filtracja węglem pomiędzy destylacjami


Autor tematu
krzysztofjotkowski
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 6 lip 2019, 10:41

Post autor: krzysztofjotkowski »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Od kilku lat śledzę Forum, ale dopiero teraz zdecydowałem się zasięgnąć porady bardziej doświadczonych kolegów. Otóż produkuję z cukru alkohol, którego przeznaczeniem jest wytwarzanie nalewek. Dotychczas do nalewek używałem dwukrotnego destylatu o mocy 65-70 %, czyszczonego węglem(rzadko) lub nie (najczęściej). Czyszczenie węglem przeprowadzałem poprzez zalanie dwukrotnego destylatu o mocy 65-70% i zlanie po 2 dniach. Wiem że to wbrew sztuce, ale to z lenistwa i braku czasu oraz filtra.Rezultaty nie były zadowalające. Obecnie dojrzałem do używania filtra, destylatu schłodzonego i rozcieńczonego do max. 45%. Ponieważ do nalewek używam destylatu 65-70%, zastanawiam się czy po dwukrotnej destylacji i następnie czyszczeniu węgle destylować po raz trzeci dla podwyższenia woltażu, czy też po pierwszej destylacji filtrować a następnie drugi raz pędzić. Trzykrotna destylacja da duży ubytek alkoholu a do nalewek a nie czystej wódki nie musi to być najprzedniejszy spirytus. Czy ktoś z szacownego grona robił takie próby? Będę wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam wszystkich serdecznie . :bezradny:
koncentraty wina

aakk
1150
Posty: 1166
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: filtracja węglem pomiędzy destylacjami

Post autor: aakk »

Przede wszystkim napisz jaki posiadasz sprzęt
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
krzysztofjotkowski
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 6 lip 2019, 10:41
Re: filtracja węglem pomiędzy destylacjami

Post autor: krzysztofjotkowski »

Sorry, zwykły pot still, czyli szybkowar 9l,dwa odstojniki szklane, pierwszy z deflegmatorem drugi bez i chłodnica szklana. Załączam zdjęcie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: filtracja węglem pomiędzy destylacjami

Post autor: Kamal »

Pozbądź się odstojników.
Do nalewek potrzebny jest jak najczystszy spirytus, aby nie dawał obcych smaków w nalewce.
Więc trzecia destylacja po czyszczeniu węglem jest wskazana.
P. s. Pomyśl o wystawieniu kawałka rury miedzianej fi 22 mm z 0,5 m i z niej wyjście prosto na chłodnice. Napewno zobaczysz różnice. Jeszcze możesz zrobić coś na wzór refluxu, - zrób płaszcz wodny do tej rury, albo owiniesz ją wężem silikonowym. Pozwoli Ci to uzyskać większy %.
K.
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 paź 2019, 23:16 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami”