piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Znajdziecie wszystko o metodach warzenia piwa, jak uzyskać najlepszą warkę oraz odpowiedni smak domowego piwka.

Autor tematu
cecon
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 11 sty 2020, 09:17

Post autor: cecon »

Witam. Do piwa z brewkita dałem na każde 0,5 l do butelki 1/3 łyżeczki glukozy. Po 14 dniach otwieram piwo i z szumem wylatuje mi z butelki jak wstrząśnięty szampan. Co zrobiłem źle?
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 sty 2020, 23:02 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Post autor: manowar »

Gushing może mieć parę przyczyn:
1. zabutelkowałeś niedofermentowane piwo - dojadło w butelkach i przegazowało...
2. za dużo nasypałeś do refermentacji - łyżeczka łyżeczce nierówna - łatwiej dozować syrop z odmierzonej ilości cukru
3. jeśli chmieliłeś na zimno to drobinki chmielu bardzo lubią powodować gushing
4. piwo zostało wcześniej wstrząśnięte albo stało w cieple i nalewasz nieschłodzone
5. niska higiena - złapałeś dzikie drożdże / inne drobnoustroje - które dojadły w butelce cukry niefermentowalne dla drożdży piwowarskich

Na przyszłość moje rady z doświadczenia:
- potrzymać na fermentacji nie 2 a 3 tygodnie - np po 2 przenieść do cieplejszego pomieszczenia na 3 dni i na kolejne 3 zrobić cold crush - drożdże na spokojnie dojedzą a różnica 0,5 blg to jest dodatkowe 2,5g cukru na butelkę
- dokładnie odmierzać cukier i generalnie dawać go mniej niż więcej... ostatnio sypię po 2g cukru na butelkę i jest ok
- zadbać o higienę
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Post autor: chprzemo »

Zabezpiecz pozostałe butelki jakoś sprytnie np- wstaw do jakiegoś kartonu lub pojemnika zamykanego przynajmniej na jakiś czas i obserwuj te których nie wypiłeś. Przegazowaleś piwo i możesz mieć tzw. szklane granaty, z tego co czytałem czasami nie jest to przenośnia i butelka potrafi się rozpizgnać na drobne kawałki które poszybują kilka metrów, słabo by było dostać takim odłamkiem w oko i lepiej niech ja rozerwie w kartonie, a nie na stole:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Post autor: czamnian »

@chprzemo ma rację, i wcale nie jest to przenośnia na własne oczy widziałem z 10 razy jak walą butle w piwnicy, tylko u mnie sytuacja wyglądała inaczej bo dostałem już przegazowane piwa i nawet odstawienie do ciemnej zimnej piwnicy nic nie dało.
Manowar też ci dobrze radzi lepiej zawsze mniej glukozy dać na przyszłość.

Dzilet
20
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 23 lis 2015, 14:39
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Post autor: Dzilet »

Ja tak przegazowalem cydr i całe szczęście że nie było nikogo w pobliżu. Butelki strzelały jak szalone jedna za drugą w transporterze. Ja bym proponował szybko to schłodzić i to dość mocno żeby nie było bum. Piwko otwieraj też chłodne wtedy nie będzie wylatywać jak gejzer, ewentualnie możesz od razu łapać do kufla nad zalewem. Moje doświadczenia są oparte bardziej na cyfrze, ale myślę że od piwa za wiele się to nie różni pod tym względem.
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Post autor: czamnian »

@Dzilet ale musisz przyznać że jest to widok epicki gdy otwiera się przegazowaną butlę a cała zawartość wylatuje na raz pod ciśnieniem hehe ;P
tylko szkoda materiału :bezradny:

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Post autor: mirek-swirek »

To jest widok wywołujący panikę.
Tak przegazowane butelki to świadomość, że w skrzynkach z tej warki stoją potencjalne granaty. A granat to nic, czym by sie piwowar zachwycał.

Dzilet
20
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 23 lis 2015, 14:39
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Post autor: Dzilet »

@czamnian za pierwszym razem jak otwierałem przegazowany cydr to mega się zdziwiłem a w dodatku musiałem lecieć na szmacie kuchnie wraz z jadalnią :odlot: od tamtej pory wolę nie ryzykować :P

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: piwo wylatuje z butelki po otwarciu

Post autor: Imbir »

Kiedyś na piwo.org ktoś opisywał że przegazowane piwo ponownie kapslował. Osobiście nigdy tego nie robiłem bo staram się przy piwie działać z aptekarską dokładnością i dokładnie mierzyć blg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warzenie Piwa”