Nastaw na glukozie

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
all1
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 15:00

Post autor: all1 »

Witam
Jakiś czas temu kupiłem kilkadziesiąt litrów płynnej glukozy. Oprócz atrakcyjnej ceny, cukier ten bardzo szybko mieszał się z wodą, więc był tanim i wygodnym sposobem na nastawy. Niestety po kilku cyklach, zauważyłem pewna prawidłowość, fermentacja kończyła się na 5 BLG. Stosowałem różnego typu drożdże, oczywiście gorzelniane, próbowałem zmniejszać BLG, zawsze to samo przy ok.5 BLG koniec fermentacji. Gdyby nie fakt, że mam tego jakieś 150 l to bym wrócił do cukru i po problemie. Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje ?
alembiki

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Nastaw na glukozie

Post autor: aronia »

Możliwe, że te 5 Blg to poziom cukrów których drożdże nie potrafią przerobić - niefermentowalnych. Spróbuj może nastawić jeden nastaw na dundrze z poprzedniego procesu - możliwe, że w trakcie gotowania te cukry ulegną takim przemianom(ale nie ma pewności), że drożdże będą mogły je przerobić - jeżeli Blg końcowe będzie w okolicy 5 tzn że się udało. Jeżeli nie to zostaje tylko powoli przerabiać nie przejmując się tym.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Nastaw na glukozie

Post autor: gr000by »

Możesz mieć syrop glukozowy produkowany ze zboża, nieoczyszczony z cukrów niefermentowalnych i stąd pozostałość 5 BLG po fermentacji. Możesz spróbować zakwasić nastaw kwaskiem cytrynowym przed gotowaniem, nastawić kolejny na dundrze i sprawdzić tak jak pisał aronia czy BLG stanie na 5, tak jak zwykle, czy wyżej. Dodatek kwasu wspomoże ew. przemianę cukrów niefermentowalnych w fermentowalne.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
all1
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 15:00
Re: Nastaw na glukozie

Post autor: all1 »

Możliwe , z tego co wiem jest to produkowane z kukurydzy . Spróbuję zrobić nastaw cukrowy , na dundrze po uprzednim zbadaniu BLG i wtedy będzie jasność . Dzięki za pomoc

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Nastaw na glukozie

Post autor: Drupi »

Witam. Koledzy pomożecie mi obliczyć ile trzeba glukozy, żeby po rozpuszczeniu wyszło 110 L nastawu. 22 Blg. ? Obawiam się że kalkulatory jakie są dotyczą cukru, a glukozy trzeba więcej ?
Pozdrawiam.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Nastaw na glukozie

Post autor: psotamt »

Mój nastaw to 12,5 kg glukozy i 37 l wody. Daje to 45 litrów nastawu.
Korzystając z tej zależności dla 110 l nastawu trzeba 30 kg glukozy i 90 l wody. BLG ok. 23.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”