Co to za destylator? prośba o identyfikację

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
Vovoka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 paź 2019, 20:01

Post autor: Vovoka »

Witam. Radek, nowy na forum jeszcze nie praktykujący. Przypadkiem wpadła mi w ręce dość stara aparatura podczas sprzątania domu Ojca kolegi, który zmarł. Prośba o opinię o jakość wykonania i funkcjonalność. Konieczna jest wymiana elektryki, kable rozpadają się w rękach, nie wiem czy grzałka działa, brakuje też osprzętu. Porady jak przywrócić sprzęt do życia mile widziane.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 paź 2019, 11:41 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Co to jest?

Post autor: mtx »

To jest bardzo ubogi CM i filtr węglowy (ta rura z prostokątnym zbiornikiem to filtr). Całość wygląda na nierdzewkę.
A co z tym zrobić? To zależy co chcesz pędzić, jak czystą to bym z tym na złom poszedł, a jak jakieś smakówki ze zboża czy owoców to można kombinować nad dostosowaniem do użytku.

Autor tematu
Vovoka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 paź 2019, 20:01
Re: Co to jest?

Post autor: Vovoka »

Dzięki za nakierowanie na właściwy tor. Trochę poczytałem więc moje wnioski są następujące. Żeby uruchomić aparaturę potrzebuje oprócz wymiany instalacji elektrycznej zakupić dokładny termometr najlepiej elektroniczny z sąda który będzie umieszczony w otworze na szczycie kolumny oraz mniej okłady w samym destylatorze żeby się zorientować kiedy proces się zacznie. W destylatorze są dwa otwory jeden bezpośrednio nad grzałką jest to wspawana zaslepiona rurka, która zapewne podczas pracy jest znużona w zacierze oraz drugi ponad gwintowany otwór obecnie zaslepiony. Czy termometr umieścić w górnym czy w dolnym otworze a może w obu? Kolumna posiada wypełnienie że szkła czy warto przy takim sprzęcie wymienić je na miedziane/stalowe, oraz jaki regulator napięcia zakupić ( manualny czy automat). Pozdrawiam
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: mtx »

Termometr w zbiorniku umieść na dole by mierzył temp. cieczy. Wypełnienie wymień na nierdzewne zmywaki i trochę miedzi w dowolnej postaci, ja jeszcze bym się pozbył tych sitek w rurze - dla ułatwienia pracy z wypełnieniem. Regulator najprostszy jaki uda Ci się kupić. Co do reszty to dobrze kombinujesz, ale pamiętaj, że czystej na tym nie zrobisz, za to destylaty smakowe jak najbardziej.

Autor tematu
Vovoka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 paź 2019, 20:01
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: Vovoka »

Dzięki. Z pewnośćą zastosuje się do rady. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: .Gacek »

Port termometru już w zbiorniku jest. Wypełnienie to kulki szklane - możesz je wymienić na zmywaki dobrej jakości np z Lidla. Kolumna posiada też 3 zimne palce i nie ma odstojników. Przy odrobinie cierpliwości i poczytaniu kilku tematów będziesz miał fajny sprzęt do owocówek.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Vovoka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 paź 2019, 20:01
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: Vovoka »

Szklane kulki już są w śmietniku. Do owocówek starczą same zmywarki? Czy lepiej zainwestować w sprężynki stalowe i miedziane? Kolumna ma średnicę 51 mm wewnątrz wysokość 102 cm. Zimne palce zamontowane są na 30, 40 I 50 cm kolumny. Istnieje ryzyko, że zmywaki podczas montażu mogą w niektórych miejscach być ściśnięte dość mocno a w niektórych będzie luz. Nie odczytałem jeszcze jaki to ma wpływ na proces.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 paź 2019, 07:00 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Vovoka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 paź 2019, 20:01
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: Vovoka »

Tak myślę, że przy użyciu sprężynkek mogę uzyskać równomierne wypełnienie całej kolumny. Ale oczywiście mogę się mylić.
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: radius »

Masz rację, ale gdy zmywaki potniesz na mniejsze kawałeczki, równie dobrze wypełnisz wszystkie dostępne przestrzenie w kolumnie :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Vovoka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 paź 2019, 20:01
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: Vovoka »

Fakt, dzięki za tipsa. Dziś pierwsz od około 20 lat ruszyła grzałka. Pojemność 25l. według kalkulatora na stronie padew.pl grzałka ma moc 2kW lub trochę mniej. Muszę poczytać czy przy takiej mocy potrzebny jest regulator napięcia.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: mtx »

A co to za kalkulator? Nie prościej po prostu zmierzyć pobór prądu? Regulator w takim sprzęcie oczywiście, że jest potrzebny - no dobra może nie kategorycznie potrzebny, ale dla wygody pracy te 30zł chyba, Cię nie zbawi? ;)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: ramzol »

2kw to moc dla spirytusu i rury wypełnionej sprężynkami przy tej średnicy. Dla smakowej musisz zejść niżej z mocą. Wypełnienie deflegmatora ma bezpośredni wpływ na oczyszczenie destylatu . Czym drobniejsze wypełnienie tym bardziej oczyszczony destylat. Zimne palce mają za zadanie skroplić część par i cofnąć na wypełnienie w deflegmatorze gdzie odparowują ponownie. Tak zwany refluks. Jak to dobrze ugryźć można za pomocą refluksu ustawić stały procent wychodzącego destylatu. Na zasilaniu ZP dobrze jest założyć zaworek dość precyzyjny, który to wszystko ułatwi. Poszukaj tematu temperatura w pesie i jak otrzymać spirytus na ZP. Masz tam sporo informacji na temat sterowania aparatem typu CM opierając się na cukrze. Ze smakowkami to trochę inna jazda.
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 paź 2019, 07:27 przez ramzol, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
Vovoka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 paź 2019, 20:01
Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

Post autor: Vovoka »

Dzięki. Zaczynam kompletować nowy osprzęt. Części do złożenia skrzynki z regulatorem, włącznikiem, bezpiecznikiem i wentylatorem już w drodze. Zacznę od porządnego czyszczenia, ślady po poprzednich użytkownikach trzymają się mocno.
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 paź 2019, 21:12 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”