Problem z mocą

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
rkiljan
10
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 28 sty 2014, 18:58

Post autor: rkiljan »

Witam, dzisiaj przy gotowaniu miałem dziwny problem, moc destylatu wyszła 92% :bardzo_zly:
Kolumna aabratek, 65mm,wypelnienie sprężynki od plipka 120cm, boczny odbiór. Grzane na gazie, Rr 1:4, odbierane bocznym, termometry sztywno stały w miejscu. Wsad 25%.Kolumnę używam od roku i zawsze wychodziło rowno 96, dzisiaj zmierzyłem wczorajszy urobek i :dupa: , 92, wlałem znów to do kega i od nowa puściłem ale procent taki sam, mógłby ktoś poradzić gdzie szukać przyczyny? Dodam że sprawdzałem na innym alkoholomierzu i tyle samo.
koncentraty wina

Dzilet
20
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 23 lis 2015, 14:39
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problem z mocą

Post autor: Dzilet »

Temperatura destylatu podczas pomiaru była taka sama?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Problem z mocą

Post autor: jatylkonachwile »

Obstawiam że masz problem z alkoholomierzami, lub przeciek ze skraplacza.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Problem z mocą

Post autor: johnex »

A czy przez ten rok użytkowania przesypywałeś sprężynki. Podczas użytkowania mogły się ubić i powodować miejscowe zalanie kolumny. Do tego dochodzą pozostałości produkcyjne, które spadają na dół i blokują przepływ. U nie kiedyś sprężynki zbiły się do tego stopnia, że przy rozgrzewaniu temperatura w kegu wzrosła do 99 stopni a pary nawet nie dotarły do skraplacza.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Problem z mocą

Post autor: gary1966 »

johnex pisze:U nie kiedyś sprężynki zbiły się do tego stopnia, że przy rozgrzewaniu temperatura w kegu wzrosła do 99 stopni a pary nawet nie dotarły do skraplacza.
Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić :scratch:
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

Autor tematu
rkiljan
10
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 28 sty 2014, 18:58
Re: Problem z mocą

Post autor: rkiljan »

Dzilet pisze:Temperatura destylatu podczas pomiaru była taka sama?
Destylat podczas procesu wypływa i ma ok 20 paru stopni, zawsze jest w temp pokojowej.
jatylkonachwile pisze:Obstawiam że masz problem z alkoholomierzami, lub przeciek ze skraplacza.
alkoholomierz na 100% dobry sprawdzałem na 2szt i na innym spirytusie i wódce i pokazuje idealnie. Skraplacz szczelny.
johnex pisze:A czy przez ten rok użytkowania przesypywałeś sprężynki. Podczas użytkowania mogły się ubić i powodować miejscowe zalanie kolumny.
Kiedyś je wysypywałem ale od tamtej pory było może z 10-12 gotowań, spróbuję dzisiaj wysypać i od nowa wypełnić kolumnę, dam znać czy pomogło
Ostatnio zmieniony piątek, 24 sty 2020, 11:47 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Problem z mocą

Post autor: johnex »

@gary1966 No właśnie też mnie to zaskoczyło. Oczywiście wraz ze wzrostem temperatury i brakiem skroplin wyłączyłem aparaturę. Na początek stawiałem na awarię termometru. Ale inny pokazywał to samo. Później myślałem, że z nastawu, który stał jakiś czas w wysokich temperaturach wyparował alkohol. Jak tak szukałem przyczyny to pary dotarły do głowicy, więc postanowiłem włączyć delikatnie grzanie i spróbować stabilizować kolumnę. Po pewnym czasie temperatura spadła do ok. 90 stopni i proces przebiegał już normalnie. Dodam że mam niestety pomiar temperatury par a nie cieczy w kotle. Tak sobie tłumaczę że wzrost ciśnienia spowodowany przytkaniem kolumny spowodował wzrost temperatury w kegu.
Od tamtej pory przesypuję wypełnienie co kilka procesów i się już takie cudza nie zdarzają.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 sty 2020, 10:54 przez johnex, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
rkiljan
10
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 28 sty 2014, 18:58
Re: Problem z mocą

Post autor: rkiljan »

Ogólnie i ja staram się obrócić kolumnę do góry nogami co jakiś czas ale widocznie to nie działa. Wysypałem dzisiaj sprężynki, opłukałem, zasypałem od nowa i działa, 96 powróciło :D dzięki za podpowiedzi :piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”