Aabratek - wysokość kolumny vs. jakość urobku

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
Domin_Kielon
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2019, 23:36
Podziękował: 4 razy

Post autor: Domin_Kielon »

Witam. Przymierzam się do złożenia kolumny typu aabratek i mam pytanie.
Z tego co wyczytałem na forum - wielkość ma znaczenie :D (w tym wypadku wysokość).

Mam do dyspozycji 2 miejsca - jedno blisko mediów (woda, odpływ, prąd itd) o wysokości ok. 2,60m i drugie o wysokości 3,90m. Do drugiego miejsca trzebaby ewentualnie podciągać wszystkie media, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami.

Nie wdając się w szczegóły budowy kolumny - czy te teoretyczne 1,3m różnicy na wysokości kolumny sprawią że warto inwestować w podciąganie mediów i adaptacje pomieszczenia pod całą zabawę czy lepiej "zaoszczędzone" pieniądze przeznaczyć na lepszą jakość niższej kolumny?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
promocja
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Aabratek - wysokość kolumny vs. jakość urobku

Post autor: lesgo58 »

Domin_Kielon pisze:... czy lepiej "zaoszczędzone" pieniądze przeznaczyć na lepszą jakość niższej kolumny?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Jakość produktu to przede wszystkim operator. Reszta ma mu w tym pomóc.
Lepiej zainwestować w lepszą jakość kolumny niż jej wysokość. Prawidłowo wykonany bufor, 150cm kolumny z OLM, dobre wypełnienie i będziesz się cieszył upragnionym trunkiem. Aha - 60mm średnicy wystarczy w zupełności.
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 gru 2019, 08:11 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Aabratek - wysokość kolumny vs. jakość urobku

Post autor: Drupi »

Ja mam 150 cm OLM , razem z katalizatorem i dobrymi sprężynkami i nigdy nie bede chciał dłuższej, jestem zadowolony. A i tak dobry operator to bardzo ważne
Ps.
Nie mam bufora..
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 gru 2019, 12:37 przez Drupi, łącznie zmieniany 1 raz.
I like noble drinks.

Autor tematu
Domin_Kielon
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2019, 23:36
Podziękował: 4 razy
Re: Aabratek - wysokość kolumny vs. jakość urobku

Post autor: Domin_Kielon »

Wiadomo, dobry operator to podstawa i w tym kierunku będę się rozwijać :)
Chodziło mi właśnie o to w co celować pieniędzmi. W wysokość czy raczej w jakość materiałów. Odpowiedź już padła, za co dziękuję :)

Mam jeszcze pytanie odnośnie budowy, również w kwestii finansowej.
Z Waszego doświadczenia - budować kolumnę podstawową bez OLM, bez bufora itd. z wypełnieniem np. zmywakami a potem ją ulepszać i dokładać pieniądze, czy lepiej dozbierać kasę i zbudować od razu dobrej jakości sprzęt?
Wiem że dalej rozmawiamy bez większych konkretów, ale jestem na etapie projektowania tej kolumny i zastanawiam się którą stroną iść. :)

Ps. Z doświadczenia - Keg 30l czy 50l?
Mam 3 wiadra fermentacyjne na nastawy 25l i zastanawiam się na którym kegu będzie mi logistycznie łatwiej to przerabiać.

Udanego nowego roku dla wszystkich!
Ostatnio zmieniony środa, 1 sty 2020, 14:19 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Aabratek - wysokość kolumny vs. jakość urobku

Post autor: lesgo58 »

Domin_Kielon pisze:...budować kolumnę podstawową bez OLM, bez bufora itd. z wypełnieniem np. zmywakami a potem ją ulepszać i dokładać pieniądze....!
Oceń swoje finanse i zadecyduj. Oczywiście możesz zacząć od podstawowego aabratka. Jak Ci się spodoba i nabierzesz wprawy wtedy ocenisz czy dalej inwestować. Każda następna inwestycja to poprawienie komfortu pracy na kolumnie. I wbrew pozorom - mimo wydanych dodatkowych pieniędzy - oszczędza się cały czas.
OLM budowałbym od razu, bo to tania inwestycja. Bufor wbrew pozorom tez nie jest drogi. Zwłaszcza jak się robi samemu. Tylko warunek - trzeba go zrobić poprawnie. największa inwestycja to wypełnienie.
Keg 50l.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Dzilet
20
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 23 lis 2015, 14:39
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek - wysokość kolumny vs. jakość urobku

Post autor: Dzilet »

Domin_Kielon pisze:Z Waszego doświadczenia - budować kolumnę podstawową bez OLM, bez bufora itd. z wypełnieniem np. zmywakami a potem ją ulepszać i dokładać pieniądze, czy lepiej dozbierać kasę i zbudować od razu dobrej jakości sprzęt?
Wspawaj sobie od razu nypel pod ovm i go zaślep, jak będziesz miał później chęć i kasę to zawsze możesz chłodnice dołożyć już bezinwazyjnie.
Co do zmywaków i sprężynek miałem podobny dylemat i postawiłem na zmywaki bo tańsze i do teraz żałuję. Zbieram właśnie kasę na sprężynki bo są dużo bardziej wygodne w obsłudze niż zmywaki.
Domin_Kielon pisze: Ps. Z doświadczenia - Keg 30l czy 50l?
Mam 3 wiadra fermentacyjne na nastawy 25l i zastanawiam się na którym kegu będzie mi logistycznie łatwiej to przerabiać.
Jak dla mnie najlepszy zbiornik przy 25 litrowych fermentatorach to 60l. Nie wiem czy takie kegi są, ale sam mam 50l i brakuje tej 10 bardzo.

Autor tematu
Domin_Kielon
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2019, 23:36
Podziękował: 4 razy
Re: Aabratek - wysokość kolumny vs. jakość urobku

Post autor: Domin_Kielon »

Panowie,

Wielkie dzięki za odpowiedzi :)
Czas przystąpić do projektu!
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”