PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt »

Pierścienie działają, ale można powiedzieć, że trochę "przez przypadek"- korzystne jest partycjonowanie wypełnienia, które było skutkiem stosowania pierścieni. Dobry efekt w wysokich kolumnach dają bufory co 40-50cm, ale trzeba policzyć, czy starta tych kilku półek teoretycznych w ciągłości wypełnienia będzie mniejsza, niż to co dzięki buforom zyskasz. IMHO bufory warto rozważać powyżej 150cm wypełnienia. W kolumnach o zasypie KO do 120cm nie pakowałbym ich. Teoria odnośnie partycjonowania jest do wyczytania u E. Krella. Publikacja dostępna na forum.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
alembiki
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: Duch Wina »

Zygmunt pisze:.... korzystne jest partycjonowanie wypełnienia,....
Co masz na myśli używając słowa partycjonowanie? Samo dzielenie podparciem? Czyli to o czym pisał kolega lesgo58 - zabezpieczenie przed ubijaniem się sprężynek? W takim razie nie zostawiamy buforów na rozprężenie par tylko wszystko zasypujemy "nowoczesnymi" sprężynkami dzieląc zasyp podparciami co 40-50cm?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: Zygmunt »

Samo podparcie to trochę za mało, korzystna jest fizyczna przerwa kilkunastu mm pomiędzy fragmentami wypełnienia, taki "koszyczek". Pod i nad tym "koszyczkiem" po płaskim podparciu i będzie hulać.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: Duch Wina »

Zygmunt pisze:Samo podparcie to trochę za mało, korzystna jest fizyczna przerwa kilkunastu mm pomiędzy fragmentami wypełnienia, taki "koszyczek". Pod i nad tym "koszyczkiem" po płaskim podparciu i będzie hulać.
I tu wracam do pierwszego pytania? A niby po co płaskie podparcie pod koszyczkiem? Jak zrobię sprężynujący koszyczek z drutu (zaprze się w rurze) i na to położę podparcie to będzie źle?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: Zygmunt »

A jak odwrócisz kolumnę (np. do mycia, czy zasypania), to co?:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: herbata666 »

Odświeżę trochę temat :D.
Moja kolumna ma wysokość dokładnie z wziernikiem 224cm (43+57+57+57+10), OVM mam o 25cm niżej.
I teraz pytanko, na tą chwilę mam zostawione bufory między odcinkami po około 6cm czy je zmniejszać czy zostać przy takich. Jeżeli będę je chciał zwiększyć to muszę kupić sprężynki (używam tych od plipka).
W ramach informacji nie używam pierścieni centrujących i kolumna ma 50mm średnicy wewnątrz.

Ps.
nie wiem czy jest sens zakupu i testowania mniejszych buforów ??

Pozdrawiam
Piotrek
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: romeek84dna »

Witam, a ja postanowiłem przetestować pierścienie centrujące w swojej kolumnie. Od kega po 20cm miedzi wsadziłem pierwszy, kolejny jest 50cm wyżej w KO i jeszcze jeden 15cm poniżej głowicy. W sumie nastaw który gotowałem był ubogi w alkohol, jakieś 7% więc i praca nie do końca adekwatna, ale gon ma o 1 - 1,5 % więcej niż bez zastosowania pierścieni. Test wymaga jednak większej ilości gotowań. Aha, rurę mam 70mm wypełniona zmywakami , odcinek z nimi to 120cm .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: lesgo58 »

romeek84dna pisze:W sumie nastaw który gotowałem był ubogi w alkohol, jakieś 7% więc i praca nie do końca adekwatna, ale gon ma o 1 - 1,5 % więcej niż bez zastosowania pierścieni. Test wymaga jednak większej ilości gotowań.
No właśnie musisz jeszcze poćwiczyć i przede wszystkim lepiej ułożyć wypełnienie.
Pierścienie same w sobie nie generują lepszego destylatu. One tylko poprawiają błędy w wyposażeniu kolumny i niedostatki wynikające z użycie kolumn o małych średnicach.
W Twoim przypadku pierścienie pomogły bo używasz zmywaki. A zmywaki wymagają bardzo starannego ułożenia ( nie wystarczy je tylko ubić) zwłaszcza w takiej rurze jak Twoja. A użycie kolumny o tak dużej średnicy zwielokrotnia błędy złego ułożenia wypełnienia i przez to efekt "ściankowania" jest bardzo prawdopodobny. Pierścienie w części "wyprostowały" ten defekt.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: greg0004 »

A ma ktoś z was odniesienie do rektyfikacji na kolumnie, gdzie wypełnienie (sprężynki) jest patrycjonowane podparciami? Gdyby te podparcia uformować na wzór zagłębienia stożka to jakieś tam centrowanie by wystąpiło. W zasypie 1,5 metra co ile cm należałoby zastosować takie podparcia?
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: gary1966 »

Serwus, ja bym zrobił co 50 cm.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: herbata666 »

Nie wiem jak inni koledzy, ale ja u siebie nie zaobserwowałem żadnej różnicy przy sprężynkach rurę mam 54mm (50mm wewnątrz), sprężynki plipek, odcinki po około 50cm (wysokość 250cm). Przez chwilkę miałem pierścienie centrujące, a teraz mam tylko same podparcia co 50cm. Nie wypowiem się na temat rury 2,5m w jednym kawałku, ponieważ od razu miałem podzieloną na odcinki 50cm, ale raczej na pewno jest dużo lepiej dzielić rurę na kawałki, ponieważ nie następuje dość mocne ubijanie się sprężynek (ja u siebie nawet widzę, że po paru brykaniach wypełnienie się troszkę obniża, właśnie poprzez ubicie).

PS.
Zauważyłem ostatnio, że jak wyczyściłem wypełnieni i z powrotem zasypałem rurę, wręcz identycznie jak poprzednio, to potrzebowałem 2-3 destylacji, żeby kolumna zaczęła chodzić wedle wcześniejszego wzorca (przy pierwszym i drugim graniu jakoś dziwnie ją zalewało).
Teraz po paru kolejnych destylacjach znów jest idealnie jak wcześniej przed czyszczeniem.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: romeek84dna »

To że mam zmywaki a nie sprężynki to kwestia budżetu :) więc te braki jakoś trzeba naprawiać , tak jak mówisz.
Do wkładania i ułożenia zmywaków mam rurkę którą po uformowaniu zmywaka wpycham go do środka, więc nie jest tak źle jak Ci się wydaje kolego :P. Aparaturę budowałem sam, i jest to prototyp nie pozbawiony mankamentów, jednak spora już praktyka w jego obsłudze pozwala mi robić niezły destylat . Morał jednak taki jak mówisz, jeżeli nie ma sie świetnej aparatury pierścienie mogą pomóc. Zrobię już nie długo maszynę do sprężynek i zasypię kolumnę tymi, ocenię jak działa z pierścieniami i bez.

Konto usunięte
50
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 14 wrz 2012, 21:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: Konto usunięte »

Ja osobiście montuje pierścienie. Bo jeśli nie zaszkodzą, a mogą pomóc,dlaczego z nich rezygnować? Kosztem kilku złotych?
Dla przykładów często słyszę na co potrzebne jest tyle "zegarów" ? W sumie testy same mówią za siebie.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: Drupi »

Chciałbym coś udoskonalić w mojej kolumnie Z/P ;) . Czy jeśli kolumna ma 50mm. średnicy i zmywaki czy jest sens pomyśleć o pierścieniach centrujących ? Patrzyłem na allegro nic gotowego nie widzę. Czy wiecie gdzie można takie kupić? Przyznam że doczytałem do 7 strony tego tematu i są różne propozycje, ale trzeba mieć dostęp do materjałów żeby samemu zrobić.
I like noble drinks.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: aronia »

Drupi rozumiem, że chcesz tanim kosztem poprawić jakość, ale według mnie nie tędy droga. Ja w Twojej sytuacji skupiłbym się raczej na lepszym opanowaniu obsługi aparatu, a ewentualne modyfikację zaczął od wymiany wypełnienia, a jeżeli po niej nadal jakość i wygoda obsługi nie będą Cię satysfakcjonowały to pozostaje tylko zmiana typu głowicy na coś prostszego w obsłudze.
Jak przebrniesz przez cały temat to i tak decyzja będzie należeć do Ciebie czy dawać te pierścienie czy nie. Co do gotowych tutaj są w komplecie z SMS-em fi 63: http://destylatory.sklep.pl/index.php?i ... er=product, a o takie do rury fi 50 trzeba by zapytać producenta.
Awatar użytkownika

mariusz.pawełko
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 30 sty 2020, 10:42
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: mariusz.pawełko »

Witam. Mam problem z ciągle zalewającą się kolumną. Problem pojawił się po zmianie zmywaków na sprężynki. Wcześniej przy włączonych dwóch grzałkach 2x2300 dochodziło do zalania kolumny, wyłączałem jedną grzałkę i zalanie się cofało i było wszystko ok. Teraz zrobiłem dwie przerwy 7cm w wypełnieniu na 45cm i 95cm przy 130cm zasypu sprężynkami i nadal mi ją ciągle zalewa na 1grzałce 2300w. Dodać jeszcze jedną półkę ? Pierścienie ? A może regulator mocy by zmniejszyć moc grzałki ? Poradzicie coś .
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 sty 2020, 13:36 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Mariuszp

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: arTii »

Nie za wiele napisałeś. Przede wszystkim jaka średnica kolumny! 2,3kW to na kolumnę 63mm co najmniej, a i to niekoniecznie (w zależności jak ubite sprężynki)
Poza tym jak za mocno ubijesz wypełnienie, to tez będzie zalewało.
Jaką półkę chcesz dokładać???
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: robert4you »

Sprężynek nie ubijamy bo podczas ubijania ulegają zniszczeniu.
Ubite sprężynki na pewno mogą być przyczyną zalewania.
Sprężynki mogą być zagęszczane jedynie poprzez zawibrowanie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: arTii »

Źle się wyraziłem... Ale potocznie mówi się że sprężynki się "ubiły". Nigdy nie używałem siły względem sprężynek :D
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: PIERŚCIENIE CENTRUJĄCE (ROZDZIELAJĄCE) W KOLUMNIE

Post autor: prolog1975 »

Kolega za mocno grzeje 2.3kW na rurę 54.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”