Pomysł na przeniesienie napędu

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

Pomożecie?!


Mam urządzenie gdzie na rurę 50mm muszę przenieść napęd, rura ma się obracać wolno, poniżej 1 obr/min.

Do napędzania chciałbym użyć silnika krokowego, prędkość ogarnę programowo w sterowniku lub na przekładni, myśle jak zrobić przeniesienie na rurę- jakieś koło pasowe czy koło zębate? Silniki nema17 maja w cholere rozwiązań ale problem jaki widzę to przeniesienie tego na rurę 50mm bo raczej nie znajdę koła zębatego kompatybilnego z nema17 które zamontuje na rurze 50mm

Dodam, ze przeniesienie napędu musi być skuteczne, ustrojstwo nie jest łożyskowane, nie jest Wyważone i na jednym końcu jest kilkukilogramowe obciążenie...


Dopiero zaczynam projekt, ale może ktoś już ma jakieś doświadczenia i nie będę wyważał otwartych drzwi:)


Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony sobota, 11 sty 2020, 02:19 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
promocja
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Pomysł na przeniesienie napędu

Post autor: psotamt »

Tak tylko rzucę, na zasadzie burzy mózgów... przegub Cardana lub połączenie elastyczne za pomocą stalowego kompensatora mieszkowego. Pierwszy do dużych obciążeń, drugi do małych. Wszystkie można łączyć na gwint, zacisk lub spawać. Przy tak małych obrotach każde z tych połączeń skompensuje wszelkie nieosiowości i krzywizny. Taki tam pomysł...
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pomysł na przeniesienie napędu

Post autor: chprzemo »

Dzięki za podpowiedź, ale te rozwiązania raczej nie zadziałają- po pierwsze silnik krokowy ma oś chyba 3 mm, a rura 50 będzie kłopot z dopasowaniem tych rozwiązań. Drugi poważniejszy Problem jest taki, że napęd idealnie gdyby był rownolegle do osi rury, nie mogę tylnej ścianki rury zaslepić cardanem czy kompensatorem mieszkowym.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

tonku
50
Posty: 99
Rejestracja: wtorek, 14 paź 2014, 19:50
Ulubiony Alkohol: Szampan cukrowy na BL
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pomysł na przeniesienie napędu

Post autor: tonku »

Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Pomysł na przeniesienie napędu

Post autor: sero »

Najprostszym rozwiązaniem są koła pasowe i pasek klinowy. Jakoś to musi być podparte, tuleja, panienka, łożyska. Co to ma być obrotnica?

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pomysł na przeniesienie napędu

Post autor: chprzemo »

obrotnica do spawania.
Wrzeciono tokarskie z wyprowadzoną rurą 50mm która jest wsunięta na prosty stojak z dwóch blach Które maja otwory i ‚przewlekam’ przez nie konstrukcje z wrzecionem. Narazie napęd jest ręczny ale i tak wczorajszy spaw rury 32 mm to (jak na moje umiejętności) mistrzostwo świata- z napędem elektrycznym będzie to moje ulubione narzędzie w garażu- zaraz po spawarce:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”