 2020, 11:06

Z odpowiedzi @prolog1975 wychodzi, że on musiał przerabiać wąż, ale nie jest to regułą.
Natomiast cały osprzęt do uchwytu jest mniejszy i w tym wypadku przejście z 26 na 9 wiąże się z całkowitą wymianą jego podzespołów.

chprzemo
650
Załączniki

Postautor: chprzemo » piątek, 28 lut 2020, 12:08

@japitole- czepiając się niestety teraz Ty nie przeczytałeś wątku/pytania w którym aktywnie uczestniczysz... Napisałem jasno, ze wymiana akcesoriów jest nieunikniona i dla mnie jasna, pytałem o waż i wszystko co jest od uchwytu do spawarki.

Odpowiedziałem sobie sam i powiem wszystkim następnym:
Uchwyty nie są kompatybilne, SR9 ma GW 3/8’’ 24 UNF, SR26 ma 5/8’’ 18 UNF.

Wymieniając palnik trzeba się liczyć z wymianą wszystkiego- od węża aż po ceramikę :(

Awatar użytkownika

prolog1975
300
Załączniki

Postautor: prolog1975 » piątek, 28 lut 2020, 13:00

Tak podpowiem, że teraz kupił bym taki wąż bez osprzętu https://m.pl.aliexpress.com/wholesale/wp9f.html?channel=direct&searchType=mainSearch Sterowanie zrobił nożne z najprostszego włącznika też aliexpress.
To pewnie wygodniejsze niż włączanie ręczne. Dlaczego? Ano w chińskim wężu jest minus włącznik jest przyczepiony do rączki palnika na trytytki. Podczas manewrowania palnikiem przesuwa się co jest niewygodne i irytujące.
Nie ma co rozpaczać, naszą zabawę będziesz dziergał 9. A jak kiedyś będziesz potrzebował pospawać coś grubiej to już masz 26 pod ręką. Od przybytku głowa nie boli.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 lut 2020, 13:08 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
650
Załączniki

Postautor: chprzemo » piątek, 28 lut 2020, 13:39

@prolog1975 namierzyłem w PL cały komplet SR9 (składany ale wszystkie graty z jednego sklepu) za 196 pln, z calutkim osprzętem Kompletnym na prace z elektrodami 1,1.6, 2, 2.4- soczewki, tulejki, korki, ceramiki pod soczewki, korpus palika z włącznikiem wkomponowanym w plastik i nawet w tej cenie po dwie Złote elektrody każdego rozmiaru.

Kupuje bo mnie meczy już rozmiar sr26- tak jak piszesz, zostanie uwieszony przy spawarce ale będę podłączał tylko jeśli będzie coś grubszego do spawania...

Chyba w naszej zabawie nie ma co kupować zwykłych łączników prądowych bez soczewek? Podejrzewam, ze gabaryt 9 z soczewką będzie mniejszy niż 26 na zwykłym łączniku...

Autor tematu
japitole
250
Załączniki

Postautor: japitole » piątek, 28 lut 2020, 14:47

Możesz podać link do tej oferty. Rozumiem, że przez kompletna oferta, masz na myśli również wąż.

chprzemo
650
Załączniki

Postautor: chprzemo » piątek, 28 lut 2020, 14:58

https://matiw.pl/

Komplet poza przewodem dwużyłowym do włącznika. Kupiłem najtańsza osłonę na wąż bo założę swój obecny, a na wąż SR26 naciągnę tą bidę. Na stronie maja zajeb**sty konfigurator z interaktywnym schematem (po kliknięciu na schemacie w element odnośnik prowadzi do oferty sklepu) w życiu nie widziałem tak genialnego rozwiązania w sklepie internetowym. Nie kupowałem łączników prądowych i ceramik do nich bo będę robił tylko na soczewkach.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 lut 2020, 17:23 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
650
Załączniki

Postautor: chprzemo » czwartek, 5 mar 2020, 09:41

Kupiłem! Przyszło i mam problem.

Faktycznie palnik SR9 jest super mały. Jest fajny i poręczny jednak tak jak wcześniej było powiedziane wąż i przyłącza nie jest kompatybilny z SR26.

W wężu SR9 od strony spawarki jest zakute przyłącze M12x1, w spawarce z moich pomiarów wychodzi, ze jest M16, tak tez wynika z informacji w sieci... podpowiecie gdzie znaleźć redukcje/przejściówkę itp? Żeby to nie było gazowe dziwaczne przyłącze tylko jakiś zwykły gwint to coś bym uspawał:D a tak potrzebuje redukcji.

aakk
400
Załączniki

Postautor: aakk » czwartek, 5 mar 2020, 15:05

Cykniesz fotkę obu uchwytów obok siebie? Chciałbym zobaczyć różnicę bo w sumie nigdy się tym nie interesowałem a może warto by było :)

chprzemo
650
Załączniki

Postautor: chprzemo » czwartek, 5 mar 2020, 15:24

Wrócę do domu to cyknę i wstawię. Raczej będzie wieczorem.

Jeśli mój gwint w spawarce to M16x1,5 to chyba znalazłem rozwiązanie problemu. Patent nazywa się zakuwka M16x1,5 na OLX, można zakuć sobie wąż i cieszyć się jednym standardem. Dziś sprawdzę dokładnie co to za gwint i będę działał- najważniejsze, że jest nadzieja:)

Edit:
Na obydwóch palnikach są soczewki i ceramiki do soczewek, na dużym nr 6 na małym nr7. Obydwa mają średnie korki.

Foto:

5CA08F7D-7A70-4D7B-BE06-320CF50D2818.jpeg

57297A86-0EEB-45F3-9B6C-868303CAF752.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 mar 2020, 21:49 przez chprzemo, łącznie zmieniany 2 razy.

chprzemo
650
Załączniki

Postautor: chprzemo » niedziela, 15 mar 2020, 01:32

Jestem Wam winien kilka informacji..
Dziś pospawałem trochę nowym palnikiem i z przykrością stwierdzam, że nie był to najlepszy pomysł. Faktycznie jest mniejszy i lżejszy ale patrząc na użytkowanie w amatorskich warunkach bez dziwnych spoin w pachwinach czy za przeszkodami nie widzę różnicy poza kilkoma gramami mniej w reku.

Jeśli ktoś myśli o zakupie całkowicie nowego węża z palnikiem to jest fajne rozwiązanie, jeśli jednak ktoś tak jak ja wieczorem wpadnie na pomysł modernizacji spawarki to niech lepiej zastanowi się zanim wyda 200 złotych bo może być rozczarowany jak ja;)

I jeszcze jedno, często korzystam z kręcenia palnikiem, ustawiam sobie kąt palnika i spawam, niestety po kilkunastu minutach pękła guma na elastycznej części palnika- do wymiany. Może faktycznie za długo ciągiem spawałem i przejrzałem palnik i guma trzasnęła ale w większym SR26 wielokrotnie dłużej spawałem przy wygiętym paliku i od 2 lat palnik jak nowy...

9A294572-C5CA-4264-B830-738A8CAA0AF5.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Łączenie”