Grzałka 12v

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
endi251l
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 3 lut 2018, 19:26
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: endi251l »

Siema

Mam pytanie
Czy jest jakaś grzałka na 12 v która by dała radę z naszym hobby ???
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Grzałka 12v

Post autor: Nowacky »

Kiedyś coś takiego widziałem tylko nie pamiętam jakiej mocy. Szukaj w google pod słowami grzałka solarna :)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Grzałka 12v

Post autor: wawaldek11 »

Endi - skąd będziesz miał zasilanie? Bo przy 12 V prądy będą duże - powyżej 100A, a to stawia pewne wyzwania.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Grzałka 12v

Post autor: Nowacky »

@wawaldek11 racja a 100A da nam moc dopiero 1,2KW a więc 12v ze względu na grubość kabli będzie problematyczne:(
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Grzałka 12v

Post autor: jatylkonachwile »

Obniżanie napięcia nie ma sensu w tym przypadku, lepiej jest zastosować grzałki na 400V niż na 230V a ty chcesz na 12? Chyba że kombinujesz jakiś mały przenośny sprzęt na biwak do samochodu ale opłaca się? Wozić sprzęt i surówkę?

Moc grzałki to wzór P=U*I lub P=I²R albo żeby lepiej to zobrazować po przekształceniu jest I=P/U
Podstaw sobie wartości i zobacz kiedy I jest najmniejsze, a co za tym idzie najcieńsze przewody.
(I to prąd w A, U to napięcie w V a P to moc w W).

Autor tematu
endi251l
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 3 lut 2018, 19:26
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Grzałka 12v

Post autor: endi251l »

powiem tak
Myślałem o zasilaniu ze słońca kilka paneli solarnych i akumulatorów
W danym miejscu nie ma prądu a sąsiad na działce ma 3 panele solarne i 2 akumulatory z przetwornicą
Przez ten sprzęt oświetla sobie działeczkę o powierzchni prawie 400 metrów plus altanę plus drobny sprzęt takie jak Kosiarka do trawy, wiertarka, szlifierka i inne rzeczy w tym stylu
Więc pomyślałem żeby takie coś zbudować lecz nie wiem dokładnie czy da radę na taką grzałkę
Wiem że to koszt trochę drogi najdroższy to zakup odpowiedniej przetwornicy
Gadałem z sąsiadem on wydał na to 800 zł ale wszystko używane kupował

lewy87r
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 13:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Grzałka 12v

Post autor: lewy87r »

eko rozwiązanie nie do końca są ok, z 12V jak koledzy dobrze napisali będzie problematyczne by uzyskać odpowiednią moc.I to zła droga.


Oświetlenie to najmniejszy problem przy dzisiejszych LEDach itp... co do zasilania kosiarki to może bym nie przesadzał (duzo prądu potrzebują do rozruchu) ale dobra przetwornica 12V na 230V 2kW to 500PLN mniejsze nie pociągną. Tą drogą raczej bym szedł - grzałki nie zmieniamy na 12V ale zmieniamy napięcie na 230V.
Akumulator to też musi być duży odpowiednio i głębokiego rozładowania by nie uwalić za pierwszym razem. to wydatek 100Ah jakieś kolejne 500PLN
A gdzie panele, kable, i inne przetwornice do ładowania?

Jeśli chodzi o samo światełko i sprzęty do 600W (tania szlifierka, wiertarka i inne rzeczy w tym stylu - może podkaszarka elektryczna) to temat robi się interesujący.
Bo przetwornica na 12 -> 230V to koszt 160PLN akumulator może być mniejszy - ba jak dobrze zrobisz zabezpieczenie by nie uwalić go to może być zwykły jakiś jak zalega więc 0zł. Panele + regulator napięcia + kable to koszt 400-500zł więc prawie w budżecie. I to będzie grać. (można posiłkować się prostownikiem w domu i zawozić naładowany akumulator co 3-4dni na działkę i oświetlenie będzie hulać)

Ja mam na roboczo akumulator jakiś z odzysku za darmo do silnika na ponton. 64Ah - ładuje prostownikiem i te 4-5h wędkowania na jeziorku styka. Oczywiśnie nie ciągłej jazdy.

Przy grzałkach typu 2kW to bez porządnych baterii i pozostałego osprzętu nie będzie to działać albo sie usmażą, kable, akumulator itp.. spadki mocy, napięcia itp...

Najtaniej i najlepiej w tym przypadku to KEG + taboret + butla.
Ewentualnie jak się uprzesz na prąd to wtedy agrgat który ci parkocze i wtedy masz te 3,5kW w jakimś tanim agregacie.

Więc raczej grzałka 12V nie nada.
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Grzałka 12v

Post autor: Nowacky »

Chyba temat kolega lewy87r wyjaśnił w 100% i nie raczej tylko napewno grzałka 12V odpada do naszych celów :D

Autor tematu
endi251l
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 3 lut 2018, 19:26
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Grzałka 12v

Post autor: endi251l »

no to odpada ta mini elektrownia
A co do agregata to mam na 2500w i też lipa bo spala od 0,6 do 0,9L na godzinę benzyny więc drogo trochę

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Grzałka 12v

Post autor: wawaldek11 »

A kto mówił, że to hobby tanie będzie? :mrgreen:
Wczoraj dostałem rachunek z RODOS za prąd na 750 zł. :bezradny: Ale trochę fabryka chodziła ;)
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Grzałka 12v

Post autor: Nowacky »

@endi251l Ale to też jest moc maksymalna agregatu, i jeśli nie jest to jakiś porządny agregat to wątpie by wytrzymał 8h pod obciążeniem 2kw. A więc zostaje Ci tylko gaz do wyboru:(

lewy87r
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 13:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Grzałka 12v

Post autor: lewy87r »

Z gazem można się zaprzyjaźnić :D Na działeczkę to jak znalazł dodatkowe ciepełko :) w kanciapie :)

No chyba że to piwnica to nie polecam gazu z butli :)
Ostatnio zmieniony środa, 6 lis 2019, 16:25 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”