Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: marvet »

Witam ponownie,
Moją przygodę z psoceniem zacząłem ok 2 miechy temu, stworzyłem w tedy z teściem destylator na bazie szybkowaru 9L. Dawał niezłe efekty 70% po pierwszej destylacji. Jak do tej pory z drugiej nie korzystałem- choć zamierzam to zmienić w niedzielę (29.08.) synek będzie miał 2 urodzinki 05.09. i chciałem przyszykować coś ekstra :) Natomiast od kilkunastu dni jestem członkiem forum AD no i przyszło mi do głowy skonstruowanie pierwszej kolumny. Zacząłem od wyboru kotła, w osobnym poście, gdzie kolega @Zygmunt pomógł mi wybrać najlepszą dla mnie ofertę :) KEG 30L już zamówiony :)
Lecz zwracam się do Was ekspertów, o ocenienie mojego projektu kolumny i ewentualne poprawki w nim:
00eced992f20a61142b3edee20d0db0215485.jpg
Kilka słów o projekcie:
Wydaje mi się, że została tu wyciśnięta moja wiedza dotycząca tworzenia kolumny zdobyta na forum AD, po kilkunastu dniowym ślęczeniu i czytaniu postów, dotyczących różnych tematów związanych tematyką budowy aparatury.
Więc zacznę może od początku, kolumna ma być zastosowana w KEGu 30L po piwie.
Keg będzie ogrzewany grzałką elektryczną o mocy 1,5kW z regulacją (jak ową zdobędę).
Sama kolumna będzie stworzona z rury 60 fi o grubości 3mm podzielonej na 2 częsci:
- część pierwsza 1300mm wypełniona zmywakami,
- część druga 200mm z 7 ZP.
a. ZP o średnicy 8mm ułożone co 90stopni w odległości ok 10-15mm
b. pierwszy ZP od góry będzie w odległości nie mniejszej niż 30mm
c. w odległości tej będzie znajdował się termometr elektryczny
Po kolumnie będzie znajdował się wylot stały, do którego za pomocą rurki silikonowej będzie podłączona chłodnica szklana o długości 500mm.
Chłodzenie ZP i chłodnicy będzie jak na razie odbywało się w oddzielnych obiegach zimnej bieżącej wody wpuszczanej w obieg od dołu ku górze.

Pytania związane z budową:
przyznam że jeszcze nie przeczytałem działu łączenie i tu chyba mam najwięcej pytań,
(troszkę czasu już spędziłem na czytaniu, a mam nadzieję, że pytania okażą się dla WAS bardzo proste).
1. problem z wykonaniem przyłącza kolumny do kega (chciałbym, aby była demontowana), i połączenie części 1 kolumny z 2, również chciałbym, aby się demontowały,
2. montaż zmywaków w rurze- czy tylko zmywaki, czytałem jeszcze o szkle, miedzi, i w jaki sposób to tam zamontować, aby było bezpiecznie, żeby nie wypadały itp.
3. czy 7 ZP to wystarczająco, i czy średnica 8 mm jest wystarczająca,
widziałem projekt bliźniaczej kolumny z ZP 10mm
4. @Zygmunt- co do termometru elektronicznego, to czy mam sobie podczas spawania przyszykować dodatkowy wlot, sposób montażu termometra.
5. Chłodnica, czy taka szklana ok 50cm wystarczy na Kega 30L bez problemu, chciałbym, aby była wydajna.
6. jak do tej pory wiodę do chłodnicy podłączałem bezpośrednio do kranu, teraz bym chciał zastosować coś podobnego, lecz aby było rozdzielone na 2 obiegi, i do każdego obiegu był osobny zawór do kontroli przepływu zimnej wody, proszę o radę z czego to zrobić, jak wykonać, chyba coś podobnego widziałem u kolegi @Kucyka w Bimber Boyu przy tych 3 chłodnicach, mam nadzieję, że mogę liczyć na poradę.

Jeszcze raz proszę Was o odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, jak mi się nasuną nowe pewnie będę je od razu zadawał. Czekam zarówno na krytykę jak i słowa pochwały :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Post autor: Zygmunt »

Odpowiedzią na pytanie 1 są wywijki z KO przyspawane do kolumny. Fotka zerżnięta od Calyxa: Obrazek Wytniesz sobie na waterjecie albo laserem, koszt parę złotych.
2- o wypełnieniu jest wielki temat:
http://alkohole-domowe.com/forum/zmywak ... -t962.html oraz alternatywny:
http://alkohole-domowe.com/forum/wypeln ... c-t57.html
Zmywaki wypadają najlepiej- same się trzymają w kolumnie (nie trzeba żadnych sitek na dole), mają najlepszy stosunek powierzchni do objętości i są najtańsze.
4- spawaj sobie spokojnie, żeby zamontować sondę termometru wystarczy Ci potem wziąć wiertarkę i wywiercić małą dziurkę na szczycie głowicy. Potem sobie ją zaklajstrujesz Poxiliną albo silikonem.
5- bez problemu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Post autor: marvet »

dzięki @Zygmunt za podpowiedzi :)

co do pytanie nr 6. sam już znalazłem odpowiedź, nie wiem czy najlepszą, ale na pewno skuteczną, zastosowałem:

1. trójnik chrom 1/2 - 8,49 szt.
Obrazek
2. zawór kataw 1/2 - 2szt. - 11,99 szt.
Obrazek
3. prawie całość:
Obrazek
Obrazek

Do zakończenia tego połączenia potrzeba:
1. jedna przejściówka z 24 na 1/2 z kranu do trójnika
2. 2 rureczko długości ok 5cm i grubości ok 8mm łączące zawór z wężykiem silikonowym

wszystko wkrótce będzie w komplecie :) więc pewnie zademonstruje.

Potrzebuje jeszcze odpowiedzi na pytanie nr 3!!!!
pozdro, marvet
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Post autor: Zygmunt »

Na pytanie nr. 3 może odpowiedzieć Ci tylko ktoś, kto posiada tyle ZP w kolumnie tej średnicy. Powinno dać radę.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Post autor: marvet »

Mam jeszcze tydzień, ale wydaje mi się najbardziej prawdopodobne, że zrobię 7 ZP po 8mm, leciuteńko wygiętych, tak aby skraplało się wszystko środeczkiem :)
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Post autor: bogdan »

Skoro jeszcze tego nie wykonałeś, moja rada - nie eksperymentuj: ZP 8mm mogą mieć za małą moc chłodzenia. Optymalna średnica to 12mm. Wydajniejsze ZP to mniejsze zużycie wody :D

pozdrawiam Bogdan

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Post autor: masol »

Witaj marvet - ponieważ jestem posiadaczem kolumny z ZP, więc radzę Ci - ZP to zły pomysł :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
marvet
50
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 21:33
Ulubiony Alkohol: dobra psota :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Post autor: marvet »

masol pisze:ponieważ jestem posiadaczem kolumny z ZP, więc radzę Ci - ZP to zły pomysł :)
pozdrawiam

może coś więcej.....
raczej rzadko spotykam się z negatywnymi opiniami dotyczącymi ZP
... alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach! ...

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: Moja pierwsza kolumna z ZP i szklaną chłodnicą...

Post autor: masol »

Witam
Temat ZP był już wałkowany na forum. Poszukaj troszkę. Generalnie łatwiej wykonać głowicę z kondensatorem ze spirali ze stali nierdzewnej czy miedzianej niż wspawać ZP. Sprawność ZP jest słaba, problemem jest też ustabilizowanie kolumny. Skraplacz w postaci spirali i odbiór par poniżej skraplacza jest optymalnym rozwiązanie i dużo wydajniejszym. Zerknij na kolumnę severige2, która jest połączeniem kolumny LM-VM, spróbuj zbudować coś takiego, a nie będziesz żałował. Ja jestem w trakcie budowy takiej głowicy. W połowie września powinienem być już po testach. I ważna sprawa - koniecznie zaaplikuj na dół kolumny około 30 cm wypełnienia z miedzi. W razie pytań - pisz na maila albo na prv. Możemy pogadać też przez tel.
pozdrawiam.
mas0l
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”