BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
stefan.siarzewski
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 26 lut 2019, 19:55

Post autor: stefan.siarzewski »

Bolecki 3 jakkolwiek jest dobrym rozwiązaniem, ma jeden duży problem. Ponoć to kwestia braku pamięci w procesorze, no nie do końca, miejsca i pamięci w nim mnogo jak się okazało po rozebraniu. Bardziej chyba chodzi o to, że zabrakło fantazji przy programowaniu.
Wsadzonych jest sporo rzeczy, a brakuje wam podstawy - pierwszy z parami wychodzi wam metanol, a nie odbieracie go w kosz!

Powinien być jak najszybciej odebrany - dla zdrowotności. Przyjmujemy przy zbiorniku 100 litrów minimum 150 ml.

1. bolecki w wersji 3 działa tak, że po rozgrzaniu i zalewaniu, NIE UMIE OTWORZYĆ elektrozaworu 12V odpowiadającego za przedgon.
2. opowieści o tym, że metanol jako cięższy i tak zbierze się w jeziorze na dole i zostanie potem odebrany, można sobie wsadzić między bajki, mało kto dysponuje aż takim dużym jeziorem (wraz z innymi syfami z stabilizacji musiałoby mieć z litr pojemności, żeby zebrać odpady na dnie plus coś z rezerwy)
3. najgorsze jest to, że w takiej sytuacji metanol i inne śmieci krążą w kolumnie z góry na dół i odwrotnie przez prawie godzine, albo dłużej.
4. najlepsze byłoby jak w wersji 2, otwarcie od razu EZ przedgonu i spuszczenie metanolu, dalej stabilizowanie kolumny z otwarciem EZ i „kapaniem” po kilka kropel najcięższych frakcji z kosz. (zastosowanie za EZ zaworka precyzyjnego)
5. inne rozwiązanie to wykonanie odbioru wspomnianych 150ml w kosz zaraz przy zalewaniu, a nastepnie wykonanie kolejno drugiego i ewentualnie trzeciego odbioru hurtem (w sumie powinno to dać około 750ml)

jak to zrobić na boleckim 3?
- jest plugin do sterownika SKN
- sprytne małe ustrojstwo, które podłączamy dodatkowo do EZ i SKN, działa na 12V (można pobrać z płytki boleckiego, albo własnego zasilacza)

co robi i jak działa?
- otwiera EZ przedgonu w tym samym momencie kiedy otwiera się chłodzenie głowicy na kolumnie, czyli na samym początku - tak jak powinno być!!!!
- możemy regulować czas otwarcia EZ (jest wyświetlacz, który odlicza czas do zera)
- możemy jednym przyciskiem otworzyć EZ na stałe wg potrzeby (owocówka w trybie automatycznym!!!)
- całość nie ingeruje w jakikolwiek sposób w pracę SKN, nie dokonujemy ani pół modyfikacji w SKN, nie tracimy gwarancji
- w całości usuwacie metanol i nie wpuszczacie go w kolumnę powtórnie, nie zanieczyszczacie nim par nawet przez moment.
- zadziała przy każdym rozwiązaniu kolumny automatycznie sterowanej przez SKN (LM, VM, OLV, OVM)

całość zrobiona jest dość ładnie i delikatnie, wiem, że w tej chwili panowie przygotowują egzemplarze finalne w obudowach i mocowaniu takim, że zamontuje się to na uchwycie boleckiego od dołu.

pare złotych kosztuje, ale spisuje się zajebiście i nie ma opcji, że metanol wam krąży i rozpuszcza się w całym odbiorze.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: Doody »

Nie znam się na sterownikach ale kolega opowiada bzdury jeżeli chodzi o stabilizacje kolumny. Kolumna powinna się stabilizować jakiś czas (np. godzinę) bez odbierania jakichkolwiek frakcji w celu wygotowania przedgonu i jego koncentracji w głowicy. Po drugie metanol jest lżejszy od etanolu a nie cięższy. Po trzecie metanol w destylacie to najmniejsze zmartwienie ponieważ są go tylko śladowe ilości. Z tony cukru można wyprodukować 3 g metanolu. W skład przedgonu w chodzi (oprócz etanolu) octan etylu, śladowe ilości metanolu, aldehyd octowy, alkohol amylowy itp.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: radius »

@stefan.siarzewski, do postu kol. Doody, mogę tylko dodać, że chyba nie znasz zasady pracy kolumny i nie wiesz po co się ją stabilizuje. Niepotrzebne są żadne przeróbki i kombinacje ze sterownikiem. Dokładne przeprowadzenie procesu i odebranie przedgonów załatwi sprawę.
W wolnej chwili poczytaj sobie ten temat - sprawdzenie-samogonu-za-pomoca-chromatografu-t2712.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: prolog1975 »

Stefan walnołeś jak kulą w płot. Śmierdzi to złotymi myślami pewnego tuza rektyfikacji. Jak już bałbym się metanolu to zakładam trójni na LM i ręcznie opróżnie jeziorko. Potem niech działa sterownik. Dodatkowym zaworkiem mogę kropelkować. Swoją drogą nie traktuje SKN jako automatu a rozbudowany sterownik, który cały czas kontroluje. Szczególnie gdy odbieram przedgon.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 paź 2019, 11:41 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: lesgo58 »

Kol. stefanie - coś ty się tak uwziął na ten nieszczęsny metanol.? Zdaję sobie sprawę, że być może strach przed ślepotą czy coś w tym rodzaju. Jednak mogę Ciebie uspokoić - nawet jak go dobrze nie odbierzesz to i tak nic Ci się nie stanie. To po pierwsze.

A po drugie - czytając to coś wypisał..
stefan.siarzewski pisze:...
2. opowieści o tym, że metanol jako cięższy i tak zbierze się w jeziorze na dole i zostanie potem odebrany, można sobie wsadzić między bajki, mało kto dysponuje aż takim dużym jeziorem (wraz z innymi syfami z stabilizacji musiałoby mieć z litr pojemności, żeby zebrać odpady na dnie plus coś z rezerwy)
3. najgorsze jest to, że w takiej sytuacji metanol i inne śmieci krążą w kolumnie z góry na dół i odwrotnie przez prawie godzine, albo dłużej...

... i nie ma opcji, że metanol wam krąży i rozpuszcza się w całym odbiorze.
...zastanawiam się, czy w ogóle masz pojęcie o zasadach rektyfikacji? :scratch:
Wszystko wskazuje na to, że nie. Jak potrzebujesz jakiś wyjaśniających podpowiedzi - pytaj śmiało.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
stefan.siarzewski
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 26 lut 2019, 19:55
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: stefan.siarzewski »

Hmm,
Zaglądnąłem tu z ciekawości jakiś czas temu, przyglądnąłem się procesom, poczytałem, poproszony o rozwiązanie problemy zainterweniowałem, ale co tam.
Na cholerę mi było 5 lat studiów, na cholerę było robić doktorat i na cholerę robić projekty instalacji destylacyjnych zakładom azotowym i gorzelniom. Przecież jest tylu fachowców na świecie. Pozdrawiam i smacznego zatem. Do dna! Znaczy do pierwszego zejścia!

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: wawaldek11 »

I Ty i Tobie podobni doktorzy teoretycy projektują instalacje destylacyjne, które produkują taki syf, po których ludzie chorują.
Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać
Ostatnio zmieniony sobota, 5 paź 2019, 12:39 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: bociann2 »

..ja też nie mogłem się powstrzymać.

Klaszcze teraz Wwaldkowi.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: lesgo58 »

stefan.siarzewski pisze: Na cholerę mi było 5 lat studiów, na cholerę było robić doktorat i na cholerę robić projekty...
Wychodzi na to, że straciłem wraz z innymi kupę forsy na Twoje wykształcenie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: RE: Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: bociann2 »

Wychodzi na to, że straciłem wraz z innymi kupę forsy na Twoje wykształcenie.[/quote]

Taak, siedzę teraz na fajce przed blokiem, ocieram łzy ze śmiechu, a przechodnie patrzą się na mnie jak na debila..

Brawo Lesgo!!!

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: prolog1975 »

Stefan wracaj na tą uczelnie i żądaj zwrotu czesnego. Ogarnięci ludzie więcej z tego forum wiedzy wynoszą niż Ty ze studiów.
https://m.youtube.com/watch?feature=you ... IliS-mfdlI
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: RE: Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: Pablito »

stefan.siarzewski pisze:
... robić projekty instalacji destylacyjnych zakładom azotowym i gorzelniom.
@stefan to ja mam takie pytanie: w jaki sposób instalacje destylacyjne w gorzelniach oddzielają metanol i inne frakcje lekkie (według twojej wiedzy)? Jak się ich pozbywasz?
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: Doody »

Doktorant pisze, że metanol jest cięższy od etanolu...To tak jakby metalurg twierdził, że aluminium jest cięższe od ołowiu.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: radius »

@Doody, chyba źle odczytałeś co napisał stefan.siarzewski;
stefan.siarzewski pisze:opowieści o tym, że metanol jako cięższy i tak zbierze się w jeziorze na dole i zostanie potem odebrany, można sobie wsadzić między bajki
Ja odczytałem to zupełnie odwrotnie niż ty ;)
Może kol. stefan.siarzewski nie walnie focha i rozwieje wątpliwości
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aakk
1150
Posty: 1163
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: aakk »

Mi to tu baitem zalatuje..
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: rastro »

Doody pisze:Doktorant pisze, że metanol jest cięższy od etanolu...To tak jakby metalurg twierdził, że aluminium jest cięższe od ołowiu.
No właśnie, pięć lat studiów, doktorat i projekty aparatury przemysłowej, a po takim tekście można odnieść wrażenie, że to wszystko psu w d**ę poszło ;). Może chodziło o gęstość, a może o lotność a może temperatury wrzenia. W kontekście kolumny/destylacji zapewne tą ostatnią cechę, może też o lotność (w sumie jedno z drugim ma wiele wspólnego - w kontekście termodynamicznym, bo obie rzeczy są definiowane w oparciu o prężność pary nasyconej). Ale z drugiej strony w kontekście kontekście jeziorka mogło chodzić o gęstość... tyle tylko że mówimy tutaj o mieszaninach jednorodnych więc...

Tak więc znowu pasuje mi tu cytat z niezawodnego i ponadczasowego Terrego Prachetta:
Wykształcenie to prosta sprawa. Nauczenie się czegoś okazało się trudniejsze.
:D :hahaha: :D
Ostatnio zmieniony sobota, 5 paź 2019, 19:33 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: Góral bagienny »

To już się robi niesmaczne :( Nakręcacie się nawzajem czy co? :o
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: bolecki »

Fajny temat znalazłem. Ja tam osobiście twierdzę że się nie znam i pewnie uznał bym słowa stefana za trafne, ale powiedz mnie stefan... Jak tobie się udało stwierdzić po rozkręceniu sterownika że miejsca w pamięci jest w czort i jeszcze trochę?.

----------------
Dla równowagi psychicznej radius'a, wraz z innymi, chciał bym dodać iż posiadam wykształcenie podstawowe (niepełne)
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

dark113
30
Posty: 39
Rejestracja: środa, 31 mar 2010, 02:06
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Post autor: dark113 »

Dobra wystarczy wypowiedź iż nie jest jak mówisz i tyle - dać cytat do nauki - wjo ... Poco dalsze rozwody ? Najgorsze jest to że ten i inne bzdurne tematy niszczą forum.
Apropo technologia produkcji spirytusu przemysłowego znacząco się różni od naszej filozofii.
Ale ja tam doktoratu nie robiłem więc się nie znam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”