Zaprezentujcie tu wasze pomysły na destylator i nie tylko. Może własne zbiory lub inne dzieła sztuki które warto pokazać światu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
6000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Postautor: radius » sobota, 11 sty 2020, 13:53

@nike21, na dzień dzisiejszy pozostał mi jeden nypel na rurę 42 i jeden na rurę 54 x 2mm. Jeżeli będziesz chciał na rurę 54 x 1,5 to będziesz musiał poczekać jakieś trzy tygodnie. Po weekendzie będę zamawiał materiał i... wszystko zależy od czasu jakim będzie dysponował tokarz :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

jankesik
5
Załączniki

Postautor: jankesik » sobota, 11 sty 2020, 14:48

Też zrobiłem prosty destylator , teraz tylko wypolerowac i można działać Obrazek

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

nike21
100
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Załączniki

Postautor: nike21 » sobota, 11 sty 2020, 20:37

radius pisze:@nike21, na dzień dzisiejszy pozostał mi jeden nypel na rurę 42 i jeden na rurę 54 x 2mm. Jeżeli będziesz chciał na rurę 54 x 1,5 to będziesz musiał poczekać jakieś trzy tygodnie. Po weekendzie będę zamawiał materiał i... wszystko zależy od czasu jakim będzie dysponował tokarz :mrgreen:

Cierpliwość to cnota :D I szczerze powiem, że nie sprawdzałem jaki skok gwintu mam w tej mufie w kegu. Mogę to jutro sprawdzić suwmiarką bo grzebienia nie mam.

Jak wcześniej pisałem, PS ma być zapięty na Grainfatherze, który dysponuje mocą maksymalną 2kW. Jeśli ten kawałek deflegmatora fi 54 da mi szybszy odpęd, albo dzięki średnicy i ewentualnemu wypełnieniu lepsze oczyszczenie po pierwszej gonitwie to myślę, że warto mi zainwestować dodatkowe 200 zł w stosunku do fi 42 z projektu @radiusa czy @masterpaw2. Ponadto dodam, że planuję tak zbudować tego PS'a żeby był łatwo demontowalny do mycia/czyszczenia i abym mógł na górę zamontować kawałek rurki fi 54 i głowicę również z fi 54 Bokakoba jakby mnie naszła ochota na cukrówkę. Czyli takie trochę połączenie "saksofonu" i kolumny z projektu @yukimachi choć to dalsza przyszłość, ale furtkę taką sobie zostawię.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
6000
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 11 sty 2020, 20:58

nike21 pisze:nie sprawdzałem jaki skok gwintu mam w tej mufie w kegu. Mogę to jutro sprawdzić...

Nie musisz ;) W kegach jest gwint Withwortha 2" x 14 :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » sobota, 11 sty 2020, 21:13

Zaprojektuj sobie elementy aby każdy z nich zakończony był mufą. Jest to świetne rozwiązanie do składania maszyny z modułów oraz zachowania higieny. Długie elementy przeczyścisz wyciorem na wkrętarce, a małe wygotujesz w garnku z kwaskiem cytrynowym.
Puszczam Ci zdjęcie wkładki ze skośną półką.
Może służyć jako część głowicy lub OLM.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

nike21
100
Załączniki

Postautor: nike21 » sobota, 11 sty 2020, 21:15

Co oznacza ta liczba 14? Bo w metrycznym jest np M10x1,5

Dzięki .Gacek. W projekcie @yukimachi też mam ładnie rozrysowaną głowicę w razie W.
Ostatnio zmieniony sobota, 11 sty 2020, 21:19 przez nike21, łącznie zmieniany 1 raz.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » sobota, 11 sty 2020, 21:22

Liczba 14 to bodajże liczba zwoi na cal, ale w tym to radius jest dobrym, poczekajmy na jego odpowiedź.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
6000
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 11 sty 2020, 21:40

@.Gacek, zgadza się :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

nike21
100
Załączniki

Postautor: nike21 » sobota, 11 sty 2020, 22:16

14 zwoi na cal daje niecałe 2mm skok gwintu czyli potrzebuję nypel 2"x14 czy tam 54x2mm?

STAN999
20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:),ciągle początkującym w temacie i nieustannie zachłannym nowej wiedzy
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Kontakt:
Załączniki

Postautor: STAN999 » wtorek, 11 lut 2020, 09:04

nike21 pisze:14 zwoi na cal daje niecałe 2mm skok gwintu czyli potrzebuję nypel 2"x14 ......

Cześć.Nie możesz mieszać gwintu calowego z metrycznym

Awatar użytkownika

Linbaba
5
Załączniki

Postautor: Linbaba » środa, 12 lut 2020, 17:35

Kto pyta nie błądzi , dlatego proszę o radę , po przeczytaniu całego wątku zastanawiam się czy do produkcji zbożówek warto podjąć trud budowy kolumny półkowej , bo może jednak gra nie warta jest świeczki skoro saksofon zbiera tak dobre recenzje , a w szczególności kiedy daje się nie więcej jak dwa koncerty rocznie . Oczywiście kluczową rolę odgrywa jakość produktu , jeśli ma ktoś porównanie to chętnie usłyszłbym opinię .

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » niedziela, 16 lut 2020, 23:51

Tak czekałem na jakąś odpowiedź kogoś bardziej doświadczonego ale widzę, że nastąpiła cisza w eterze...
Ze zbożem nie mam doświadczenia, bardziej kręcą mnie owoce ale saksofon jest na tyle uniwersalny dlatego pozwolę sobie napisać kilka słów.
Chyba jak każdy ja również zaczynałem zabawę z tym instrumentem. Przy destylacji owoców pracowałem na dwa sposoby. Pierwszy to wypełnienie całej rury sprężynkami i gotowanie na raz z ostrym cięciem frakcji na zapas. Drugi sposób to namiastka kolumny półkowej i ułożenie luźnych zmywaków w 3 miejscach, na dole, na środku i na górze kolumny. Tutaj gotowałem już dwa razy, pierwszy odpęd robiłem do 99*C w kotle a drugi na nos i papugę. Byłem bardzo zadowolony z efektów i mam swojego miedziaka do tej pory. Jednak przyszedł taki czas, że i ja zapragnąłem mieć kolumnę półkową i z pomocą kolegów z forum udało mi się takie cudo poskładać. Po kilku pierwszych odpędach cukrówki poznałem maszynę i postanowiłem wrzucić do gara śliwki. Jakie było moje rozczarowanie kiedy destylat wyszedł bardzo podobnie do tego z PS-a... To był taki "święty grall" i destylaty miały z niego wychodzić prze cudne. Ech... No ale poczytałem tematy "półkowników" z forum i zacząłem eksperymentować. Na moje szczęście mam kolumnę sitową z regulacją wysokości przelewu. I chyba tylko dzięki temu, że miałem jeszcze dwie beczki śliwek zacząłem eksperymentować. Dopiero tutaj okazało się zmiennych przy destylacji jest tak wiele, że profil smakowy surowca może mieć kilka odsłon. Trzeba metodą doświadczalną znaleźć ten swój właściwy. Moc grzania, wysokość przelewu, ilość wykorzystanych półek, tempo odbioru, a nawet osuszenie półek może mieć wpływ na nasz destylat...
Więc jeżeli chcesz bawić się destylacją i czerpać z tego radość i przyjemność to idź w kierunku PS-a (używam go do odpędu surówki z kotłem w płaszczu) i kolumny półkowej do odnalezienia swojej drogi w destylacji.
Jeżeli będziesz destylował dwa razy w roku po 100 litrów to chyba nie warto się angażować w KP a po prostu cieszyć się destylatem z PS-a bo tutaj też jest wiele kombinacji i możliwości.
Ze swojej strony dodam tylko, że widok pracującej KP to magia i czar a tempo 4-ro calowej kolumny również przyspiesza znacznie proces.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

nike21
100
Załączniki

Postautor: nike21 » piątek, 6 mar 2020, 18:27

Jest i on, mój miedziany destylator do zbożówek :) W związku z brakiem czasu i miejsca oraz nie chcąc się uczyć na własnych błędach poprosiłem kolegę Adama @masterpaw2 o wykonanie "bliźniaka" z jego projektu. Po kilku rozmowach telefonicznych odnośnie tego instrumentu i wykorzystaniu go do moich potrzeb zdecydowałem się na jego zakup. Wprowadziłem jedną zmianę podpatrzoną na stronie stilldragon.eu oraz poprosiłem Adama o wykonanie od razu do tego instrumentu przykręcanej papugi. Całość prezentuje się przepięknie i już nie mogę się doczekać chwili, w której ten instrument zagra. Jeszcze raz bardzo dziękuję Adamowi za chęci i poświęcony czas. Poniżej fotka mojej miedzianej zabawki :)

Awatar użytkownika

Erazer
100
Załączniki

Postautor: Erazer » piątek, 6 mar 2020, 18:38

Fajne cacko, kupił bym coś takiego, jaka wysokość i średnica?
Ostatnio zmieniony piątek, 6 mar 2020, 18:43 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
6000
Załączniki

Postautor: radius » piątek, 6 mar 2020, 18:45

Kończę właśnie takie "cacko" dla jednego kolegi, więc i tobie mogę wykonać :D
Mój aparacik ma średnicę 42 mm i wysokość ok. 100 cm.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 6 mar 2020, 18:48

:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: zazdroszczę Masterowi jego talentu... Ach jeszcze raz brawo :ok:
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

nike21
100
Załączniki

Postautor: nike21 » piątek, 6 mar 2020, 19:02

Erazer pisze:Fajne cacko, kupił bym coś takiego, jaka wysokość i średnica?

Wszystko tak jak kilka postów wcześniej, a dokładnie: deflegmator fi 42 mm, łuk i chłodnica końcowa fi 28 mm. Wysokość całości 94 cm. Najlepsze jednak jest to co na foto ;)

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 6 mar 2020, 20:23

Odpowietrznik papugi?
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

Erazer
100
Załączniki

Postautor: Erazer » piątek, 6 mar 2020, 20:30

Strzelam że chodzi o zintegrowanie papugi z chłodnica

Awatar użytkownika

nike21
100
Załączniki

Postautor: nike21 » piątek, 6 mar 2020, 20:44

Si senior :D

Wróć do „Galerie destylatorów”