Wysokość montażu termometru na kolumnie

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
huzin
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 7 sie 2019, 19:47
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: huzin »

Witam.
Po długiej lekturze tego i sąsiedniego forum, postanowiłem zainwestować w aabratka.
W myśl zasady, że chytry dwa razy traci, wyposażyłem go we wszystko, co powinno wystarczyć do komfortowej pracy.
Wczoraj wysypałem i wygotowałem sprężynki, dziś złożyłem wszystko do kupy, i puściłem maszynę na czystej wodzie,
coby sprawdzić termometry i ogólne działanie.
Pierwsza próba wyszła pomyślnie, jednak wątpliwości mam co do umiejscowienia termometru na tzw. 10 półce.
Port sondy umiejscowiony jest 40cm od dołu kolumny, jeśli dokręcę katalizator (20cm) + szyjka zbiornika (5cm), robi się już 65cm od zbiornika. Póki co, moja wiedza jest czysto teoretyczna, więc pytanie dla bardziej doświadczonych użytkowników.
Zostawić tak jak jest, czy katalizator zamontować na górze?
Funkcję swoją spełni tak samo, 10 półka będzie 45cm nad zbiornikiem, ALE odbiór OLM będzie 115cm nad zbiornikiem.
Jaka konfiguracja będzie lepsza?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 28 wrz 2019, 12:35 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: aakk »

Dlaczego termometr na 40cm a nie na 25cm? Skąd wziąłeś taką wysokość?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: lesgo58 »

huzin pisze: Zostawić tak jak jest, czy katalizator zamontować na górze?
Idź do znajomego, albo i nawet nieznajomego spawacza i daj sobie wspawać półmufkę 10 cm od dołu kolumny. Będzie to nowy port pod termometr (tzw. "10 półka"). Podpinając katalizator będziesz miał "10 półkę" 30 cm od kega. Chwilka roboty a korzyści na całe życie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
huzin
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 7 sie 2019, 19:47
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: huzin »

Coś mi się ubzdurało z tymi 40cm, ale już ok, doczytałem.
Problem w tym, że w maszynie, która przyszła, port termometru jest 40cm od dołu kolumny.
Jeśli dołożę katalizator, to robi się ponad 60cm. Zlecenie zostało wykonane przez firmę która zajmuje się tym "x" lat, i zakładam że wie co robi. Zastanawiam się, czy jest to zabieg celowy, czy zwykły babol.
Dlatego też kombinuję, coby katalizator dokręcić pod głowicą, tylko wtedy OLM będzie 115cm nad zbiornikiem, a nie wiem czy to nie za nisko? Chyba, że w ogóle błądzę w sposobie myślenia.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 28 wrz 2019, 17:13 przez inblue, łącznie zmieniany 3 razy.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: prolog1975 »

Przeczytaj jeszcze raz co napisał lesgo58. I to zrób.
Inaczej będziesz się frustrował, że wydałeś kasę a nie jest ok. Tak jak jazda samochodem z krzywo zamontowaną kierownicą niby wszystko ok a wnerwia.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: Doody »

Te 40cm to niezły wybór ale liczony z katalizatorem. Leszek napisał 10cm nad katalizatorem czyli 30 od kega i ma rację . Ja bym jednak dał dla pewności te 20 cm nad miedzą. Wtedy jesteś pewny stabilności na "10-półce "
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
huzin
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 7 sie 2019, 19:47
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: huzin »

prolog1975 pisze:Przeczytaj jeszcze raz co napisał lesgo58. I to zrób.
Macie rację, to będzie najlepsze rozwiązanie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Gdy sprawdzałem termometry na gotującej wodzie, termometry na kolumnie i głowicy pokazywały 100.0*C i 100.1*C, więc całkiem ok. Sonda w kotle mierzy temperaturę cieczy, podłączona jest do regulatora mocy RGN Bolecki i pokazuje 99.3*C Czy na regulatorze istnieje możliwość skorygowania wyświetlanej temperatury, czy nie zawracać sobie tym głowy i brać na to poprawkę?

Edit: Ok, już doczytałem, nie było pytania
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 wrz 2019, 07:53 przez huzin, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: aakk »

Dlaczego 30cm? Czy jedna półka teoretyczna nie ma zazwyczaj 2.5cm na tych sprężynkach które są zazwyczaj dostępne .. Więc wychodzi 25cm?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: prolog1975 »

Określenie 10 półki jest umowne półki nie są równe w kolumnie bo ktoś napisał, że takie 2.5 cm generuje jego wypełnienie. Zapomniał napisać w optymalnych warunkach. Jak zaczynasz odbiór po stabilizacji to zmieniasz warunki. I półki na dole mają więcej cm dlatego dodaje się zapas na wspawanie sondy. Zobacz 30cm miedzi 10cm sprężyn teoretycznie ok 7 półek a wysokość umieszczenia termometru pozwoli na wygodne prowadzenie procesu. Drugi przykład 30 cm sprężynek teoretycznie 12 półek też poprowadzisz wygodnie proces ale będziesz wcześniej wiedział kiedy kolumna się destabilizuje masz niżej termometr I więcej czasu na reakcję.
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 wrz 2019, 00:41 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: Szlumf »

Opisz dokładniej wysokości poszczególnych członów kolumny. Czy katalizatora nie możesz dołożyć pod OLM? Przy cukrówkach miedź jest zbędna więc katalizator możesz wypełnić sprężynkami stalowymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
huzin
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 7 sie 2019, 19:47
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: huzin »

Szlumf, niestety podzielenie kolumny zostawiłem na czas, kiedy nauczę się jej podstawowej obsługi. Na tą chwilę kolumna niestety w całości, co ogranicza poważnie możliwe konfiguracje. Kolumna dł. 130cm, port termometru 40cm od dołu (już zamówiłem nowy port, w przyszłym tyg. wspawam go 10-20cm od dołu), OLM 25cm od góry wypełnienia, więc póki co ,nie mam opcji wstawienia katalizatora (20cm) pod OO. Lesgo pisał, że używał katalizatora na górze kolumny, stąd mój pomysł, coby zrobić podobnie. Skoro jednak jest hasło "wspawaj port niżej", to nie dyskutuję, tylko tak zrobię. W niedalekiej przyszłości będę i tak modyfikował maszynę, mam nad nią jeszcze 1.5m miejsca.. ;)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Wysokość montażu termometru na kolumnie

Post autor: lesgo58 »

huzin pisze:...Lesgo pisał, że używał katalizatora na górze kolumny, stąd mój pomysł, coby zrobić podobnie....
Zgadza się używałem - ale do momentu gdy nie "dorobiłem" się modułu OLM. Od tego momentu katalizator wrócił na dół i użyłem go tylko kilka razy. Aż całkowicie zrezygnowałem z użycia miedzi przy rektyfikacji cukrówek. Teraz katalizatora nie posiadam.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”