Bufor do kega 30l.


Autor tematu
ladzio866
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 9 sty 2018, 20:36

Post autor: ladzio866 »

Witam forumowiczów. Bufor skończony pojemność 1 litr (do kega 30 wystarczjąca). Zewnętrzna rura 129 mm wewnętrzna 80, dwa złącza sms 100mm.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-J320F przy użyciu Tapatalka
alembiki

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: PETER29 »

Chyba troszkę mała pojemność chociaż niech wypowiedzią się ludzie którzy działają na takich małych sprzętach. Natomiast ten krążek wspawany z nawierconymi otworami to już przegięcie. Będzie Ci zalewac kolumnę przez co nie będziesz mógł utrzymać stabilnej temperatury. Jeśli nie masz podparcia wystarczyło dac zmywak z Lidla.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: radius »

PETER29 pisze:Natomiast ten krążek wspawany z nawierconymi otworami to już przegięcie. Będzie Ci zalewac kolumnę
Będzie :( Ale przynajmniej nawiercony "artystycznie" :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
ladzio866
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 9 sty 2018, 20:36
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: ladzio866 »

Praktyka wykazuje że pojemność jest wystarczająca dla wsadu 25l. Przy wysokości wewnętrznej rury 20 cm i średnicy 80 która jest wypełniona miedzią nie ma szansy żeby zalewało. Bufor pełni funkcję katalizatora i jest zasypywany od góry.

Wysłane z mojego SM-J320F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: lesgo58 »

ladzio866 pisze: Bufor skończony pojemność 1 litr (do kega 30 wystarczjąca).
Fajna robota. Jednak popełniłeś kilka niedociągnięć. Po pierwsze - podparcie dla wypełnienia. Prawdopodobnie masz za mało otworów i będzie Ci zalewać. dowierć ile się jeszcze da. Następna sprawa to pojemność. Trochę za mała. Co nie znaczy, że ten bufor będzie pracował źle.
Zadanie buforowania spełni.
Jednak jako stabilizator procesu będzie pracował krócej. Zyski które można osiągnąć z dużego bufora - czyli użycie większej mocy grzania, a tym samym szybszy odbiór oraz dłuższa stabilna praca - nie będzie Twoim udziałem. Będziesz musiał po prostu szybciej reagować na zmiany temperatury.
Konkludując. Nic złego się nie stało. Jednak decydując się na ten element kolumny warto przemyśleć jego konstrukcję aby wykorzystać jego zalety do końca.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Reinchardt
30
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 15 lut 2018, 20:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Lubelskie
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: Reinchardt »

Kolego czym to spawałeś?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
ladzio866
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 9 sty 2018, 20:36
Re: RE: Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: ladzio866 »

Reinchardt pisze:Kolego czym to spawałeś?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
Tigiem nr 141.

Wysłane z mojego SM-J320F przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
ladzio866
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 9 sty 2018, 20:36
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: ladzio866 »

Bufor poprawiony pojemność 1,5 litra. Wysokość całkowita 36 cm, 27 cm do przelewu. Dno wycięte i wspawane druty. Dorobiony został dodatkowy zawór w kegu do zrzutu z bufora.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wysłane z mojego SM-J320F przy użyciu Tapatalka

Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: Zbyszek56 »

Mam pytanie, czy przelew z bufora do kega musi być centralnie, czy może spływać po ściankach?

gold1962
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 27 kwie 2014, 18:15
Podziękował: 1 raz
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: gold1962 »

przelew do kega nie jest konieczny. Bufor 1 litr jest wystarczający. Nie będzie zalewać kolumny przy tej średnicy. Podparcia ze zmywaka wystarczą. Jedyny problem to dogrzanie bufora.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: radius »

gold1962 pisze:przelew do kega nie jest konieczny.
Przeczytaj jeszcze raz wcześniejszy post i zastanów się o jaki przelew chodzi kol. Zbyszek56 ;)
gold1962 pisze:Bufor 1 litr jest wystarczający. Nie będzie zalewać kolumny przy tej średnicy.
Pojemność bufora nie ma nic wspólnego z zalewaniem kolumny :shock: Pojemność bufora dobiera się do pojemności kotła.
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 paź 2019, 17:29 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

gold1962
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 27 kwie 2014, 18:15
Podziękował: 1 raz
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: gold1962 »

Czytałeś aby kolego co napisałem ?
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Bufor do kega 30l.

Post autor: magius »

Cześć,
Jestem w trakcie projektu aabratka. Nie planowałem bufora, jednak zmieniłem zdanie - w przyszłości będę chciał wstawić bufor, trzeba sobie ułatwiać życie a z tego co jest opisane na forum tak właśnie jest :)
Założenia projektu:
- głowica aabratek,
- wziernik latarka,
- kolumna dzielona w połowie (aby się wypełenie nie ubijało), średnica 60,3 ścianka 2mm, ocieplenie otulina armaflex 19mm,
- porty termometrów: keg, 10 półka teoretyczna (dwa porty jeden dla zmywaków, drugi dla sprężynek pryzmatycznych), głowica, wylot wody chłodzącej ze skraplacza,
- ujście ovm 230mm od górnej granicy wypełnienia - króciec 1/2 cala a w niego wkręcany zawór kulowy a za nim chłodnica Liebiga,
- wyjście na pomiar ciśnienia w kegu i w kolumnie w okolicy 10 półki teoretycznej,
- multitermometr od Boleckiego z czujnikiem ciśnienia,
- miejsce na katalizator (tutaj chciałbym w przyszłości podmienić i wstawić bufor),
- kolumna łączona z kegiem poprzez adapter wkręcany w mufę kega mojej konstrukcji:
Obrazek
- keg 30l grzanie 2x2kW,
- regulator mocy od Pamela,
- wszystkie wymiary będą dobrane aby wykorzystać wysokość pomieszczania 2150mm.
Wszystko elementy łączone na tri clampy (lekko zmodyfikowane) dla rur fi 60,3mm.
Podstawowe zależności wydaje mi się, że znam. Średnica wewnętrzna bufora ma mieć większą średnicę od średnicy kolumny, pojemność bufora w stosunku do wsadu 1:20 (mam też plik obliczeniowy w excelu, ktoś wrzucał na forum, nie pamiętam nicku, wszystko będzie dobrane jak należy), wysokość wewnętrznej rurki tak aby przy zasypie generowała 3-4 półki teoretycze.
Mam jednak jedną rzecz której nie wyczytałem/nie znalazłem - czy w tym przypadku tej pojemności bufora (1-1,5l) muszę koniecznie mieć bufor z podgrzewanym dnem, czy wystarczy porządne jego ocieplenie?
Zakładam że szerokiego wlewu nie będę robił a bufor zrobię na tri clampy dla rur fi 60,3 i w przyszłości wstawię w miejsce katalizatora - wtedy dno nie byłoby podgrzewane. Może paść pytanie czemu od razu nie zrobię bufora. A no, że już jestem przy końcówce zbierania części, spawacz już czeka w gotowości, więc nie wyrobię się teraz czasowo.
Ewentualnie jeżeli dno musi być podgrzewane to wchodzi w grę zrobienie dna pozornego i wtedy zachowam oryginalne połączenie z kegiem.
Dajcie znać co sądzicie w temacie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”