Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
JerzySmerf
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 14 gru 2019, 11:06
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: JerzySmerf »

Witam serdecznie mistrzów domowych alkoholi, to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość ;)
We wrześniu postanowiłem zrobić swoje pierwsze wino, padło na wino z jabłek a raczej z tłoczonego z nich soku. Nastaw wyglądał tak: balon 20l, 10 litrów soku, 4 litry wody i 3 kg cukru, oraz prawie całe opakowanie 10g drożdży winiarskich bayanus i pożywkę do drożdży activit. Po 24h rozpoczęła się burzliwa fermentacja, która trwała przez jakiś miesiąc. Balon był przez ten czas w ciepłym miejscu. Następnie dodałem do nastawu 3 litry wody i 2kg cukru. I wszystko ustało. Więc wyczytawszy w internecie, że to etap cichej fermentacji zawinąłem balon w koc i odstawiłem balon w chłodniejsze miejsce. Wino do tej pory zlewałem już dwa razy, bo rzeczywiście zbierał się na dole spory osad. Wino smakuje całkiem dobrze, ale jest jeden problem, jest za słodkie. Przelewając do szklanki ta aż lepi się, są też delikatne bąbelki. Niestety przed zrobieniem nastawu nie sprawdziłem ile w soku jest cukru. Moje pytanie do Was, czy mogę tą słodycz zredukować czy zrobiłem coś nie tak z proporcjami i taki ulepek już z niego pozostanie? Kilka dni temu zrobiłem też pomiar cukromierzem ale wynik nic mi nie mówi.. Czy to oznacza ze jest w winie jeszcze na tyle cukru że powinien dosypać np. pożywki?
Z góry dziękuje ze wszelkie rady z waszej strony, Pozdrawiam
Piotrek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 gru 2019, 15:51 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: .Gacek »

Drożdże przerobiły tyle cukru ile mogły i padły od alkoholu :D po co aż 5 kg cukru???
Zrób drugi taki sam nastaw na wino i nie dodawaj nic oprócz drożdży, w odpowiednim momencie będziesz powoli dodawał tego ulepka aż miejmy nadzieję nastaw przerobi cały cukier. Dopiero wtedy będzie z tego wino...
Pozdrawiam Gacek.

lewy87r
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 13:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: lewy87r »

Jak smakuje mocne jabłkowe wino? O tyle dobrze, że słodkie to jakoś może wejdzie :)

Ja wiem jak smakuje ale może ty się pochwalisz czy warto? :)

Autor tematu
JerzySmerf
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 14 gru 2019, 11:06
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: JerzySmerf »

Szczerze smakuje zaskakująco dobrze jak na kompletny mój debiut tylko że zdecydowanie wolę wytrawne smaki, czuć w nim drożdże(?) i wyczuwalny jest lekko smak soku na którym go robiłem. Ciekawe ile to może mieć % skoro tak mocno dosłodziłem.. Pijąc go w sumie nie czuje że jest mocne, ale też wypiłem tylko kieliszek na spróbowanie.
Dzieki wielkie za ten pomysl z mieszaniem, czyli najlepiej do drugiego balona np. 10l wlewam 5l soku tloczonego, dodaje 10g bayanusa - nie potrzebna bedzie tu już pożywka? Potem od razu wlać do niego ten 'ulepek' czy poczekać aż drożdże zjedzą sam cukier z soku? Odzyskałem nadzieję że może przynajmniej część uda sie przerobić na wytrawne :)

Autor tematu
JerzySmerf
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 14 gru 2019, 11:06
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: JerzySmerf »

Witam,
Właśnie przygotowałem drugi nastaw, 5 l tłoczonego soku z jabłek (na start ma 15 stopni Blg) dodam do niego drożdże i pożywke i niech pracuje. Teraz moje pytanie czy zaczekać aż burzliwa fermentacji się w nim skończy a blg niemal wyzeruje i dopiero wtedy dolewać ten mój zasłodzony- poprzedni nastaw, czy raczej 'na oko' odczekać ten tydzień, dwa i dolać tą poprzednią partię razem z nowymi drożdżami?
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź,
Piotrek
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: Góral bagienny »

Sprawdzaj blg jak będzie koło 5 to dodawaj słodkie wino ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
JerzySmerf
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 14 gru 2019, 11:06
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: JerzySmerf »

Dzięki wielkie, tak zrobię.
Mam jeszcze tylko pytanie, do drugiego nastawu nie dodawałem już cukru, tylko szczyptę do połowy paczki drożdży bayanus zmieszanych z letnią wodą. Nastaw już ma 24h i na razie cisza, nic nie bulgocze czy to jest ok i tak to zostawić? Ewentualnie badać stan blg?
Z góry dzięki
Piotrek
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 gru 2019, 21:56 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: Góral bagienny »

Z letnią woda? A ile woda miała stopni? Nie ugotowałeś przypadkiem drożdży :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
JerzySmerf
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 14 gru 2019, 11:06
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: JerzySmerf »

Woda w szklance miała 30st, a sam sok miał jakieś 20 - trzymam go aktualnie w najcieplejszym miejscu w domu czyli kuchni ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 gru 2019, 08:15 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: TUTEK »

Cześć. Nie ma co się chwalić, lecz jeśli wszystko zaplanujcie od początku, to jest duże prawdopodobieństwo, że wszystko się uda. Proszę to mój przykład. Wino wyszło bardzo dobre, tylko że śmierdziało... Malizną :D
post140846.html#p140846

niemen82
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 10 lip 2018, 17:08
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: niemen82 »

I jak ci poszło?

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
JerzySmerf
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 14 gru 2019, 11:06
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: JerzySmerf »

Niestety nastaw (tłoczony sok 5l 15blg + bayanus pół opakowania + łyżka pożywki) od sobotniego wieczora milczy w wiaderku, zero bulgotania.
Chyba dosypie drożdży może to coś mu pomoże.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: Góral bagienny »

@JerzySmerf Imienniku chodzi mi o to że drożdże bayanus powinny zacząć pracę po około godzinie.
Dlatego padło pytanie czy nie ugotowałeś drożdży. Sprawdz rurkę i korek bo często tu występuje problem z szczelnością.
Ja nie robię win ale destylaty z owoców ;). Ale nastawy robię jakby z tego wino miało być.
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

niemen82
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 10 lip 2018, 17:08
Re: Wino jabłkowe z soków tłoczonych-za słodkie?

Post autor: niemen82 »

Hej.
Jeśli korek jest nieszczelny, to możesz zaobserwować pracę nastawu po prostu mu się przyglądając. Powinny iść malutkie bąbelki. Poświeć latarką jeśli masz przezroczysty zbiornik. Jeśli jest nieprzezroczysty i nie możesz zobaczyć to przyłóż ucho do ścianki beczki, będziesz słyszał szum.
Jeśli rzeczywiście nie ruszyło, to odlej trochę do szklanki, dodaj zimnej przegotowanej wody i drożdży. Zostaw szklankę w tym samym pomieszczeniu co balon. Po jakimś czasie powinna powstać piana. Możesz nawet dać temu godzinę.
I daj dużo drożdży z 10-15g na 20L.
Zanim to jednak zrobisz sprawdź Blg nastawu, jeśli ma 20-25blg i jest w nim alkohol, to będzie ciężko.
Ja też przesłodzilem o 2kg, bo mi się balony pomyliły. Ale przy około 10% alc i blg 25, dodałem 3l soku bez cukru i na to uruchomione 4 łyżeczki G995. Po dobie dodałem activit, 1 łyżeczkę. Chcesz zobaczyć efekt?
Jeszcze jedno, lepiej trzymaj to w 15-20C bo drożdże łatwiej giną w ciepłym alkoholu.
Zanim dodasz drożdże, mieszaj na maxa nastawem by go odgazować. Mieszaj naprawdę kilka minut. Drożdże potrzebują powietrza do utworzenia błony komórkowej, a nie CO2 które wypełnia balon po pierwszej fermentacji.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 gru 2019, 19:31 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”